Tour 2018 je plná nástrah. Veľa šprintérov sa do Paríža nedostane, tvrdí Cavendish

ilustračné
ilustračné (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|17. okt 2017 o 13:29

Organizátori slávnych pretekov predstavili všetky etapy.

PARÍŽ, BRATISLAVA. Môže byť plná zvratov a napínavých súbojov. Budúcoročná Tour de France prinesie na svojej trase veľa nových a zaujímavých miest.

Okrem nových stúpaní v Alpách či Pyrenejach čakajú cyklistov v júli kamenné cesty známe z klasiky Paríž - Roubaix, šotolinová cesta uprostred horskej etapy, veterné etapy na pobreží Atlantiku, kopcovitá individuálna časovka aj extrémne krátka horská etapa, ktorá má preteky ešte viac zdynamizovať.

Bude mať len 65 kilometrov, ale až 37 z nich pôjdu cyklisti do kopca. Mala by patriť medzi najnapínavejšie etapy pretekov.

Nechcú bojovať s futbalovými MS

„Našou filozofiou je zísť z vychodených cestičiek,“ povedal technický riaditeľ Tour Thierry Gouvenou pre Reuters.

Organizátori zverejnili trasu Tour de France 2018.
Organizátori zverejnili trasu Tour de France 2018. (Autor: TASR/AP)

Slávne preteky odštartujú o týždeň neskôr, ako sa pôvodne plánovalo - 7. júla. Dôvodom je to, aby nemuseli bojovať o fanúšikov počas futbalových majstrovstiev sveta.

Tour odštartuje v regióne Vendée na ostrove Noirmoutier-en-l'Ile. Z 21 etáp bude patriť šprintérom až osem, päť je klasikárskych, šesť etáp je horských a dve sú časovky.

Na trase sú miesta, ktoré medzi cyklistami môžu vzbudzovať obavy. Napríklad deviata etapa.

Tá povedie po trase známej klasiky Paríž - Roubaix a pretekárov čaká až pätnásť úsekov pavé. Celkovo to bude vyše 20 kilometrov po starých kamenných cestách.

V roku 2014 podobná etapa poriadne zamiešala poradím, bola plná pádov. Christopher Froome dokonca vtedy odstúpil a vytrápili sa na nej mnohí favoriti.

Bude však príležitosťou pre klasikárov, akým je aj slovenský cyklista Peter Sagan. V roku 2014 skončil v tejto etape štvrtý.

Etapa na pavé v roku 2014:

Prach, kamienky a jamy

Jedným z najväčších highlightov bude nové alpské stúpanie Col des Glieres v desiatej etape. Má dĺžku šesť kilometrov a sklon jedenásť percent, čo poriadne preverí pretekárov.

To najlepšie však príde až v jeho závere. Po stúpaní sa cesta vyrovná, lenže tam sa asfalt končí.

Ďalej sa dá ísť len po šotoline - prašnej ceste, ktorú využívajú turisti. Pre cyklistov môže byť náročné zvádzať boje na ceste plnej prachu, kamienkov a jám. Hoci úsek nemá ani dva kilometre, je to miesto, ktoré pelotón rozdelí na skupinky.

„Bude to zaujímavé zo športového, ale aj z historického hľadiska,“ poznamenal riaditeľ Tour Christian Prudhomme pre Reuters. Spomínanú etapu prešiel na aute.

Na náhornej plošine des Glieres sa počas druhej svetovej vojny ukrývali a bojovali francúzski partizáni - makisti. Dnes tu stojí na ich počesť pamätník.

Tento úsek však príde na rad uprostred etapy. Po ňom ešte čakajú cyklistov dve tvrdé stúpania známe aj z minulosti - Col de Romme a Col de la Colombiere.

Iba 65 kilometrov dlhá etapa

Na trasu Tour sa vracia v dvanástej etape aj najslávnejšie z alpských stúpaní Alpe d'Huez. Bude to jeden z kľúčových dní, keďže pretekárov čaká vyše 5000 výškových metrov.

"Bude to kráľovská etapa," odhaduje aj štvornásobný víťaz Christopher Froome.

Rozhodujúce súboje o žltý dres sa však budúci rok odohrajú v Pyrenejach. Tam okrem tradičných stúpaní ako Tourmalet, Aubisque či Pyeresourde čaká na cyklistov aj veľa neznámych miest.

Veľa kopcov, to sa mi páči, ale tie kocky? To sa mi už tak nepozdáva.


Nairo Quintana, kolumbijský cyklista

Zaujímavá bude najmä sedemnásta etapa, ktorá má len 65 kilometrov, s cieľom na Col de Portet (2215 metrov nad morom).

Jazdci môžu ísť od únikov v podstate od štartu a dá sa očakávať, že aj keď musia cyklisti zdolať v ten deň až tri stúpania s celkovým prevýšením tritisíc metrov. Tu sa bude dať len ťažko kontrolovať ataky súperov.

Netradičná je aj individuálna časovka v predposlednej etape. Profilom pasuje vrchárom, pretože je mimoriadne kopcovitá a sú tu aj pasáže s 20-percentným sklonom. Práve to by malo pasovať Froomovi.

