Jágr má za sebou premiéru v Calgary, na ľade sa necítil dobre

Český hokejista odohral viac ako trinásť minút, ale nebodoval.

Jaromír Jágr.Jaromír Jágr. (Zdroj: TASR/AP)

LOS ANGELES. Keď sa v roku 1997 narodil Matthew Tkachuk, Jaromír Jágr hral už svoju ôsmu sezónu v NHL.

Teraz má Tkachuk devätnásť a so 45-ročným Jágrom si zahral v jednom útoku v jeho prvom zápase za Calgary. Pre Čecha je to už 24. sezóna v NHL. Jeho nový tím vyhral na ľade Los Angeles 4:3 po predĺžení.

Hral aj v presilovkách

"Bolo to náročné, necítil som sa na ľade dobre, ale to som aj očakával. Predsa len päť - šesť mesiacov som súťažne nehral a mám už 45 rokov," vravel Jágr po debute v drese Calgary.

Prečítajte si tiež: Halák inkasoval trikrát, New Jersey strelilo gól v oslabení o dvoch hráčov (štvrtkový súhrn) Čítajte

Pre najúspešnejšieho Európana a druhého muža produktivity histórie NHL je Calgary deviatym a zrejme aj posledným klubom v zámorí.

Na ľade Los Angeles český hokejista odohral 13:38 minúty, pričom absolvoval pätnásť striedaní.

Podľa analytikov TSN dostal Jágr na ľade viac času, než mu chcel tréner Glen Gulutzan pôvodne dopriať. Dokonca mu dal priestor aj v presilovkách v elitnom útoku po boku Seana Monahana a Johnnyho Gaudreaua.

Jeden Jágrov strelecký pokus zblokovala obrana domácich a ďalší sa skončil mimo bránky. V zápase mal jeden mínusový bod.

"Dúfam, že v ďalšom stretnutí to bude lepšie. Keď sa moje nohy vrátia späť do zápasovej záťaže, bude to iné," verí Jágr.

Očakávania klubu sú vysoké

Hráči Calgary vyhrali už tretí zo štyroch zápasov v novej sezóne. Jágr verí, že mladé mužstvo má veľký potenciál.

"Očakávania sú vysoké, ale prečo nie? V mužstve je veľa kvalitných hráčov do ofenzívy, ale aj obrana je fantastická. Je len na nás, ako ďaleko to dotiahneme," podotkol dvojnásobný víťaz Stanleyho pohára s Pittsburghom.

Jágr je aj dvojnásobným majstrom sveta a olympijským víťazom z Nagana 1998.

Legendárny Čech nazbieral v lanskej sezóne ešte v drese Floridy 46 bodov (16 gólov a 30 asistencií). Klub s ním však nepredĺžil zmluvu.

Keď už sa zdalo, že Jágr začne novú sezónu v rodnom Kladne v druhej českej lige, dohodol sa s Calgary na ročnej zmluve za milión dolárov.

Priniesol do hry pokoj

Týždeň po podpise zmluvy nastúpil Jágr na prvý zápas. "Je to krok k tomu, aby sa zapracoval do tímu, keďže bol bez prípravného kempu," reagoval tréner Gulutzan.

Prečítajte si tiež: Byť najhoršie plateným hráčom nemusí byť zlé, smeje sa Jágr Čítajte

"Čakáme, že jeho hra príde vtedy, keď sa ocitne v skutočnom zápasovom ohni," dodal.

Elitný center Calgary Sean Monahan, ktorého gól v predĺžení rozhodol zápas v Los Angeles, na adresu Jágra poznamenal: "Prináša do hry veľa pokoja. Jeho útok mal zopár striedaní, keď sa zdalo, že dve minúty držal puk na hokejkách."

"Hrali sme s vášňou a užívali si to. Myslím, že na tento zápas sa dobre dívalo," pridal sa tínedžer Tkachuk.