Peter Sagan v 6. etape doplatil na defekt a skončil 21., vyhral Tim Wellens

Sagan nebojoval o víťazstvo.

Peter Sagan.(Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
Článok pokračuje pod video reklamou

Výsledky - BinckBank Tour 2017

6. etapa (Riemst - Houffalize, 203,7 km:)
1.Tim WellensBelgickoLotto-Soudal5:04:36 h
2.Tom DumoulinHolandskoSunwebrovnaký čas ako víťaz
3.Jasper StuyvenBelgickoTrek-Segafredo
4.Greg van AvermaetBelgickoBMC Racing
5.Ties BenootBelgickoLotto-Soudalvšetci +17 s
21.Peter SAGANSlovenskoBora-Hansgrohe +1:42
113.Michael KOLÁŘSlovenskoBora-Hansgrohe +21:08
Poradie po 6. etape:
1.Tom DumoulinHolandskoSunweb20:27:49 h
2.Tim WellensBelgickoLotto-Soudal+4 s
3.Greg van AvermaetBelgickoBMC Racing+46
4.Jasper StuyvenBelgickoTrek-Segafredo+52
5.Michael Valgren AndersenDánskoAstana+1:0
8.Peter SAGANSlovenskoBora-Hansgrohe+1:48
131.Michael KOLÁŘSlovenskoBora-Hansgrohe+35:05
Bodovacia súťaž:
1.Peter SaganSlovenskoBora-Hansgrohe104 bodov
2.Edward TheunsBelgickoTrek-Segafredo55
3.Dylan GroenewegenHolandskoLotttoNL-Jumbo55

BRATISLAVA, HOUFFALIZE. Belgický cyklista Tim Wellens z tímu Lotto-Soudal sa stal víťazom šiestej etapy pretekov BinckBank Tour 2017.

V najdlhšej 196,6 km merajúcej etape celých pretekov z mesta Riemst do Houffalize sa presadil po úspešnom úniku na Rue Bois de Moines, v závere bojoval o triumf s Holanďanom Tomom Dumoulinom, ktorý sa dostal na čelo celkového poradia.

Slovák Peter Sagan doplatil približne 20 kilometrov pred cieľom na defekt prednej pneumatiky, do cieľa s takmer dvojminútovou stratou na 21. mieste.

Jeho tímového kolegu Michaela Kolářa klasifikovali na 113. pozícii.

"Po Tour de France som povedal kolegom, že prídem na toto podujatie a budem mať dobrú formu. Dôkladne som sa pripravoval, moja výkonnosť je naozaj na vysokej úrovni. Som rád, že som vyhral etapu, ale oveľa radšej by som bol na čele celkového poradia. Pred záverečnou etapou je totiž lepšie, ak ste na čele a nemusíte mazať manko," uviedol po víťazstve Wellens.

Sagan bojoval o post lídra

Sagan mal na dosah pozíciu lídra celkového poradia, pred sobotňajšou etapou strácal len dve sekundy na vedúceho Larsa Booma.

V úvode sa aj napriek náročným poveternostným podmienkam vytvoril silný šesťčlenný únik, v ktorom figuroval mimo iného Tony Martin (Kaťuša-Alpecin), Dylan Van Baarle (Cannondale-Drapac) či Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale).

Na pelotón si postupne vybudovali náskok viac ako piatich minút. Z pretekov medzi tým odstúpili viacerí cyklisti vrátane Marcela Kittela, ktorý výsledkovo na BinckBank Tour 2017 nepresvedčil.

Pelotón začal s blížiacim sa cieľom postupne zrýchlovať, o tempo sa staral hlavne André Greipel. Neskôr prebrali taktovku jazdci tímu Lotto-NL Jumbo, ktorým sa darilo úspešne znižovať manko na čelo pretekov.

Je to veľká škoda, pretože som mal dnes opäť skvelú formu a tímový plán fungoval skvelo.

Peter Sagan

Sté víťazstvo mu zmaril defekt

Ku kľúčovým okamihom etapy prišlo približne 30 km pred cieľom, pelotónu sa spolu so Saganom podarilo zlikvidovať únik.

Vytvorilo sa viacero skupiniek, slovenský cyklista sa držal na čele spolu s Timom Wellensom (Lotto-Soudal) a Tomom Dumoulinom (Sunweb).

