Gáborík strelil dva góly a dosiahol významné míľniky, Tatar asistoval

Marián Gáborík oslavuje svoj gól so spoluhráčmi.
Marián Gáborík oslavuje svoj gól so spoluhráčmi. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|6. dec 2017 o 06:05

Z dvojice slovenských brankárov nezasiahol do hry ani jeden.

NEW YORK. Slovenský útočník Marián Gáborík sa podieľal dvoma presnými zásahmi na triumfe hokejistov Los Angeles Kings na domácom ľade nad hráčmi Minnesoty Wild 5:2 v utorkovom stretnutí severoamerickej NHL.

Rodák z Trenčína bol na ľade viac ako sedemnásť minút, najprv v 45. minúte vyrovnal na 2:2 a v 54. minúte druhým gólom poistil víťazstvo Kings.

V aktuálnej sezóne odohral po zranení sedem zápasov so ziskom štyroch gólov a dvoch asistencií.

400 gólov, 800 bodov a prvá hviezda zápasu

Pre 35-ročného Gáboríka to boli tretí a štvrtý zásah v sezóne. Slovenský útočník dvakrát trafil do bránky svojho bývalého tímu, hráčom Minnesoty bol v rokoch 2000 až 2009.

Jeho dva góly majú aj historický podtext. V počte presných zásahov v NHL sa dostal na magickú hranicu 400 a v bodoch na 800. Potreboval na to 996 zápasov v rámci tzv. regular season.

Slovák sa stal prvou hviezdou zápasu.

Gáborík je piatym slovenským hokejistom v histórii NHL, ktorý v základnej časti pokoril métu 800 bodov.

Pred ním to dokázali iba Peter Bondra (892), Marián Hossa (1134), Peter Šťastný (1239) a Stan Mikita (1467).

Gáborík je takisto piatym 400-gólovým slovenským hokejistom. Viac gólov strelili rovnakí hráči, ktorí ho predčili i v produktivite.

Hráči Los Angeles zvíťazili už v šiestom stretnutí po sebe, Wild neuspeli po dvoch triumfoch. Minnesota nad Los Angeles vyhrávala 1:0 aj 2:1.

Kings o zisku dvoch bodov rozhodli v záverečnej tretine, keď sa okrem Gáboríka strelecky presadil aj jeho švédsky spoluhráč a člen rovnakej útočnej formácie Adrian Kempe a prázdnu bránku trafil v presilovej hre kapitán Anže Kopitar.

Slovinský center získal dovedna tri body, keď si pripísal aj dve asistencie. Úvodný gól Los Angeles strelil Jake Muzzin. V drese Wild skórovali Charlie Coyle a Tyler Ennis.

Bodoval aj Tatar

Tomáš Tatar prispel asistenciou k domácemu triumfu hokejistov Detroitu Red Wings nad hráčmi Winnipegu Jets 5:1. Dvadsaťsedemročný krídelník prihral v 15. minúte na druhý gól stretnutia Gustavovi Nyquistovi.

Tatar bol na ľade viac ako šestnásť minút a pripísal si jeden plusový bod. Detroit triumfoval po siedmich neúspešných zápasoch.

Pozrite si výber najlepších momentiek zo zápasu Detroit - Winnipeg: fotogaléria

6.12.2017

Nyquist skóroval dovedna dvakrát a vyhlásili ho za prvú hviezdu stretnutia. "Potrebovali sme už konečne zvíťaziť, takže sa cítim skvelo," zhodnotil pre nhl. com švédsky útočník.

Ďalšie góly v drese Red Wings pridali Justin Abdelkader, Darren Helm a David Booth. Jediný presný zásah Winnipegu dosiahol počas presilovej hry v druhej tretine Patrik Laine a znížil na priebežných 1:2. Detroit triumf spečatil tromi zásahmi v poslednej časti hry.

Mikrosúboj Budaja s Halákom sa nekonal

"V ostatných zápasoch sme nemali na ľade dostatočnú vášeň, aj preto sme chceli hrať s väčšou intenzitou. Zdá sa, že to vyšlo," poznamenal Helm.

Gólman Red Wings Jimmy Howard zneškodnil 25 z 26 striel súpera (96,20 % úspešnosť zákrokov), jeho náprotivok Connor Hellebuyck zastavil 27 z 32 streleckých pokusov domácich (84,40 %).

"Naši lídri urobili dobrú robotu a diktovali tempo zápasu už od začiatku. Celý zápas hrali dobre všetky štyri naše formácie a to nám veľmi pomohlo," povedal kouč víťazného tímu Jef Blashill.

"V prvej tretine sme sa nesnažili. Vtedy súper získal výhodu a sami sme rozhodli o tom, že sme neuspeli," uviedol tréner Winnipegu Paul Maurice. "Nevyužili sme niektoré dobré šance, ale najdôležitejšie bolo, že sme inkasovali až päťkrát a to vôbec nie je dobré," doplnil kouč Jets.

