Mária Katerinka Czaková (v strede) počas vlaňajšej olympiády.
Mária Katerinka Czaková (v strede) počas vlaňajšej olympiády. (Autor: TASR - ilustračná fotografia)
SITA|23. sep 2017 o 17:34

Víťazkou ankety sa stala Mária Katerinka Czaková.

BACÚCH. V tradičnej ankete slovenský Chodec roka zvíťazila po jedenásťročnom kraľovaní olympijského víťaza a majstra sveta na 50 kilometrov Mateja Tótha jeho tréningová kolegyňa zo skupiny kouča Mateja Spišiaka Mária Katerinka Czaková (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica).

2008 - 3.

Odchovankyňa nitrianskej chôdze získala toto ocenenie prvý raz v kariére.

V roku 2015 bola v ankete druhá a trikrát jej patrila tretia priečka (2008, 2011, 2012).

Na MS skončila na 36. mieste

Zverenka trénerského dua Matej Spišiak - Martin Pupiš skončila na MS v Londýne v pretekoch žien na 20 kilometrov na 36. mieste zo 60 štartujúcich a spolu s Dušan Majdánom (nedokončil päťdesiatku), boli jediní slovenskí zástupcovia v chodeckých súťažiach.

Okrem toho zaujala druhým miestom v silnej konkurencii na marcovom mítingu v Lugane (1:33:26 - štvrtý najlepší čas v kariére), kde získala niekoľko zaujímavých skalpov vrátane bronzovej z ME 2014 a desiatej na OH v Riu Češky Anežky Drahotovej.

Na Dudinskej päťdesiatke skončila v súťaži žien tretia, v Borskom Mikuláši na Záhoráckej dvadsiatke si vybojovala štvrtý titul majsterky Slovenska.

Tóth štartoval v roku 2017 iba raz

Onedlho 29-ročná Katerinka Czaková získala v hodnotení trénerov, funkcionárov, pretekárov a novinárov 94 bodov.

Na druhej priečke skončil jej klubový kolega z Dukly Matej Tóth so 66 bodmi (v roku 2017 štartoval len jediný raz, v apríli si vybojoval v Borskom Mikuláši 9. titul majstra SR na 20 km) a na tretej 39-ročný Milan Rízek (Atletika ŠK Skalica), vicemajster Slovenska na 20 kilometrov, druhý na dvadsiatke v rámci Dudinskej päťdesiatky a najlepší zo slovenských seniorských reprezentantov na Európskom pohári v Poděbradoch (38. na 20 km).

Ocenenie pre najlepšieho trénera roka získal takisto ako v predošlých troch rokoch Matej Spišiak, ktorý pripravoval Máriu Katerinku Czakovú (spolu s Martinom Pupišom), Mateja Tótha, Moniku Hornákovú a do ukončenia kariéry v júni tohto roka aj Antona Kučmína.

Prvenstvo v kategórii mládeže obhájil Dominik Černý z banskobystrickej Dukly. Zverenec trénera Romana Benčíka si na Svetovej univerziáde v Tchaj-peji vybojoval 14. miesto a na ME do 23 rokov v Bydgoszczi bol 18.

Výsledky ankety Chodec roka 2017 slávnostne vyhlásili v rámci jubilejného 10. ročníka medzinárodných chodeckých pretekov Chôdza na Bacúchu - Cena Jozefa Pribilinca