Peter Sagan skončil v poslednej etape štvrtý, ovládol bodovaciu súťaž

Celkovým víťazom BinckBank Tour 2017 sa stal Tom Dumoulin.

Peter Sagan.(Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
Článok pokračuje pod video reklamou

Výsledky - BinckBank Tour 2017

7. etapa (Essen - Geraardsbergen, 186 km):
1.Jasper StuyvenBelgickoTrek-Segafredo4:06:48 h
2.Philippe GilbertBelgickoQuick-Step Floors
3.Tom DumoulinHolandskoSunweb
4.Peter SaganSlovenskoBora-Hansgrohe
5.Tiesj BenootBelgickoLotto Soudal
6.Oliver NaesenBelgickoAg2r La Mondialevšetci +1 s
-Michael KOLÁŘSlovenskoBora-Hansgrohenedokončil
Konečné poradie:
1.Tom DumoulinHolandskoSunweb24:34:33 h
2.Tim WellensBelgickoLotto-Soudal+17 s
3.Jasper StuyvenBelgickoTrek-Segafredo+46
4.Greg van AvermaetBelgickoBMC Racing+51
5.Oliver NaesenBelgickoAG2R La Mondiale+1:14 min
6.Michael ValgrenDánskoAstana+1:15
7.Peter SaganSlovenskoBora-Hansgrohe+1:53
Bodovacia súťaž:
1.Peter SaganSlovenskoBora-Hansgrohe123 bodov
2.Jasper StuyvenBelgickoTrek-Segafredo69
3.Tom DumoulinHolandskoSunweb69

GERAARDSBERGEN. Belgický cyklista Jasper Stuyven z tímu Trek-Segafredo sa stal víťazom nedeľňajšej poslednej 7. etapy pretekov BinckBank Tour 2017.

Domáci jazdec sa presadil po úspešnom úniku v úplnom závere. Slovák Peter Sagan prišiel do cieľa 186,3-kilometrového úseku z Essenu do Geraardsbergenu na štvrtej pozícii.

Holanďan Tom Dumoulin sa tešil celkovo, tretím miestom v etape si zabezpečil prvenstvo na BinckBank Tour, keď zvíťazil s náskokom 17 sekúnd pred Belgičanom Timom Wellensom. Sagan obsadil na podujatí v Holandsku a Belgicku s odstupom 1:53 minúty siedmu pozíciu.

Sagan sa teší na Kanadu

"Mali sme lepšie počasie, nie ako v sobotu. Vo finále som to mal náročné, pretože každý sa pozeral na mňa. Som však v poriadku, nespadol som, čo je najdôležitejšie. V sobotu sa stala chyba s neutrálnou pomocou. Nie je dobré, ak v technických úsekoch chýba neutrálna pomoc. V tomto smere je čo zlepšovať, ale som spokojný s mojimi výkonmi po Okolo Poľska. Boli to dva intenzívne týždne a už sa teším na Quebec a Montreal," zhodnotil dvojnásobný majster sveta čakajúci na jubilejný stý úspech v profesionálnej kariére svoje účinkovanie pre špecializovaný portál cycling-info.sk.

Boli to dva intenzívne týždne a už sa teším na Quebec a Montreal.

Peter Sagan

"Na preteky sme prišli s tým, že budem bojovať o celkové poradie a Edward Theuns sa zameria na špurty. Dopomohol som mu k jednému etapovému víťazstvu, potom ma tím chránil, aby som sa presadil v celkovom poradí. Dopadlo to napokon veľmi dobre. Celkovo išlo o perfektný týždeň, ako tím sme fungovali dobre. Na záver som chcel zabojovať o etapový triumf a zlepšiť svoje umiestnenie. Som veľmi rád, že sa mi podarili obe veci," uviedol Stuyven.

Od začiatku etapy nasadili cyklisti vysoké tempo, k úniku prišlo však až po štyridsiatich kilometroch, keď sa vytvorila na čele sedemčlenná skupina.

Z balíka sa neskôr pridali aj dvaja jazdci tímu Sport Vlaanderen-Baloise Jonas Rickaert a Preben Van Hecke. Pelotón kontroloval situáciu, na jeho čele sa striedali tímy Sunweb a Bora-Hansgrohe.

