Najlepší etapový jazdec na svete nevyhral len preteky, na ktorých začínal

Vlani takto Chris Froome blahoželal na Vuelte Nairovi Quintanovi. Po tretí raz skončil celkovo druhý. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|17. aug 2017 o 14:55

Chris Froome zatiaľ zbieral na Vuelte druhé miesta. Teraz bude najväčším favoritom.

BRATISLAVA. Vždy to boli preteky, ktoré prinášali nečakaných víťazov, prekvapivé zápletky i rozuzlenia. V roku 2011 o víťazovi španielskej Vuelty rozhodli bonusy. Konkrétne sekundy, ktoré mohli cyklisti získavať v priebehu etáp a v cieli.

Španiel Juan Jose Cobo nedosiahol počas troch týždňov najrýchlejší čas, na prvé miesto ho vyniesli práve bonusové sekundy, ktorých pozbieral viac ako jeho rival.

Druhý skončil vtedy neznámy 26-ročný Brit z tímu Sky, ktorý mal byť oporou pre Bradleyho Wigginsa.

Lenže jazdil lepšie ako líder, tak sa v polovici pretekov z pomocníka stal líder. Pretekmi, ktoré boli v kariére Chrisa Frooma prelomové, je práve španielska Grand Tour. Hoci v roku 2011 dosiahol najlepší čas, v celkovom hodnotení bol o trinásť sekúnd za Cobom.

Froome: Je to brutálne

Sám Froome nemohol vtedy uveriť, že takmer vyhral Vueltu.

„Pred štartom by som vás mal za bláznov. Preteky boli neuveriteľné. Najviac si cením, že som jazdil s Bradleym a učil som sa, ako jazdiť na celkové poradie. Teraz viem, že tento výsledok nie je náhoda, ale mám na to, aby som mohol byť v pretekoch vpredu vedľa najlepších,“ hovoril v roku 2011 pre velonews po svojom prelomovom výsledku.

Chris Froome prvý raz v kariére vyhral španielsku Vueltu.
Chris Froome prvý raz v kariére vyhral španielsku Vueltu. (Autor: TASR/AP)

O šesť rokov neskôr je z neho najlepší etapový jazdec súčasnosti. Štyri razy triumfoval v Tour de France, vyhral množstvo prestížnych pretekov, má dve olympijské medaily.

Vyhral takmer všetko, čo si zaumienil. Až na jedny preteky. Tie, kde naštartoval svoju veľkú kariéru. Španielsku Vueltu.

Vuelta 2017

Preteky sa konajú od 19. augusta do 10. septembra.

Trať meria 3324 km.

Z 21 etáp sú 4 rovinaté, 8 kopcovitých, 6 horských a dve sú časovkami.

V cieli získajú prví traja jazdci bonusové sekundy. Víťaz 10 sekúnd, druhý v poradí 6, tretí 4.

Líder pretekov nosí červený dres.

Vlaňajší víťaz Nairo Quintana neštartuje.

„Milujem tieto preteky. Je na nich vždy úžasná rivalita, trať je náročnejšia ako na Tour, v etapách je viac strmých kopcov a celkové podmienky sú ťažšie. Vuelta sa koná na prelome augusta a septembra, keď býva okolo štyridsať stupňov. To je brutálne. Vyhrať niečo takéto je oveľa väčšia výzva,“ opisuje Froome.

Hoci je absolútnou špičkou a Vueltu vynechal od roku 2011 len jediný raz, víťazstvo mu stále uniká. Tri razy skončil druhý, raz bol štvrtý a v roku 2014 odstúpil pre zranenie.

„Mám tam nejakú nedokončenú prácu. Tri razy som bol druhý, takže ďalšie druhé miesto pre mňa nič nezmení. Chcem vyhrať,“ vravel pre cyclingweekly.

Lenže to, o čo sa pokúša, sa nepodarilo nikomu za posledných 38 rokov.

Domov»Cyklistika»Najlepší etapový jazdec na svete nevyhral len preteky, na ktorých začínal