Slovinsko prekvapilo favorita, s USA otočilo a vyhralo po predĺžení

Oba tímy budú súpermi aj slovenského výberu.

Slovinci prekvapili favorita z USA.(Zdroj: TASR/AP)

PJONGČANG. Hokejisti Slovinska zvíťazili vo svojom prvom zápase na ZOH v Pjongčangu nad USA 3:2 po predĺžení. Favorit zo zámoria sa ujal vedenia a po dvoch tretinách viedol o dva góly, Slovinci však výborným záverom dostali duel do predĺženia, v ktorom po 38 sekundách rozhodol trojbodový Jan Muršak.

Slovinci sa v druhom zápase na turnaji stretnú v piatok 16. februára o 8.40 SEČ proti Rusku, USA nastúpia v rovnaký deň proti Slovensku o 4.10 SEČ.

Stručný priebeh zápasu:

Favorit stretnutia bol od úvodu aktívnejší, Američania mali streleckú i hernú prevahu, ale gólovo sa presadili až v 18. minúte. Peknú kombináciu tretieho útoku zakončil Bryan O'Neill.

Prečítajte si tiež: Slovenskí hokejisti vyhrali úvodný zápas na olympiáde, otočili zápas s Rusmi

V druhej tretine sa obraz hry nezmenil, veľkú šancu na druhý gól zmaril Gilroyovi efektným zákrokom Krošelj. Na druhej strane mohol vyrovnať Tičar, ale aj jeho vychytal brankár. V 33. minúte zamieril do čierneho Jordan Greenway a Američania viedli o dva góly.

Slovinci mali výborný nástup do tretej tretiny, po piatich minútach znížil Blaž Gregorc na rozdiel jedného gólu. Američania potom odmietli doraziť Slovincov po tutovke Terryho a súper ich za to potrestal. Najskôr Kuralt opečiatkoval žrď Zapolského bránky, pri hre bez brankára však vyrovnal Jan Muršak.

Prekvapujúce víťazstvo Slovinska napokon v predĺžení zariadil po 38 sekundách opäť hrdina zápasu Muršak.

