3Christopher FroomeV. Británia+ 1:21 min
7.Wilco KeldermanHolandsko+ 1:35 min
8.Rohan DennisAustrália+ 1:38 min
9.Tony MartinNemecko+ 1:40 min
10.Jan TratnikSlovinsko+ 1:43 min

BERGEN. Holandský cyklista Tom Dumoulin sa stal v nórskom Bergene majstrom sveta v časovke kategórie elite. Jazdec stajne Sunweb predviedol na náročnej 31 kilometrov dlhej trati v nórskom Bergene suverénny výkon 44:41,00 minúty a ostatným súperom nadelil takmer minútu.

Na druhej priečke skončil Slovinec Primož Roglič s mankom 57,79 sekundy a tretiu priečku obsadil britský jazdec Christopher Froome (+1:21,25 min).

Slovensko nemalo v pretekoch zastúpenie.

Martin kritizoval organizátorov

Na štart sa postavilo dohromady 65 cyklistov, pričom najväčší favoriti štartovali na záver. Ako posledný sa na trať dostal obhajca vlaňajšieho titulu a dokopy štvornásobný majster sveta Tony Martin z Nemecka.

Ten pred pár dňami kritizoval rozhodnutie organizátorov, že na koniec 31-kilometrovej trate zaradili 3,4 kilometra dlhé stúpanie na kopec Floyen, ktoré malo priemerný sklon 9,1 percenta, v niektorých pasážach nad desať.

Pretekári mali zároveň možnosť si pred začiatkom rozhodujúceho stúpania vymeniť časovkársky špeciál za ľahší pretekársky bicykel, čo viacerí z nich využili.

Dennis a Bodnar spadli

Po úvodnej jedenástke bol na čele Belgičan Laurens de Plus, ktorý nevyužil možnosť zmeny a dosiahol čas 47:16 minúty. Jeho čas pokoril až Slovinec Jan Tratnik, ktorý mu nadelil 51 sekúnd.

Jeho výkon odolal ďalším 25 jazdcom a prekonal ho až Wilco Kelderman s časom 46:15 minúty. Holanďana potom vystriedal na čele Portugalčan Nelson Oliveira (46:09,52 min) a z pódia ho následne dostali druhý Bielorus Vasiľ Kirjienka a tretí Talian Gianni Mouscon.

To už nasledovala záverečná desiatka, ktorej skomplikoval preteky dážď. Výborne rozbehnutú časovku mal Austrálčan Rohan Dennis, ale na klzkej trati spadol. Na zemi skončil aj Poliak Macej Bodnar.

V daždi takmer nikto bicykel za klasický nemenil.

Vyhral Giro aj BinckBank Tour

Výborne išiel jeden z najväčších favoritov Holanďan Tom Dumoulin, ktorý štartoval ako predposledný, pod záverečný kopec prišiel s dobrým náskokom a bojoval o zlato.

Mal dostatočný náskok aj na Christophera Froomea, ktorý štartoval pred ním, a posledný jazdec na trati Tony Martin bol virtuálne už vtedy mimo boj o medaily.

Oliveiru predbehol v cieli až šiesty od konca štartového poradia Primož Roglič, ďalší pretekári vrátane Froomea na jeho čas 45:38,79 minúty nestačili, no o zlato ho nakoniec pripravil suverénny Dumoulin, ktorý ho zdolal 57,79 sekundy.

Pre dvadsaťšesťročného pretekára tímu Sunweb to bol skvelý záver preňho výbornej sezóny, keďže tento rok sa stal celkovým víťazom BinckBank Tour (bývalé Eneco Tour) a najmä Giro d'Italia, na ktorom získal aj dva etapové vavríny.

Froome: Vyhral najsilnejší pretekár

"Je to super, nemôžem tomu uveriť. Mal som veľmi dobré nohy, počas celých pretekov som sa cítil skvelo. Keď začalo pršať, musel som si dávať pozor v zákrutách a v záverečnom stúpaní to poriadne kĺzalo. S výmenou bicykla som dosť váhal," priznal po pretekoch víťaz.

"Najprv som ho chcel vymeniť, no ja som jeden z pretekárov, ktorý dokáže ísť do stúpania aj na špeciále," pokračoval.

Pre Dumoulina je to už druhý titul na prebiehajúcom šampionáte, keďže v nedeľu sa s kolegami zo Sunwebu tešili aj v časovke družstiev.

"V nedeľu som bol prekvapený, že sme vyhrali. Trochu aj dnes. Bola to ťažká časovka. Ešte máme preteky s hromadným štartom a potom to oslávime," dodal.

Na titul chcel útočiť aj Froome. "Robil som, čo som mohol, ale na náročnej trati sa dnes presadil najsilnejší pretekár. Klobúk dolu pred výkonom Dumoulina. Som rád, že som to vytiahol aspoň na tretie miesto," uviedol Brit, ktorý bol bronzový v časovke aj vlani na OH v Riu de Janeiro a pred piatimi rokmi na OH v Londýne.

Domov»Cyklistika»MS v cyklistike»Majstrom sveta v časovke sa stal Dumoulin, Froome skončil tretí