Sagan však dostal defekt na prednej pneumatike, čo zmarilo jeho snahu o jubilejné sté víťazstvo v profesionálnej kariére.

Jeho následná snaha o návrat do boja o etapový triumf nepriniesla želaný efekt, v žiadnej zo skupiniek totiž nenašiel spolupracujúcich súperov.

"Išli sme ďalšiu ťažkú etapu na BinckBank Tour 2017. Opäť môj tím pracoval skvelo, do záveru som išiel v skvelej pozícii. Približne 25 kilometrov pred koncom som si načasoval svoj útok, no, bohužiaľ, dostal som defekt v najhoršom možnom čase," cituje Sagana oficiálna stránka nemeckého tímu Bora-Hansgrohe.

"Aby toho nebolo dosť, v blízkosti nebolo žiadne vozidlo, ktoré by mi mohlo pomôcť, takže som na výmenu kolesa musel čakať. Dokedy mi ho vymenili, už bolo neskoro a vedúcu skupinu som nemohol dostihnúť. Je to veľká škoda, pretože som mal dnes opäť skvelú formu a tímový plán fungoval skvelo," dodal Sagan.

S blížiacim sa cieľom bolo jasné, že o víťazstvo sa rozhodne medzi dvojicou Wellens a Dumoulin. Belgičan sa napokon bez väčších problémov tešil z víťazstva v šiestej etape.

"Včera sme bojovali o prvenstvo v celkovom poradí a dnes je všetko úplne inak," dodal športový riaditeľ Bory Jens Zemke.

O víťazstvo napokon bojovali iba Dumoulin a Wellens

Online prenos: 6. etapa BinckBank Tour 2017 (Peter Sagan, Michael Kolář)

BinckBank Tour

12. August 2017 o 11:10
6. etapa: Riemst - Houffalize
Víťaz: Víťaz: Tim Wellens (Lotto Soudal)
Prenos
Dnešná etapa určite mrzí každého fanúšika cyklistiky na Slovensku. Peter Sagan nastúpil 23 kilometrov pred cieľom a nebyť osudného defektu mohol dôjsť do cieľa spoločne s Timom Wellensom. Táto dvojica by bola veľmi silná, no podobne ako na jarných klasikách si majster sveta vybral poriadnu smolu. Zajtra môže zabojovať o svoje 100. víťazstvo, ale na celkové poradie to už nebude... Spomínaný jazdec tímu Lotto Soudal napokon etapu vyhral, keď mal v záverečnom špurte viac síl než Tom Dumoulin. Víťaz tohtoročného Giro d'Italia ale môže byť spokojný, keďže je novým lídrom pretekov BinckBank Tour 2017. Ja vám dnes ďakujem za pozornosť a prajem krajší zvyšok dňa.

