Vlhová vyhrala slalom v Levi, po skvelom výkone zdolala Shiffrinovú

Slovenská lyžiarka získala tretie víťazstvo v SP v kariére.

Radosť Petry Vlhovej z víťazstva v Levi.(Zdroj: TASR/AP)

Svetový pohár v alpskom lyžovaní 2017/2018 - Levi (Fín.):

Slalom žien (1. + 2. kolo):

1.Petra VlhováSlovensko1:49,98 min
2.Mikaela ShiffrinováUSA+0,10 s
3.Wendy HoldenerováŠvajčiarsko+1,35
4.Frida HansdotterováŠvédsko+2,17
5.Melanie MeillardováŠvajčiarsko+2,58
6.Lena DürrováNemecko+2,78.

LEVI. Slovenská lyžiarka Petra Vlhová zvíťazila v úvodnom slalome Svetového pohára vo fínskom Levi. Je to jej tretí triumf v pretekoch Svetového pohára a siedme pódiové umiestnenie v kariére.

Po prvom kole figurovala na druhom mieste, keď na Američanku Mikaelu Shiffrinovú strácala 21 stotín sekundy.

V druhej jazde už jasne dominovala a Shiffrinovú zdolala o desatinu sekundy. Tretia skončila s výrazným odstupom 1,35 sekundy Švajčiarka Wendy Holdenerová.

Veľký deň

Vlhová zároveň dosiahla 18. umiestnenie v prvej desiatke pretekov SP. "Som veľmi šťastná, je to úžasné. Bolo naozaj ťažké zdolať Mikaelu Shiffrinovú. Je rýchla silná a o to viac to považujem za veľký deň," povedala v cieli do mikrofónu Vlhová.

Prečítajte si tiež: Nedávno nemala konkurenciu. Vlhová opäť zdolala fenomenálnu Shiffrinovú

"Cítila som sa výborne, bolo to však pre mňa náročné, keďže som vyhrala záverečné preteky minulej sezóny v Aspene a každý si tu preto dával na mňa pozor. Som šťastná, že som dokázala dvakrát za sebou zdolať takú silnú slalomárku, akou je Shiffrinová," povedala.

"Veľmi tvrdo som trénovala na olympijskú sezónu, veľmi som túžila, aby som to pretavila v pretekoch. Chcela by som sa poďakovať celému tímu. Rada by som na toto víťazstvo nadviazala aj v ďalších pretekoch Svetového pohára, až v januári začnem myslieť na olympiádu," uviedla Vlhová

Shiffrinová: Petra je ako kladivo

Shiffrinovú zdolala druhýkrát po sebe v priamom súboji ako vôbec prvá pretekárka od čias, keď Američanka nastúpila na svoju fenomenálnu púť Svetovým pohárom.

Predtým sa to Slovenke podarilo vo finále uplynulej sezóny v marci, keď ju o 24 stotín pokorila na jej domácom svahu v Aspene.

"Druhé miesto je ok, pódium je pre mňa dobré. Druhé kolo bolo veľmi náročné. Vedela som, že Petra je ako kladivo, že sa môže ešte zlepšovať. Bol to skvelý súboj. V slalome som bola vždy na čele, vždy ma niekto naháňa. V Killingtone to budú pre mňa špeciálne preteky, veľmi sa na ne teším," konštatovala pre ORF Shiffrinová.

Za Vlhovou v prvom kole medzera

Vlhová vyštartovala na trať v prvom ako siedma v poradí už keď Shiffrinová oddychovala v cieli. Už na úvodnej zvlnenej "plošine" nasadila optimálny rytmus a na medzičase ju od Shiffrinovej delila stotinka.

Podľa očakávania excelentne zvládla aj najťažší technický spád, lyže dlho v oblúkoch nedržala a išla dostatočne nad bránkami. Jej strata sa zvýšila iba o ďalšiu stotinku a nebyť drobného zaváhania v najnáročnejšej zatvorenej kombinácii bránok, mohla byť o nejakú desatinu pred súperkou, napokon za ňou zostala o dve desatiny.

Po Vlhovej sa z prvej tridsiatky štartujúcich už žiadna pretekárka nezmestila do poldruhasekundovej straty. Naopak väčšina lyžiarok mala manko cez dve a dokonca tri sekundy.

Enormné nasadenie

Výsledky prvého kola predurčovali veľký duel oboch slalomárskych hviezd v 2. kole. Zo štvrtej pozície do neho najprv prehovorila Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktorá sa katapultovala na čelo s najrýchlejším časom kola.

