Hokejisti Švédska sa tešia po góle do siete Fínska.
Hokejisti Švédska sa tešia po góle do siete Fínska. (Autor: TASR/AP)

Fíni budú bojovať v utorňajšom play-off o štvrťfinále.

ZOH 2018 v Pjongčangu - hokej:

(C-SKUPINA)

ŠVÉDSKO - FÍNSKO 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Góly: 15. Lander (Omark, Fasth), 49. Zackrisson (Fransson), 60. Möller (Omark) - 22. Kemppainen (Koivisto, Junttila)

Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gouin (Kan.), Jeřábek (ČR) - Kaderli (Švaj.), Kohlmüller (Nem.), 3861 divákov

Švédsko: Viktor Fasth - E. Gustafsson, Ahnelöv, S. Kronwall, Bertilsson, Wikstrand, Fransson, Hersley - J. Lindström, P. Lindholm, Möller - F. Pettersson, J. Lundqvist, D. Axelsson - Everberg, Lander, Omark - Zackrisson, Bergström, Staalberg - Norman

Fínsko: M. Koskinen - Kivistö, Lepistö, Hietanen, Koivisto, Heiskanen, Ohtamaa, Kukkonen - Junttila, Kemppainen, Hartikainen - Tolvanen, Kontiola, J. Peltola - J. Lajunen, Pyörälä, Manninen - Enlund, Koskiranta, Savinainen - Osala

PJONGČANG. Hráči Švédska v severskom derby zvíťazili 3:1 nad Fínmi v nedeľňajšom zápase a triumfovali v základnej C-skupine v rámci turnaja hokejistov na zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu.

Skóre stretnutia v pätnástej minúte otvoril Lander, o sedem minút zmazal manko Kemppainen. Víťazný gól dosiahol v 49. minúte Zackrisson.

Poistku do prázdnej bránky pridal Möller.

V prvom nedeľňajšom dueli C-skupiny Nemci zdolali Nórov 2:1 po nájazdoch. Fíni, Nemci a Nóri budú bojovať v utorňajšom play-off o štvrťfinále, Švédi sa predstavia až v stredajšom štvrťfinále.

Hlasy po zápase:

Sami Lepistö (obranca Fínska): "Rozhodli maličké detaily. Bojovali sme, ale nevyužili sme presilové hry. Vypracovali sme si šance, ale niekedy to jednoducho nejde. Dôležité zápasy ešte len prichádzajú, až teraz musíme skórovať. Musíme hrať tvrdšie pred bránkou."

Joel Lundqvist (útočník a kapitán Švédska): "Bol to dôležitý triumf. Dosiahli sme, čo sme chceli a hrali sme dobre ako jeden tím. Bol to vyrovnaný zápas a ani jeden tím nemal veľa príležitostí skórovať. Je pekné v takomto stretnutí zvíťaziť. Dobre sme blokovali strely súpera a to na takomto turnaji potrebujeme. Teraz sme spokojní, ale ak neuspejeme vo štvrťfinále, budeme sklamaní.".

