Snažia sa búrať predsudky. Turnaj Bratislavskej ligy proti rasizmu otvoril Handzuš

Spoločná fotografia účastníkov turnaja.
Spoločná fotografia účastníkov turnaja. (Autor: Tomáš Benedikovič)
SITA|16. okt 2017 o 12:45

Počas desaťročia existencie sa na Turnaji BLMF prezentovalo viac ako tisíc futbalistov.

BRATISLAVA. V Športovom areáli Pavla Gleska (Mladá Garda) v Bratislave sa uplynulú nedeľu uskutočnil jubilejný desiaty ročník Turnaja BLMF (Bratislavská liga malého futbalu) proti rasizmu.

Motto azda najväčšieho športového projektu u nás zameraného na podporu tolerancie a zaradenia menšín do spoločnosti znelo Hráme to farebne.

Podpora rozmanitosti v športe

Podujatie sa už pravidelne konalo v rámci celoeurópskej iniciatívy Futbal proti rasizmu v Európe (FARE), v rámci ktorej sa na starom kontinente počas dvoch októbrových týždňov udiali stovky aktivít na podporu rozmanitosti v športe.

Aj v mojom predošlom pôsobisku v Trenčíne bolo prirodzené, že mužstvo bolo multikultúrne. Musel som sa naučiť pracovať s rôznymi hráčskymi typmi.


Martin Ševela, bývalý tréner Trenčína

Počas desaťročia existencie sa na Turnaji BLMF prezentovalo viac ako tisíc rôznorodých futbalistov.

Ambíciou usporiadateľov je zintenzívniť v spoločnosti mieru tolerancie k menšinám a súčasne využiť šport ako prostriedok na vybudovanie väzieb medzi ľuďmi rozličných farieb pleti či vierovyznania.

Pri príležitostí jubilea zložili Tomáš Hudák, Marián Benkovič, Vladimír Sendrei a Lasky z kapely Para pieseň s názvom Fajn deň – Hráme to farebne, ktorá zaznela na turnaji premiérovo a onedlho k nej vznikne aj videoklip zo záberov v štúdiu i priamo na turnaji.

Desiate pokračovanie podporili účasťou športové osobnosti ako futbalový tréner Martin Ševela, hráč Interu Bratislava Roman Kratochvíl a hokejový útočník Michal Handzuš.

Handzuš: Každý človek je rovnaký

Majster sveta z Göteborgu 2002 sekundoval pri slávnostnom výkope veľvyslancovi FARE (Football Against Racism in Europe) a ambasádorovi turnaja Alisovi Lembakoalovi.

„Organizátori majú snahu dlhotrvajúcej tradície turnaja. Je podstatné poukazovať na rasizmus v spoločnosti. Vyšlo počasie, je tu krásny areál, vždy rád podporím podobné akcie,” prezradil Michal Handzuš.

Počas pestrej kariéry pôsobil aj v zámorskej NHL, kde sa s hanobením národa, rasy či náboženského presvedčenia nestretol.

„To neznamená, že tam niečo také neexistuje. Nájde sa tam mnoho rasistických príkladov. V poslednej dobe vzniká na túto tému mnoho diskusií. Chválim úsilie ľudí, čo sa snažia odsúdiť prejavy nenávisti voči menšinám. Každý človek je rovnaký, je jedno akú má farbu pleti,” uviedol.

Zmieňovaný Ali Lembakoali hrával v minulosti za Matador Púchov a Inter Bratislava. Pred desiatimi rokmi bol jedným zo zakladateľov Turnaja proti rasizmu.

„Priznám sa, keď sme projekt založili, vôbec sme nepredpokladali, že oslávime niekedy desaťročné jubileum. Verím, že sa k nám postupne pridá viac ľudí, a jedného dňa odovzdáme štafetu ľuďom s novými nápadmi,” zaželal si rodák zo Stredoafrickej republiky. Na Slovensku žije s rodinou.

Venuje sa futbalovej mládeži v Moste pri Bratislave.

Ševela: V Trenčíe bolo mulikultúrne mužstvo

Z profesionálnej kariéry má v pamäti osobnú skúsenosť s rasistickými prejavmi.