Túto métu však napokon prekonala a finalizovala Vlhová, ktorá svoj náskok na medzičasoch kontinuálne zvyšovala. Jej jazda v hornej časti mala opäť parametre priam dokonalého výklzu a tempovania oblúkov a v dimenziálnej strmine išla do ataku aj za cenu drobných chybičiek.

Korigovala ich excelentnou stabilitou i technikou a v cieli nasadila najvyššiu latku. Tú sa už nepodarilo prekonať ani Shiffrinovej, v strednej časti nabrala na Slovenku takmer 40-stotinovú stratu a ani jej povestný finiš nestačil.

Američanka bude mať príležitosť na revanš o dva týždne na domácej pôde. Druhý slalom sezóny je na programe v nedeľu 26. novembra v Killingtone, predtým v sobotu si obe lyžiarky zmerajú sily aj v obrovskom slalome.

Poradie vo Svetovom pohári (po 2 z 39 pretekov):

1.Mikaela ShiffrinováUSA125 bodov
2.Petra VlhováSlovensko115
3.Wendy HoldenerováŠvajiarsko100
iktoria RebensburgováNemecko100
5.Stephanie BrunnerováRakúsko82
6.Tessa WorleyováFrancúzsko80

Poradie v hodnotení slalomu SP (po 1 z 12 pretekov):

1.Petra VlhováSlovensko100 bodov
2.Mikaela ShiffrinováUSA80
3.Wendy HoldenerováŠvajčiarsko60
4.Frida HansdotterováŠvédsko50
5.Melanie MeillardováŠvajčiarsko45
6.Lena DürrováNemecko40

Online prenos: Slalom žien - Levi 2017 (2. kolo, Petra Vlhová)

