Tóth je nevinný, rozhodla disciplinárka. Jeho boj sa však nekončí

Matej Tóth počas tlačovej konferencie.
Matej Tóth počas tlačovej konferencie. (Autor: SITA)
Juraj Berzedi|4. okt 2017 o 11:39

Slovenského chodca podozrievali z transfúzie. Komisárom otvoril, hoci nemusel.

Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom

BRATISLAVA. Matej Tóth je nevinný. Disciplinárna komisia Slovenského atletického zväzu (SAZ) jednohlasne rozhodla, že slovenský chodec neporušil antidopingové pravidlá, a zrušila mu dočasné pozastavenie činnosti.

Olympijský víťaz z Ria de Janeiro z pretekov na 50 kilometrov mal nezrovnalosti v biologickom pase. Upozornila ho na to Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF). Tóth informáciu zverejnil v júli.

„Všetky analýzy boli v prospech Mateja Tótha," reagoval šéf disciplinárky atletického zväzu Ivan Čillík.

Prípad Tóth:

Slovenský chodec nemal pozitívny dopingový test. Jeho prípad sa týka odchýlok v biologickom pase, v ktorom sa dlhodobo zaznamenávajú údaje o tele športovca. Odchýlky môžu, ale nemusia signalizovať porušenie dopingových pravidiel.

Tóth odovzdal problematickú vzorku krvi dopingovým komisárom v máji 2016. Mal v nej príliš nízku hladinu hemoglobínu.

Podľa dopingových komisárov to mohlo súvisieť s transfúziou krvi. Športovec si v takých prípadoch nechá odobrať vlastnú krv, aby mu ju tesne pred dôležitými pretekmi vrátili. Zvyšuje to výkonnosť.

Tóth v auguste 2016 získal olympijské zlato, keď v Riu vyhral preteky na 50 km.

IAAF ho na odchýlky v biologickom pase upozornila až po niekoľkých mesiacoch. Tóth informáciu zverejnil tento rok v júli. Bol dočasne suspendovaný a prišiel aj o majstrovstvá sveta v Londýne, kde mal obhajovať titul.

Potom pripravoval svoju obhajobu, s ktorou predstúpil pred disciplinárnu komisiu Slovenského atletického zväzu v polovici augusta. Predložil sedem posudkov od expertov zo šiestich krajín.

Disciplinárka si nechala vypracovať vlastné posudky. Všetky potvrdili, že Tóth sa neprevinil, preto zrušila jeho suspendáciu.

Toto rozhodnutie ešte budú posudzovať IAAF a Svetová antidopingová agentúra. Majú na to 21 dní od doručenia rozhodnutia.

Ak sa so stanoviskom slovenskej disciplinárky stotožnia, Tóth nedostane žiadny trest a bude môcť znova súťažiť. Ak budú mať výhrady, môžu sa odvolať na Športový arbitrážny súd. Ak by Tóthovi dokázali vinu, hrozil by mu dvojročný zákaz súťažiť a pravdepodobne by prišiel aj o zlato z Ria.

Tóthov prípad sa tým však ešte nekončí. Rozhodnutie disciplinárky SAZ teraz bude posudzovať IAAF a Svetová antidopingová agentúra (WADA).

Na vyjadrenie budú mať 21 dní od doručenia verdiktu.

Ak sa IAAF a WADA stotožnia s rozhodnutím slovenskej disciplinárky, Tóth bude môcť znova súťažiť. Ak budú mať námietky, prípad pôjde na Športový Arbitrážny súd do Lausanne.

Je nevinný, tvrdia experti

V rokoch 2009 až 2016 odobrali Tóthovi spolu 24 vzoriek krvi pre biologický pas športovca. Len jediná vzorka bola mimo stanovených hraníc - tá zo 4. mája minulého roka, v ktorej mal nízke hodnoty hemoglobínu.

Podľa expertov z IAAF mohol byť pokles spôsobený transfúziou jeho vlastnej krvi. Najlepší slovenský športovec uplynulého roka absolvoval počas letných mesiacov množstvo lekárskych vyšetrení a testov. Svoju obhajobu postavil na dvoch pilieroch.

„Prvým je individuálna vlastnosť môjho organizmu, ktorá mi umožňuje rýchlejšie reagovať na podnety. Druhým je stav môjho organizmu po zranení holennej šľachy, ktorú som liečil agresívnou liečbou,“ vysvetľoval Tóth na stredajšej tlačovej konferencii po tom, ako disciplinárka uznala jeho argumenty.

