Nečakaný majster sveta na 200 metrov pretekal aj na Slovensku

Ramil Gulijevcdvíha ruky a oslavuje triumf v behu na 200 metrov.
Ramil Gulijevcdvíha ruky a oslavuje triumf v behu na 200 metrov. (Autor: SITA/AP)
SITA|11. aug 2017 o 10:27

Ramil Gulijev šokoval favoritov vo finále na MS v Londýne.

LONDÝN. Mala to byť oslava zlatého double v behu na 200 a 400 m v podaní Wayda van Niekerka či víťazstvo nad nepriazňou osudu Isaaca Makwalu.

Napokon sa však africká šprintérska fiesta v neskorom londýnskom večere nekonala. Na teritórium, ktoré bolo na majstrovstvách sveta 8 rokov vyhradené pre fenomenálneho Jamajčana Usaina Bolta, ako prvý vstúpil Ramil Gulijev.

Van Niekerka obral o double

Rodený Azerbajdžanec, ktorý je už 6 rokov Turkom, spôsobil senzáciu. Keď vletel do cieľa finále dvojstovky, stopky sa zastavili na hodnote 20,09 s.

Gulijev o dve stotinky zdolal Juhoafričana Van Niekerka a obral ho o honor stať sa prvým double šampiónom na 200 m a 400 m po 22 rokoch, keď sa to na MS v Göteborgu podarilo Michaelovi Johnsonovi.

Osudom ťažko skúšaný Botswančan Makwala (o svojom vírusovom ochorení, pre ktoré nemohol absolvovať finále na 400 m, údajne nič nevedel) dobehol až ako šiesty (20,44).

"Prežívam najkrajšie momenty kariéry. Vydal som zo seba to najlepšie v pravej chvíli. Nie som v šoku, ale nezdá sa mi to ani veľmi reálne. Som hrdý," reagoval 27-ročný Ramil Gulijev po finále.

Zatiaľ čo hlavní favoriti v cieli mierne šokovaní len tak pobehovali po dráhe, víťaz akoby sa rozhodoval, či si vezme na oslavu vlajku Azerbajdžanu alebo Turecka. Napokon si vzal obe. Jednu rozprestrel nad hlavu a druhú si dal okolo krku.

Neskôr ho zavolali k telefónu, volal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Možno mu hovoril aj o tom, že stávkari ho s kurzom 8.1 pred finále zaradili až na štvrté miesto.

Neprekáža mi, že pozornosť sa pred pretekmi upierala na iných. Odteraz sa to možno zmení a ja budem musieť čeliť najväčšiemu tlaku.


Ramil Gulijev

Víťazný čas 20,09 s je štvrtým najslabším v histórii dvojstoviek na svetových šampionátoch, ale to výrazne potetovaného šprintéra inak bielej pleti trápiť nemusí. Stal sa druhým belochom po Grékovi Kontantinosovi Kénterisovi (2001) s titulom majstra sveta na 200 m.

"Neprekáža mi, že pozornosť sa pred pretekmi upierala na iných. Odteraz sa to možno zmení a ja budem musieť čeliť najväčšiemu tlaku," priznal Gulijev.

Pretekal aj na Slovensku

Gulijev pred 10 rokmi ešte ako reprezentant Azerbajdžanu bral striebro na 200 m na juniorskom svetovom šampionáte v Ostrave. Neskôr požiadal o presídlenie do Turecka, kde mal mať lepšie podmienky na prípravu ako doma. Argumentoval aj jazykovou podobnosťou a blízkosťou kultúrneho prostredia.

V apríli 2011 vydala IAAF nariadenie, že ďalšie tri roky šprintér nesmie reprezentovať inú krajinu ako Azerbajdžan. V Baku sa s ním chceli dohodnúť, aby si to rozmyslel a zastupoval naďalej Azerbajdžan, ale on odmietol.

Ramil Gulijev
Ramil Gulijev (Autor: SITA/AP)

V roku 2015 Gulijev už ako Turek aj na dráhe si vybojoval dve bronzové medaily na 100 a 200 m na univerziáde v kórejskom Gwang-ču, o rok neskôr už bol vicemajstrom Európy na 200 m v Amsterdame.

Vlaňajšia forma ho posunula až do finále olympijských pretekov v Riu de Janeiro, tam však skončil posledný ôsmy. Tento rok zavítal aj na míting P-T-S do Šamorína, kde vyhral 200 m za 19,98, ale s uragánom v chrbte (+7,1 m/s). Naznačil však, že na MS by rád získal medailu. Napokon na ňu nebolo treba ani čas pod 20 sekúnd.

Turecká atletika zasiahnutá dopingom

Gulijev je jedným z mála belochov, ktorý má osobné rekordy na 100 a 200 m pod holým nebom pod 20, resp. 10 sekúnd (19,88 a 9,97).

Po svojom zlatom behu v Londýne sa nevyhol ani otázke dopingu, ktorý sa rozmohol aj v tureckej atletike. Až štyria tureckí finalisti z OH 2012 v Londýne si neskôr odpykávali tresty za porušenie antidopingových pravidiel.

"Každý športovec si vyberá cestu, po ktorej chce ísť. Každý je zodpovedný za svoje činy. Je pre mňa ťažké sa k tomu vyjadriť," citoval Gulijeva The Guardian.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Atletika»Nečakaný majster sveta na 200 metrov pretekal aj na Slovensku