Na Slovensku sa začínajú MS v športe, ktorý v Česku predstihol hokej

Michal Jedlička, tréner slovenskej ženskej reprezentácie.
Michal Jedlička, tréner slovenskej ženskej reprezentácie. (Autor: SITA)
Miloslav Šebela|30. nov 2017 o 14:36

Na Slovensku sa prvý raz uskutoční svetový šampionát vo florbale žien. Tomuto športu patrí budúcnosť, predpovedá MICHAL JEDLIČKA.

Aký bude slovenský tím na domácom šampionáte?

„Keď som prišiel k slovenskej reprezentácii, snažil som sa dať tam trochu fínskeho rukopisu. Chcem, aby hral tím ofenzívne, mal loptičku pod kontrolou, snažil sa dávať veľa gólov,. Aby to bavilo fanúšikov. Na druhej strane dievčatá boli zvyknuté hrať v obrane dosť pasívne, vyčkávali na súpera a boli málo agresívne.

To sme sa tiež snažili zmeniť, aby sme v našom pásme nenechali súperky tvoriť hru a hneď im trochu naložili. Chceme hrať moderným štýlom. Ale dôležité je, aby hra bavila aj dievčatá. Nemá cenu, aby stáli niekde v rohu a triasli sa strachom.

Verím, že sa ukážeme aj proti najsilnejším tímom a nebudeme len čakať na to, že nám dajú desať gólov. Hoci aj to sa môže stať. No aj keď ich dostaneme, chcem, aby sme v zápase bojovali a nechali tam všetky sily.“

Ktoré sú silné stránky slovenskej reprezentácie?

„Naša veľká výhoda je tímovosť. To je v kolektívnom športe veľmi dôležité. Dievčatá sú skvelé kamarátky. Funguje to oveľa lepšie ako v českej reprezentácii, v zápase položia za seba život. Dobre sa dopĺňajú, vedia si urobiť aj žarty. Je paráda s nimi pracovať.“

Čím môžu slovenské florbalistky prekvapiť súperky?

„Máme aj individuality, ktoré môžu zápasy rozhodovať. Pri hre piatich proti piatim padá málo gólov, rozhodujú presilovky a skúsené hráčky. Veľmi sa spoliehame na prvú päťku, ktorá by mala byť úplne top. Na ňu sa dosť spolieham.

Ale, samozrejme, nemôžete odohrať turnaj len s ňou, zápasov je veľa. Vieme, že tretia päťka, ktorá je z hráčok slovenskej ligy, nemá až také kvality ako prvé dve. Ony majú svoje úlohy a vedia, čo majú hrať, aby pomohli prvých dvom útokom.“

Kapitánka slovenskej florbalovej reprezentácie Lucia Košturiaková (vľavo) v súboji s českou hráčkou na MS 2015.
Kapitánka slovenskej florbalovej reprezentácie Lucia Košturiaková (vľavo) v súboji s českou hráčkou na MS 2015. (Autor: TASR)

Ako ste spokojný s prípravou pred šampionátom?

„Hrali sme prípravný zápas proti Nemkám, nad ktorými sme vyhrali. Skvelou prípravou bol turnaj Six nations Cup. Zdolali sme tam všetky tímy, ktoré by sme mali zdolať na to, aby sme skončili na šampionáte do piateho miesta. Takže to bolo skvelé.“

MS vo florbale žien

Uskutočnia sa v Bratislave od 1. do 9. decembra. Zápasy sa hrajú na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu a v Hant aréne.

Slovenky hrajú v C-skupine proti Singapuru, Estónsku a Austrálii. O štvrťfinále MS budú bojovať dva najlepšie tímy zo skupiny

Na predchádzajúcich MS obsadili Slovenky ôsme miesto. Teraz je cieľom 5. priečka.

Titul obhajujú Švédky.

Prvým súperom bude Singapur. Čo od neho očakávate?

„Mám video z pár ich zápasov. Nechceme ich podceniť. Ale myslím, že je to pre nás ideálny súper na začiatok, aby hráčky prekonali prvotnú nervozitu. Verím, že to je súper, s ktorým nemôžeme prehrať.“

V základnej skupine vás čakajú tímy, ktoré pre laika vyzerajú exoticky. Aký je ideálny scenár na prvé tri zápasy?