Online prenos Zimná olympiáda 2018 (ZOH, hokej): USA - Slovinsko

Olympijské Hry - muži Skupina B 2017/2018
14. February 2018 o 13:10 | Kwandong Hockey Centre, Kwandong
USAUSA
2:3
61' minúta
Koniec
SlovinskoSlovinsko
Stats
Góly a asistencie: 18. O'Neill (Roe, Donato), 33. Greenway (O'Neill, Sanguinetti) – 46. Gregorc (Vidmar), 59. Muršak (Gregorc, Verlič), 61. Muršak (Tičar, Urbas). Rozhodca: Jan Hribik (CZE), Anssi Salonen (FIN) – Roman Kaderli (SUI), Lukas Kohlmüller (GER).
Prenos
Slovinskí hokejisti vstúpili do olympijského turnaja mimoriadne dôležitým víťazstvom, keď po nepriaznivom vývoji zápasu napokon zdolali výber Spojených štátov amerických 3:2 po predĺžení. Američania viedli po dvoch tretinách už 2:0, no Slovinci v tretej tretine poriadne pridali, dokčali sa zaslúženého vyrovnania a napokon až príliš pasívneho súpera potrestali rozhodujúcim gólom v predĺžení z hokejky kapitána Jana Muršaka. To je z tohto zápasu už úplne všetko, majte ešte pekný deň!
Koniec zápasu.
60:38Slovinsko dalo gól!
Slovinci sa postarali o obrovské prekvapenie, keď po fantastickom výkone v tretej tretine sa v následnom predĺžení dočkali rozhodujúceho gólu. Ten si v podstate sám vypracoval JAN MURŠAK, ktorý najskôr vybojoval puk vo vlastnom obrannom pásme, následne bleskovo presunul hru na opačnú stranu klziska a tam po obrovskom tlaku v bránkovisku napokon pretlačil puk za chrbát Ryana Zapolskiho. Asistencie: Tičar, Urbas.
60:01Začalo sa predĺženie.
Hokejisti USA stratili v tretej tretine na prvý pohľad pohodlné vedenia 2:0, keď sa za svoju obrovskú aktivitu v niektorých pasážach hry tretej tretiny Slovinci dočkali vyrovnania zásluhou Blaža Gregorca a Jana Muršaka. O malú chvíľu tak uvidíme predĺženie vo formáte 3 na 3. Máme sa tak na čo tešiť v nasledujúcich piatich nadstavených minútach.
60:00Tretia tretina sa skončila.
59:54Sympatická snaha Slovincov o rozhodujúci gól v závere riadnej hracej doby. Pálil Blaž Gregorc aj Jan Muršak, no ani jeden z nich zatiaľ svoj druhý presný zásah v dnešnom stretnutí nepridal.
59:05Američania mohli strhnúť vedenie opäť na svoju stranu a pravdepodobne tak definitívne rozhodnúť. Do prečíslenia 2 na 1 sa vyrútili Troy Terry s Marco Arcobellom, Terry to zobral na seba no pálil nepresne!
58:23
58:23Slovinsko dalo gól!
Tak toto Slovincom vyšlo dokonale! Gašper Krošelj zostal po oddychovom čase na striedačke, slovinský tím hral v šestici a po obrovskom závere pred bránkoviskom puk za bezmocného Zapolskiho dorazil JAN MURŠAK.
58:04Žiga Pance dosledoval situáciu pred bránkoviskom, Ryan Zapolski puk kryje a Slovinci si berú oddychový čas!
57:52Američania si znova vydýchli. Najskôr pálil tvrdo od modrej čiary David Rodman a následne trafil Mitja Robar trafil delovkou len jedného zo svojich spoluhráčov.
56:30Tak v týchto chvíľach sa hrá poriadne dlho bez prerušenia, sledujeme niekoľko tvrdých súbojov pri mantineloch, no ani jendo z mužstiev sa nevie dostať ndo nejakého väčšieho tlaku.
55:25Po dlhšom čase vzruch pred Gašperom Krošeljom, Jonathon Blum strieľal spoza slovinského beka len tesne nad bránku Gašpera Krošelja!
54:40Američania znova tak ako v úvode tretej tretiny pôsobia v týchto chvíľach až príliš pasívne. Skôr by sa od zámorského celku očakávalo, že bude kontrolovať záver tohto stretnutia.
53:47Znova obrovská príležitosť na strane Slovincov! Jan Muršak zaviezol puk do útočného pásma, Ryan Zapolski jeho tvrdú strelu vyrazil len pred seba a Miha Verlič pri svojej dorážke len o centimetre minul pravú žrď americkej bránky!
