Fourcade suverénne ovládol stíhačku, Kazár nebodoval

V tejto sezóne prvýkrát zvíťazil, v celej kariére už 64-krát.

Francúz Martin Fourcade suverénne triumfoval.(Zdroj: TASR/AP)

ÖSTERSUND. Suverénnym víťazstvom Francúza Martina Fourcada sa skončili stíhacie preteky 1. kola Svetového pohára biatlonistov.

Na 12,5 km trati len raz netrafil terč, druhý v poradí Slovinec Jakov Fak za ním zaostal až 40,8 sekundy a tretí Francúz Quentin Fillon Maillet 42,1.

Prečítajte si tiež: Boe vyhral šprint v Östersunde, Slovákom sa nedarilo, nebodoval ani jeden

Slovenský biatlonista Matej Kazár (+3:58,0) obsadil 49. priečku a do SP nebodoval.

V šprinte v heroickom súboji na diaľku zvíťazil Nór T. Boe a stíhacie preteky začal so sekundovým náskokom pred M. Fourcadem, štyri ho delili od Nemca Lessera.

V jednej minúte sa rozbiehalo až 27 biatlonistov a očakávala sa veľká dráma. Vstúpiť do nej ťažko mohol Matej Kazár, v šprinte až 51. a na štart stíhačky si preniesol stratu na prvého až 1:42 min.

So streleckou bilanciou 1-1-1-2 dlho figuroval na 50. priečke, na chvíľu sa z nej zosunul po dvoch úplne posledných netrafených terčoch, no napokon sa zlepšil a obsadil 49. miesto.

Podľa očakávania sa veľmi rýchlo spojila na čele trojica s T. Boem, M. Fourcadem a Lesserom. Streľbu dosť uponáhľali, Lesser až štyri terče netrafil, Francúz s Nórom po jednom.

Všetci na medzičase prepustili vedúce posty, na ktorých sa usadili Svendsen, Dolder a Rastorgujevs. Ani oni však dlho na špici po trestných okruhoch nevydržali a po druhej "ležke" sa na nej objavili opäť M. Fourcade a Tarjei Boe.

Obrovský náskok vyše 40 sekúnd si M. Fourcade vytvoril v prvej streľbe stojmo, keď na rozdiel od neho všetci blízki prenasledovatelia si museli pridať metre navyše na trestnom okruhu, T. Boe dokonca až trikrát 150.

Posledných päť terčov už len zvýraznilo dominanciu 29-ročného M. Fourcada, ktorý v tejto sezóne prvýkrát zvíťazil, v celej kariére už 64-krát.