Roger Federer sa môže stať svetovou jednotkou. (Autor: TASR/AP)
SITA|12. aug 2017 o 22:57

Alexander Zverev si vo finále zahrá proti svojmu idolu.

MONTREAL. Švajčiar Roger Federer a nemecký tenista Alexander Zverev zabojujú v nedeľu po 22.00 h SELČ o singlový titul na podujatí ATP World Tour Masters 1000 Coupe Rogers na tvrdom povrchu v kanadskom Montreale.

Turnajová dvojka Federer si v semifinále poradila s nenasadeným Holanďanom Robinom Haasem za 65 minút 6:3, 7:6 (5).

Neskôr Zverev nasadený ako štvrtý zastavil púť kanadskej senzácie Denisa Shapovalova a zdolal ho za 103 minút 6:4, 7:5.

Federer môže dostihnúť Lendla

"Som nesmierne šťastný z viacerých dôvodov - cítim sa výborne, som zdravý a ušetril som aj dosť energie na finále. Preferoval som krátke výmeny, pri sieti som bol presný a aj moja koncentrácia mala skôr stúpajúci charakter," priznal Federer na webe ATP World Tour.

Fenomenálny Švajčiar na putovnom kanadskom podujatí série ATP Masters 1000 triumfoval zatiaľ len dvakrát v Toronte (2004 a 2006), v Montreale ešte nedvíhal nad hlavu víťazný pohár.

Teraz reálne útočí na šiesty turnajový titul v tomto roku, 27. v rámci série ATP Masters 1000 a dovedna 94. v kariére na hlavnom okruhu ATP.

Ak sa mu to podarí, dostihne česko-americkú legendu Ivana Lendla na druhom mieste rebríčka v tzv. open ére tenisu (na čele je Jimmy Connors so 109 turnajovými triumfami). V tomto roku má 36-ročný švajčiarsky veterán úchvatnú zápasovú bilanciu 35:2.

"Lendl je legenda, dosiahol mnohé úchvatné rekordy. Podával neuveriteľne vyrovnané výkony, vyhral veľa turnajov. Je skvelé, že už som takmer na jeho úrovni," skonštatoval Federer.

Zverev si zahrá so svojím idolom

Dvadsaťročný Nemec s ruskými rodičmi Alexander Zverev neraz priznal, že práve Federer bol jeho idolom v detskom období.

Zverev si dosiaľ siahol na 5 singlových titulov a bol aj v ďalších troch finále na hlavnom profesionálnom okruhu.

Jedným z nich bolo júnové Halle, kde prehral na tráve práve s Federerom /1:6, 3:6/. V bilancii proti švajčiarskemu elegánovi zaostáva 1:2.

"Federer je favorit a hrá parádne. Vyhral každé singlové finále, do ktorého sa dostal v tomto roku. To hovorí za všetko. Ja si tiež udržiavam vysokú výkonnosť. V tejto sezóne som hral päťkrát vo finále a prehral iba jediné, ale práve s Federerom," povedal Alexander Zverev pred rozhodujúcim súbojom o titul.