Biatlon dopláca na nervozitu z dopingu, Björndalen žiada priame dôkazy

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. (Autor: TASR)
Juraj Buch|20. nov 2017 o 18:07

Nórsky fenomén poukázal na aféru Rusov, ktorá sa už musí skončiť.

BRATISLAVA. Do otvorenia zimných olympijských hier v juhokórejskom Pjongčangu zostávajú necelé tri mesiace a stále nie je jasné, či sa na vrchole sezóny objaví výprava ruských športovcov.

Momentálne hrozí, že za dôvodné podozrenia z užívania dopingu desiatkami ruských vrcholových športovcov, sa v Pjongčangu bude súťažiť bez účasti Ruska.

Suspendovaní ruskí bežci

Ide o dôsledok dopingového programu na centrálnej úrovni, na ktorý poukázala správa Richarda McLarena publikovaná v júli 2016.

Kanadský právnik na podnet Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) odhalil prepojenie ruského Ministerstva športu na jeho anti-dopingovú organizáciu (RUSADA) a štátnu tajnú službu (FSB).

Podľa správy tieto subjekty pomáhali ruským športovcom s ovplyvňovaním vzoriek aj na predchádzajúcej zimnej olympiáde v Soči.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) už za porušenie antidopingových pravidiel diskvalifikoval zo ZOH 2014 a dal doživotný zákaz účasti na podujatiach pod jeho záštitou Alexandrovi Legkovovi a Maximovi Vylegžaninovi. Legkov musel vrátiť zlato a striebro, Vylegžanin tri streborné medaily.

Na verdikty čaká tiež kvarteto Jevgenij Belov, Alexej Petuchov, Jevgenija Šapovalovová a Julia Ivanovová.

Viac svetla do prípadu vnesie Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS), ktorá vo štvrtok 23. novembra poskytne o tomto prípade nové informácie.

Fourcade ako pomstiteľ

Ruská dopingová mašinéria zasiahla aj biatlon. Olympijská sezóna sa rozbehne v počas nastávajúceho víkendu vo švédskom Östersunde a Rusi stále nemajú istotu štartu na olympijských tratiach.

Napätie v pelotóne vrcholilo vo februári 2017 v priebehu svetového šampionátu v Hochfilzene.

V nominácii miešanej štafety sa objavil Alexander Loginov, ktorý si odpykal dvojročný dištanc za užívanie EPO (zakázaná látka, ktorá zvyšuje tvorbu červených krviniek a umožňuje tak vyšší prívod kyslíka do svalov).

Proti Loginovovi verejne vystúpili viacerí pretekári vrátane Francúza Martina Fourcada. Fourcade sa prejavil nielen slovne, ale aj činmi. V pretekoch sa postaral o Loginovov pád, keď Rus svoj úsek končil a Fourcade sa rozbiehal na svoj. Po pretekoch odmietol ruskému navrátilcovi podať ruku.

Na McLarenovu správu doplatila aj Jekaterina Glazyrinová, ktorú Medzinárodná biatlonová únia (IBU) suspendovala práve na tomto šampionáte. Na nátlak MOV a WADA sa IBU rozhodla odňať organizovanie MS 2021 ruskému stredisku Ťumen.

Björndalen žiada priame dôkazy

Pred štartom novej sezóny sa ozval aj nórsky fenomén Ole Einar Björndalen. Držiteľ ôsmich najcennejších kovov na ZOH vyhlásil, že pre dobro biatlonu by sa prípady podozrenia z dopingu členov ruskej reprezentácie mali uzavrieť čím skôr.

Celoplošný zákaz štartu Rusov v Pjongčangu by v súčasnej situácii nebol správny.

"Dúfam, že rozhodnutie bude známe v dostatočnom predstihu pred olympiádou, aby sa atmosféra na Svetovom pohári trochu upokojila. Šport si to zaslúži. Dúfam, že potrestajú tých, ktorí mali pozitívny test a nechajú pretekať tých, ktorí pozitívni neboli, " citoval server rt.com 43-ročného najúspešnejšieho športovca v histórii ZOH.

Poukázal pritom, že chýbajúce jednoznačné dôkazy o dopingu by mohli ohroziť jeho aj ďalších pretekárov.

"Dúfam, že uvidíme nejaké dôkazy, a nie len nejaké známky poškodenia na fľaštičkách, pretože inak by som sa strašne bál odovzdávať vzorky. My lyžiari máme obavy z toho, aby nás nezačali trestať za to, že sa na fľaštičkách nájdu len nejaké škrabance, " doplnil Björndalen, ktorý sa v Pjongčangu predstaví ako olympionik už siedmykrát.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Biatlon dopláca na nervozitu z dopingu, Björndalen žiada priame dôkazy