K výraznejším zmenám prišlo už po prvom stúpaní na Muur, z vedúcej skupinky zostala vpredu už len dvojica Tony Martin (Kaťuša-Alpecin) a Elia Viviani (Sky). Za nimi sa vytvorila skupinka štyroch cyklistov, ktorá sa k nim potom pridala.

Sagan doplatil na váhanie súperov

Pelotón zrýchľoval s blížiacim sa cieľom, v druhom stúpaní na Muur sa jednotlivé skupinky spojili. Tento moment využil Sagan, na čele s ním bola ďalšia približne desiatka.

Súperiť sa začalo okolo dvadsať kilometrov pred páskou, viacerí sa pokúšali o rozhodujúci únik.

Sagana opäť neminuli technické problémy, tentoraz sa však trinásť kilometrov pred finišom rýchlo dočkal výpomoci od tímu. Čelo pretekov si takticky strážilo pokusy o únik, preto sa zdalo, že sa o víťazovi rozhodne až v dojazdových metroch.

Všetkým však vypálil rybník Stuyven, ktorého útok znamenal etapový triumf. Sagan doplatil na váhanie súperov v skupine, do cieľa prišiel na štvrtom mieste.

Online prenos: 7. etapa BinckBank Tour 2017 (Peter Sagan, Michael Kolář)

BinckBank Tour

13. August 2017 o 11:40
7. etapa: Essen - Geraardsbergen
Víťaz: Víťaz: Jasper Stuyven (Trek - Segafredo)
Prenos
Preteky BinckBank Tour sú na konci. Celkovým víťazom sa stal Tom Dumoulin, ktorý po víťazstve na Giro d’Italia zaznamenáva ďalšie víťazstvo v sezóne. Bohužiaľ, aj tieto preteky ukázali, že ak chce Peter Sagan vyhrať nejaké klasikárske etapy, musí si to vybojovať sám. U súperov má až príliš veľký rešpekt. Ani dnes mu nikto v závere nepomohol, a tak si pre víťazstvo prišiel Belgičan Stuyven. Dnes slovenský cyklista skončil štvrtý a celkovo obsadil siedme miesto. Škoda včerajšieho defektu, ale taký je šport... Ja vám v mene komentátorského tímu ďakujem za pozornosť a teším sa na ďalšie cyklistické prenosy.

CIEĽ Víťazom dnešnej etapy sa po samostatnom úniku stáva JASPER STUYVEN. Belgický pretekár dokonale využil pasivitu hlavnej skupiny a zaisťuje si tak pozíciu na stupňoch víťazov. V cieli sa okrem neho raduje aj TOM DUMOULIN, ktorý si udržal zelený dres, cieľom prešiel na treťom mieste a je celkovým víťazom pretekov BinckBank Tour 2017.
1 km Jasper Stuyven vstupuje do záverečného kilometra ako prvý. Ešte ale ani zďaleka nemá vyhrané, pretože ho čaká ešte 700-metrové stúpanie Kapelmuur. Dokáže Belgičan ovládnuť dnešnú etapu? Vyzerá to pre neho veľmi dobre.
2 km Jasper Stuyven si vypracoval desaťsekundový náskok. Tomu v celkovom poradí patrilo štvrté miesto a momentálne Belgičan odstavuje mimo stupňov víťazov olympijského šampióna Grega van Avermaeta.
3 km Petr Vakoč sa snažil nastúpiť, no veľmi rýchlo bol pohltený. O niečo lepšie vyzerá atak Jaspera Stuyvena, ktorý sa odpútal od hlavnej skupiny a Peter Sagan sa opäť bezmocne pozerá za seba či mi náhodou niekto neprestrieda.