CIEĽ V záverečnom stúpaní mal viac síl TIM WELLENS a nadväzuje tak na svoje víťazstvo v meste Houffalize z roku 2015. Tom Dumoulin už nemal sily na záverečný špurt, no napriek tomu môže byť s druhým miestom veľmi spokojný. Práve Holanďan sa totiž zajtra oblečie do dresu pre lídra pretekov.
1 km Máme pred sebou záverečných tisíc metrov. Kto sa stane víťazom dnešnej etapy? Lepším šprintérom z vedúcej dvojice by mal byť belgický pretekár tímu Lotto Soudal, ktorý tu pred dvoma rokmi vyhral.
2 km Náskok vedúceho dua je stále viac než 20 sekúnd. Tempo ťahá Tim Wellens a Tom Dumoulin sa za ním krásne vyváža. Je veľmi pravdepodobné, že novým lídrom klasifikácie bude práve víťaz tohtoročného Giro d'Italia.
3 km Posledné tri kilometre do konca dnešnej dlhej etapy. Cyklisti majú za sebou už päť hodín v sedle. Náročné stúpania najlepšie zvládla dvojica Tim Wellens a Tom Dumoulin, ktorá si to rozdá o etapový vavrín.
4 km Malo by to byť jasné. Tim Wellens aj Tom Dumoulin sú veľmi dobrí časovkári a víťaza dnešnej etapy spoznáme práve z tejto dvojice. Belgická skupina stráca tesne pred cieľom stále viac než 20 sekúnd.
6 km Kilometre pomaly ubiehajú a bohužiaľ strata skupiny Petra Sagana narastá. Majstrovi sveta nemá kto potiahnuť a som presvedčený o tom, že pokiaľ by nedostal defekt, teraz by bol v skupine s Dumoulinom a Wellensom.
8 km Vedúca dvojica pretekárov má náskok už 25 sekúnd. Tim Wellens si tak môže zaspomínať na triumf spred dvoch rokov v meste Houffalize. Jediným jeho súperom bude Tom Dumoulin, ktorý útočí na líderskú pozíciu.
10 km Už len desať kilometrov zostáva do prejazdu cieľovou páskou. Záchrancom Petra Sagana môže byť Lars Boom, ktorý si dorazil túto skupinu a rád by udržal dres pre celkového lídra. V tretej skupine je aj Sep Vanmarcke z tímu Cannondale – Drapac.
12 km Tim Wellens má spoločne s Tomom Dumoulinom náskok 20 sekúnd pred skupinou belgických cyklistov okolo Olivera Naesena či Grega van Avermaeta. Skupina Petra Sagana stráca už 1:10 minúty...
14 km Vyzerá to tak, že sa nám prvé dve skupiny spoja. Tim Wellens a Tom Dumoulin zrejme budú dostihnutí. Okrem toho si môžeme povedať, že Peter Sagan skresal manko na skupinu pred ním, kde je aj Petr Vakoč. Tak snáď bude potiahne aspoň cyklista spoza rieky Moravy.
16 km Skupina okolo Petra Sagana nevyzerá, že by nejako super spolupracovala. Podľa televíznej grafiky je manko 52 sekúnd, čo je snáď celá večnosť. Podobne ako na Paríž-Roubaix mal slovenský cyklista obrovskú smolu.
19 km Peter Sagan dnes zrejme jubilejné 100. víťazstvo nepridá. Podľa televíznej grafiky by mal strácať viac ako minútu na vedúcu dvojicu Tim Wellens a Tom Dumoulin. Dostal sa do skupiny s Phillipom Gilbertom, tak snáď sa im podarí minimalizovať straty.
21 km Tak toto je obrovská smola. Peter Sagan má zrejme nejaké technické problémy a bude musieť vymeniť bicykel. Toto bude znamenať veľkú časovú stratu, čo nás rozhodne neteší. Okrem toho deväť bonifikačných sekúnd získava Tim Wellens.

23 km V náročnom stúpaní útočí Peter Sagan. Majster sveta vyzerá výborne a zavesil sa za neho len Tim Wellens z tímu Lotto Soudal. Uvidíme, či táto dvojica bude dostatočne dobre spolupracovať a vytvorí si nejaký náskok.
25 km Osamotene to skúša belgický šampión Oliver Naesen z tímu AG2R La Mondiale. Pred skupinou favoritov si vypracoval menší náskok a ako prvý vstupuje na Rue Bois des Moines. Toto stúpanie má 1200 metrov so sklonom 8%.
27 km Z hlavnej skupiny pretekárov sa snažila zaútočiť trojica pretekárov. Aktívny bol najmä Tao Geoghegan Hart, ktorý bol súčasťou pôvodného úniku. Jeho snaha ale úspešná nebola. V tejto skupine figuruje okrem Petra Sagana aj Petr Vakoč.
30 km Spomínané stúpanie narobilo problémy viacerým cyklistom, vrátane Philippa Gilberta. Naopak, Peter Sagan výborné jazdí na špici pelotónu hneď za dvojicou pretekárov tímu Lotto Soudal. Únik je zlikvidovaný už 30 kilometrov pred cieľom.

32 km Vedúca šesťčlenná skupina prichádza do záverečného kola dnešných pretekov. Okamžite sa nastupuje do krátkeho stúpania, ktoré má však sklon viac než 11%. Pelotón stiahol manko na 30 sekúnd.
34 km Jempy Drucker z tímu BMC Racing dostal defekt a bude musieť meniť bicykel. Okrem toho si môžeme aktualizovať odstup medzi únikom a pelotónom. Hlavná skupina má manko už len jednu minútu.
37 km Náskok vedúcej skupiny klesol na hranicu 1:20 minúty. Teraz to dokonca vyzeralo tak, že by sa šesťčlenný únik mohol rozdeliť. Dopredu vyrazil Tao Geoghegan Hart, ale vzniknutú medzeru včas zalepil Dylan van Baarle.

