Grécko podľa predpokladov nemalo problém s Gibraltarom. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|10. okt 2017 o 00:00

Gibraltar podľa očakávaní prehral v Grécku.

Futbalisti BRATISLAVA. Futbalisti Francúzska a Portugalska sa stali v utorok ďalšími účastníkmi MS 2018 v Rusku.

Slováci budú na budúcoročnom šampionáte definitívne chýbať, malú teoretickú šancu aspoň na účasť v baráži stratili po domácom víťazstve Grécka nad Gibraltárom 4:0 v kvalifikačnej H-skupine.

Portugalci aj Francúzi vyhrali

Úradujúci majstri Európy z Portugalska, resp. vicemajstri z Francúzska zvládli záverečné zápasy 10. kola európskej časti kvalifikácie víťazne.

Rozšírili tak počet aktuálne známych účastníkov šampionátu na devätnásť. Portugalsko v Lisabone zdolalo Švajčiarsko 2:0 a vyhralo B-skupinu, Francúzi v Paríži zvíťazili nad Bieloruskom 2:1 a ovládli A-skupinu.

zoznam účastníkov MS (19)

Európa: Rusko (hostiteľ), Belgicko, Nemecko, Anglicko, Španielsko, Poľsko, Srbsko, Island, Francúzsko, Portugalsko

Južná Amerika: Brazília

Severná a Stredná Amerika a Karibik: Mexiko, Kostarika

Ázia: Irán, Japonsko, Kórejská republika, Saudská Arábia

Afrika: Nigéria, Egypt

Priamy postup ako víťazi ďalších skupín si vybojovali zo "slovenského F-ka" Anglicko, resp. z ďalších Belgicko, Nemecko, Španielsko, Poľsko, Srbsko a Island.

Do baráže ide osem najlepších druhých - Švajčiarsko, Taliansko, Dánsko, Chorvátsko, Švédsko, Grécko, Severné Írsko a Írsko.

Smola zostala zverencom trénera Jána Kozáka, ktorí si do tabuľky druhých preniesli dvanásť bodov a skóre plus 5, o bod ich preskočili Švédi, Severní Íri, Gréci aj Íri.

Trpaslík nemal šancu

Grécko v H-skupine v Pireu outsidera skupiny prvýkrát pokorilo v 32. minúte, keď sa presadil obranca Bologne Vassilios Torosidis.

V druhom polčase definitívne Gibraltár zlomili dva zlepené góly útočníka Olympique Marseille Konstantinosa Mitrogloua v 61., resp. 63. minúte. Domáci pridali ešte jeden gól a s prehľadom si postrážili potrebný výsledok.

V ďalších zápasoch skupiny Bosna zvíťazila v Estónsku 2:1 a už dávnejšie isté postupujúce Belgicko zdolalo doma Cyprus 4:0 aj vďaka gólom Edena a Thorgana Hazardovcov.

Tesný súboj zvládli Portugalčania

V Lisabone domáci Portugalčania čelili Švajčiarom, ktorí dovtedy vyhrali všetkých deväť kvalifikačných duelov.

V 41. minúte si dal hosťujúci Johan Djourou vlastný gól, v 57. minúte na 2:0 zvýšil Andre Silva. Zverenci domáceho trénera Fernanda Santosa tak zvládli veľký tlak a do baráže poslali o skóre mužstvo Vladimira Petkovica.

Oba výbery mali na konte 27 bodov.

Francúzi sa v Saint-Denis nechceli spoliehať na pomoc na diaľku od Holanďanov, ktorí hostili v Amsterdame Švédov. Na istotu potrebovali zdolať Bielorusov a to sa im aj podarilo.

Holanďania vedeli, že ak chcú vystriedať súpera zo Švédska na druhom mieste, musia vyhrať o sedem gólov.

To sa im podľa očakávania nepodarilo a hoci Severanov zdolali po dvoch góloch Arjena Robbena, po EURO 2016 budú chýbať aj na ďalšom veľkom podujatí.