5 km Cyklisti majú za sebou predposledný kopec Denderoordstraat. Nastúpiť sa snažil Greg van Avermaet, ale jeho nástup dobre zachytil Peter Sagan. Táto dvojica opäť trošku natiahla pelotón, ale za nimi už figuruje Tom Dumoulin.
7 km Sledovali sme ďalší neúspešný útok. Tentokrát zastupoval farby tímu Kaťuša – Alpecin Nils Politt a v drobnom úniku mu sekundoval Jos Van Emdem z tímu LottoNL – Jumbo. Aj táto dvojica bola ešte pred Denderoordstraatom pohltená.
9 km Tentokrát nastupuje Tony Martin spoločne s Driesom Devenynsom z tímu Quick-Step Floors. Táto dvojica si vypracovala menší náskok, ale ani toto nebude rozhodujúci únik dnešnej etapy. Dobrú prácu odviedol Sacha Sütterlin.
11 km Marcus Burghardt pomohol Petrovi Saganovi a ten je späť. Nastúpiť sa pred niekoľkými sekundami snažil aj Tony Martin spoločne s Pieterom Weeningom, no ich snaha nebola úspešná a hlavná skupina je pohromade.
13 km Peter Sagan sa ocitol na chvoste pelotónu, čo nebolo dobré znamenie. Podobne ako včera mal technické problémy, no našťastie bolo tentokrát tímové vozidlo podstatne bližšie. Peter kvôli výmene bicykla stratil možno 15 sekúnd, čo by si mal ešte doskočiť.
15 km Nastúpiť sa snažil aj Greg van Avermaet, no jeho snaha mala krátke trvanie. Ideálnou pozíciou na útok budú ešte dva kopce plus záverečné stúpanie na Muur van Geraardsbergen alebo ak chcete Kapelmuur.
17 km V skupine favoritov sa začína taktizovať. Pelotón je síce natiahnutý, no tím Sunweb má situáciu pod kontrolou. Zdá sa, že do hlavnej skupiny sa začlenil späť aj Lukas Pöstlberger, ktorý usúdil, že osamotene to nemá zmysel.
19 km Cyklisti majú za sebou už aj Zlatý kilometer, na ktorom deväť bonifikačných sekúnd získal Lukas Pöstlberger. O ďalšie bojovali aj favoriti, no mám pocit, že Tom Dumoulin svoj náskok pred Timom Wellensom o sekundu zvýšil.
21 km Pelotón je poriadne natiahnutý a situácia je trochu neprehľadná. Teraz si nastúpil rakúsky cyklista Lukas Pöstlberger, ktorý by mohol byť v závere nápomocný Petrovi Saganovi. Majster sveta sa drží v preriedenej skupine favoritov.

23 km Nezničiteľný Peter Sagan nastúpil na Muur van Geraardsbergen, v priebehu niekoľkých sekúnd si dostihol únik a ide do čela pretekov. Jeho útok s problémami zachytili Tim Wellens, Tom Dumoulin či Jasper Stuyven.
25 km Náskok vedúceho kvinteta ide veľmi rýchlo dole. Zásluhou tímu BMC Racing či Lotto Soudal má vedúca skupina okolo Tonyho Martina náskok už len necelých dvadsať sekúnd. Medzitým cyklisti vbiehajú do záverečného okruhu.
28 km Na čele pretekov máme momentálne päť cyklistov, keďže sa dve skupiny spojili. Najaktívnejší mali byť jazdci Sky, ktorí majú dvojnásobné zastúpenie v podobe Eliu Vivianiho a Dannyho van Poppela.
30 km Do konca dnešnej etapy zostáva ešte tridsať kilometrov. Cyklisti prekonali už aj tiahle stúpanie Denderoordstraat, ktoré meria 700 metrov s priemerným sklonom 8%. Nastolenému tempu pelotónu nestačil napríklad Jonathan Dibben z tímu Sky.
33 km Medzi pelotónom a vedúcou dvojicou je ešte trojica cyklistov, ktorá stráca približne dvadsať sekúnd. Okrem Dannyho van Poppela sa snažia dostať na čelo pretekov aj Grega Bole a Wout Van Aert.
35 km Pelotón aktuálne stráca už len 45 sekúnd. Tempo rozprúdil jeden z pretekárov Movistaru a náznak útoku predviedol aj Philippe Gilbert, ktorý v celkovom poradí figuruje na desiatom mieste so stratou viac ako dve minúty.
38 km Musíme opraviť jeden z predošlých príspevkov. Tonyho Martina sme síce videli už mimo skupiny z pôvodného úniku, no nemecký cyklista je aktuálne s Eliom Vivianim na čele pretekov. Pred pelotónom má táto dvojica náskok 75 sekúnd.
41 km André Greipel nemá príliš dobrú formu a odstupuje z pretekov. Ďalšiu šancu na víťazstvo bude mať zrejme až na majstrovstvách sveta v Nórsku, ktoré by mu profilovo mohli sedieť.
44 km Vo vedúcej skupine začína strácať Tony Martin, čo sa tak trošku dalo čakať. Okrem toho si z pelotónu odskočila štvorica pretekárov na čele Dannym Van Poppelom, ktorá má ambíciu dotiahnuť sa do úniku.