40 km V pelotóne veľmi aktívne pracuje tím Sunweb, čo by mohlo znamenať, že Tom Dumoulin sa pokúsi zaútočiť na etapový triumf. Vpredu vidíme aj dúhový dres Petra Sagana, ktorému sekunduje jeden pretekár tímu Bora-Hansgrohe.
43 km Pelotón sa teraz poriadne natiahol, keďže tímy Lotto Soudal, BMC Racing a Sunweb rozprúdili tempo hlavnej skupiny. Náskok úniku sa stenčil na 1:45 minúty a nastolenému tempu nestačil ani spomínaný Niki Terpstra z tímu Quick-Step Floors.
46 km Technické problémy mal aj Edward Theuns z tímu Trek – Segafredo. Spoločne s ním zostali vzadu dvaja jeho tímoví kolegovia, ktorí sa budú snažiť dostať ho späť do pelotónu.
48 km Aj Lars Boom z tímu LottoNL – Jumbo sa musel ísť trošku priobliecť. Cyklisti majú pred sebou kratučké stúpanie Rue de la State, ktoré má len 1300 metrov s priemerným sklonom tri percentá.
51 km Náskok vedúcej skupiny klesol pod hranicu troch minút. Podmienky skutočne dnes nie sú ideálne a pre bundu si do tímového vozidla prišiel aj Laurens De Vreese z kazašského zoskupenia Astana.
54 km V drobných problémoch sme videli aj Nikiho Terpstru, ktorému jeden z tímových kolegov musel pomáhať vrátiť sa do pelotónu. Holanďan obhajuje celkové víťazstvo z minulého roka, no momentálne figuruje až na 24. mieste so stratou 1:11 minúty.
57 km André Greipel sa vyjadril, že stratil svoj pretekársky inštinkt a v hromadných dojazdoch sa nevie presadiť. Vo štvrtok sme ho videli v úniku a dnes dokonca pomáha sťahovať manko pelotónu. Výrazne tak uľahčuje prácu aj lídrovi tímu Lotto Soudal Timovi Wellensovi.

60 km Okrem tímu Lotto Soudal pracuje aktívne na čele pelotónu aj tím LottoNL – Jumbo, ktorý má vo svojom tíme lídra celkového poradia Larsa Booma. Toho však momentálne vyzlieka zo zeleného dresu Alexis Gougeard z tímu AG2R La Mondiale.
63 km Pelotón spomínaným stúpaním prešiel o niečo rýchlejšie a manko stiahol o pol minútu. Pre bidóny s vodou si do doprovodného vozidla prišiel Litovčan Gediminas Bagdonas a bicykel kvôli defektu musel meniť Sep Vanmarcke z tímu Cannondale – Drapac.
66 km Pokračujeme ďalším stúpaním. V poradí ôsmym kopcom dnešnej etapy je Côte Provedroux s dĺžkou 3300 metrov a priemerným sklonom 4%. Skupina pretekárov v úniku zatiaľ dobre spolupracuje, hoci im počasie nepraje.
69 km Náskok vedúcej skupiny je stále na úrovni štyroch minút. Vpredu vidíme zoradený tím Lotto Soudal, ktorý sa trošku snaží skresať manko pelotónu. Aktívne pracuje aj elitný šprintér André Greipel.
72 km Marcel Kittel nie je jediným cyklistom, ktorí dnešnú etapu nedokončí. Predčasne končia aj Wouter Wippert, Mickaël Delage, Sam Bewley, Aidis Kruopis, Magnus Cort alebo Jacopo Guarnieri.
75 km Na Tour de France získal päť etapových víťazstiev, ale na BinckBank Tour ďalšie nepridá. Nemecký rýchlik Marcel Kittel predčasne odstupuje z pretekov. V záverečných dvoch etapách by nemal veľké šance, a tak sa zrejme sústredí až na svetový šampionát.
78 km Tony Martin z tímu Kaťuša – Alpecin spadol na mokrej vozovke, no rýchlo sa zaradil späť do vedúcej skupiny. Uvidíme, či tento pád nejako ovplyvní výkon nemeckého pretekára v poslednej tretine dnešných pretekov.
81 km Cyklisti majú za sebou už polovicu zo spomínaného stúpania. Na vrchol kopca je to už len dva kilometre a následne čaká na pretekárov takmer 20-kilometrový úsek po rovine.

