Nagy: Jednej medaile je smutno. Chcem ďalšiu

Richard Nagy je v súčasnosti najlepším slovenským plavcom. Špecializuje sa na krauliarske disciplíny a na polohové preteky.
Richard Nagy je v súčasnosti najlepším slovenským plavcom. Špecializuje sa na krauliarske disciplíny a na polohové preteky. (Autor: TASR)
Miloslav Šebela|11. dec 2017 o 17:44

Na európskom šampionáte sa predstaví až 15 slovenských plavcov. Prekvapiť môžu ďalší, nielen Richard Nagy.

BRATISLAVA. V ére Martiny Moravcovej boli medailové výsledky časté. Na šampionátoch a Svetových pohároch ich vybojovala desiatky. Moravcová patrila do svetovej špičky.

Odkedy ukončila kariéru, hovoria slovenskí plavci, že na šampionáty si chodia predovšetkým zlepšiť si osobné maximá.

O nadchádzajúcich ME v krátkom bazéne to nemusí celkom platiť. Medailový sen už nie je takou utópiou. V 15-člennej výprave je viacero plavcov, ktorí majú šancu vo finále zabojovať o miesto v prvej trojke.

Šance vidí päťdesiat na päťdesiat

Najväčšiu šancu má Richard Nagy. Pred dvoma rokmi bol štvrtý v polohových pretekoch (plavci v nich postupne vystriedajú všetky štýly - motýlik, znak, prsia, kraul – pozn. red.). Bronzová medaila mu vtedy unikla o päť stotín. To je rozdiel, ktorý ľudské oko nepostrehne.

„Možno mi to vyjde. Na zlato asi nie, ale o bronz by som sa mohol pobiť. Dúfam, že niečom donesiem. Jednu medailu z majstrovstiev Európy už mám a je jej smutno samotnej,“ hovorí 24-ročný Nagy, ktorý sa posledný rok pripravuje vo Veľkej Británii.

Nominácia na ME v plávaní

Muži: Richard Nagy, Tomáš Klobučník, Marek Botík, Vladimír Štefánik, Adam Halas, Pavol Jelenák, Adam Černek.

Ženy: Katarína Listopadová, Andrea Podmaniková, Barbora Mišendová, Silvia Lászlová, Karolína Hájková, Barbora Tomanová, Miroslava Záborská, Laura Benková.

Jeho tréningovým partnerom je strieborný medailista z ME a štvrtý z olympiády v Riu v polohových pretekoch Max Litchfield.

Ten však v Kodani štartovať nebude. Aj to mierne slovenskému plavcovi nahráva. Bude mať o jedného silného súpera menej.

Práve v polohovke na 400 metrov cíti Bratislavčan najväčšiu šancu uspieť. Hlavná disciplína ho čaká už na druhý deň šampionátu – vo štvrtok.

„Formu cítim lepšiu, ako som mal v lete počas šampionátu v dlhom bazéne. Nemal som žiadne výpadky. Ale či bude medaila? Ťažko to odhadovať. Vidím to tak päťdesiat na päťdesiat. Ak zaplávam na úrovni svojho rekordu – 4:04, tak budem v prvej trojke, ak nie, tak medailu nezískam,“ opisuje Nagy.

Momentálne je časom 4:13 medzi Európanmi na 29. priečke. „Pred dvoma rokmi stačilo na bronz 4:04,68. Teraz sa môže stať hocičo. Ale rád by som o medailu bojoval.“

Prvý ostrý test Podmanikovej

Okrem Nagya môže na ME finálovým výsledkom prekvapiť Tomáš Klobučník, ktorý má spomedzi slovenských plavcov v krátkom bazéne momentálne najkvalitnejší čas. Na 100 m prsia mu patrí medzi Európanmi 21. priečka. Klobučník bol pred troma rokmi na MS v krátkom bazéne piaty.

Šampionát v Kodani bude prvým veľkým testom aj pre Andreu Podmanikovú, ktorá od októbra študuje na univerzite v Dallase a trénuje pod vedením Steva Collinsa.

Ten doviedol k najväčším úspechom práve Moravcovú. Devätnásťročnú Podmanikovú si vyhliadol a oslovil sám s tým, že by ju chcel trénovať. Šampionát v Kodani bude prvý ostrý štart od začiatku ich spolupráce.

Okrem tejto trojice je v tíme viacero mladých nádejných plavcov. Prísľubom je napríklad 19-ročný Adam Halas, ktorý v tomto roku zaplával už dva seniorské rekordy v motýľkarskom šprinte a na ME môže bojovať o postup do semifinále.

Najlepšia slovenská plavkyňa Andrea Podmaníková trénuje na univerzite v Dallase pod vedením Steva Collinsa.
Najlepšia slovenská plavkyňa Andrea Podmaníková trénuje na univerzite v Dallase pod vedením Steva Collinsa. (Autor: TASR)

„Na šampionáte bude veľa juniorov a mladých plavcov. Sám som zvedavý, ako sa im bude dariť. Verím, že Halas sa ukáže v dobrom svetle. Zlepšuje sa takmer na každých pretekoch,“ dodáva Nagy.

Na ME v Kodani (13. – 17. decembra) bude štartovať až 15 slovenských plavcov.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Nagy: Jednej medaile je smutno. Chcem ďalšiu