Online prenos Zimná olympiáda 2018 (ZOH, hokej): Švédsko - Fínsko

Olympijské Hry - muži Skupina C 2017/2018
18.02.2018 o 13:10
Švédsko
3:1
(1:0, 0:1, 2:0)
60' minúta
Fínsko
Góly a asistencie: 15. Lander (Omark, Fasth), 49. Zackrisson (Fransson), 60. Möller (Omark) – 22. Kemppainen (Koivisto, Junttila). Rozhodca: Olivier Gouin (CAN), Antonín Jeřábek (CZE) – Roman Kaderli (SUI), Lukas Kohlmüller (GER).
Veľkú škandinávsku bitku o priamy postup do štvrťfinále olympijského hokejového turnaja napokon zvládli lepšie Švédi, ktorí zdolali Fínsko 3:1. Suomi mali najmä v závere tretej tretiny hneď niekoľko zaujímavých gólových príležitostí, no využiť ich nedokázali, a tak o víťazstve Troch koruniek rozhodol päť sekúnd pred koncom gólom do prázdnej bránky Oscar Möller. Švédsko tak má teraz pred štvrťfinálovými bojmi niekoľko dní voľna, na Fínov čaká osemfinálový duel. S týmto konštatovaním sa s vami lúčim a prajem vám pekný zvyšok víkendu a úspešný štart do nového týždňa! Prenosom vás sprevádzal Jakub Kocourek.
59:55
59:55
goalŠvédsko dalo gól!
Fíni si dokázali vytvoriť obrovský tlak v útočnom pásme, švédska defenzíva však veľmi dobre bránila Eeliho Tolvanena. Puk sa dostal cez Linusa Omarka k OSCAROVI MÖLLEROVI, ktorý pečatí postup Švédov do štvrťfinále. Asistencia: Omark.
59:00
Joakim Lindström to skúšal do prázdnej bránky, jeden z F9nov sa tak však obetavo hodil, a jasnému gólu tak zabránil.
58:40
Fínskym nádejám na víťazstvo je zdá sa koniec. Sami Lepistö si prdržal súpera, čím sa prevnil proti pravidlám a musí tak odísť na trestnú lavicu.
58:32
importantFíni už dvíhali ruky nad hlavu po ďalšej neuveriteľnej delovke Eeliho Tolvanena, ktorý pálil po priťuknutí od Samiho Lepistö, puk letel len milimetre nad bránku Viktora Fastha!
57:42
importantTak teraz mali švédski hokejisti aj poriadny kus šťastia, keď puk z hokejky Mikaela Wikstranda bol tečovaný jedným z fínskych hokejistov, a tak sa vylučovať nebude. Fínsko si berie oddychový čas, Mikko Koskinen zostáva na striedačke a Suomi hrajú v šestici!
56:46
importantEeli Tolvanen si vypýtal puk na pravý kruh na vhadzovanie, do tohto projektilu dal všetku svoju silu, no ani teraz nemusel Viktor Fasth zasahovať.
56:26
Pettri Kontiola sa natlačil cez Staffana Kronwalla a vybojoval pre Fínsko mimoriadne dôležitú presilovú hru vďaka hákovaniu skúseného švédskeho obrancu.
56:06
Po vyhratom buly pálil smerom na Viktora Fastha Miro Heiskanen, veľa nechýbalo, no puk skončil len na zadnom mantineli.
55:59
importantTak teraz musia Švédi poďakovať svojmu obrancovi Patrikovi Hersleymu, ktorý v poslednej chvíli čepeľou svojej hokejky zblokoval nebezpečnú strelu Eeliho Tolvanena na ochrannú sieť.
55:23
importantNo tak po sérii nepresností v rozohrávke Fínov sa predsa len Suomi dostávajú do náznakov záverečného tlaku, keď sa v ďalšej príležitosti ocitol Teemu Hartikainen, pálil aj Sami Lepistö.
54:46
Na fínskych hokejkách sa naopak začína objavovať nervozita, na čo nie sme v hre Suomi vôbec zvyknutí. Až zbytočne tvrdú strelu teraz zvolil na pravom kruhu aj Teemu Hartikainen, puk letel len na zadný mantinel.
53:16
Švédi síce túto presilovú hru nevyužili, napriek tomu sú opäť bližšie víťazstvu v základnej skupine C a priamemu postupu do štvrťfinále olympijského turnaja.
52:15
Pri vlastnom oslabení spravil v obrannom pásme chybu Dennis Everberg, čo využil na ohrozenie Viktora Fastha Jarno Koskiranta, švédsky gólman si však dal pozor.
51:35
Prvú strelu smerom na Mikka Koskinena vyslal od modrej čiary Patrik Hersley, fínsky gólman si však puk našiel a situáciu rieši bez problémov.
51:16
Všetko hrá do švídskych kariet. Teraz si Tre Kronor zahrajú ďalšiu presilovú hru potom, čo pri súbojoch za švédskou bránkou nechal Miika Koivisto svoju hokejku medzi nohami Alexandra Bergströma.
50:27
Po kostrbatom prechode hráčov Suomi cez stredné pásmo končí puk na striedačke Švédska a hra je tak opäť prerušená.
50:09
Emócie sú v tomto veľkom škandinávskom derby poriadne vybičované, čo teraz dokazuje aj konflikt na švédskom bránkovisku medzi dvoma strelcami gólov z dnešného duelu Joonasom Kemppainenom a Patrikom Zackrissonom, ktorý však rozhodcovia dokázali rozdeliť.
49:34
importantFíni ale mohli okamžite vyrovnať! Viktor Fasth však teraz skvelým zákrokom pri svojej ľavej žrdke podržal svoj tím, keď sa neujala ani strela Veli-Mattiho Savinainena, ani dorážka Eeliho Tolvanena!