47 km Cyklisti majú za sebou už aj ďalší kopec Bosberg. Ten má presne 1000 metrov a jeho priemerný sklon je 6%. Náskok vedúcej skupiny, ktorá sa zjavne už pretriedila, klesol na hranicu jednej minúty.
50 km Jazdi majú za sebou už aj druhú šprintérsku prémiu, no zároveň začínajú stúpať na Muur van Geraardsbergen. Toto stúpanie má 1100 metrov s priemerným sklonom takmer deviatich percent.
52 km Cyklisti už prichádzajú na začiatok prvého okruhu, ktorý bude súčasťou záveru dnešnej etapy. Finišovať sa bude na Muur van Geraardsbergen. Ten preslávili preteky Okolo Flámska a jazdí sa cez dlažobné kocky.
54 km Náskok vedúcej skupiny je už na hranici 1:15 minúty. V pelotóne stále dobre pracuje nemecký tím Bora-Hansgrohe a na čele skupiny vidíme schovávať sa aj nášho cyklistu v modrom drese. No, snáď dnes nedostane defekt, ktorý zmarí jeho šance na víťazstvo.
57 km Jazdci sa blížia k slávnemu kopcu Muur van Geraardsbergen. Práve tu Philippe Gilbert zaútočil na pretekoch Okolo Flámska a aj vďaka pádu Petra Sagana s Gregom van Avermaetom a Oliverom Naesenom vyhral prestížnu jarnú klasiku.
60 km Dostávame sa na métu 60 kilometrov pred cieľom a po viac ako troch hodinách budeme sledovať závodenie hlavných favoritov. Pripomínam, že cyklisti nabehnú do 26-kilometrového okruhu už o necelých desať kilometrov.

63 km Pelotón stiahol približne minútu a opäť trochu stiahol nohu z plynu. Aj preto si skupina Tonyho Martina udržuje svoj náskok približne na úrovni 1:40 minúty.
66 km Bora-Hansgrohe neúnavne pokračuje v sťahovaní straty hlavnej skupiny. Pekne za sebou sme videli zoradených troch pretekárov, vrátane poľského časovkára Macieja Bodnara či nemeckého majstra Marcusa Burghardta.
69 km Náskok deviatich pretekárov v čele je opäť o niečo nižší. Nemecké tímy Bora-Hansgrohe a Sunweb zvýšili tempo pelotónu a manko hlavnej skupiny skresali na menej ako sto sekúnd.
72 km Náskok vedúcej skupiny sa pomaly znižuje. Momentálne je na hranici dvoch minút, tak ako pred niekoľkými momentmi. Pelotón teraz trošku pridal aj zásluhou tímu Bora-Hansgrohe.
75 km Náskok vedúcej skupiny je podľa grafiky na oficiálnej stránke stále 150 sekúnd. Nie je to však veľa a dá sa očakávať, že slabší vrchári budú v náročných ardénských kopcoch strácať.
78 km K favoritom dnešnej etapy bude patriť aj Peter Sagan, ktorý môže dosiahnuť svoje 100. víťazstvo v profesionálnej kariére. Vôbec prvého sa dočkal v marci 2010, keď vo farbách tímu Liquigas – Doimo vyhral tretiu etapu na pretekoch Paríž – Nice.