Nový víťaz Tour bude známy 29. júla v Paríži.

Quintanu kocky netešia

Posledné ročníky boli pre fanúšikov neraz nudné. Scenár sa opakoval. Po prvom týždni získal tím Sky žltý dres a ďalšie dva týždne žiadny zvrat nepripustil. Všetko kontroloval. To sa však organizátorom nepáči, aj oni majú záujem, aby boli preteky napínavé.

Preto sa pokúsia Froomovi cestu za piatym titulom skomplikovať. "Bude to obrovská výzva, ale od organizátorov som v podstate ani nič iné ani nečakal. Budú to preteky, ktoré otestujú každú vašu stránku," hovoril Froome.

Práve štvornásobný víťaz Froome, ale aj už len bývalý aktívny cyklista Španiel Alberto Contador, britský šprintér Mark Cavendish či Francúzi Romain Bardet a Warren Barguil nechýbali medzi takmer 4000 hosťami na utorkovej prezentácii Tour de France v parížskom Palais des Congrés.

Christopher Froome.
Christopher Froome. (Autor: TASR/AP)

"V prvej polovici nás čakajú veterné etapy, pavé aj šotolinové cesty. V Alpách a Pyrenejách zase brutálne kopce," dodal Froome. Líder tímu Sky upozorňuje najmä na prvý týždeň. Podľa neho budú prvé etapy mimoriadne nervózne.

Hoci sa bude jazdiť po rovine, vietor dokáže pelotón rozdeliť na malé skupiny a niektorí favoriti môžu stratiť celé minúty. "Veľa kopcov, to sa mi páči, ale tie kocky? To sa mi už tak nepozdáva," poznamenal Froomov kolumbijský súper Nairo Quintana.

"Je to trasa s množstvom prekážok a pascí, ale to platí aj pre nás, nielen pre Frooma. Je tam veľmi veľa miest, kde môžete prísť o celé minúty," vraví Romain Bardet. Francúz bol vlani druhý, tento rok tretí.

Šéf Tour: Favoritom je Froome

Radosť z trasy zrejme nemajú šprintéri. "Je absolútne brutálna. Sú to jedny z najťažších etáp aké som kedy videl. Som si istý, že veľa šprintérov v Paríži nebude," napísal na sociálnej sieti Brit Mark Cavendish.

Trasa je výrazne inovovaná a ponúka veľa kritických miest. Či už sú to kamenné cesty, alpské a pyrenejské stúpania alebo veterné etapy v prvom týždni. Víťazom Tour v roku 2018 určite nebude časovkár. Je to trasa, ktorá vyhovuje predovšetkým silným vrchárom.

Na prvom mieste je preto opäť Froome. Hneď za ním by však mala byť dvojica tímu Movistar Nairo Quintana a Mikel Landa. Do boja o žltý dres môže zasiahnuť aj Richie Porte.

Posledný víťaz Gira Tom Dumoulin by nemal byť až takou hrozbou, keďže profil časovky mu nepasuje a nedokáže v nej získať taký náskok.

"Stále považujem Frooma za najväčšieho favorita. Bude mať 33 rokov, ale stále sme od neho nevideli vrchol jeho možností. Je neskutočný odolný a adaptabilný, vie víťaziť viacerými spôsobmi s inými ľuďmi v tíme. Je inteligentný a stále tvrdo na sebe pracuje. To ho predurčuje k ďalším víťazstvám," dodal Prudhomme.

Tour de France 2018 - etapy:

1. Noirmoutier-en-l"Ile - Fontenay-le-Comte, 195 km

2. Mouilleron-Saint-Germain - La Roche-sur-Yon, 185 km

3. Tímová časovka Cholet - Cholet, 35 km

4. La Baule - Sarzeau, 192 km

5. Lorient - Quimper, 203 km

6. Brest - Mur de Bretagne Guerlédan, 181 km

7. Fougeres - Chartres, 231 km

8. Dreux - Amiens Métropole, 181 km

9. Arras Citadelle - Roubaix, 154 km

Deň odpočinku v Annecy (16. júla)

10. Annecy - Le Grand Bornand, 159 km

11. Albertville - La Rosiere, 108 km

12. Bourg-Saint-Maurice Les Arcs - Alpe d"Huez, 175 km

13. Bourg d"Oisans - Valence, 169 km

14. Saint-Paul-Trois-Châteaux - Mende, 187 km

15. Millau - Carcassonne, 181 km

Deň odpočinku v Carcassonne (23. júla)

16. Carcassonne - Bagneres-de-Luchon, 218 km

17. Bagneres-de-Luchon - Saint-Lary-Soulan (Col de Portet), 65 km

18. Trie-sur-Baise - Pau, 172 km

19. Lourdes - Laruns, 200 km

20. Individuálna časovka Saint-Pée-sur-Nivelle - Espelette, 31 km

21. Houilles - Paríž, 115 km

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Tour de France»Tour 2018 je plná nástrah. Veľa šprintérov sa do Paríža nedostane, tvrdí Cavendish