Gréci skomplikovali šance Slovákov, Švédi strelili osem gólov

Hrdinom Švédska bol Marcus Berg (vpravo), ktorý strelil štyri góly.
Hrdinom Švédska bol Marcus Berg (vpravo), ktorý strelil štyri góly. (Autor: TASR/AP)
TASR|7. okt 2017 o 20:16

Slovákom na postup do baráže nemusí stačiť ani víťazstvo nad Maltou a pomoc Slovincov v zápase so Škótskom.

BRATISLAVA. Futbalisti Švédska zvíťazili v sobotňajšom zápase A-skupiny kvalifikácie MS 2018 nad Luxemburskom vysoko 8:0.

Na pár hodín sa dostali na čelo skupiny pred Francúzov, lenže tí sa po triumfe 1:0 v Bulharsku vrátili na prvé miesto o bod pred Švédov.

Holanďania sú prakticky bez šance

Severania zlomili odpor súpera už v prvom polčase. Skóre otvoril v 10. minúte z jedenástky Andreas Granqvist, v 18. a 37. minúte sa presadil Marcus Berg.

Po zmene strán sa duel zmenil na exhibíciu Švédov, ktorí zdecimovanému súperovi nasúkali ďalších päť gólov. Pozoruhodný výkon podal štvorgólový hrdina večera Berg. Luxemburčanom sa po septembrovej šokujúcej bezgólovej remíze vo Francúzsku nepodarilo zaskočiť ďalší silný tím v skupine.

Švédsko rozdrvilo Luxembursko: fotogaléria

7.10.2017

Holanďania síce zvíťazili v Bielorusku 3:1, ale pred rozuzlením kvalifikačného cyklu im naďalej patrí až tretia priečka v tabuľke a ich postupové vyhliadky sú skôr už len v rovine utópie. Švédi majú pred nimi trojbodový náskok a o 12 gólov lepšie skóre, ktoré je prvým pomocným kritériom pri rovnosti bodov.

Bosna prakticky prišla o šancu na baráž

Bosna a Hercegovina sa de facto pripravila o účasť v baráži po domácej prehre 3:4 s Belgickom, ktoré malo už pred záverečným októbrovým termínom istý postup ako prvý európsky tím s výnimkou ruského organizátora.

V Sarajeve na dezolátnom a dažďom poznačenom teréne začali lepšie hostia. V štvrtej minúte otvoril skóre pravý obranca Thomas Meunier.

Ešte do prestávky sa však Bosniakom podarilo otočiť skóre po zásahoch Harisa Medunjanina a Edina Višču. V 59. minúte však Asmir Begovič neudržal loptu po strele Yannicka Carrasca a Michy Batshuayi ju zblízka doklepol do siete - 2:2. Belgičania tlačili a v 69. minúte ich poslal do vedenia Jan Vertonghen - 2:3.

Gólové hody pokračovali, Dario Dumič v 82. minúte hlavou po rohu vyrovnal a vykresal nádeje Bosny. Lenže o dve minúty už bolo zasa všetko inak po góle Yannicka Carrasca, ktorý uzavrel strelecký účet stretnutia.

Gréci dokonale využili zaváhanie Bosny, ktorú zosadili z druhej priečky po víťazstve 2:1 nad Cyprom. Účasť v baráži by podľa papierových predpokladov mali spečatiť doma proti Gibraltáru.

Slovensko sa do baráže kvalifikuje, keď zdolá Maltu, Slovinsko neprehrá so Škótskom a súčasne musí vyjsť aspoň jedna z nasledujúcich troch kombinácií.

Zverenci trénera Jána Kozáka sa budú spoliehať na remízu Walesu s Írskom, prípadne prehru Srbska s Gruzínskom v D-skupine. Baráž by im zaručil aj nerozhodný výsledok v súboji I-skupiny medzi Ukrajinou a Chorvátskom.