„Ľudia asi nepoznajú kvality tých tímov. To je pre nás možno aj dobré, že môžeme fanúšikov nalákať. Že budeme dávať veľa gólov a bude ich naša hra baviť. Výhoda je to aj preto, že tie tímy nie sú také silné a dievčatá si zvyknú na atmosféru. V ďalších zápasoch nebudú také nervózne ako na začiatku. Dúfam, že už na prvé zápasy by mohlo prísť päť- až šesťtisíc fanúšikov.

A ďalšia vec je fyzická kondícia. Chceli by sme v prvých zápasoch otočiť čo najviac hráčok. Tie elitné nechať odpočívať, a to isté aj s našou brankárskou jednotkou. Chceme hrať tak, aby sme sa nemuseli obávať o výsledok, ale myslieť na to, že budeme potrebovať naše najlepšie hráčky v plnej sile v zápasoch proti favoritom."

Vraveli ste, že cieľom tímu je skončiť na piatom mieste. Čo by sa muselo stať, aby ste postúpili do boja o medaily?

„Od prvej štvorky sme určite ďaleko, pokiaľ ide o hráčky, ktoré pôsobia v slovenskej lige. No v športe sa stáva veľa prekvapení. Veľa v tomto smere spraví srdiečko. Aj v hokeji sme - Česko či Slovensko - brali medaily nasadením, nie tým, že by sme boli oveľa lepší než súperi. Ak nám dobre zachytá brankárka, premeníme všetky šance a súper bude mať zlý deň, môže sa stať čokoľvek."

Rozdelenie síl vo florbale je výrazné. Za najsilnejšími štyrmi krajinami – Švédskom, Fínskom, Švajčiarskom a Českom - ostatné krajiny zaostávajú. Zmenšuje sa ten rozdiel, alebo je stále výrazný?

„Je stále veľký. Je to vďaka súťažiam, ktoré tam sú. Sú veľmi kvalitné. Ale myslím, že práve Slovensko sa k tomu postavilo veľmi dobre. Dievčatá chodia hrať do zahraničia, kde sa zlepšujú a môžu zažiť špičkový florbal.

Stále je to obrovský rozdiel medzi hráčkami, ktoré pôsobia na Slovensku a v zahraničí. Ale k tomu, aby sa Slováci priblížili k najlepším, treba kvalitnejšiu domácu ligu. To je však beh na dlhú trať. Ale postupne sa to zlepšuje a je tu zopár dobrých klubov.“

Čo by pre národný tím znamenalo mať legionárku, ktorá hrá vo Švedsku alebo vo Fínsku?

„Môžem uviezť konkrétny príklad. V českom tíme hrá Eliška Krupnová alebo Denisa Ratajová. Obe sú hráčky z top špičky, hrávajú presilovky a sú pri rozhodujúcich momentoch v zápasoch. Sú dobre fyzicky stavané a chodia do súbojov. Keby niekto podobný hral v slovenskom tíme, bol by hneď vidieť rozdiel.“

V minulosti ste pôsobili pri českej reprezentácii. Bol by pre vás prípadný zápas proti Česku emotívny?

Kedysi bol florbal ako záujmový krúžok, ale dnes, kto nie je silný, vytrénovaný nemá šancu. A je to vidieť na tých najsilnejších ligách ako sú švédska či fínska, kde sú florbalistky skvele fyzicky pripravené.“


Michal Jedlička, tréner florbalistiek SR

„Určite by bol veľmi prestížny, pretože veľa hráčok z českého tímu poznám. Na druhej strane dokážem potlačiť emócie. Skôr si myslím, že hráčky by boli proti Češkám premotivované.

Verili by si, že ich môžu ľahšie zdolať ako napríklad Švajčiarky. Ak by sme proti nim hrali, budem sa snažiť urobiť dobrú prípravu a pokúsim sa dostať ich do pohody. Česko je hrateľný súper, ale aj veľká výzva.“

Ako môže šampionát pomôcť slovenskému florbalu?

„Výrazne. Napríklad aj tým, že deti môžu začať hrať florbal. U nás v Česku nastal okolo florbalu veľký boom a už je to druhý najrozšírenejší šport. Predbehol aj hokej, pred florbalom je už len futbal.

Na Slovensku by to mohlo byť podobné. Je to šport, ktorý nie je taký náročný na financie a môže ho hrať každý. Má veľkú budúcnosť. Ale treba ho dobre podchytiť a šampionát tomu môže pomôcť.“

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Na Slovensku sa začínajú MS v športe, ktorý v Česku predstihol hokej