Bolt postúpil do finále a zabojuje o svoje štvrté svetové zlato zo stovky

Usain Bolt (v strede) bez problémov postúpil do finále stovky.
Usain Bolt (v strede) bez problémov postúpil do finále stovky. (Autor: SITA/AP)
SITA|5. aug 2017 o 21:27

Jamajčan postúpil zo semifinálového rozbehu z druhého miesta, keď ho zdolal Američan Christian Coleman.

8.Ping-tchien SuČína10,10 s

LONDÝN. Najrýchlejší muž planéty Usain Bolt postúpil do finále behu na 100 metrov na MS v atletike 2017 v Londýne, keď v III. semifinále dobehol druhý časom 9,98 sekundy o stotinku za Američanom Christianom Colemanom.

Pre osemnásobného olympijského víťaza a jedenásťnásobného majstra sveta to bola prvá prehra na stovke od júna 2013, keď na Diamantovej lige v Ríme prehral s Justinom Gatlinom z USA.

Bolt beží poslednú stovku v živote

Dvadsaťjedenročný Coleman, ktorý je na stovke tohtoročným vicemajstrom USA, americkým univerzitným šampiónom a lídrom svetových tabuliek s časom 9,82 sekundy, odštartoval skvelo, kým Boltovi prvá polovica nevyšla.

V závere však zrýchlil a s prehľadom si z druhej priečky vybojoval priamy postup do bojov o medaily. Obaja ale posledné metre vypúšťali.

Tridsaťročný Bolt sa na londýnskych MS lúči s kariérou. Finále behu na 100 metrov o 22:45 SELČ bude jeho posledným individuálnym štartom.

V prípade víťazstva získa svoj štvrtý titul majstra sveta na stovke. V závere MS by sa mal ešte predstaviť v štafete na 4 x 100 metrov.

Len dvaja pod desať sekúnd

Okrem Colemana a Bolta sa už nikto z 24 semifinalistov nedostal pod 10 sekúnd. Prvý beh vyhral Juhoafričan Simbine za 10,05 pred bývalým olympijským šampiónom Gatlinom z USA (10,09).

V druhom triumfoval exmajster sveta z Dägu 2011 Jamajčan Blake za 10,04 o stotinku za Britom Prescodom. S časmi sa do finále dostali tretí v druhom semifinále Ping-tchien Su z Číny (10,10) a spoludržiteľ európskeho rekordu Francúz Vicaut (10,09), tretí v treťom semifinále.

Usain Bolt postúpil do finále stovky: fotogaléria

5.8.2017

Domov»Ďalšie športy»Atletika»Bolt postúpil do finále a zabojuje o svoje štvrté svetové zlato zo stovky