Stav si vo Fortune za 30 EUR úplne bez rizika! >>

Zjazdové lyžovanie

11. November 2017 o 13:00
SP - slalom žien, 2. kolo, Levi
Víťaz: Vítěz: P. Vlhová (SVK)
Prenos
S konstatováním, že slovenská slalomářka Petra Vlhová zvládla úvodní slalom sezony nejlépe a podruhé za sebou porazila Američanku Mikaelu Shiffrinovou, se s vámi loučím. Díky za pozornost a přeji hezký zbytek dne.
Konečné pořadí
1. Petra Vlhová (SVK) 1:49,98
2. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,10
3. Wendy Holdenerová (SUI) +1,35
4. Frida Hansdotterová (SWE) +2,17
5. Mélanie Meillardová (SUI) +2,58
6. Lena Dürrová (GER) +2,78
7. Anna Swenn-Larssonová (SWE) +3,18
8. Stephanie Brunnerová (AUT) +3,20
9. Ana Buciková (SLO) +3,26
10. Marie-Michéle Gagnonová (CAN) +3,48
11. Michaela Kirchgasserová (AUT) +3,52
12. Katharina Huberová (AUT) +3,57
13. Mina Fürst Holtmannová (NOR) +3,75
14. Emelie Wikströmová (SWE) +3,78
15. Michelle Gisinová (SUI) +3,95
16. Denise Feierabendová (SUI) +3,96
17. Laurence St. Germainová (CAN) +3,98
17. Maruša Ferková (SLO) +3,98
17. Maren Skjøldová (NOR) +3,98
20. Maren Wieslerová (GER) +3,99
21. Resi Stieglerová (USA) +4,15
22. Manuela Mölggová (ITA) +4,23
23. Katharina Gallhuberová (AUT) +4,27
24. Carmen Thalmannová (AUT) +4,39
25. Estelle Alphandová (SWE) +4,41
26. Nastasia Noensová (FRA) +4,49
27. Erin Mielzynská (CAN) +4,53
28. Chiara Costazzová (ITA) +4,55
29. Martina Dubovská (CZE) +4,63
Dva body za 29. místo získala na své konto také Martina Dubovská, která druhé kolo nezvládla dle svých představ a neudržela parádní 15. místo po prvním kole.
Petra Vlhová vyhrála úvodní slalom nové sezony a potřetí v kariéře se stala vítězkou závodu Světového poháru! Pro Petru Vlhovou je to navíc druhé vítězství v řadě, když vyhrála i poslední slalom minulé sezony v Aspenu.
30 Mikaela Shiffrinová se musí sklonit před Petrou Vlhovou! Američanka prohrává se slovenskou závodnici o 1 desetinu!
30 Majitelka křišťálového globu nezvládla prostředek tak, jako Vlhová, a ztrácí 3 desetiny!
30 Na druhém mezičase už jen 4 setinky!
30 Američanka Mikaela Shiffrinová, nejlepší slalomářka současnosti, má náskok "jen" 21 setin.
29 Vlhová jde suverénně do čela a vede o 1 vteřinu a 35 setin! Slovenská slalomářka útočí na první místo Shiffrinové.
29 Přechod zvládla Vlhová skvěle a na kritickém místě naopak ještě zrychlila! Vede o 1,30!
29 Na prvním a druhém mezičase má Vlhová skvělý náskok 1,08.
29 Petra Vlhová má na startu náskok 99 setin! Slovenská slalomářka jde do boje.
28 Přinejmenším pozici na stupních má jistou. Švédka Frida Hansdotterová totiž nezvládla střední pasáž a výrazně ztratila na přechodu do prudké pasáže. V cíli je druhá, ale o výrazných 82 setin.
27 Švýcarka vlétla na trať doslova po hlavě a její dravost se v kombinaci s precizností vyplatila! Holdenerová jde do čela o jednu sekundu a 23 setin! Nejrychlejší jízda druhého kola a útok možná i na vítězství!
27 Hned 75 setin má náskok Wendy Holdenerová.
26 Norka postupně ztrácela ze svého náskoku a nakonec závod ani nedokončila! Dostala špicara a minula branku.
26 Náskok 58 setin na startu má Nina Haver-Løsethová.
25 Němka Lena Dürrová se rovněž před vedoucí Meillardovou nedostane. Terénní zlom zvládla precizně, ale na rovinatějších tratích, ač jela plynule, byla o něco pomalejší než fantasticky jedou Švýcarka. Dürrová je druhá o 20 setin.
24 Další na startu byla Emelie Wikströmová, jež mohla hospodařit s náskokem 29 setin. O ten ale záhy přišla už ve vrchní části a druhé kolo jí příliš nevyšlo. V cíli ztratila vteřinu a dvě desetiny.
23 Marie-Michéle Gagnonová nezvládla střední pasáž a neudržela vedení, které hájila na prvních dvou mezičasech. Se ztrátou 9 desetin je až pátá.
Průběžné pořadí
1. Mélanie Meillardová (SUI) 1:52,56
2. Anna Swenn-Larssonová (SWE) +0,60
3. Stephanie Brunnerová (AUT) +0,62
4. Ana Buciková (SLO) +0,68
5. Michaela Kirchgasserová (AUT) +0,94
6. Katharina Huberová (AUT) +0,99
22. Martina Dubovská (CZE) +2,05
Komerční přestávka.
22 Slovinka Ana Buciková si poradila s terénním zlomem fantasticky a téměř neztratila. Ale na trati celkově nakonec ztratila 68 setin, což je ale vinou vrchni pasáže, na níž chybovala a nedostala se do rytmu. Je čtvrtá.
21 Švédka Anna Swenn-Larssonová byla o poznání pomalejší než Meillardová, ale vešla se do výrazného polštáře, který dělí Meillardovou a Brunnerovou. Je druhá se ztrátou 6 desetin.
20 Melanie Meillardová měla na startu náskok téměř osmi desetin a to jí nakonec stačilo! Ve vrchní pasáži jela bravurně a na druhém mezičase měla náskok už 1,26! Pak sice na prudkém zlomu výrazně ztratila, ale zůstala v zelených číslech a v závěrečné rovinaté pasáži opět zrychlila a jde do čela s náskokem 62 setin!
19 Terénní zlom za druhým mezičasem výrazně ovlivnil jízdu i slovinské slalomářky Maruši Ferkové, která ztratila po přejezdu z rovinaté části na prudkou přes vteřinu. A v cíli je až sedmá, ač měla na startu půlvteřinový náskok.
18 Další závodnicí, které se stala osudnou prostřední pasáž, je Němka Maren Wieslerová. Té z náskoku půl vteřiny rázem naběhla ztráta 6 desetin. V cíli je poté se ztrátou 79 setin devátá.
17 Další Rakušankou na trati byla Katharina Huberová, která sice vedla na druhém mezičase o 73 setin, ale doplatila na rozbitou a náročnou trať. V cíli je třetí se ztrátou 37 setin. Na prvních třech místech jsou Rakušanky.
16 Michaela Kirchgasserová zajela hodně povedené druhé kolo. Popasovala se s zákeřnostmi v půlce svahu a řadí se na druhé místo za svou krajanku Brunnerovou.
Komerční přestávka.
15 Dubovská dojela do cíle se ztrátou vteřiny a 43 setin na posledním místě. Jenže před malým okamžikem přitom útočila na vedení.
15 Tak to je obrovská škoda! Dubovská výrazně chybovala a projevilo se to na jejím času. Ztrácí rovnou vteřinu.
15 Vypadá to stále dobře, Dubovská vede i na druhém mezičase, i když jednu desetinku ze svého náskoku ztratila.
15 Česká slalomářka začíná parádně, na prvním mezičase vede o 45 setin!
15 Na startu je Martina Dubovská!
14 Stejného času dosáhla také Norka Maren Skjøldová, která na druhém mezičase ještě vedla o 24 setin, ale na třetím už byla o 66 setin pomalejší oproti Brunnerové.
