Takto si Bolt koniec nepredstavoval. V bolestiach padol na zem a štafetu nedokončil

V sobotu sa na MS v Londýne lúčil Mo Farah. Šokoval aj Bolt, ktorý nedokončil štafetu.

Usain Bolt mal bolestivú grimasu.(Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN. Brit Mo Farah vo finále behu na 5000 m na MS v Londýne nezvíťazil. Zdolal ho zlatý Etiópčan Muktar Edris časom 13:32,79.

Mo Farah finišoval v napínavom závere druhý za 13:33,22 a tretí skončil Američan Paul Kipkemoi Chelimo 13:33,30.

Dve zlaté v Londýne nezískal

Mladý 23-ročný Edris zmaril Mo Farahov sen o druhej zlatej na MS v Londýne po triumfe na desiatke a tešil sa z prvej veľkej seniorskej medaily na dráhe, dosiaľ mal na konte bronz spred dvoch rokov na MS v krose.

Mo Farah od začiatku ťahal nevýrazné tempo a na jeho spomaľovanie ako prvý zareagoval po 2200 m Barega, potom Austrálčan Tiernan.

Štyri okruhy pred koncom mal Tiernan pomerne jasný náskok, Mo Faraha však z miery nevyviedol. V predposlednom okruhu náskok stratil a v záverečnom začala ofenzíva Etiópčanov i Chelima.

Mo Farah sa síce tlačil vpred popri mantineli, no finiš Edrisa bol fantastický.

Posledné preteky v kariére

Kto zdolá Mo Faraha bola jasná otázka, na ktorú by asi takmer sto percent opýtaných odpovedalo, že nikto. V jeho posledných pretekoch kariéry na dráhe, keď sa v ďalšej sezóne už bude venovať maratónu, sa zlatý z desiatky pokúšal o tradičné double.

Keď štartuje Mo Farah s jeho povestným drvivým finišom, nič neplatí, ani tabuľkové poradie, v ktorom boli lepší Etiópčania Edris a Barega s časmi pod 13 minút.

Tentoraz však v Londýne narazil na veľkú formu Edrisa.

Mo Farah na OH v Londýne a Riu dvakrát zvládol dvojkombináciu so zlatým leskom, na MS taktiež dva razy v Moskve'2013, Pekingu'2015.

Núkal sa tretíkrát rovnaký dvojzáber a štvrtý titul na päťke v sérii za sebou, Mo Farah však nestačil na Edrisa pri svojej najvýraznejšej zbrani, finiši.

Bolt nedokončil

V záverečnom finále dňa sa definitívne lúčil s atletickou kariérou Usain Bolt, no bola to smutná rozlúčka. Jamajčania túžiaci po zlate štafetu na 4 x 100 m nedokončili.

Finišman Bolt dostal do ľavej nohy kŕč a namiesto cieľa skončil ležiaci na ovále. Z ôsmeho titulu na 4 x 100 m sa však netešili ani USA, lebo na záverečnom úseku prešprintoval Colemana (2. vo finále na 100 m) Brit Nethaneel Mitchell-Blake.

Briti v zostave Ujah, Gemili, Talbot, Mitchell-Blake utvorili svetový výkon roka 37,47 sekundy, Američanov zdolali o 5 stotín.

Veľká Británia ešte nikdy v histórii MS nezískala zlato. Londýnsky triumf pripomenul senzačné víťazstvo štafety Veľkej Británie na OH 2004 v Aténach.

Bronz získalo japonské kvarteto za 38,04. Usain Bolt ukončil kariéru s 11 zlatými, 2 striebornými a 1 bronzovou na MS, na olympijských hrách si vybojoval 8 zlatých medailí.

Francúzsky desaťbojársky kráľ

Desaťbojárskym kráľom sa stal 25-ročný Francúz Kevin Mayer vo svetovom výkone roka 8768 bodov.

Strieborný z OH 2016 v Riu sa dostal na prvú priečku po tretej discipíne (guľa) a už ho z nej nik nedostal. Striebro si vybojoval s odstupom 204 bodov Nemec Rico Freimuth (8564) a bronz jeho krajan Kai Kazmirek (8488).

Kevin Mayer prerušil v desaťboji americko-českú víťaznú sériu, keďže od roku 1991 až doteraz víťazili na MS iba atléti z týchto dvoch krajín.

Mayer, vášnivý klavirista, má od soboty všetky tri viacbojárske tituly majstra sveta - v kategórii do 17 rokov, juniorský i seniorský.