81 km Cyklistov teraz čaká opäť zvlnený profil, kde budú kilometre ubiehať trochu pomalšie. Každopádne, my sa už tešíme na televízny signál a záverečné súboje o zisk zeleného dresu.
84 km Náskok vedúcej skupiny okolo Tonyho Martina či Eliu Vivianiho je na úrovni 2:30 minúty. Spomínaný Talian má za sebou smolné majstrovstvá Európy v dánskom Herningu, kde ho na páske predstihol len Nór Alexander Kristoff.
87 km V súčasnosti je jedným z najlepších klasikárov, ale na BinckBank Tour toho veľa neukázal. Reč je o Gregovi van Avermaetovi, ktorý je v celkovom poradí tretí a aj od neho čakáme útoky v záverečných stúpaniach.
90 km Keďže na trati je stále pokoj, môžeme si predstaviť ďalšie belgické miesto, ktorým cyklisti prechádzajú práve teraz. Je ním Wetteren, ktoré sa nachádza v provincii Východné Flámsko a jeho dominantou je takisto miestny gotický kostol.
93 km Pelotón naďalej výborne pracuje a nedovoľuje, aby náskok vedúcej deväťčlennej skupiny narastal. Naopak, podľa najnovších informácii sa drobne znížil na hranicu 1:45 minúty.
96 km Z dostupných záberov je vidno, že na rozdiel od predošlých etáp cyklistov netrápi daždivé počasie. V utorňajšej časovke na mokrú vozovku doplatil aj Tony Martin, ktorý podobne ako jeho tímový kolega Nils Politt spadol. Dnes to skúša v úniku, hoci v celkovom poradí neuspeje.
99 km Menej ako sto kilometrov zostáva do konca pretekov, ktoré od tohto roku nesú názov BinckBank Tour. Pripomínam, že dnes nás čaká aj legendárny kopec Muur van Geraardsbergen, ktorý bol aj súčasťou pretekov Okolo Flámska.
102 km Máme za sebou ďalšie kilometre, počas ktorých sa nič zaujímavého nestalo. Náskok úniku je na úrovni 1:55 minúty a pelotón s jazdcami Lotto Soudal a Sunwebu situáciu bez väčších problémov kontroluje.
105 km "Štyri sekundy nie je veľa, ale bude to ťažké," povedal pred začiatkom dnešnej etapy Tim Wellens. Stále len 26-ročný pretekár však túto stratu môže dohnať aj v cieli, takže nemusí za každú cenu útočiť.
108 km Cyklisti majú za sebou už aj krátke stúpanie a teraz ich čaká niekoľko kilometrov dlhý úsek po rovine. Okrem toho prejdú bufetom a potom sa terén začne opäť trošku dvíhať.
111 km Pelotón trošku zvesil nohy a jeho strata sa natiahla na 2:15 minúty. Na čele úniku sme videli Jonasa Rickaerta, ktorý si až neskôr so svojim tímovým kolegom doskočil do pôvodného sedemčlenného úniku.

114 km Na cyklistov čaká teraz krátke nekategorizované stúpania, ktoré však rozhodne nebude prehovárať do súboja o víťazstvo. Po ňom bude čakať na jazdcov zjazd a následne už priestor vyhradený na bufet.
117 km Máme za sebou ďalšie tri kilometre, po ktorých možno povedať: Na trati nič nové. Náskok osciluje okolo dvoch minút. Dá sa očakávať, že unikajúca skupina vydrží na čele až do prvého prejazdu záverečným okruhom.
120 km Aj tím Sunweb na svojom twitterovom účte konštatuje, že situácia na trati je v poriadku a líder Tom Dumoulin si bezpečne jazdí v hlavnej skupine. Pre neho sa začne etapa až 50 kilometrov pred cieľovou čiarou.
123 km Zdá sa, že pelotón si situáciu kontroluje a nechce, aby unikajúca skupina získala väčší náskok. Ten je momentálne už len na hranici 1:50 minúty, čo rozhodne nebude stačiť na víťazstvo.
126 km Prechádzame ďalším belgickým mestom. Tentokrát je to Sint-Niklaas, v ktorom žije viac ako 70-tisíc obyvateľov. Dominantou mesta je radnica postavená v gotickom štýle. Pochádza odtiaľto aj bývalý cyklista Tom Steels či belgický futbalista Jan Vertonghen.