52:06
52:06Obrovské šťastie amerického tímu. Najskôr od modrej čiary poriadnu delovkou opečiatkoval len žrď Zaolskiho bránky Jan Muršak a následne mal americký gólman obrovské problémy aj s nastreleným pukom Anžeho Kuralta!
51:42Tak za toto Tony Granato svojho kapitána Briana Giontu rozhodne nepochváli. Skúsený Američan totiž v útočnom pásme poslal úplne zbytočným podrzaením k zemi Roberta Saboliča a oslabuje tak svoj tím.
51:18Matic Podlipnik hľadal prihrávkou z obranného pásma vpredu Roka Tičara, no ten puk nedokázal zachytiť. Je z toho zakázané uvoľnenie, hra sa vráti pred Gašpera Krošelja.
50:52Robert Sabolič ukázal veľkú rýchlosť a dravosť, keď sa popri ľavom mantineli prebil cez dvojicu amerických súperov, no napokon puk na hokejke neudržal.
50:06Američania do toho v posledných desiatkach sekúnd poriadne dupli, niekoľkokrát to v bránkovisku Krošelja poriadne horelo. Vo dvoch jasnzých príležitostiach sa nepresadil napríklad Troy Terry.
49:21Konečne sa o slovo prihlásil aj skúsený kapitán Američanov Brian Gionta, jeho strelu spomedzi kruhov však Gašper Krošelj bez problémov vyrazil späť do hry.
48:49Bobby Butler kombinoval v útočnom pásme s Chrisom Bourqueom, no ich kombináciu prečítala slovinská defenzíva.
47:56Broc Little skúsil technickú strelu zápästím z pravého kruhu, puk sa pred Krošeljom poriadne poodrážal snáď od štyroch hokejistov, no našťastie pre Slovincov v bránke neskončil.
47:22Takmer okamžite po vhadzovaní pálil Matt Gilroy, no Gašper Krošelj jeho strelu vyrazil, z následného protiútoku Slovincov napokon nič nebezpečné nevzniklo.
47:18Toto striedanie už však naznačilo progres vo výkone amerických hokejistov. Dobrý pohyb predviedla najmä dvojica Troy Terry-Ryan Donato. Pálil druhý menovaný, Gašper Krošelj kryje bez väčších problémov.
46:46Američania akoby boli hlavou ešte v kabíne, úvod tretej tretiny hrajú naozaj veľmi pasívne. Krátko po inkasovanom góle musel Ryan Zapolski riešiť ďalšiu delovku, tentokrát z hokejky Kena Ograjenšeka.
45:49
45:49Slovinsko dalo gól!
Toto sa už inak ani skončiť nemohlo. V tretej tretine sa Slovinci poriadne zahryzli do svojho súpera a napokon sa dočkali kontaktného gólu. Strelu Mihu Verliča ešte Zapolski vyraziž dokázal, o pár sekúnd však krásnou strelou do pravého horného rohu bránky využil dobrú prácu svojich spoluhráčov na bránkovisku BLAŽ GREGORC. Asistencia. Vidmar.
44:49Veľmi dobrú prácu teraz odvádza aj štvrtá formácia Slovinska. Ken Ograjenšek zaviezol puk po ľavom krídle do útočného pásma, z hranice kruhov však trafil len do Ryana Zapolskiho, ktorý ani nemusel hru prerušiť.
43:57Slovinskí hokejisti znova agresívne napádali v útočnom pásme, napokon z toho bola tvrdá strela Roberta Saboliča, Ryan Zapolski mal síce mierne problémy, no napokon dokázal hru prerušiť.
42:57Skvelá práca Slovincov vo vlastnom obrannom pásme bola základom pre obrovskú príležitosť Žigu Jegliča na opačnej strane. Slovinci dosledovali zakldanie útokui Američanov spoza vlastnej bránky a Žiga Jeglič takmer zaskočil spoza bránky Ryana Zapolskiho.
42:11Z ľavého krídla pálil Jim Slater, Gašper Krošelj toho veľa nevidel, puk však skončil medzi jeho betónmi. Dobiedzajúci Bobby Butler už prikorčuľoval neskoro.
41:27Boštjan Goličič neuspel pri svojom napádaní v útočnom pásme, hra sa presunula na opačnú stranu, kde však Garret Roe svojou mimoriadne nepresnou prihrávkou na modrú čiaru vyhnal svoj tím až za vlastného brankára.