V zápase medzi Tampou Bay a New Yorkom Islanders mohlo dôjsť ku konfrontácii slovenských brankárov, ale Peter Budaj aj Jaroslav Halák presedeli zápas na striedačkách svojich tímov.

NHL 2017/2018 - základná časť (6. december):

Columbus - New Jersey 1:4 (1:1, 0:2, 1:1)

Góly: 14. N. Foligno (Bjorkstrand, S. Jones) - 5. Zajac (Noesen, Marcus Johansson), 25. Hall (Hischier, Bratt), 40. Noesen (Wood, Hischier), 52. Bratt (Hall)

Detroit - Winnipeg 5:1 (2:0, 0:1, 3:0)

Góly: 11. Abdelkader (Nyquist, Zetterberg), 15. Nyquist (TATAR, Kronwall), 45. Nyquist (Ericsson, Jensen), 48. Helm, 51. Booth (Athanasiou, Frk) - 27. Laine (Wheeler, Byfuglien)

/útočník Tomáš Tatar (Detroit) odohral 16:08 minúty, do štatistík si pripísal jednu asistenciu a jeden plusový bod, okrem toho raz vystrelil na bránu, zablokoval jednu strelu súpera a raz získal puk - útočník Marko Daňo (Winnipeg) nehral/

Montreal - St. Louis 3:4 (1:1, 1:2, 1:1)

Góly: 16. Jordie Benn (Plekanec, Carr), 38. S. Weber (A. Shaw), 47. S. Weber (A. Shaw) - 5. B. Schenn (Schwartz), 23. Upshall (Jaškin), 23. B. Schenn (Pietrangelo), 53. B. Schenn (Schwartz, Parayko)

Pittsburgh - NY Rangers 3:4 (1:1, 1:2, 1:1)

Góly: 16. Sheary (Hörnqvist, Letang), 28. Kessel (Guentzel, Määttä), 44. Hörnqvist (Malkin, Cole) - 17. Nieves (Zuccarello, Shattenkirk), 33. Fast (Skjei, Carey), 38. Zuccarello (J. T. Miller, Brendan Smith), 52. Bučnevič (Desharnais, Kreider)

Tampa Bay - NY Islanders 6:2 (2:0, 3:2, 1:0)

Góly: 1. Point (Palát, Kučerov), 18. Šustr (Kunitz, Callahan), 37. Gourde (Sergačov, T. Johnson), 38. Gourde (Koekkoek, Conacher), 39. Namestnikov (Kučerov, Stamkos), 46. Kunitz - 28. Barzal (Tavares, Leddy), 29. Eberle (Barzal, Pelech)

/brankári Peter Budaj (Tampa Bay) a Jaroslav Halák (NY Islanders) do zápasu nezasiahli, sedeli na striedačkách svojich tímov/

Dallas - Nashville 2:5 (0:1, 0:4, 2:0)

Góly: 42. Johns (Oleksiak, Johns), 60. Oleksiak - 16. Fiala (Turris, Ekholm), 23. C. McLeod (Jemelin, F. Gaudreau), 25. Aaberg (Järnkrok), 28. Turris (Ekholm, Josi), 36. Järnkrok (Watson)

Colorado - Buffalo 2:4 (0:0, 1:2, 1:2)

Góly: 33. MacKinnon (Kerfoot, Rantanen), 50. MacKinnon (Barrie, Kerfoot) - 26. B. Pouliot (R. O'Reilly), 39. McCabe (B. Pouliot, Jo. Larsson), 52. E. Kane (Eichel, McCabe), 60. Eichel (R. O'Reilly)

Los Angeles - Minnesota 5:2 (0:0, 1:2, 4:0)

Góly: 35. Muzzin (Doughty, N. Shore), 45. GÁBORÍK (Kopitar, D. Brown), 53. Kempe (Folin, Doughty), 54. GÁBORÍK (Kopitar), 60. Kopitar (A. Martinez) - 31. Coyle (Stewart, Winnik), 36. Ennis (Z. Mitchell, Cullen)

/útočník Marián Gáborík (LA) odohral 17:24 minúty, dvakrát vystrelil na bránu súpera a strelil dva góly, stal sa prvou hviezdou duelu/

Vancouver - Carolina 3:0 (0:0, 2:0, 0:0)

Góly: 23. D. Pouliot (H. Sedin), 34. Vanek (Gagner, D. Pouliot), 47. Goldobin (Horvat, D. Pouliot)

Las Vegas - Anaheim 4:3sn (2:0, 0:3, 1:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 19. Neal (Haula, Sbisa), 19. O. Lindberg (Engelland), 56. Haula (Neal, Tuch), rozhodujúci nájazd Tuch - 22. Beauchemin (Montour, O. Kaše), 26. Vermette (Bieksa, Beauchemin), 37. Perry (Henrique)

Domov»Hokej»NHL»Gáborík strelil dva góly a dosiahol významné míľniky, Tatar asistoval