Futbalisti Slovenska mali na postup do baráže. Doplatili na viac faktorov.
Futbalisti Slovenska mali na postup do baráže. Doplatili na viac faktorov. (Autor: Tibor Somogyi - SME)
Pavol Spál, Juraj Berzedi|10. okt 2017 o 22:30

Futbalisti Slovenska skončili kvalifikáciu o postup na svetový šampionát 2018. Vybrali sme desať vecí, ktoré ukázala.

BRATISLAVA. Vôbec sa nemuseli spoliehať na pomoc iných tímov a po poslednom zápase v skupine mohli oslavovať postup do baráže.

Slovenským futbalistom to však nevyšlo. Čo o národnom tíme hovorí kvalifikácia o postup na budúcoročné majstrovstvá sveta v Rusku?

1. Inkasované góly v záveroch

Z deviatich tímov, ktoré skončili na druhom mieste mal iba jeden smolu a nepostúpil do baráže. Slováci.

Národný tím dopláca na smolné výsledky a inkasované góly počas celej kvalifikácie. Trebárs gól Anglicka v piatej minúte nadstaveného času znamenal prehru 0:1. Inkasovaný gól v predposlednej minúte zápasu v Škótsku znamenal rovnakú prehru.

V oboch zápasoch dohrávali Slováci oslabení a góly padli po individuálnych chybách. Treba však priznať, že hlavne v Škótsku mala reprezentácia aj šťastie, keď hostia premárnili - aj zásluhou skvelého brankára Dúbravku - štyri čisté šance.

Áno, že je ťažké hrať taký dlhý čas v oslabení, ale veľké tímy to dokážu. To je hranica medzi úspechom a neúspechom. Štyri zápasy prehrali Slováci o gól. Tréner Ján Kozák sa nemýlil, keď predpokladal, že tímu bude chýbať jediný bod na postup do baráže.

2. Zlý štart

Dva úvodné zápasy, dve prehry 0:1. Najprv doma proti Anglicku a potom v Slovinsku. Slováci vystreli v oboch zápasoch na bránku iba raz, neboli nebezpeční. Chýbala im kreativita, hrali akoby bez duše.

V Slovinsku nemohlo hrať niekoľko dôležitých hráčov (Škrtel, Pekarík, Duda, Weiss), čo nepochybne zanechalo stopy. Na dianie na ihrisku však mali zrejme vplyv aj vnútorné problémy.