Lilly Kingová sa raduje z vytvorenia svetového rekordu.
Lilly Kingová sa raduje z vytvorenia svetového rekordu. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|30. júl 2017 o 18:15

Slovenský plavec šiel svoje prvé finále na majstrovstvách sveta v kariére.

BUDAPEŠŤ. Slovenský plavec Richard Nagy skončil na majstrovstvách sveta v Budapešti na ôsmej priečke v disciplíne 400 metrov polohové preteky.

V nedeľňajšom podvečernom finále dohmatol v čase 4:16,33 minúty, čím zaostal za svojím postupovým výkonom z predpoludňajších rozplavieb (4:15,69 min). Nagy zažil premiérové finále MS v kariére.

"Nie som spokojný. Poobede sa má plávať rýchlejšie ako ráno. To sa mi nepodarilo. Tri sekundy za osobákom tiež nie je žiadna sláva," povedal Nagy pre agentúru SITA.

Richard Nagy.
Richard Nagy. (Autor: TASR/AP)

"Nešlo mi to. Začal som trochu rýchlejšie ako ráno a potom som sa už len trápil."

Nagy pred odchodom do dejiska šampionátu v Maďarsku túžil vo svojej najsilnejšej disciplíne postúpiť do finále, to sa mu napokon podarilo. "Je to prvý krok v príprave s novým klubom a trénerom, hocijaký výsledok by bol pre neho dobrý, keďže mu ukáže, čo zmeniť prípadne nechať v príprave. Samozrejme, chcel som plávať rýchlejšie," dodal 24-ročný plavec.

Američan Chase Kalisz sa radoval zo zlata v rekorde šampionátov 4:05,90 minúty, striebro si vybojoval reprezentant domáceho Maďarska David Verraszto (4:08,38 min) a tretí finišoval Daija Seto z Japonska (4:09,14 min).

Americká plavkyňa Lilly Kingová triumfovala vo svetovom rekorde 29,40 sekundy v disciplíne 50 metrov prsia. Doterajšie maximum Ruty Meilutyteovej z roku 2013 zlepšila o osem stotín sekundy.

Kingová sa neskôr podieľala na ďalšom svetovom rekorde, ktorý dosiahla štafeta Američaniek na 4x100 metrov polohové preteky. Plávala na druhom úseku, spoločne s ňou boli v tíme Kathleen Bakerová, Kelsi Worrellová a finišovala Simone Manuelová.

Kvarteto si pripísalo čas 3:51,55 minúty, doterajší najlepší výkon z roku 2012 (tiež USA, pozn.) zlepšili o päť desatín sekundy. Rusky boli druhé, Austrálčanky skončili tretie.

Domáca obľúbenkyňa Katinka Hosszúová suverénne zvíťazila na 400 metrov polohové preteky. Od súperiek sa odpútala už pred polovicou prsiarskeho druhého úseku a časom 4:29,33 minúty stanovila rekord šampionátov.

Pred hlasitým maďarským obecenstvom získala druhú zlatú medailu, podarilo sa jej to aj na 200 metrov polohové preteky. Okrem toho si vybojovala striebro (200 m znak) i bronz (200 m motýlik).

Američania Matt Grevers, Kevin Cordes, Caeleb Remel Dressel a Nathan Adrian zvíťazili časom 3:27,91 minúty v záverečnej súťaži svetového šampionátu 4x100 metrov polohové preteky pred Veľkou Britániou a Ruskom.

USA - Kathleen Bakerová, Lilly Kingová, Kelsi Worrellová, Simone Manuelová

Domov»Ďalšie športy»Nagy skončil vo finále ôsmy, Kingová sa podieľala na vytvorení dvoch svetových rekordov