Žreb európskej baráže sa uskutoční v utorok 17. októbra vo švajčiarskom Zürichu. Prvé zápasy sú na programe 9. až 11. novembra, odvety sa odohrajú od 12. do 14. novembra.

Nasadené a nenasadené mužstvá v baráži určí októbrový rebríček Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). Ten vyjde deň pred žrebom, v pondelok 16. októbra.

Okrem Ruska ako organizátora s automatickou účasťou budú o rok na šampionáte určite hrať aj Brazília, Mexiko, Kostarika, Irán, Japonsko, Kórejská republika, Saudská Arábia, Nigéria a Egypt.

Kvalifikácia MS 2018 - 10. kolo:

A-skupina:

Francúzsko - Bielorusko 2:1 (2:1)
Góly: 27. Griezmann, 33. Giroud - 44. Saroka, rozhodoval: Özkahya (Tur.)

Luxembursko - Bulharsko 1:1 (1:0)
Góly: 3. Thill - 68. Chočev, rozhodoval: Vad (Maď.)

Holandsko - Švédsko 2:0 (2:0)
Góly: 16. a 40. Robben (prvý z 11 m), rozhodoval: Karasov (Rus.)

Maďarsko - Faerské ostrovy 1:0 (0:0)
Gól: 81. Bode, rozhodoval: Reinshreiber (Izr.)

Lotyšsko - Andorra 4:0 (2:0)
Góly: 19. a 59. Šabala, 11. Ikaunieks, 63. Tarasovs, rozhodoval: Kristoffersen (Dán.)

Portugalsko - Švajčiarsko 2:0 (1:0)
Gól: 41. Djourou (vlastný), rozhodoval: Cakir (Tur.)

Belgicko - Cyprus 4:0 (1:0)
Góly: 12. a 62. E. Hazard (druhý z 11 m), 52. T. Hazard, 78. Lukaku, rozhodoval: Banti (Tal.)

Estónsko - Bosna a Hercegovina 1:2 (0:0)
Góly: 75. Antonov - 48. a 84. Hajrovič, rozhodoval Bezborodov (Rus.)

Grécko - Gibraltár 4:0 (1:0)
Góly: 61. a 63. Mitroglou, 32. Torosidis, 78. Gianniotas, rozhodoval: Kruašvili (Gruz.)

