Rusku zakázali štartovať na olympiáde v Pjongčangu

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela, SITA|5. dec 2017 o 19:38

Ruskí športovci majú súťažiť pod neutrálnou vlajkou. Niektorí ruskí predstavitelia volajú po bojkote, prezident Putin sa vyjadrí v stredu.

LAUSANNE. Rusku zakázali štartovať na zimnej olympiáde v Pjongčangu 2018.

Na februárových hrách budú ruskí športovci súťažiť pod neutrálnou vlajkou a víťazom nezahrajú ruskú hymnu, ale olympijskú.

Tím bude vystupovať pod názvom Olympijskí športovci z Ruska. Vo všetkých súťažiach, teda aj v hokejovom turnaji.

Je to trest za dopingové previnenia, ktoré 16 mesiacov sledovali dve vyšetrovacie komisie Medzinárodného olympijského výboru (MOV).

Navyše musia Rusi zaplatiť pokutu 15 miliónov dolárov ako náhradu za náklady spojené s vyšetrovaním. Ruský olympijský výbor má pozastavenú činnosť a viacerí funkcionári z ministerstva športu či olympijského výboru musia prísť o svoje funkcie.

Bach: Už sa to nesmie opakovať

Medzinárodný olympijský výbor v predchádzajúcich dňoch potrestal 25 ruských športovcov za porušenie dopingových pravidiel na olympiáde v Soči 2014. Vymazal ich výsledky a doživotne ich vylúčil z olympiád.

S podobným manipulovaním a podvádzaním sme sa ešte nikdy nestretli. A to spôsobilo olympijskému hnutiu a športu samotnému bezprecedentnú škodu.


Samuel Schmid, šéf vyšetrovacej komisie

Vyšetrovanie MOV potvrdilo, že v Rusku v rokoch 2013 až 2015 systematicky manipulovali a obchádzali antidopingové pravidlá. Celý systém spravovalo ruské ministerstvo športu.

Zodpovednosť za celý systém mal podľa šéfa vyšetrovacej komisie Samuela Schmida priamo minister športu Vitalij Mutko.

„S podobným manipulovaním a podvádzaním sme sa ešte nikdy nestretli. Olympijskému hnutiu a športu to spôsobilo bezprecedentnú škodu,“ uviedol Schmid.

„Je mi veľmi ľúto športovcov, ktorí boli čistí a utrpeli týmto nejakú škodu. Prijali sme prísnejšie opatrenia, aby sa niečo podobné v budúcnosti už neopakovalo,“ uviedol prezident MOV Thomas Bach.

Bojkot nie je riešenie

Na olympiáde sa nemôžu zúčastniť žiadni športovci, tréneri ani funkcionári, ktorí boli súčasťou dopingového systému.

Ruskí športovci, ktorí budú chcieť v Pjongčangu súťažiť, musia dokázať, že neboli súčasťou ruského systému a musia sa nechať testovať v zahraničných laboratóriách.

Ich účasť bude schvaľovať špeciálna komisia, v ktorej budú zástupcovia MOV, Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) a agentúry Doping Free Sport Unit.

Pre Rusov je to prísny trest. A je možné, že viacerí funkcionári budú zvažovať bojkot.

"Bojkot olympiády ešte nikdy nič nevyriešil. Nevidím dôvod na to, aby došlo k bojkotu, pretože sme dovolili čistým športovcom, aby v Pjongčangu súťažili. Navyše verím, že práve títo čistí športovci môžu pomôcť naštartovať zmeny v ruskom športe," vravel Bach.

"Je to pre nás absolútny šok. Ani neviem, čo mám k tomu povedať," cituje Sovietsky sport šéfku ruského bežeckého lyžovania Jelenu Vialbeovú.

Hokejista Iľja Kovaľčuk podľa AP povedal: "Ak by sme tam teraz necestovali, bol by to prejav kapitulácie pred politickým tlakom. Patriotizmus a láska k vlasti sú vecou srdca. Aby ste ju cítili, nepotrebujete symbol na hrudi. A ak sa nám bude dariť, daj Boh, potom si určite zaspievame našu hymnu."