40:47Ryan Donato dnes skutočne hýri veľkou chuťou do hokeja. V tomto momente ho však jeden z rozhodcov vykázal von z útočného pásma potom, čo videl Američanovo postavenie v bránkovisku Gašpera Krošelja.
40:08Slovinci sa okamžite snažili preniknúť do útočného pásma, no rýchleho Jana Urbasa napokon zastavil hvizd čiarového rozhodcu, ktorý videl postavenie mimo hry.
40:01Začala sa tretia tretina.
Druhá tretina priniesla znova hokej veľmi slušnej úrovne. Začali ju lepšie Slovinci, no tí niekoľko svojich príležitostí nepremenili, a tak prišiel zákonitý trest, keď sa na opačnej strane presadil Jordan Greenway. Američania tak vedúpo 40 minútach 2:0. Slovinci sa ale ešte určite nevzdávajú, veď dvojgólová strata v hokeji často nič neznamená. Už teraz sa tešíme na tretiu tretinu.
40:00Druhá tretina sa skončila.
39:40V závere druhej tretiny ešte aktivita na strane Slovincov, strela Roka Tičara cez amerického obrancu sa však ani nedostala k Ryanovi Zapolskimu.
38:10Dieru v slovinskej defenzíve sa pokúsil využiť Bobby Butler, ktorý však svoj samostatný nájazd od útočnej modrej čiary z pravej strany nepremenil, keď bránku Gašpera Krošelja minul!
37:30Tak ako v prvej tretine, aj v závere tej druhej Američania zvýšili svoj dôraz v útočnom pásme. Teraz ich tam mal Gašper Krošelj vo svojom bránkovisku hneď niekoľko, no túto náročnú situáciu dokázal vyriešiť.
36:01Od modrej čiary tentokrát pálil Matt Gilroy, no jeho delovka bola veľmi nepresná a slovinský gólman tak v tomto prípade zostal bez zákroku.
35:24Jedno z mála nedorozumení v rozohrávke z vlastného obranného pásma od amerických hokejistov sa končí zakázaným uvoľnením, hra sa vráti pred Ryana Zapolskiho.
34:59Chad Billins napriahol z pravej strany k delovke, Gašper Krošelj ale dnes takéto strely dokáže riešiť pomerne pohotovo a vtomto prípade ani neprerušil hru.
34:29Američania sú opäť nasťahovaní pred Gašperom Krošeljom, ktorý musel znova riešiť nejaké strely z väčších vzdialeností, avšak v tomto prípade to nebolo nič nebezpečné.
33:25Takáto priebeh druhej tretiny je pre Slovinsko až príliš krutý. Slovinci boli do týchto chvíľ v druhej tretine aktívnejším celkom, no hokej sa hrá na góly a kým oni skórovať nedokázali, tak mladý americký tím si počkal na svoju príležitosť a okamžite ju dokázal využiť.
32:57USA dalo gól!
Zámorský celok po ubránenej presilovej hre súpera navyšuje svoje vedenie. Gašperovi Krošeljovi vypadol puk po strele Bobbyho Sanquinettiho z ľavého kruhu, Brian O'Neill ho dostal pred bránkoviskom na voľného JORDANA GREENWAYA, a ten ho už prepasíroval do bránky. Asistecie: O'Neill, Sanguinetti.
31:38V týchto momentoch je hra pomerne rozháraná. Na puku sú stále viac Slovinci, ktorí ešte ťažia z predchádzajúcej presilovej hry, no Američania im robia svojim aktívnym napádaním problém už pri zakldaní akcií.
30:54Už sa hrá opäť v plnom počte, napriek tomu mohli Slovinci skórovať. Puk poskakoval pred bránkoviskom Ryana Zapolskiho, no ani jeden zo slovinských útočníkov ho nedokázal upratať do bránky.
29:48Fantasitcký Ryan Zapolski! Slovinci "rozobrali" v útočnom pásme oslabených Američanov, puk sa dostal až na modrú čiaru k Janovi Urbasovi, ten strieľal do protipohybu brankára, no Zapolski sa proti jeho strele ešte stihol presunúť a skryť puk vo svojich betónoch!
28:50Slovinci zvýšili aktivitu už aj v útočnom pásme, za čo sú odmenení preesilovou hrou. Na trestnú lavicu totiž musí odísť Jordan Greenway, ktorý sa v súboji pri mantineli previnil nebezpečnou hrou s vysokou hokejkou.
28:25No a mohlo byť vyrovnané! Od modrej čiary pálil Sabahudin Kovačevič, Ryan Zapolski vyrazil puk len pred seba a následne pred ním v obrovskej šanci zlyhal aj Rok Tičar!