84 km Dnešná etapa je skutočne bohatá na stúpania. Škoda, že sa neudeľuje aj dres pre najlepšieho vrchára. Kopec Côte d'Aisomont – Trois Ponts má poradové číslo 7 a ešte len uzatvára prvú polovicu stúpaní. Meria 4,5 kilometra a jeho priemerný sklon je máličko cez 5%.
87 km Predošlý údaj o strate pelotónu zrejme nebol najpresnejší. Podľa nových, aktualizovaných informácii by mala mať vedúca skupina náskok už len štyroch minút. Zdá sa, že pelotón začína pomaly stupňovať tempo.
90 km Tak ešte 90 kilometrov zostáva do konca dnešnej etapy. Situácia sa oproti predošlým kilometrom príliš nezmenila a stále môžeme hovoriť o päťminútovom náskoku skupiny okolo Tonyho Martina.
93 km Týždňové preteky naprieč Belgickom a Holandskom nedokončí ani 23- ročný austrálsky cyklista Miles Scotson. Jazdec tímu BMC Racing odstúpil z pretekov zo zdravotných dôvodov.

96 km Pelotón aj s dvojicou slovenských cyklistov sa dostáva do segmentu trate, ktorý je označený ako bufet. Počas tohto úseku si pretekári berú bidóny s vodou i nejaké jedlo do druhej polovice etapy.
99 km Menej ako sto kilometrov zostáva do konca šiestej etapy pretekov BinckBank Tour 2017. Náskok unikajúceho sexteta cyklistov je stále na úrovni piatich minút. Pretekári tímu LottoNL – Jumbo by s tým pomaly mali začať niečo robiť.
102 km Cyklisti sa dostávajú do polovice dnešnej etapy. Začiatok druhej časti im "spríjemní" krátke, ale percentuálne poriadne náročné stúpanie Côte La Ferme Libert – Bevercé. Meria síce len 1200 metrov, no priemerný sklon je takmer 13%.
105 km Jednoznačne najznámejšou persónou v úniku je nemecký pretekár Tony Martin. Jazdec tímu Kaťuša – Alpecin mal smelé ambície na celkové poradie, no jeho plány výrazne narušil pád v utorkovej časovke, čo je jeho parádna disciplína. Momentálne figuruje až na 34. mieste.
108 km Kilometre teraz v zjazde ubiehajú logicky oveľa rýchlejšie. Cyklisti majú za sebou už takmer polovicu dnešnej etapy. V náročných podmienkach si zatiaľ najlepšie vedie šestica pretekárov, ktorá má náskok 5:10 minúty.

110 km Jedným z favoritov dnešnej etapy je aj Tim Wellens z tímu Lotto Soudal. Belgičan je zatiaľ posledným cyklistom, ktorý na Eneco Tour, respektíve BinckBank Tour finišoval ako prvý v meste Houffalize. V roku 2015 mu práve tento etapový triumf zaistil aj celkové víťazstvo.
114 km Najdlhšie stúpanie majú cyklisti úspešné za sebou a teraz ich čaká približne 12-kilometrový zjazd. Ten sa zastaví až v polovici dnešnej etapy pred stúpaním na Côte La Ferme Libert – Bevercé.
117 km Tak už len dva kilometre zostávajú na vrchol stúpania. Náskok vedúcej skupiny by mal byť naďalej okolo hranice štyroch minút. Vpredu sa dá očakávať najmä aktivita výborného časovkára Tonyho Martina či Dylan van Baarleho.
119 km Spomínali sme, že Côte de la Baraque Michel je najdlhšie stúpanie dnešnej etapy, no v porovnaní s ostatnými má priemerný sklon len 4%. Peter Sagan i Michael Kolář by mali byť bezpečne zaradení v pelotóne.
122 km Práve v týchto chvíľach cyklisti začínajú stúpať na Côte de la Baraque Michel. Ten meria 7400 metrov a je najdlhším v itinerári dnešnej etapy. Okrem toho cyklisti dosiahnú aj najvyšší bod na ceste do Houffalize.
125 km Ako sme spomínali, cyklisti nemali väčšie problémy a prešli necelé trojkilometrové stúpanie. Navyše, náskok úniku výrazne narástol a podla oficiálnej stránky je už na hodnote viac než štyroch minút.