"Je to riešenie, ktoré je celkom logické. Asi ťažko mohol niekto čakať, že by pustili na olympiádu celú našu výpravu. Olympiáda je pre nás dôležitá. Nehľadiac na to, s akou vlajkou budeme súťažiť, stále ostávame Rusmi," povedal pre Sport-express biatlonista Anton Babikov.

Ako útok na Rusko však berú rozhodnutie MOV ruskí politici. "Je to poníženie Ruska. Podľa mňa je najlepším riešením odmietnutie akejkoľvek účasti," povedal pre Sovietsky sport poslanec ruskej Dumy Igor Lebedev.

K trestu od MOV bude mať v stredu 6. decembra prejav aj ruský prezident Vladimir Putin.

Svedok: Doping sa používal dlho

Hlavným zdrojom informácií pri vyšetrovaní dopingovej siete v Rusku bol bývalý šéf moskovského antidopingového laboratória Grigorij Rodčenkov. Po prevalení kauzy zo strachu o život ušiel do Ameriky, kde sa stal chráneným svedkom a spolupracuje s MOV a WADA pri vyšetrovaní.

Rodčenkov o dopingu v Rusku prehovoril aj pre nórske médiá. Potvrdil, že všetci ruskí športovci museli odovzdávať čistý moč, aby v prípade pozitívneho nálezu mohli v laboratóriu vzorky zameniť.

Podľa neho sa tak dostala do problémov biatlonistka Oľga Zajcevová, pretože mala toľko nálezov, že jej zásoby čistých vzoriek sa míňali.

Taktiež potvrdil, že keď už bol proces pozitívneho nálezu nezvratný, snažili sa v laboratóriu o zámenu športovca. Úspešného a slávneho, ktorý neprešiel testom, zamenili za niekoho menej známeho.

Antidopingoví komisári zo zahraničia, ktorí chodili do Ruska testovať športovcov, vraj tiež nemali vždy možnosť odniesť vzorky na analýzu do zahraničia. Pracovníci ruskej tajnej služby FSB ich pri kontrole na hraniciach vymieňali za čisté.

„Doping sa používal veľmi dlhú dobru a vo veľkých množstvách. A rovnaké bolo aj naše úsilie na jeho zakrývaní,“ odvetil Rodčenkov na otázku nórskeho denníka Verdens Gang, aký rozsiahly bol ruský dopingový program.

Napadnú vylúčenie

Ruskí športovci napadnú vylúčenie svojej krajiny zo zimných olympijských hier 2018 v Pjongčangu v Kórejskej republike u Športového arbitrážneho súdu (CAS) vo švajčiarskom Lausanne.

Podľa agentúry RIA Novosti to predznamenal šéf Ruského olympijského výboru (OKR) Alexander Žukov.

Dodal, že nespravodlivým verdiktom utrpeli obrovskú ujmu na povesti a traumu.

Žukov podľa The Associated Press ďalej uviedol, že ruskí pretekári potrebujú čas, aby individuálne aj plošne zvážili svoj postoj pod vplyvom nastolených okolností: "Plánujeme o tom diskutovať."

Nestanovil termín stretnutia funkcionárov a zástupcov športovcov. Verdikt MOV označil za kompromis, ktorý má svoje pozitíva aj negatíva.

Vyzdvihol možnosť štartovať pod označením Olympionici Ruska v porovnaní s predchádzajúcimi označeniami typu Nezávislí olympionici napríklad pre Kuvajťanov vlani na OH v Riu de Janeiro.

"Budú ich nazývať ruskými športovcami namiesto nejakých neurčitkov, čo je veľmi dôležité," vyhlásil Žukov.

Dvojnásobná majsterka sveta v krasokorčuľovaní Jevgenija Medvedevová skonštatovala: "Bude o tom všetkom hovoriť. Je priskoro pýtať sa nás, či budeme súťažiť."

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Rusku zakázali štartovať na olympiáde v Pjongčangu