Švajčiari nestratili ani bod

V B-skupine pokračujú Švajčiari bez straty bodu. Nad Maďarskom zvíťazili 5:2. Nezaváhali ani Portugalčania, hoci sa trápili a Andorru zdolali iba 2:0.

Čaro domácej brány odklial až v 63. minúte pätnástym kvalifikačným gólom Cristiano Ronaldo, ktorého kouč šetril a poslal ho na ihrisko až v 2. polčase.

V utorok si Portugalčania zahrajú o priamy postup práve proti Švajčiarom. Na šampionát posunie úradujúcich majstrov Európy akékoľvek víťazstvo, keďže pri rovnosti bodov majú lepšie skóre.

Futbalisti Švajčiarska pokračujú v parádnych výkonoch.
Futbalisti Švajčiarska pokračujú v parádnych výkonoch. (Autor: TASR/AP)

Istotu postupu majú štyria

Záverečné desiate kolo kvalifikácie je na programe v termíne 8. - 10. októbra (nedeľa - utorok). Priamo na šampionát sa už kvalifikovali Belgicko, Anglicko, Nemecko a Španielsko, k týmto tímom sa pripoja víťazi ďalších piatich skupín.

Osem tímov z druhých miest po odrátaní výsledkov s najslabším mužstvom zo svojich skupín sa prebojuje do baráže, ktorej žreb sa uskutoční v utorok 17. októbra o 14.00 SELČ v Zürichu. Prvé zápasy baráže sú na programe 9. - 11. novembra, odvety 12. - 14. novembra.

Žreb finálového turnaja majstrovstiev sveta vo futbale 2018 prebehne v piatok 1. decembra v moskovskom Kremli.

Kvalifikácia o postup na MS 2018 v Rusku - 9. kolo:

A-skupina:

Švédsko - Luxembursko 8:0 (3:0)
Góly: 10. a 67. Granqvist (oba z 11 m), 18., 37., 54. a 71. Berg, 60. Lustig, 76. Toivonen. Rozhodoval: Göcek (Tur.)

Bielorusko - Holandsko 1:3 (0:1)
Góly: 55. Voloďko - 24. Propper, 84. Robben (z 11 m), 90.+3 Depay. Rozhodoval: Oliver (Angl.)

Bulharsko - Francúzsko 0:1 (0:1)
Gól: 3. Matuidi. Rozhodoval: Mateu Lahoz (Šp.)

Andorra - Portugalsko 0:2 (0:0)
Góly: 63. Ronaldo, 86. A. Silva. Rozhodoval: Zelinka (ČR)

Švajčiarsko - Maďarsko 5:2 (3:0)
Góly: 18. Xhaka, 20. Frei, 43. a 49. Zuber, 83. Lichtsteiner - 59. Guzmics, 89. Ugrai. Rozhodoval: Tagliavento (Tal.)

H-skupina:

Bosna a Hercegovina - Belgicko 3:4 (2:1)
Góly: 30. Medunjanin, 39. Višča, 82. Dumič - 4. Meunier, 59. Batshuayi, 69. Vertonghen, 84. Carrasco. Rozhodoval: Collum (Škót.)

Gibraltár - Estónsko 0:6 (0:3)
Góly: 10. Luts, 30. Käit, 38. Zenjov, 52., 66. a 77. Tamm. Rozhodoval: Jovič (Chorv.)

Cyprus - Grécko 1:2 (1:2)
Góly: 18. Sotiriou - 24. Mitroglou, 26. Tziolis. Rozhodoval: Undiano Mallenco (Šp.)

1.Belgicko981039:625 b
2.Grécko944113:616 b
3.Bosna a Hercegovina942322:1214 b
4.Estónsko932412:1711 b
5.Cyprus93159:1410 b
6.Gibraltár90093:430 b

Domov»Futbal»Reprezentácie»MS vo futbale»Gréci skomplikovali šance Slovákov, Švédi strelili osem gólov