13 Laurence St. Germainová z Kanady nezvládla nástrahy tratě ve finském Levi a v cíli ztratila 78 setin. Řadí se na páté místo a stále může bojovat o druhou desítku.
12 Estelle Alphandová bude chtít na druhé kolo co nejdříve zapomenout. S druhou nejpomalejší jízdou se řadí až na 10. místo.
11 Michele Gisinové vcelku vyšla vrchní pasáž, na níž navyšovala své vedení. V druhé půlce druhého kola ale chybovala a v cíli je se ztrátou 75 setin třetí.
10 A máme tu změnu na čele! Už to vypadalo, že Rakušanka Stephanie Brunnerová dopadne stejně jako závodnice před ní, když na druhém mezičase ztrácela 18 setin. Ale ve spodní pasáži zajela parádně a nakonec je v cíli o 55 setin rychlejší než Holtmannová!
9 Noensová do bojů o první dvacítku nezasáhne. V cíli je se ztrátou 74 setin až sedmá.
9 Na druhém mezičase už je to ale pouze pět setinek.
9 Nastasia Noensová zatím jede skvěle a na prvním mezičase si drží 27 setin náskoku!
8 Ještě o něco hůře dopadla Chiara Costazzaová. Italka je v cíli se ztrátou 8 desetin a řadí se na poslední místo.
7 Trať ve finském Levi dělá závodnicím stále větší potíže. Doplatila na to i Kanaďanka Erin Mielzynská, jež zajela nejpomalejší jízdu druhého kola a řadí se se ztrátou 78 setin za Thalmannovou.
6 Další z Rakušanek, Carmen Thalmannová, měla ve vrchní části trati menší problémy, které ji stály takřka vteřinu ztráty. Ve druhé polovině svahu sice mírně zrychlovala, ale poslední příčce se nevyhnula.
5 Katharina Gallhuberová z Rakouska vyrazila do závodu s náskokem 11 setin, ale už na prvním mezičase byla ve ztrátě 22 setin. Ač to vypadalo, že začíná zrychlovat, drobné chybičky ji nakonec stály dobrý výsledek a v cíli je poslední se ztrátou přes půl vteřiny.
4 Stieglerová protnula cíl se ztrátou 4 desetinek. Je až třetí.
4 Američanka Resi Stieglerová není ve vrchní pasáži tak rychlá jako Holtmannová a na druhém mezičase ztrácí 33 setin.
3 Cílový svah a rovinka sice přinesla norské závodnici mírnou ztrátu, ale nakonec je v cíli první o 21 setin.
3 Norka Mina Fürst Holtmannová měla na startu náskok 18 setin, ale na prvním mezičase své vedení navýšila už na 65 setin!
2 Veteránka Manuela Mölggová nedokázala využít svého náskoku na startu a v cíli je v součtu obou kol se ztrátou 27 setin.
1 První závodnicí ve druhém kole byla Švýcarka Denise Feierabendová, která sjela trať za 55,08 a v součtu obou jízd zajela čas 1:53,94.
Startovní listina 2. kola
1. Denise Feierabendová (SUI)
2. Manuela Mölggová (ITA)
3. Mina Fürst Holtmannová (NOR)
4. Resi Stieglerová (USA)
5. Katharina Gallhuberová (AUT)
6. Carmen Thalmannová (AUT)
7. Erin Mielzynská (CAN)
8. Chiara Costazzová (ITA)
9. Nastasia Noensová (FRA)
10. Stephanie Brunnerová (AUT)
11. Michelle Gisinová (SUI)
12. Estelle Alphandová (SWE)
13. Laurence St. Germainová (CAN)
14. Maren Skjøldová (NOR)
15. Martina Dubovská (CZE)
16. Michaela Kirchgasserová (AUT)
17. Katharina Huberová (AUT)
18. Maren Wieslerová (GER)
19. Maruša Ferková (SLO)
20. Mélanie Meillardová (SUI)
21. Anna Swenn-Larssonová (SWE)
22. Ana Buciková (SLO)
23. Marie-Michéle Gagnonová (CAN)
24. Emelie Wikströmová (SWE)
25. Lena Dürrová (GER)
26. Nina Haver-Løsethová (NOR)
27. Wendy Holdenerová (SUI)
28. Frida Hansdotterová (SWE)
29. Petra Vlhová (SVK)
30. Mikaela Shiffrinová (USA)
Výsledky po prvním kole:
1. Mikaela Shiffrinová (USA) 55.66
2. Petra Vlhová (SVK) +0.21
3. Frida Hansdotterová (SWE) +0.73
4. Wendy Holdenerová (SUI) +1.20
5. Nina Haver-Løsethová (NOR) +1.37
6. Lena Dürrová (GER) +1.57
7. Emelie Wikströmová (SWE) +1.66
8. Marie-Michéle Gagnonová (CAN) +1.75
9. Ana Buciková (SLO) +1.80
10. Anna Swenn-Larssonová (SWE) +1.82
11. Mélanie Meillardová (SUI) +1.95
12. Maruša Ferková (SLO) +2.23
13. Maren Wieslerová (GER) +2.28
14. Katharina Huberová (GER) +2.36
15. Michaela Kirchgasserová (AUT) +2.43
16. Martina Dubovská (CZE) +2.49
17. Maren Skjøldová (NOR) +2.59
18. Laurence St. Germainová (CAN) +2.65
18. Estelle Alphandová (SWE) +2.65
20. Michelle Gisinová (SUI) +2.70
21. Stephanie Brunnerová (AUT) +2.72
22. Nastasia Noensová (FRA) +2.75
22. Chiara Costazzová (ITA) +2.75
24. Erin Mielzynská (CAN) +2.79
25. Carmen Thalmannová (AUT) +2.84
26. Katharina Gallhuberová (AUT) +2.91
27. Resi Stieglerová (USA) +3.01
28. Mina Fürst Holtmannová (NOR) +3.02
29. Manuela Mölggová (ITA) +3.06
30. Denise Feierabendová (SUI) +3.20
---
49. Gabriela Capová (CZE) +4.73
Do druhého kola se kvalifikuje 30 nejlepších slalomářek z úvodního kola, do kterého nastoupilo celkem 71 závodnic.
Světový pohár v alpském lyžování pokračuje svým druhým závodem, kterým bude slalom ve finském Levi.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 13:00.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 3. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 4. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 5. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 6. Kam do tepla v januári?
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 8. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 9. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru?
 1. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 2. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 3. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 6. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 7. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 8. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 9. Denník SME oslavuje 25 rokov rekordným počtom predplatiteľov
 10. Najinzerovanejšie zánovné auto roku 2017? Mnohých to prekvapí
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 15 988
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 5 950
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 4 639
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 966
 5. Kam do tepla v januári? 2 501
 6. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 381
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 357
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 232
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 315
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život 1 101