129 km Do cieľa je to stále veľmi ďaleko, no zatiaľ to nie je až taká nuda, ako sme mohli očakávať. V pelotóne by mali bezpečne jazdiť aj obaja Slováci. Najmä o Petra Sagana bol pred štartom etapy veľký záujem a majster sveta rozdal aj niekoľko podpisov.
132 km V posledných dňoch je veľmi aktívny Tony Martin. Nemecký expert na časovku to skúšal aj včera, no hlavný balík ho dostihol už 30 kilometrov pred páskou. Panzerwagen, ako znie jeho prezývka, napokon došiel do cieľa so stratou takmer štvrťhodiny.
135 km Cyklisti sa teraz dostávajú do úseku trate, ktorý má mierne zvlnený profil. Náskok deväťčlennej skupiny sa pohybuje stále na úrovni dvoch minút, tak aspoň ukazuje oficiálna stránka pretekov.
138 km Pelotón na čele s tímom Sunweb si z vedúcej skupiny veľkú hlavu robiť nemusí. Najvyššie v celkovom poradí figuruje Elmar Reinders, no ten stráca na Toma Dumoulina presne 15 minút.
141 km Netrvalo to dlho a do úniku si doskočili aj ďalší dvaja jazdci tímu Sport Vlaanderen-Baloise. Vpredu tak máme deväť cyklistov, ktorých náskok sa šplhá k trom minútam. Prvá hodina pretekov bola veľmi rýchla, o čom svedčí údaj o priemernej rýchlosti takmer 51 km/h.
144 km V úvode dnešných pretekov je najaktívnejší belgický tím Wanty – Groupe Gobert. Ten má v úniku svojho cyklistu, no zozadu sa na vedúcu skupinu snažia dotiahnuť aj Jonas Rickaert a Preben van Hecke. Ich strata momentálne predstavuje jednu minútu.

147 km Podľa informácii zo sociálnych sieti si vedúca skupina vypracovala už náskok dvoch minút. Je to teda jasné. Trvalo to síce takmer 40 kilometrov, no môžeme konštatovať, že sa nám vytvoril sedemčlenný únik.
150 km Okrem spomínanej trojice poznáme aj ďalších štyroch pretekárov, ktorí zrejme budú súčasťou úniku. Sú to menovite Jay Thomson (Dimesion Data), Grega Bole (Bahrain – Merida), Elmar Reinders (Roompot–Nederlandse Loterij) a Tim Merlier (Veranda's Willems-Crelan).
153 km Až po odjazdení štyridsiatich kilometrov registrujeme prvý pokus o vytvorenie úniku. Z pelotónu si odskočila sedemčlenná skupina, v ktorej by mal byť Elia Viviani, opäť Tony Martin a aj víťaz šprintérskej prémie Kenny Dehaes.
156 km Stále je všetko pohromade, čo nám potvrdil aj tím LottoNL – Jumbo. Cyklisti sa pomaly dostávajú do mesta Antverpy, ktoré je jedným z najväčších belgických prístavov. Dominantou mesta je gotická katedrála na nábreží Šeldy zasvätená Panne Márii.
159 km Pelotón naďalej jazdí vo výletnom tempe. Neregistrujeme žiadnych pretekárov v úniku, čo je rozhodne škoda. Minimálne prokontinentálne tímy by sa mali chcieť ukázať, no po dvoch náročných etapách sa cyklistom príliš nechce mrhať silami v úniku.
162 km Cyklisti prechádzajú cez belgickú obec Brasschaat, ktorá sa nachádza vo Flámskom regióne, v provincii Antverpy. Jednou z najznámejších prírodných rezervácii je De Inslag, ktorý zahŕňa 149 hektárov lesov a pasienkov. Mesto je známe aj vďaka dlhej hlavnej ulici lemovanej rôznymi obchodmi, kaviarňami a barmi.

165 km Na pretekoch BinckBank Tour 2017 sa udeľujú tri dresy, no bojovať sa bude už len o zelený pre víťaza celkovej klasifikácie. Súťaž o modré tričko pre najlepšieho šprintéra je jasne v réžii Petra Sagana, ktorý nazbieral 104 bodov, čo je takmer o 50 viac ako druhý Edwald Theuns.
168 km Na základe výsledkov zo šprintérskej prémie možno konštatovať, že držiteľom čierneho dresu pre najbojovnejšieho jazdca sa stane Piet Allegaert. Stačí mu už len prísť do cieľa. Jeho hlavný konkurent Elmar Reinders už nemal záujem bojovať, a tak obsadí druhé miesto.
171 km Spomínaná prémia sa stala korisťou tímu belgického Wanty – Groupe Gobert, ktorý sa v dobrom svetle ukázal aj na Tour de France. Maximálny počet bodov získal Kenny Dehaes a hneď za ním prešiel bodovacím priestorom jeho tímový kolega Xandro Meurisse.
174 km V drese lídra celkového poradia máme dnes už štvrtého muža. Po Petrovi Saganovi, Stefanovi Küngovi a Larsovi Boomovi si ho obliekol Tom Dumoulin z tímu Sunweb. Holanďan zažíva výbornú sezónu a po víťazstve na Giro d’Italia môže pridať do svojej zbierky ďalší triumf.
177 km Podľa správ zo sociálnych sietí by mali byť všetci pretekári pohromade. Včera sa nám vytvoril silný únik, ale ani mená ako Tony Martin, Alexis Gougeard či Dylan van Baarle nedokázali dotiahnuť svoju snahu do zdarného konca.