27:20Ryan Donato naďalej patrí k najaktívnejším hráčom dnešného zápasu. Teraz znova pálil smerom na Krošelja, no puk z jeho hokejky mieril len mimo.
26:57V posledných momentoch sa toho veľa neudialo, Slovinci si po ubránenom oslabení a obrovskej šanci Gilroya vydýchli, pri prechode do útočného pásma ich však zastavilo postavenie mimo hry.
25:36Neuveriteľný zákrok Gašpera Krošelja! Ten teraz vytiahol fantastický zákrok hokejkou, keď práve vďaka nej vyrazil puk na hornú žŕdku svojej brány po strele Matta Gilroya! Obrovská šanca USA!
25:16Slovinci sa zatiaľ bránia veľmi dobre, keď zatiaľ súpera nepustili k ničomu vážnejšiemu. Videli sme len jednu nepresnú koncovku Jamesa Wisniewskiho.
24:16Slovinci v druhej tretine pridali na agresivite v osobných súbojoch, na čo však teraz doplatil Rok Tičar, ktorý sa v boji o puk previnil podrazením a Američania si tak zahrajú ďalšiu presilovú hru.
23:11Jan Muršak teraz skúsene podržal puk vo svojej moci, keď sa mu podarilo pred napádajúcim súperom obkrúžiť okolo bránky Zapolskiho, Slovinci však zatiaľ v útočnom pásme nič nevymysleli.
22:29Američania sú už pomerne dlho nasťahovaní v útočnom pásme, no zatiaľ im Slovinci robia veľký problém svojou aktívnou obranou a k strele ich nepúšťajú.
21:16Potom, čo slovinskí hokejisti stroskotali pri ďalšom pokuse nahodiť puk za americkú bránku, vyrazili hokejisti zo zámoria na opačnú stranu klziska, kde musel Gašper Krošelj riešiť zakončenie Ryana Donata.
20:41Prvý útok druhej tretiny patril slovinským hokejistom, ktorí sa nasťahovali do útočného pásma a ich kombináciu zakončil strelou obranca Blaž Gregorc, no Ryan Zapolski jeho strelu videl a bez problémov ju skryl vo svojich chráničoch.
20:01Začala sa druhá tretina.
Zápas medzi USA a Slovinskom odštartoval vo veľmi sympatickom tempe z oboch strán. Svoju veľkú príležitosť mali aj slovinskí hokejisti, no Jana Urbasa najskôr vychytal Ryana Stoa a následne dorážku Sabahudina Kovačeviča nepustil do bránky obetavý Noah Welch. Postupom času však jednoznačne preberali iniciatívu Američania, ktorým sa napokon podarilo aj otvoriť skóre zápasu zásluhou Briana O'Neilla. Toľko z prvej tretiny, nechajme sa prekvapiť, čo nám prinesie tá druhá.
20:00Prvá tretina sa skončila.
19:43No a Slovinci už akoby sa videli v kabíne. Teraz znova nechali pred bránkoviskom úplne samého Garrret Roe, ktorému ale puk na hokejku vôbec nesadol.
18:29Ameirckí reprezentanti zostali po vyhratom buly v útočnom pásme, k puku sa medzi kruhmi dostal RYAN DONATO, ktorý opečiatkoval pravú žrď Krošeljovej bránky!
18:18Tak, ako sme v úvode zápasu chváli odvážny výkon slovinského tímu, tak v týchto chvíľach musíme skonštatovať, že slovinská hra sa začína rozpadať. Teraz sme z ich strany videli zbytočné zakázané uvoľnenie.
17:44USA dalo gól!
Slovinci teraz v priebehu niekoľkých sekúdn spravili dvakrát chybu v rozohrávke, čo Američania omakžite trestajú. K puku sa za bránkou Krošelja dostal po dobrom napádaní Garret Roe, nešpekuloval a poslal ho priamo pred bránku, kde už bol pripravený BRIAN O'NEILL, ktorý si už Krošelja tentokrát vychutnal. Asistencie: Roe, Donato.
16:33Jordan Greenway si potiahol puk z pravej strany bližšie na os ihriska, no Gašper Krošelj jeho strelu videl a skryl ju vo svojej lapačke.
15:36Gašper Krošelj dnes pôsobí zatiaľ veľmi istým dojmom. Teraz ho neprekvapilo ani zakončenie z ťažkého uhla z hokejky Chrisa Bourquea.
