Márquez sa stal po štvrtý raz majstrom sveta v MotoGP

Marc Márquez
Marc Márquez (Autor: SITA/AP)
SITA|12. nov 2017 o 15:14

Dvadsaťštyriročný jazdec tímu Repsol Honda skončil v záverečných pretekoch sezóny tretí.

VALENCIA. Španiel Marc Márquez sa po štvrtý raz v kariére stal majstrom sveta v najprestížnejšej triede seriálu cestných motocyklov MotoGP.

Dvadsaťštyriročný rodák z Cervery zavŕšil štvrtý titul v nedeľňajších záverečných pretekoch v domácej Valencii, kde obsadil tretie miesto. Na definitívu mu stačila aj jedenásta priečka.

"Je to úžasný pocit. Počas celých pretekov som sa snažil zostať pokojný, kontrolovať situáciu, ale z ničoho nič som si povedal, že na to musím zatlačiť, pretože som sa cítil veľmi dobre. V prvej zákrute som však stratil koncentráciu pri brzdení, išiel som do toho neskoro a neudržal som to. Napokon všetko dobre dopadlo. Chcem pogratulovať 'Dovimu' a celému tímu Ducati, odviedli vynikajúcu prácu a počas celého šampionátu hrali fair play. Som veľmi šťastný," povedal Márquez.

Jazdec tímu Repsol Honda predtým ovládol šampionáty aj v rokoch 2016, 2014 a 2013. Na konte má zo všetkých kubatúr dokopy šesť titulov, po jednom raze triumfoval aj v kategóriách Moto2 a 125cc.

Márquez zakončil tento ročník s náskokom 37 bodov pred Talianom Andreom Doviziosom, ktorý po páde preteky vo Valencii nedokončil.

Víťazom podujatia sa stal Márquezov krajan a tímový kolega Dani Pedrosa, pre 32-ročného skúseného jazdca to bolo 31. víťazstvo v MotoGP. Druhý skončil Francúz Johann Zarco.

Portugalčan Miguel Oliveira na KTM sa stal víťazom v kategórii Moto2. Majstrovský titul už v predstihu získal Talian Franco Morbidelli.

Španiel Jorge Martin na Honde zvíťazill v triede Moto3. Bol to pre neho premiérový triumf v kariére.

Na druhom mieste skončil s odstupom 3,76 sekundy jeho krajan a už dávnejšie známy šampión Joan Mir, ktorý sa dokázal na pódium prepracovať z 19. pozície.

Sezónu zakončil celkovým ziskom 341 bodov, čím utvoril nový rekord. Španielsku dominanciu zvýraznil tretím miestom Marcos Ramirez (+3,877).

MS cestných motocyklov - Veľká cena Valencie:

MotoGP: 1. Dani Pedrosa (Šp.) Honda 46:08,125 min, 2. Johann Zarco (Fr.) Yamaha +0,337 s, 3. Marc Márquez (Šp.) Honda +10,861, 4. Álex Rins (Šp.) Suzuki +13,567, 5. Valentino Rossi (Tal.) Yamaha +13,817, 6. Andrea Iannone (Tal.) Suzuki +14,516

Konečné poradie po 18 pretekoch: 1. Marc Márquez (Šp.) 298 bodov, 2. Andrea Dovizioso (Tal.) 261, 3. Maverick Viňales (Šp.) 230, 4. Dani Pedrosa (Šp.) 210, 5. Valentino Rossi (Tal.) 208, 6. Johann Zarco (Fr.) 174

Moto3: 1. Jorge Martin (Šp./Honda) 40:02,193 Min., 2. Joan Mir (Šp./Honda) +3,760 s., 3. Marcos Ramirez (Šp./KTM) +3,877

Konečné poradie: 1. Mir 341 bodov, 2. Romano Fenati (Tal./Honda) 248, 3. Aron Canet (Šp./Honda) 199

Moto2: 1. Miguel Oliveira (Portug./KTM) 43:15,843 min, 2. Franco Morbidelli (Tal./Kalex) +2,154 s, 3. Brad Binder (JAR//KTM) +4,181)

Konečné poradie: 1. Morbidelli 308 b, 2. Thomas Lüthi (Švajč./Kalex) 243, 3. Oliveira 241