Jedným z najväčších prekvapení v slovenskej cyklistike je 21 ročný Ján Andrej Cully, ktorý zbiera úspechy už v prvom roku medzi profesionálmi. (Autor: SITA)
Miloslav Šebela|27. okt 2017 o 17:47

Ešte vlani bol amatérom, teraz patrí medzi veľké nádeje.

BRATISLAVA. Cesty majú pochybnú kvalitu, všade je plno prachu, je horúco a ľudia nie vždy majú predstavu, prečo sa cyklisti medzi sebou naháňajú.

V Kamerune a ďalších afrických krajínách je však cyklistika na vzostupe. Na súťaže sa v posledných rokoch chodia rozjazdiť aj profesionálne kontinentálne tímy a občas štartuje dokonca aj tím z najvyššej kategórie - Dimension Data.

„V Afrike do cyklistiky investujú veľké peniaze, pretože cítia, že sa tým môžu spropagovať a dostať do sveta,“ vraví Martin Fraňo, športový riaditeľ Dukly Banská Bystrica. Na súťaže na africký kontinent chodí už vyše desať rokov.

Vyhrali takmer všetko, čo mohli

Tento rok dosiahli jeho zverenci skvelé výsledky práve na októbrových pretekoch Grand Prix Chantal Biya v Kamerune.

Martin Mahďar ako víťaz súťaže vrchárov na Grand Prix Chantal Biya v Kamerune.
Martin Mahďar ako víťaz súťaže vrchárov na Grand Prix Chantal Biya v Kamerune. (Autor: Dukla B. Bystrica)

Jazdci Dukly tu za štyri etapy získali až 94 bodov do hodnotenia Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI). To je tretina bodov, ktoré vybojovali za celý rok. „Urobili sme v tejto sezóne veľký nárast UCI bodov. Vlani sme ich mali asi 170 a tento rok 308. To je výrazný nárast,“ opisuje Fraňo.

Ján Andrej Cully a Juraj Bellan vyhrali po jednej etape. A vyhrali všetky súťaže okrem celkového poradia, v ktorom skončil Cully druhý len o tri sekundy.