Herr Hitler nám neposlal žiadny odkaz. Prečo na štadióne Tottenhamu vial hákový kríž?

Deň, keď na White Hart Lane viala vlajka s hákovým krížom.
Deň, keď na White Hart Lane viala vlajka s hákovým krížom. (Autor: PROFIMEDIA)
Zoran Boškovič|11. nov 2017 o 00:20

V roku 1935 sa uskutočnil jeden z najkontroverznejších zápasov vo futbalovej histórii.

BRATISLAVA. Erniemu Wooleymu zo Shoreditch sa to nepáčilo. Zlo nacizmu prekukol už v roku 1935. A preto, keď na stožiari strechy londýnskeho futbalového štadióna White Hart Lane viala vlajka s hákovým krížom, rozhodol sa konať.

Vyliezol na tribúnu, dostal sa k vlajke a nožom odrezal lanko, ktoré ju držalo. Svastika klesla k zemi.

Podivuhodná história športu

V tomto seriáli vám prinesieme články zamerané na zaujímavé historické príbehy zo všetkých športových odvetví.

Wooley bol spokojný. Keď však z tribúny zliezol, čakali ho policajní dôstojníci. Zatkli ho, no neprekážalo mu to. Počítal s tým.

„Nacistickú vlajku tu nenávidíme,” kričal, keď ho odvádzala polícia. Podobne ako tisícky priaznivcov Anglicka i obyvateľov Londýna nerozumel, prečo by v ich slobodnej krajine mal visieť symbol totalitného režimu.

Na programe dňa to však nič nezmenilo. Anglicko sa stretlo s Hitlerovým Nemeckom.

Židia sa sťažujú

Aj v 20. storočí - podobne ako dnes - platilo, že Tottenham Hotspur mal veľa židovských fanúšikov a podporovateľov. Preto umiestnenie zápasu Anglicka s Nemeckom v roku 1935 na jeho štadióne White Hart Lane bolo prijaté s prekvapením.

Niekto z radov Tottenhamu mi povedal, že veľkosť tohto židovského nástupu nebola taká, ako bola prezentovaná.


Športový editor Heraldu

Len dva roky predtým sa v Nemecku dostali k moci Národní socialisti na čele s Adolfom Hitlerom. A práve v roku 1935 Norimberské zákony zbavili mnohých nemeckých židov ich základných práv.

Videli to po celom svete, Anglicko nevynímajúc. „Hitlera i jeho zahraničnú politiku vo Veľkej Británii vnímali ako veľký problém,” hovorí Jakub Drábik z historického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Myšlienka zápasu sa nepáčila židom, katolíkom ani odborárom. Avizovali, že s príchodom zápasu v decembri 1935 dôjde k protestu proti Nemecku. „Židia a anglický zápas,” hlásal titulok v Tottenham Weekly Herald.

„Anglická futbalová asociácia FA aj Spurs dostali protestné listy. Židia sa sťažujú na to, ako s ich krajanmi zaobchádzajú v Nemecku, a požadujú zrušenie zápasu,” vysvetľoval autor článku.

„Na zápas boli pomerne veľké a veľmi kritické ohlasy v liberálnej a ľavicovej časti spoločnosti. Nepáčilo sa im, že sa má uskutočniť zápas so zástupcami režimu, ktorý utláča jednu časť obyvateľstva. Už v tom čase to niektorí vnímali tak, že Nemecko nie je vhodným športovým súperom,” tvrdí Matej Hanula zo SAV.

Niektorí s nacizmom sympatizovali

Nie všetci však boli proti. Aj v Anglicku v tom čase veľa ľudí zastávalo antisemitské názory.

Navyše, Hitler bol iba na začiatku svojej vlády a všetky hrôzy, ktoré pre svet pripravoval, ešte len mali prísť.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Herr Hitler nám neposlal žiadny odkaz. Prečo na štadióne Tottenhamu vial hákový kríž?