Téma: Online prenosy


Článok je zaradený aj do ďalších tém Lyžovanie

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Diskriminácia, sťažujú sa veriaci na nový poplatok za sobáš

Za cirkevný sobáš sa doteraz matričný poplatok neplatil, kresťanským aktivistom sa jeho zavedenie nepáči. Ministerstvo vnútra im sľubuje stretnutie.

DOMOV

Dobré ráno: Kto je Harabin a kto ho chce za prezidenta

Konšpirácie už nestačia, Harabina chcú za prezidenta

KOMENTÁRE

Profesionálni kresťania objavili novú diskrimináciu

Úrady si účtujú poplatok za akýsi administratívny úkon.

KOMENTÁRE

Harabin je šašo, nebezpečný bude Kotleba

Kotleba nemá čo prehrať, s hanbou neodíde, môže len oživiť svoj kapitál.

Neprehliadnite tiež

Slovan začal zahraničnú sériu víťazstvom, v Soči triumfoval po nájazdoch

Slovan začal šesťzápasovú sériu na ľadoch súperov.

Má 15 rokov a je 521. hráčkou sveta. Ukrajinka je prekvapením Australian Open

Mladá tenistka vyradila v hlavnej súťaži slávneho turnaja už dve súperky. Priznala, že občas sa stretáva aj s Federerom.

Zopakuje cestu Šatana či Pálffyho? Najväčším prekvapením je mladík z Liptova

Ešte si možno naplno neuvedomujem, čo sa mi podarilo, hovorí 21-ročný útočník Liptovského Mikuláša Matúš Sukeľ.

Hovorka: Olympiáda? Akože si idem zahrať za bytovku na dve bránky

Po zisku striebornej medaily zo svetového šampionátu v Helsinkách 2012 si Marek Hovorka zahrá premiérovo na olympiáde.