Slovenský chodec predostrel svoju obhajobu pred disciplinárkou SAZ v polovici augusta. Jeho spis obsahoval celkovo 25 príloh, 250 strán a sedem expertných stanovísk od odborníkov zo šiestich krajín sveta.

Disciplinárka si dala urobiť vlastné expertízy, oslovila biológa, fyziológa, telovýchovného lekára či lekára hematologického oddelenia.

„Všetci nám poslali stanoviská, pri ktorých je jednoznačné, že Tóth je nevinný,“ reagoval šéf disciplinárky Čillík.

Môže za to zranenie i večerný odber

Slovenský chodec v stredu prvý raz podrobnejšie objasnil nezrovnalosti v biologickom pase aj pred verejnosťou. Problémovú vzorku z mája 2016 mu odobrali večer, pričom väčšinu predchádzajúcich vzoriek mu robili v ranných hodinách.

Na vyšetrení v Olomouci mu urobili presný protokol odberov podľa antidopingových pravidiel. Výsledky ukázali, že hodnoty hemoglobínu sa počas dňa menia.

„Rozdiel medzi rannými a večernými odbermi bol 7,9 g/L. Hranica v biologickom pase bola podlezená o 5 g/L hemoglobínu. Ak by prišli ráno, jeho hodnoty by boli v stanovenom intervale,“ tvrdí lekár Róbert Mistrík, ktorého Tóth oslovil pri svojej obhajobe.

Druhý faktor, ktorý mohol mať vplyv na nižšie hodnoty hemoglobínu, bolo vtedajšie zranenie holennej šľachy. Tóth absolvoval dlhodobú a agresívnu liečbu.

„Bral som reumatické lieky a chodil som na ožarovanie. Oboje má vplyv na krvotvorbu a hodnoty sledovaných krvných parametrov. Následný nárast bol spôsobený pobytom v hypoxickom prostredí, ktoré stimuluje krvotvorbu,“ reagoval Tóth.

Komisári neprišli v riadnom termíne

Športovci musia na každý deň nahlásiť konkrétnu hodinu, kedy a kde môžu prísť dopingoví komisári. Problémovú vzorku Tóthovi odobrali večer, hoci v ten deň mal nahlásenú možnosť na testovanie ráno medi šiestou a siedmou hodinou.

„Ak by som v ten deň robil niečo zakázané, zrejme by som im neotvoril a z pohľadu pravidiel by som nič neporušil,“ hovorí 34-ročný rodák z Nitry.

Komisárom však otvoril. Tesne predtým bol na toalete, čo mohlo tiež ovplyvniť výsledok.

„Keďže som nechcel s komisárom nocovať, vypil som viac ako pol litra vody. Pri testoch v Olomouci mi zistili, že nárazová hydratácia môže znížiť hodnoty hemoglobínu až o 6 g/L,“ naznačil chodec.

Experti z IAAF Tótha obvinili, že mohol manipulovať so svojou krvou. Chodec hovoril o logistickej náročnosti takejto transfúzie.

„Odobrať, skladovať a opäť aplikovať krv je na Slovensku čisto v kompetencii Národnej transfúznej služby, ktorá odmieta zneužitie na podobné účely,“ reagoval Tóth.

„Navyše som profesionálny vojak a môj režim podlieha dennému rozkazu. V uvedenom termíne som teda nemohol byť ani v zahraničí, keďže som sa stále hlásil v Banskej Bystrici.“

Tóth podstúpil aj test na detektore lži, ktorý mu dal tiež za pravdu.

Pravdepodobnosť biologických pasov

Na systém biologických pasov doplatil napríklad aj český cyklista Roman Kreuziger, ktorý dva roky nesúťažil, hoci ho nikdy neobvinili z dopingu.

„Prvým problémom bolo, že inkriminovaná vzorka bola analyzovaná len v jednom laboratóriu. Bežne sa používa vzorka A a B, ktoré sa nezávisle hodnotia,“ vravel lekár Mistrík.

„V nemocniciach sa robia odbery ráno a nalačno, aby sa porovnávali totožné hodnoty. Pri tomto systéme sa to z nepochopiteľných dôvodov robí raz ráno, inokedy večer,“ dodal.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Tóth je nevinný, rozhodla disciplinárka. Jeho boj sa však nekončí