Piatu etapu na Vuelte vyhral Lucenko, Froome zvýšil svoj náskok pred súpermi

Alexej Lucenko.
Alexej Lucenko. (Autor: TASR/AP - ilustračná fotografia)
SITA|23. aug 2017 o 18:08

Alexej Lucenko dosiahol premiérové etapové prvenstvo na podujatiach Grand Tour.

ERMITA SANTA LUCÍA. Kazach Alexej Lucenko z tímu Astana sa stal víťazom piatej etapy na cyklistických pretekoch Vuelta a Espaňa 2017, ktorá po necelých 176 kilometroch vrcholila krátkym, ale náročným stúpaním Ermita Santa Lucia.

Bol to prvý z ôsmich dojazdov do kopca na 72. ročníku Vuelty. Cyklisti na štyroch kilometroch viackrát prekonali náročný 20-percentný sklon terénu a Lucenko sólojazdou v záverečných troch kilometroch zdolal spolujazdcov v úniku.

Froome zvýšil svoj náskok

Dvadsaťštyriročný Kazach zvíťazil s náskokom 42 sekúnd pred Eritrjčanom Merhawim Kudusom (Dimension Data) a 56 sekúnd pred Španielom Marcom Solerom (Movistar). Lucenko si pripísal prvé víťazstvo na podujatí Grand Tour v kariére.

Skupinu favoritov doviedol do cieľa na trinástom mieste s odstupom 4:30 minúty Španiel Alberto Contador (Trek-Segafredo) spoločne s Britom Christopherom Froomeom (Sky).

Ten zvýšil náskok na čele celkového priebežného poradia z dvoch na desať sekúnd pred Američanom Tejayom van Garderenom (BMC Racing). Tretia priečka po novom patrí Kolumbijčanovi Estebanovi Chavesovi (Orica-Scott) s mankom jedenástich sekúnd.

Taliansky favorit Vincenzo Nibali (Bahrain Merida) klesol na šieste miesto s odstupom 36 sekúnd.

Vuelta pokračuje už tretí deň bez slovenskej účasti, v nedeľu musel pre žalúdočné problémy odstúpiť Michael Kolář z Bory-Hansgrohe.

Vo štvrtok čaká na pelotón Vuelty členitých 204,4 kilometra na trase Vila-Real - Sagunt so štyrmi stúpaniami tretej a jedným druhej kategórie, ale s klesaním v závere.

Do úniku šlo sedemnásť jazdcov

Utorková etapa spájajúca dve španielske letoviská Bencássim a Alcossebre (175,7 km) na pobreží Stredozemného mora mala stredohorský charakter s piatimi stúpaniami druhej a tretej kategórie, ale najmä záverečným stúpaním Ermita Santa Lucía - prudkým výšľapom aj s 20-percentnými pasážami.

Etapa stvorená na úniky dala dokopy sedemnásť jazdcov, z ktorých bol najvyššie v celkovej klasifikácii Holanďan Jetse Bol z kolumbijského prokontinentálneho tímu Manzana Postobon. Po utorku figuroval na 35. mieste a za Chrisom Froomom zaostával o 4:56 minúty.

Pretekári v úniku prestali spolupracovať približne 50 kilometrov pred cieľom, ale ešte o 10 kilometrov neskôr mali pred pelotónom náskok 4:57 minúty. Potom sa začalo nastupovať.

Vpredu sa ocitla trojica Marco Haller (Kaťuša Alpecin), Matej Mohorič (UAE Emirates), Alexej Lucenko (Astana) a postupne unikali spolujazdcom z úniku. Dvadsať kilometrov pred cieľom bola na čele dvojica Haller - Lucenko a za nimi 5-členná skupina so silným Francúzom Julianom Alaphilippom (Quick-Step Floors).

Pelotón s Froomom zaostával už takmer sedem minút a bolo prakticky jasné, že víťaz etapy sa zrodí z pôvodného úniku. Do záverečného stúpania vchádzali na čele Haller a Lucenko, ale Kazach čoskoro ušiel Rakúšanovi a sólojazdou vyhral.

Dva kilometre pred cieľom eritrejský vrchár tímu Dimension Data Merhawi Kudus dostihol Hallera, ale na Lucenka už nemal nárok. V skupine hlavných favoritov si Froome nielen že postrážil červený dres lídra, ale ešte aj zvýšil svoj náskok na čele na desať sekúnd.

6.Vincenzo NibaliTalianskoBahrain-Merida+ 36 s

Domov»Cyklistika»Vuelta a Espaňa»Piatu etapu na Vuelte vyhral Lucenko, Froome zvýšil svoj náskok pred súpermi