128 km Cyklisti začínajú stúpať na v poradí štvrtý kopec. Barrage de La Gileppe meria 2600 metrov a jeho priemerný sklon je na úrovni piatich percent. Ani tu by rozhodne nemala prebehnúť nejaká výrazná selekcia.
130 km Cyklisti sa dostávajú do časti, kde budeme svedkami ďalších stúpaní. V krátkom slede budú nasledovať dve za sebou a dokopy merajú desať kilometrov.
133 km Až teraz sa dozvedáme výsledky zo šprintérskej prémie, ktorá bola situovaná už 14 kilometrov po štarte. Maximálny počet desať bodov získal Gruzínec Tao Geoghegan Hart z tímu Sky. Okrem toho si pozíciu lídra v súťaži o čierny dres vylepšil Piet Allegaert.
136 km Náskok vedúcej skupiny sa momentálne ustálil na hranici troch minút. V nej sa nachádzajú veľmi zaujímavé mená a osobne som veľmi zvedavý, ako si pelotón s týmto nástupom poradí.

139 km Vpredu teda máme poltucet pretekárov, z ktorých je na tom v celkovom poradí najlepšie Alexis Gougeard. Tomu patrí 23. miesto so stratou 68 sekúnd. Virtuálne sa tak dostáva na lídersku pozíciu.
143 km Tak sme sa dozvedeli mená pretekárov, ktorí si vypracovali trojminútový náskok. Do úniku sa dostali Tony Martin (Kaťuša – Alpecin), Tao Geoghegan Hart (Team Sky), Dylan van Baarle (Cannondale – Drapac), Rory Sutherland (Movistar), Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale) a Pieter Weening z domáceho tímu Roompot – Nederlandse Loterij.
146 km Pretekári majú už za sebou spomínané stúpanie a teraz ich čaká krátky zjazd. Potom bude nasledovať mierne zvlnený terén, ktorý cyklistov dovedie k najdlhšiemu stúpaniu Côte de la Baraque Michel – Jalhay.
150 km Belgický tím Wanty – Groupe Gobert na sociálnej sieti informuje o šestici pretekárov v úniku. Vpredu by mali mať jednočlenné zastúpenie tímy Katuša – Alpecin, Cannondale – Drapac, AG2R La Mondiale či Team Sky.
153 km Jazdci naďalej prekonávajú nekategorizované stúpanie. To je však len akýmsi predkrmom pred najdlhším kopcom etapy Côte de la Baraque Michel – Jalhay. Viac než sedemkilometrové stúpanie príde na rad približne o 30 kilometrov.

156 km Včerajšiu zvlnenú etapu podľa oficiálnej stránky BinckBank Tour 2017 nezvládlo desať pretekárov. Cieľovým priestorom prešlo len 157 cyklistov, ktorí vyrazili aj do dnešnej etapy. Výrazne stratil aj Stefan Küng, ktorý vďaka 46-sekundovému manku prišiel o zelený dres pre lídra pretekov.
159 km Dostupné zdroje nám zatiaľ nepriniesli informácie o zložení vedúcej skupiny. Tá by nemala mať nejaký výrazný náskok a keďže o nej nie sú správy, možno sa už začlenila späť do pelotónu.
162 km Teraz nám budú kilometre ubiehať trochu pomalšie, keďže na pretekárov čaká nekategorizované stúpanie. Nie je nejaké prudké a kompletná skupina pretekárov by ho mala prejsť bez väčších ťažkostí.
164 km Cyklisti majú za sebou prvú hodinu dnešných pretekov. Ich rýchlosť dosahuje tradičnú hodnotu okolo 40 km/h. Bohužiaľ, zatiaľ nemáme informácie o tom, ktorí pretekári sa nachádzajú v úniku.