„Každý háč tmavej pleti v Európe má podľa mňa skúsenosť s rasizmom. Či už horšiu alebo menej zlú, každý ju má. Som presvedčený, že ak má nastať zlepšenie, je dôležitá kvalitnejšia komunikácia klubov s fanúšikmi,” myslí si a nato doplní príjemnejšie spomienky.

„Vždy som mal obrovské šťastie na spoluhráčov. Doteraz sa s mnohými z nich stretávam. Aj dnes prišli Martin Ševela a Roman Kratochvíl.”

Všetci traja boli kedysi spoluhráčmi v Interi, v nedeľu sa stali opätovne kolegami v Aliho tíme Different Colours United.

„S Alim sme mnohokrát debatovali na tému rasizmu. Neváhal som prísť a podporiť projekt. Aj v mojom predošlom pôsobisku v Trenčíne bolo prirodzené, že mužstvo bolo multikultúrne. Musel som sa naučiť pracovať s rôznymi hráčskymi typmi,” objasnil ex-tréner Trenčína Martin Ševela.

Podľa neho je najdôležitejšie získanie dôvery.

„Sme dostatočne inteligentná spoločnosť, ktorá dokáže potláčať rasistické skony jednotlivcov. Na druhej strane, ľudia ktorí prídu na Slovensko sa musia prispôsobiť našej mentalite, a potom ich spoločnosť ľahšie medzi seba príjme.

Mal som mnohé debaty s hráčmi z Balkánu, Afriky, Strednej či Južnej Ameriky. Snažil som sa byť k ním vždy ľudský a vytvoriť im podmienky, aby sa cítili dobre,” načrtol Ševela kooperáciu s cudzinami.

Aktivita v oblasti ľuských práv

Jedným z účastníkov bol český Róm Július Mika. Do Bratislavy cestoval z Ostravy. Na vlastnej koži zažil nielen slovné, ale i fyzické formy rasizmu. Dvakrát ho napadli futbaloví chuligáni Baníka Ostravy.

„U nás sú ostravskí hooligans preslávení. Keď hrá Baník, Rómovia nemôžu vyjsť do mesta. Ako mladý som bol na zápase, po ktorom ma napadli šiesti chlapi a dlhé týždne som sa zotavoval.

Myslím si, že ak by sa ľudia zjednotili a vyslali by podobným skupinám jasný odkaz, rasizmus a intolerancia by sa vytratili,” povedal Mika.

Okrem neho a jeho spoluhráčov svoje futbalové umenie predviedli aj futbalisti z tímu Chalani z chatrče, ktorí tvorili Rómovia z Moldavy nad Bodvou. Ich nehrajúcemu kapitánovi Milanovi Hudákovi organizátori spolu s Michalom Handzušom odovzdali diplom za aktivizmus v oblasti ľudských práv.

Michal Handzuš odovzdáva diplom Milanovi Hudákovi.
Michal Handzuš odovzdáva diplom Milanovi Hudákovi. (Autor: Turnaj BLMF proti rasizmu vo futbale)

Zálešák: Snažíme sa búrať predsudky

Na turnaji nechýbali ani ďalšie menšiny, či výber klientov utečeneckého tábora v Rohovciach, ktorý doplnili hráči Bratislavského samosprávneho kraja.

Spomedzi dvanástich mužstiev sa z celkového víťazstva radovalo košické zoskupenie Tatra Blesk, za ktoré nastúpili aj známe mená slovenského futsalu. Za ním skončil tím Aliho Lembakoaliho a na tretej priečke tím afrických študentov FC Lions.

Občianske združenie Inštitút pre medzikultúrny dialóg a Bratislavská liga v malom futbale (BLMF) podujatie zorganizovali s podporou Bratislavského samosprávneho kraja, FARE network, Zastúpenia Európskej komisie v SR a Rádia Expres.

„Som pri turnaji siedmy rok. Veľakrát tu vidím staré známe tváre, z čoho mám radosť. Snažíme sa búrať predsudky. Jediné čo tu rozhoduje je iba farba dresu. Hoci pod dresom sme každý rozmanitý, futbal nás všetkých spája, ” vyjadril sa na záver spoluzakladateľ kampane Šport spája, rôzne farby, jedna hra Michal Zálešák.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Snažia sa búrať predsudky. Turnaj Bratislavskej ligy proti rasizmu otvoril Handzuš