(1:0, 3:0)
90+3 minúta
Gibraltar
Góly: 32. Torosidis (Zeca), 61. Mitroglu (Mantalos), 63. Mitroglu (Torosidis), 78. Gianniotas (Stafylidis).
Řecko vyhrává tento zápas poměrně jednoznačně 4:0, bylo během celého utkání aktivnější. Získává tři body, díky čemuž končí na druhém místě skupiny H.
90+3
Konec zápasu.
90+3
Už se nic nestane, zápas končí.
90+1
Michael Yome se znovu propracoval do zakončení, jeho pokus končí výrazně mimo branku.
90+1
Michael Yome vypálil, jeho pokus zablokoval domácí Giannis Maniatis.
90+1
Nastavovat se budou tři minuty.
90
Konstantinos Stafylidis nezakončil, neboť byl v postavení mimo hru.
90
Probíhá poslední minuta druhého poločasu, uvidíme, kolik minut se bude nastavovat.
88
changeStřídání v týmu Gibraltar: ze hřiště odchází Jamie Coombes, přichází Tyson Ruiz.
88
Giannis Gianniotas byl pomezním sudím nachytaný v postavení mimo hru, akce tak končí.
87
Mnoho šancí momentálně k vidění není, Jayce Olivero hledal dlouhým pasem spoluhráče, ale míč získává domácí Zeca.
86
Konstantinos Mitroglu se propracoval do střelecké pozice, jeho zakončení kryje hostující brankář. Deren Ibrahim má na svém kontě další zákrok.
85
Pět minut před koncem uvidíme další domácí rohový kop, rozehrávat jej bude Giannis Gianniotas. Jeho centr před branku ale nebyl nejpovedenější.
84
V poklidném tempu se zápas dohrává, domácí fotbalisté kontrolují hru a Gibraltar má plno práce s bráněním tohoto výsledku.
83
Konstantinos Fortunis rozehrává další rohový kop svého celku, domácí fotbalisté se do zakončení nedostali.
82
Gianniotas to vzal na sebe, jeho střelecký pokus ale mezi třemi tyčemi nekončí. Míč míří mimo.
80
Deset minut hry nás dělí od konce zápasu, Řecko pokračuje v aktivní hře, hostující celek se musí bránit.
79
Liam Walker rozehrával volný kop svého týmu, do výraznější pozice se nikdo z jeho spoluhráčů po dlouhém centru nedostal.
78
78
goalŘecko právě vstřelilo branku!
Konstantinos Stafylidis tak tak stihl míč na hrací ploše, odcentroval před branku, kde byl zcela volný GIANNIS GIANNIOTAS, který snadno zakončoval. Asistence: Konstantinos Stafylidis.
77
Hostující hráč si počínal nedovoleně, a tak budou rozehrávat na útočné polovině domácí.
75
Patnáct minut nás dělí od závěrečného hvizdu, domácí fanoušci začínají slavit výhru a postup do další části kvalifikace.
74
changeStřídání v týmu Řecko: ze hřiště odchází Lazaros Christodulopulos, přichází Giannis Gianniotas.
73
Liam Walker fauloval domácího Zecu, a tak bude rozehrávat Řecko.
72
changeStřídání v týmu Gibraltar: ze hřiště odchází Alain Pons, přichází Robert Guilling.
70
Dvacet minut hry nás dělí od konce zápasu, domácí fotbalisté hrají výrazně aktivněji, drží míč na útočné polovině a pokouší se své vedení navýšit.
69
changeStřídání v týmu Gibraltar: ze hřiště odchází Jeremy Lopez, přichází Michael Yome.
69
Domácí fotbalisté se propracovali do další dobré střelecké pozice, Konstantinos Mitroglu, který už dva góly dal, nyní zaútočil na hattrick. Jeho dobrá rána ale končí mimo bránu.
68
changeStřídání v týmu Řecko: ze hřiště odchází Vasilis Torosidis, přichází Giannis Maniatis.
Střídání v týmu Řecko: ze hřiště odchází Sokratis Papastathopoulos, přichází Alexandros Tziolis.
65
Sledujeme klidný zápas, domácí celek nyní vstřelil dvě pohledné branky, navýšil své vedení.
63
63
Jako dítě hrající si se stavebnicí Merkur každý den několik let rozebral domácí útok hostující obranu do posledního šroubečku a matičky. Na konci krásné kombinace stál KONSTANTINOS MITROGLU, který poslal snadno míč z pokutového území do horní části brány. Asistence: Vasilis Torosidis.