168 km Sedemčlenná skupina má za sebou ďalšie stúpanie Côte de Richelle, ktoré bolo podobné ako dvojica predošlých. Meralo 1300 metrov so sklonom viac než 6%. Teraz si cyklisti trochu oddýchnu, keďže ďalšie stúpanie ich čaká až o 40 kilometrov.
171 km Tak až teraz sme získali správu o tom, že od pelotónu sa odpútala sedemčlenná skupina cyklistov. Náskok by zatiaľ nemal byť nejaký ohromný, no budeme sledovať či postupom času bude narastať.
174 km V rýchlom tempe pokračujeme ďalej a pelotón by naďalej mal byť stále pohromade. Pretekárom sa do úniku príliš nechce. Jazdci na celkové poradie zostávajú schovaní v hlavnom balíku a nikam sa neženú.
178 km Pretekári majú za sebou už aj druhé stúpanie. Côte Halembaye malo niečo viac ako kilometer a priemerný sklon dosahoval 6,5%. Stále sme len na začiatku pretekov, a tak sa veľké selekcie nedali očakávať.
181 km Peter Sagan po včerajšej etape opäť pochválil svoj tím, no mrzelo ho, že spolupráca v skupine favoritov nebola dobrá. Majster sveta stále pomýšľa na celkové víťazstvo, no bude to mať náročné, keďže TOP 10 je vtesnaná do 36 sekúnd.
184 km Zatiaľ stále nemáme správy o tom, či sa už vytvoril únik. Úvodné kilometre nie sú príliš náročné, a tak by to pretekári najmä z prokontinentálnych tímov mali skúsiť. Proti však je aj nepríjemné daždivé počasie.
187 km Slovenskí fanúšikovia sú zvedaví najmä na výkony Petra Sagana, no musíme spomenúť aj Michaela Kolářa, ktorému patrí v celkovom poradí 130. miesto so stratou takmer 14 minút. Pripomíname, že rodáka z Prahy uvidíme aj o pár dní na španielskej Vuelte.

190 km Pretekári by už mali mať za sebou aj prvú šprintérsku prémiu dnešného dňa. Zatiaľ nemáme k dispozícii výsledky, ale pre body si zrejme prišiel Piet Allegaert, ktorý vedie súťaž aktivity s náskokom 22 bodov pred Elmarom Reindersom.
193 km Cyklisti sa musia popasovať s náročnými podmienkami, keďže v meste Riemst je veterno a takisto prší. Pelotón pomaly prichádza k prvému horskému stúpaniu. Kopec Muizenberg má priemerný sklon 6,6%, no meria len 650 metrov.
195 km V úvode pretekov sa ide vo vysokom tempe, početná skupina jazdcov sa snaží odpútať od pelotónu, no zatiaľ jej náskok nie je dostačujúci na to, aby sme mohli hovoriť o vytvorení úniku dňa.
198 km Spomínali sme, že do šiestej etapy vyrazil v zelenom drese Lars Boom, ktorý včera vyhral po samostatnom úniku. Na cieľovej čiare si ale neodpustil zbytočné nešportové gesto, a tak musel zaplatiť pokutu 1000 švajčiarskych frankov.
201 km Cyklisti majú za sebou úvodné metre dnešnej zvlnenej etapy. Zatiaľ nemáme správy o tom, že by sa vytvorila nejaká skupina unikajúcich pretekárov. Včera sa nám o zábavu staral český pretekár Petr Vakoč, ktorý vydržal v úniku najdlhšie.
ŠTART Šiesta etapa cyklistických pretekov BinckBank Tour 2017 sa práve začala. Na cyklistov dnes čaká dlhých 204 kilometrov. V drese lídra celkovej klasifikácie bude jazdiť Holanďan Lars Boom z tímu LottoNL – Jumbo.

Vážení čitatelia, vítam vás pri sledovaní cyklistických pretekov BinckBank Tour 2017. Dnes je na programe predposledná šiesta etapa, ktorá Petrovi Saganovi ponúka ďalšiu šancu získať jubilejné 100. víťazstvo v profesionálnej kariére. V meste Riemst je štart pretekov naplánovaný o 11:10 hod.

BOOM VYUŽIL PONÚKNUTÚ ŠANCU

Doterajších päť etáp ponúklo zaujímavé cyklistické predstavenie. Okrem utorňajšej časovky sme výraznejšiu selekciu pretekárov videli až včera, keď v klasikárskej etape triumfoval Lars Boom z tímu LottoNL – Jumbo. Skúsený Holanďan to spravil výborne, necelé dva kilometre pred cieľom zaútočil a ťažil z toho, že v skupine okolo Petra Sagana sa nikomu nechcelo príliš spolupracovať. Slovenský cyklista skončil druhý, keď v špurte predstihol olympijského víťaza Grega van Avermaeta. V celkovej klasifikácii sa Slovák dostal na druhé miesto, len s dvojsekundovou stratou na Larsa Booma. Zaujímavosťou je, že vo včerajšej etape sa v TOP 10 umiestnilo až šesť belgických cyklistov. Naopak, výrazne stratil Švajčiar Stefan Küng, ktorý musel meniť bicykel, nedostal sa do záverečnej skupiny a nabral 46-sekundovú stratu.