180 km Cyklisti majú za sebou viac ako desať kilometrov. Zatiaľ nemáme správy o tom, či sa vytvoril únik, hoci je to pravdepodobné. Každopádne, na pretekárov čaká ešte veľmi dlhý úsek trate, ktorý sa ide po rovine.
183 km Celkovo 145 pretekárov, ktorí vyrazili do dnešnej etapy, by už malo mať za sebou aj spomínanú prémiu. Zatiaľ vám nevieme povedať, kto si bodovo polepšil. Televízny prenos sa ešte nevyrába a oficiálna stánka pretekov nám výsledky zatiaľ neponúkla.
186 km Pretekári sa blížia k rýchlostnej prémii, kde môžu získať body do súťaže o čierny dres pre najbojovnejšieho jazdca. Piet Allegaert z tímu Sport Vlaanderen-Baloise má na čele 16-bodový náskok a už o 3000 metrov môže spečatiť svoje víťazstvo.
189 km Cyklisti majú za sebou prvé kilometre, no zatiaľ zostávajú pohromade. Niet však pochýb o tom, že sa únik vytvorí, pretože prvých 140 kilometrov pripomína skôr šprintérsku ako klasikársku etapu.
ŠTART Siedma a zároveň posledná etapa cyklistických pretekov BinckBank Tour 2017 sa práve začala. Pôvodne sa malo štartovať na pravé poludnie, no organizátori čas štartu zmenili približne o dvadsať minút.

Vážení čitatelia, vítam vás pri sledovaní poslednej etapy cyklistických pretekov BinckBank Tour 2017. Dnes nás čakajú rozhodujúce stúpania, po ktorých spoznáme meno nového víťaza týchto pretekov. Najlepšie karty má vo svojich rukách Tom Dumoulin, ale Belgičan Tim Wellens zaostáva len o štyri sekundy. Začiatok etapy je naplánovaný o 11:40 hod.

SMOLA SAGANA, VÍŤAZSTVO PRE WELLENSA

Včerajšia etapa nedopadla podľa predstáv slovenských fanúšikov. Peter Sagan mal totiž opäť veľkú smolu. V čase keď sa odhodlal k nástupu dostal defekt a ten zmaril nielen jeho šance na zisk etapy, ale aj na víťazstvo v celkovom poradí. Bohužiaľ, nikto mu nepotiahol, stratil takmer dve minúty a klesol na 8. miesto. Ako prvý prešiel cieľovým priestorom Tim Wellens z tímu Lotto Soudal, ktorý tak v meste Houffalize nadviazal na víťazstvo z roku 2015. Šikovne sa za ním vyviezol Tom Dumoulin a práve on vystriedal Larsa Booma v pozícii lídra pretekov. Jeho náskok pred Timom Wellensom činí štyri sekundy, tretí Greg van Avermaet stráca už výrazných 46 sekúnd. Klasikársku etapu v náročných podmienkach nedokončil tucet cyklistov, vrátane Marcela Kittela. Druhý Slovák v pelotóne Michael Kolář stratil viac ako 21 minút a v priebežnom poradí figuruje na 131. mieste.