14:52Trvalo to pomerne dlho, kým sme zaregistrovali prvú americkú koncovku v tejto presilovej hre. Napokon sa k nej odhodlal od modrej čiary James Wisniewski, no puk z jeho hokejky chrbtom Krošelja neskončil.
14:08Ryan Donato je dnes zatiaľ veľmi aktívny a teraz dokonca dobrým pohybom pred bránkoviskom vybojoval pre svoj tím presilovú hru, keď si proit nemu podrzaním pomohol Marcel Rodman.
13:52Znova americký pobyt v útočnom pásme. Tak trochu zdĺhavá kombinácia zo strany zámorských hokejistov sa však končí veľmi nepresnou strelou Bobbyho Sanquinettiho.
12:05Američania po vyhratom vhadzovaní otočili hru na opačnú stranu a opäť bol v permanencii Gašper Krošelj, ktorý musel riešiť hneď dva nebezpečné puky.
11:39Potom, čo sa počet hráčov na oboch stranách po dlhšom čase vyrovnal, Slovinci nahadzujú puk na bránku Ryana Zapolskiho a získavajú tak vhadzovanie v útočnom pásme.
10:57Američania sa ocitli v skrátenom oslabení, čo ale nevadilo Jimovi Slaterovi, ktorý sa dpstal až k zakončeniu pred Gašperom Krošeljom, no mieril veľmi nepresne.
09:40
09:40Tak teraz mali Slovinci obrovský kus smoly! Veľmi nebezpečne pálil Jan Urbas, Ryanovi Zapolskimu puk vypadol a keď už sa zdalo, že bude Sabahudin Kovačevič zakončovať do odkrytej bránky, puk na bránkovej čiare zastavil Noah Welch!
09:06Američania sa však sami pripravujú o presilovú hru, keď sa James Wisniewski v súboji o puk previnil nebezpečnou hrou vysokou hokejkou, a tak uvidíme krátky úsek hry 4 na 4.
08:44Veľká takticka chyba Luku Vidmara prináša možnosť presilovej hry pre Američanov. Slovinský obranca totiž hral so zlomenou hokejkou, čo pravidlá hokeja zakazujú.
08:29Znova obrancovia slovinského tímu zabudi na súperovho útočníka. Tentokrát to bol Chris Bourque, proti ktorému však skvelý reflexívny zákrok vytiahol Gašper Krošelj!
07:40Slovinci sa usadili v útočnom pásme, avšak strela od modrej čiary z hokejky, ak sa nemýlim, Blaža Gregorca, bola zblokovaná a na Ryana Zapolskiho sa nedostala.
06:35Obrovská pírležitosť USA! Slovinská defenzíva teraz nechala nepochopiteľne voľného Jordana Greenwaya, no ten napálil puk len do slovinského gólmana. Neujala sa ani dorážka Ryana Stoa.
05:20Miha Verlič sa prebíjal po ľavej strane, nahodil si puk do útočného pásma, no tam bol skôr jeden z amerických obrancov než spomínaný slovinský krídelník.
04:28Ryan Donato dostal prihrávku za slovinskú bránku a pokúsil sa šikovným zakončením prekvapiť Gašpera Krošelja, no ten si svoju ľavú žŕdku postrážil.
03:23Konečne sme videli aj trochu dlhší pobyt amerických hokejistov v útočnom pásme, no strela z hokejky Jonathana Bluma z vrcholu kruhov napokon až na Gašpera Krošelja neprešla.
02:15Teraz ale mali slovinskí hokejisti aj veľkú dávku šťastia, keď sa za ich obranou ocitol Broc Little, no prihrávku od svojho obrancu si preberal už v postavení mimo hry.
01:45Slovinci ale začali sympaticky, keď sa svojho súpera nezľakli a dokonca sa snažia rozohrávkou amerických obrancov napádať už v útočnom pásme.
00:52Zámorský výber prenikol na opačnú stranu klziska, kde po prihrávke spoza bránky pálil pomerne nepresne Ryan Stoa. Zápas sa začal v skutočne vysokom tempe.
00:21Okamžite po vhadzovaní po vyhratom buly pálil od modrej čiary Blaž Gregorc, no Ryan Zapolsi túto situáciu aj s pomocou svojich obrancov dokázal vyriešiť.
00:17Američania sa hneď po vhadzovaní snažili dlhou prihrávkou z vlastného obranného pásma vniknúť do útočného pásma, Matt Gilroy si však so svojimi obrancami nerozumel, a tak je z toho hneď prvé zakázané uvoľnenie.
00:01Stretnutie sa práve začalo.
Úvodné zostavy:

USA: Zapolski (Maxwell) – Welch (A), Gilroy (A), Gionta (C), Greenway, Stoa – Gunderson, Sanguinetti, Donato, Terry, Arcobello – Billins, Blum, O'Neill, Roe, Little – Wisnievski, McCarthy, Butler, Bourque, Slater

Slovinsko: Krošelj (Gračnar) – Gregorc, Robar (A), Urbas, Muršak (C), Verlič – Podlipnik, Kovačevič, Jeglič, TIčar, Sabolič – Vidmar, Kranjc, David Rodman, Marcel Rodman, Goličič – Repe, Mušič, Ograjenšek, Pance, Kuralt

Rozhodca: Jan Hribik (CZE), Anssi Salonen (FIN) – Roman Kaderli (SUI), Lukas Kohlmüller (GER).
Vážení fanúšikovia!

Súčasne so zápasom Slovenska proti tímu olympijských športovcov z Ruska sa v prvý deň olympijského hokejového turnaja v Pjongčangu odohrá aj ďalší duel B-skupiny, v ktorom si to medzi sebou rozdajú výbery USA a Slovinska. My vám toto stretnutie, ktoré sa začína od 13:10 SEČ priblížime v našom online textovom prenose.

USA

Spojené štáty americké mali na posledných olympiádach v hokejovom turnaji vždy len tie najvyššie ambície. Tentokrát sa však musia zaobísť bez svojich hviezd z NHL, a tak skúsený kouč Tony Granato s legendárnym Chrisom Cheliosom museli pri výbere hráčov siahnuť do nižších zámorských súťaží, KHL či iných euróspkych líg. Jednoznačne najväčším menom v kádri zámorskej veľmoci je Brian Gionta, ktorý je momentálne síce bez angažmánu, no na tomto turnaji bude dokonca kapitánom svojho tímu. Veľkou oporou v bránke by mal byť Ryan Zapolsi z fínskeho Jokeritu Helsinki, ktorý patrí medzi gólmansku špičku v KHL. Spomedzi ďalších mien spomeňme napríklad Marka Arcobella, Ryana Stoa či Matta Gilroya. Nevýhodou amerického výberu by mohol byť fakt, že jeho hráči pôsobia až v deviatich rôznych ligách. Spojené štáty americké odohrali pred olympijským turnajom len tri prípravné zápasy. Stalo sa tak navyše ešte v novembri v rámci Nemeckého pohára, kde postupne podľahli Slovensku, ruskému B-tímu, ale aj domácej reprezentácii.

SLOVINSKO

Slovinci si veľmi dobre spomínajú na svoje pomerne sympatické výkony, ktoré predvádzali pred štyrmi rokmi v ruskom Soči a nadviazať na nej by chceli aj tentokrát. Nový fínsky tréner slovinského tímu Kari Juhani Savolainen síce takisto ako jeho dnešný náprotivok skladal mužstvo z hráčov nastupujúcich až v deviatich rôznych súťažiach, jeho výhodou by však paradoxne mohla byť zohratosť. Slovinské mužstvo totiž už dlhé roky absolvuje vrcholné turnaje v takmer nezmenenej zostave. S výnimkou Anžeho Kopitara, ktorý musel zostať v NHL tak Slovincom nechýba žiadna veľká hviezda. Mená ako Žiga Jeglič, Rok Tičar, Jan Muršak, David a Marcel Rodmanovci, Blaž Gregorc, Robert Sabolič, to sú vo svete hokeja všetko už naozaj mená zaručujúce istú kvalitu. Napriek tomu to však slovinský tím bude mať v B-skupine proti Slovensku, USA a výberu olympijských športovcov z Ruska naozaj náročné. Slovinci odohrali ešte v novembri jeden prípravný turnaj, na ktorom zo súbojov s Francúzskom, Lotyšskom a Bieloruskom vyťažili len jedno víťazstvo po predĺžení nad krajinou galského kohúta. Po príjazde do Južnej Kórey sa stretli v priateľskom stretnutí aj s domácim výberom a napokon zvíťazili veľmi tesne 2:1, keď v poslednej desaťminútovke otočili nepriaznivý vývoj stretnutia na svoju stranu.

Papierovým favoritom zápasu sú Spojené štáty americké, je to však len začiatok turnaja a stať sa môže všetko. Slovinci môžu len prekvapiť, napriek tomu budú chcieť určite tuho zabojovať o dôležité body do tabuľky základnej B-skupiny.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 13:10.