TAKMER TRIDSAŤ KILOMETROV DO KOPCA

Dnešná etapa meria 204 kilometrov a je vôbec najdlhšou tohto ročníka pretekov BinckBank Tour. Jej profil ponúka dobrý priestor na selekciu a vpredu by sa opäť mali držať favoriti na celkové poradie. Na cyklistov čaká až štrnásť kopcov, čo činí 27 kilometrov v stúpaniach. Najdlhším je Côte de la Baraque Michel, ktorý meria 7 400 metrov s priemerným sklonom 4%. Pre zmenu, najprudším stúpaním je Côte La Ferme Libert – Bevercé, ktoré má síce len 1,2 kilometra, no sklon sa pohybuje tesne pod hranicou 13%. Na trati sú aj dve rýchlostné prémie, ktoré sú situované 14 kilometrov od štartu a 30 kilometrov pred cieľovou páskou. Zaujímavým miestom dnešnej etapy bude aj tzv. Zlatý kilometer. Včera na ňom deväť bonifikačných sekúnd získal český cyklista Petr Vakoč a aj vďaka tomu sa posunul na ôsme miesto.

DOČKÁ SA SAGAN 100. VÍŤAZSTVA?

Podobne ako v roku 2015 sa bude finišovať v meste Houffalize. Vtedy tu suverénne vyhral Tim Wellens z tímu Lotto Soudal a práve tento etapový triumf mu zaistil aj celkové víťazstvo na pretekoch ešte pod názvom Eneco Tour. Aj včera bol Belgičan aktívny a mal veľkú zásluhu na záverečnom roztrhaní pelotónu. Samozrejme, k favoritom bude patriť aj Peter Sagan, no možno by potreboval väčšiu podporu svojho tímu. Desať kilometrov pred cieľom je zjazd, následne úsek po rovine, čo by mu malo vyhovovať. Nemôžeme zabúdať ani na Grega van Avermaeta, domáceho Toma Dumoulina či víťaza tohtoročných pretekov Okolo Flámska – Philippea Gilberta.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 12:00.

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska
 2. Špeciálna príloha: Krížovky na leto
 3. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 4. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 5. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 6. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 7. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 8. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 9. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení
 10. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia
 1. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska
 2. Špeciálna príloha: Krížovky na leto
 3. Najpredávanejšou jazdenkou v tuzemsku bola Škoda Octavia
 4. Gopass-dovolenka, ktorá sa oplatí
 5. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 6. OMV robí dovolenku pre vodičov oddychom
 7. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 8. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 9. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!
 10. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 1. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne 35 054
 2. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo? 23 289
 3. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí 16 557
 4. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska 15 199
 5. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie 9 792
 6. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť 5 381
 7. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice? 5 034
 8. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení 3 513
 9. Špeciálna príloha: Krížovky na leto 2 809
 10. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia 2 682

Téma: Cyklistika


Článok je zaradený aj do ďalších tém Online prenosy, Peter Sagan, Bicykle, bicyklovanie, cyklotrasy

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Môj dom, môj hrad. Sternbergovci si to môžu povedať už 800 rokov

So súrodencami sa tu pretekali na trojkolkách, pre miestnych robili omše. Na súkromnom hrade Český Šternberk hradný pán stále býva.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.

PLUS

Prísne tajné. Ako sa zrodila najhoršia zbraň v dejinách

Ako sa vznikla najhoršia zbraň ľudstva.

Neprehliadnite tiež

ONLINE: Cyklistov čaká pred dňom voľna ďalšia kopcovitá etapa

Prenos budete môcť sledovať online s nami.

Autorská strana Petra Fukatscha

Je futbal vedou? Dúfam, že nie

Futbal je a mal by zostať na 90 percent o emóciách. Napriek všetkému vedátorstvu, ktoré doň preniká.

TOUR DE FRANCE 2018

Tri stúpania, jedno prvej kategórie. Čo čaká Sagana na Tour v nedeľu?

Pozrite si profil 15. etapy Tour de France 2018.

Čacho bude šéftrénerom mládežníkov a asistentom Šatana

Naďalej zostáva hlavným trénerom reprezentácie do 18 rokov.