PROFIL ZÁVEREČNEJ SIEDMEJ ETAPY

Profil dnešnej etapy, ktorá meria 191 kilometrov, by sme mohli rozdeliť na dve časti. Tá prvá je veľmi jednoduchá, prakticky sa ide len po rovine. Na méte osem kilometrov po štarte je situovaná šprintérska prémia, no to bude zrejme jediným zaujímavým momentom prvých troch hodín etapy. Samozrejme, vytvorí sa únik, ktorého náskok budeme z dostupných zdrojov mapovať. Rozhodujúce chvíle nás čakajú až v meste Geraardsbergen, kde sa dvakrát pôjde 26 kilometrov dlhý okruh. Obsahuje štyri náročné stúpania. Najsledovanejším miestom bude slávny Muur van Geraardsbergen, ktorý meria 1100 metrov a jeho priemerný sklon je 8,7 %. Práve tu sa bude aj finišovať a spoznáme meno víťaza etapy. Okrem toho sú na trati ešte dve bodované miesta. Presne 50 kilometrov pred páskou príde na rad druhá prémia do súťaže aktivity a o ďalších tridsať sa bude bojovať o cenné bonifikačné sekundy na tzv. Zlatom kilometri.

KTO USPEJE V SÚBOJI O VÍŤAZSTVO?

Podobne ako včera bude k favoritom etapy patriť Peter Sagan, ktorý by určite rád zavŕšiť stovku svojich víťazstiev v profesionálnej kariére. Z aktívnych cyklistov majú viac triumfov na konte len Mark Cavendish, André Greipel a Alejandro Valverde. Jeho 108-sekundová strata na vedúceho Toma Dumoulina je už zrejme priveľká. V záverečných stúpaniach sa bude nastupovať a uvidíme ako si situáciu ustráži tím Sunweb. Vo výbornej forme jazdí aj Tim Wellens. Stratu štyroch sekúnd môže zmazať aj v cieli, kde sa udeľuje 10-6-4 bonifikačné sekundy. Belgičanovi tak teoreticky stačí skončí na treťom mieste s tým, že Tom Dumoulin sa umiestni až za ním a nezíska na Zlatom kilometri žiadnu bonifikáciu. Každopádne, bude to veľmi zaujímavé, a tak si nenechajte ujsť náš textový prenos.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 12:00.

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí
 2. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 3. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 4. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 5. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 6. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 7. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 8. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení
 9. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia
 10. Volkswagen Golf GTI TCR naživo na Slovakia Ringu!
 1. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
 2. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
 3. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!
 4. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
 5. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
 6. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí
 7. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
 8. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie
 9. Salón architektov A0 – Coneco 2018
 10. Záhradný nábytok: aký materiál je najlepší?
 1. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne 20 236
 2. Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí 15 254
 3. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo? 12 560
 4. Dobrú chuť: Letné šaláty a bizarné praktiky food fotografie 10 890
 5. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice? 8 464
 6. Ulovte si last minute dovolenku so zľavou do 70% 5 858
 7. O asistovanej reprodukcii sa šíri množstvo zavádzajúcich tvrdení 4 534
 8. Pivovar Šariš rozdá tisíce eur, o časti peňazí rozhodnú ľudia 3 544
 9. Iná tvár Mexika: Nocovanie s Indiánmi, dobrodružstvo v džungli 2 441
 10. Volkswagen Golf GTI TCR naživo na Slovakia Ringu! 2 199

Téma: Cyklistika


Článok je zaradený aj do ďalších tém Online prenosy, Peter Sagan, Bicykle, bicyklovanie, cyklotrasy

Hlavné správy zo Sme.sk

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kto bude udeľovať Ficove štátne vyznamenania

Nové štátne ceny chce udeľovať vláda.

Stĺpček Jakuba Fila

Vatry zvrchovanosti, Svätopluk. Prečo nie august 1968?

Že si komunisti nevšimli november ´89, sa stalo smutnosmiešnou glosou ich sveta.

KULTÚRA

Vraždu Kuciaka nemali chuť spracúvať. Ukázalo sa, že je čas

Joj chystá tretie pokračovanie seriálu Za sklom.

Neprehliadnite tiež

Chorvátsky novinár pre SME: Nie som šťastný z futbalového úspechu

Tréner Zlatko Dalič premrhal možnosť zmeniť veci.

Sagan sa v cieli pýtal: A kto dnes vyhral?

Prvý deň v Alpách nepriniesol žiadne zmeny.

Merckx či Induraín. Takých ako Sagan je v histórii málo

Martin Belás tvrdí, že Peter Sagan je anomáliou.

Na francúzsku reprezentáciu útočia rasistické hoaxy

Iba traja členovia mužstva sa nenarodili vo Francúzsku.