61
61
Tak to byla krásná akce, kterou vymysleli domácí fotbalisté. Na jejím konci byl Petros Mantalos, který už mohl zakončovat, ale ještě přihrál do míst, kde byl KONSTANTINOS MITROGLU. Ten poslal míč do protipohybu brankáře soupeře, díky čemu navyšuje vedení Řecka. Asistence: Petros Mantalos.
59
Hostující Jeremy Lopez fauloval domácího hráče, byl to Konstantinos Stafylidis, kdo byl nešetrně poslán k zemi. Volný kop tak bude rozehrávat Papastathopoulos.
57
Další domácí akce je zastavena pomezním sudím, který totiž viděl v ofsajdovém postavení Konstantinose Fortunise.
56
Necelé dvě minuty držel Gibraltar hru mimo bezprostřední ohrožení branky, nyní si domácí znovu vybojovali rohový kop. Kyriakos Papadopoulos minul bránu. Řecko si dokáže vypracovat poměrně hodně šancí, ale úspěšnost zakončení je malá.
54
Řecko svou aktivní hrou vybojovalo další rohový kop. Znovu před bránu centroval Fortounis. Je jeho přihrávce zakončoval nepřesně Kyriakos Papadopoulos. Nepovedenou hlavičku snadno kryje brankář.
52
Znovu ofsajdové postavení a opět je v něm stejný domácí hráč. Mitroglou ani tentokrát nenačasoval dobře svůj výběh.
51
Konstantinos Mitroglu byl nachytaný v postavení mimo hru, domácí akce tak končí bez střely.
50
Deren Ibrahim vykopává míč daleko od své branky, sledujeme aktivní hru domácího celku, kteří se pokouší přidat druhý gól. Gibraltar zatím hraje velmi dobře před svou brankou, defenzivní hra hostům jde.
49
Konstantinos Fortunis centroval před branku, zakončoval Lazaros Christodulopulos, jehož hlavička končí mimo. Gólman zasahovat nemusel.
48
Řecko bude rozehrávat rohový kop, obrana hostujícího týmu dostala míč mimo hrací plochu.
47
Domácí fotbalisté začínají pěkně aktivně tak, jak končili první poločas. Vypálil Konstantinos Mitroglu. Jeho rána postrádala přesnost.
46
Začal druhý poločas.
45+0
První poločas skončil.
45
Liam Walker rozehrával hostující rohový kop, ale k zakončení se už nikdo nedostal.
45
Probíhá poslední minuta hry v prvním poločase, uvidíme, kolik minut se bude nastavovat nad rámec.
44
V poklidném tempu se dohrává první poločas, obrázek hry je stále stejný. Vasilis Torosidis centroval do předbrankového prostoru, ale tam byl jen hostující obránce.
42
Míč po centru před branku kryje gólman Orestis Karnezis. Ten také rychle rozehrává, Řecko chce první poločas dohrát na útočné polovině.
41
Po dlouhé době se Gibraltar propracoval do střelecké pozice, Anthony Bardon vypálil, jeho ránu obětavě zablokoval Panagiotis Tachtsidis.
40
Dostáváme se do finální fáze prvního poločasu, sledujeme rychlý fotbal, kterému dominuje jedno mužstvo, to domácí.
38
Řecko hraje výborně, má více ze hry, kombinuje na útočné polovině, ale nedaří se mu navýšit vedení. Hostující obrana je pod velkým tlakem.
37
importantStejný hráč vypálil nyní, s jeho pokusem si brankář hostů dokázal poradit. Dobré čtení hry od gólmana.
35
Zajímavě to zkoušel domácí Konstantinos Mitroglu. Jeho zakončení se ale mezi tři tyče nevešlo. Brankář Deren Ibrahim jen kontroloval míč.
33
O po vstřelené brance pokračuje aktivní hra fotbalistů v bílém. Ti se pokouší své vedení co nejrychleji navýšit. Obrana Gibraltaru má hodně práce..
32
32
Zeca výborně nacentroval před branku, na míč si nejlépe vyskočil VASILIS TOROSIDIS, který hlavou snadno uklidil balon do sítě. Domácí fotbalisté jsou za sovu aktivitu zaslouženě odměněni vedoucí brankou. Asistence: Zeca.
30
Půlhodina hry je minulostí, na výraznější první příležitost stále čekáme. Převahu sice mají domácí fotbalisté, ale vyloženou střeleckou pozici neměli.
29
Další zajímavá domácí akce byla zakončená střelou ze střední vzdálenosti, brankář Deren Ibrahim celkem snadno kryje.
28
A bylo to právě Řecko, které se dostalo do zakončení. Vypálil Lazaros Christodulopulos, jehož ránu kryje hostující brankář.
27
Anthony Bardon fauloval svého soupeře, rozehrávat tak bude domácí tým.
25
Domácí fotbalisté kombinují na polovině hrací plochy a pokoušejí se něco vymyslet. Zatím ale na obranu Gibraltaru recept nevymysleli.
24
Sledujeme taktickou bitvu, ani jeden celek nechce chybovat. Mnoho šancí se zatím neurodilo.
23
Konstantinos Stafylidis si v osobním souboji pomohl nedovoleně, volný kop bude rozehrávat brankář Deren Ibrahim.
21
Delší dobu jsme zajímavější moment neviděli. Až nyní vypálil domácí Konstantinos Fortunis, který štěstí opravdu neměl. Jeho rána se mezi tři tyče nevešla.
18
Do bleskové protiakce se dostal hostující tým. Jeremy Lopez to zkoušel z velké dálky, ale štěstí neměl. Míč končí mimo bránu, vykopávat bude Orestis Karnezis.
17
Rohový kop pro domácí, centroval Sokratis Papastathopoulos, který ale míč za brankovou čáru dostat nedokázal.
17
Řecko rozehrávalo volný kop, následně se do zakončení dostal obránce Stafylidis, jeho rána končí výrazně mimo bránu.
15
importantKonstantinos Stafylidis se jako obránce dostal hodně hluboko do útočné poloviny.Jeho hlavička z bezprostřední blízkosti minula bránu.
14
Sledujeme klidnější pasáž hry ve středu hrací plochy, domácí fotbalisté se za podpory z tribun nemohou propracovat do výraznější šance.
12
Kyriakos Papadopoulos to zkoušel individuálně, ale přes hostujícího obránce Joyce Oliveroa ne nepropracoval do zakončení.
11
Úvodních deset minut hry je minulostí. Na výraznější střelecký pokus čekáme. Mnoho šancí k vidění opravdu není.
10
Domácí celek díky své aktivní hře vybojoval rohový kop. Konstantinos Fortunis centroval od praporku. Následně zakončoval Vasilis Torosidis, jehož pokus byl nepřesná. Hlavou poslal míč z předbrankového prostoru nad.
8
Liam Walker se propracoval do střelecké pozice. Z volného kopu vypálil. Jeho pokus ale snadno zastavil brankář domácího týmu. Orestis Karnezis následně vykopává od své brány.
6
Řecko hraje aktivněji, Sokratis Papastathopoulos se málem propracoval do zakončení. Jeho rána ale byla zablokovaná obranou hostujícího týmu.
5
Na stadionu je výborná atmosféra, stará se o ni mimo jiné skupina trumpetistů, která věrně doprovází domácí fotbalisty v kvalifikaci.
4
Deren Ibrahim rozehrává od své branky, následovat bude dlouhý výkop výrazně na útočnou polovinu.
3
Hraje se spíše na polovině hrací plochy, kde také Jamie Coombes fauloval soupeře. Rozehrává domácí Panagiotis Tachtsidis.
2
Deren Ibrahim celkem snadno dokázal zastavit míč, který se k němu dostal po nepovedené kombinaci domácích.
1
Sledujeme poklidný úvod zápasu, domácí hrají v bílém, hosté v modrém.
1
Utkání právě začalo.
Řecko odehrálo také devět zápasů. Čtyřikrát vyhrálo, čtyřikrát remizovalo a jednou prohrálo. Skóre má 13:6 a se šestnácti body je na druhé pozici ve skupině H. Na první Belgii, která už má jistý postup, má velkou ztrátu. Pokud vyhraje, postoupí ze druhého místa.
Gibraltar odehrál devět kvalifikačních zápasů, všechny prohrál, skóre má 3:43. V posledních třech zápasech neskóroval. Nezískal ani jeden bod, a tak je na samém konci tabulky skupiny H.
Zdravím všechny fanynky a fanoušky mezinárodního fotbalu. V tomto zápase kvalifikace MS proti sobě nastoupí Řecko a Gibraltar.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.

Domov»Futbal»Reprezentácie»MS vo futbale»Slováci do baráže nepostúpia, trpaslík neprekvapil