48:53
48:53
No tak toto je tvrdý úder na psychiku fínskych hokejistov. Tí nevyužili svoju presilovú hru, za čo ich dokonca Švédi trestajú vedúcim gólom. Po dvakrát tečovanej strele od modrej čiary sa puk napokon dostal za bránkovú čiaru od hokejky PATRIKA ZACKRISSONA. Asistencia: Fransson.
48:46
No tak keď to vyzeralo, že by sa fínski hokejisti mohli dostať v polovici tretej tretiny do tlaku vďaka presilovej hre do tlaku, Suomi to nevyužili a teraz navyše darujú svojmu súperovi útočné pásmo po zbytočnom zakázanom uvoľnení.
48:05
Švédi prežili ďalšie oslabenie, na oboch stranách pokračujeme v rovnovážnom počte. Puk majú na svojich hokejkách hráči Troch koruniek.
47:11
Do tejto kombinácie sa zapojila celá pätica Fínov, napokon sa priestor na strelu otvoril pred Samim Lepistöm, ktorého projektil Viktor Fasth poslal na ľavý mantinel.
46:43
importantTak ako sa dalo čakať, Suomi túto presilovú hru hrali na Eeliho Tolvanena, delovku tohto mladíka sa snažil dorážať kto iný ako Joonas Kemppainen, no Viktor Fasth to aj za pomoci svojich spoluhráčov všetko zvládol.
46:05
Tak za toto švédsky kouč Rikard Grönborg Pära Lindholma rozhodne nepochváli. Útočník Troch koruniek totiž predviedol v útočnom pásme veľmi zbytočné podrazenie, a tak si musí ísť na dve minúty sadnúť na trestnú lavicu.
45:49
Už poriadne dlho čakáme na hvizd jedného rozhodcov, puk sa len presúva z jedného obranného pásma do druhého, brankári sa v tejto časti hry v podstate len nudia.
44:55
Napriek tomu, že sme zatiaľ nevideli v poslednej dvasaťminútovke žiadnu väčšiu príležitosť, tak má hra veľký spád, vidíme len veľmi málo prerušení.
43:49
Dobrú prácu v útočnom pásme predviedol Teemu Hartikainen, puk sa dostal na modrú čiaru, kde sa doňho z prvej oprel Tommi Kivistö, no mieril veľmi nepresne. Pravdepodobne to bola od fínskeho obrancu ponuka na teč nepochopená jeho spoluhráčmi v ofenzíve.
42:45
No tak v tretej tretine to vyzerá opäť na obrovskú bitku najmä o stredné pásmo, keď sa v týchto chvíľach ani jednému z mužstiev nedarí založiť nejakú súvislejšiu kombináciu a usadiť sa tak v útočnom pásme.
41:25
Šikovne to teraz spravil Pettri Kontiola, ktorý získal puk v ofenzívnom rohu klziska a pokúsil sa natlačiť do bránkoviska. Viktor Fasth si však svoju pravú žŕdku postrážil.
40:16
Prvé prerušenie hry v tretej tretine prichádza už približne po štvrťminúte, keď nepresná strela z hokejky Jarna Koskirantu končí len na ochrannej sieti.
40:01
Začala sa tretia tretina.
Joonas Kemppainen sa stal po 141 minútach prvým hokejistom na olympijskom turnaji, ktorému sa podarilo prekonať niektorého zo švédskych brankárov, keď v úvode druhej tretiny vyrovnal stav škandinávskeho derby na priebežných 1:1. Kvalita hry v druhej tretine mierne zaostávala za tou prvou, stále však sledujeme mimoriadne atraktívny duel. Uvidíme, či sa o víťazovi tohto zápasu rozhodne v tretej tretine, alebo sa dočkáme predĺženia či dokonca samostatné nájazdy.
40:00
Druhá tretina sa skončila.
39:59
V posledných sekundách druhej tretiny to však už Fíni ustoja bez väčších problémov a odchádzajú na vytúženú prestávku.
39:19
Puk sa po zblokovanej strele jedného zo švédskych útočníkov ocitol na ochrannej sieti, uvidíme ešte jedno vhadzovanie pred Mikkom Koskinenom.
38:35
Erik Gustafsson zrýchlil hru prhrávkou na pravé krídlo Pärovi Lindholmovi, no ten nedokázal puk posunúť na Oscara Möllera. Vyzerá to však tak, že v závere druhej dvadsaťminútovky majú o niečo viac fyzických síl Tri korunky.
37:25
Atte Ohtamaa síce najskôr zaviezol puk do útočného pásma, no potom, čo sa tam jeho spoluhráči rozostavili jeho náročnú prihrávku nespracoval Sami Lepistö, a tak Fíni pokračujú až z vlastnej polovice klziska.
36:23
Erik Gustafsson však teraz zaskočil hráčov Suomi prekvapivou prihrávkou pomedzi obrancov, Dennisovi Everbergovi chýbali centimetre na to, aby si puk spracoval a vyrútil sa sám na Mikka Koskinena.
35:49
Švédski hokejisti sa v závere druhej tretiny nadychujú k náporu, zatiaľ sa však nevedia presadiť cez stále mimoriadne pozornú defenzívu fínskeho tímu.
35:03
Švédi vyhrali vhadzovanie, okamžite napriahol k delovke Johan Fransson, Mikko Koskinen mal ale na puk ideálny výhľad a skryl ho vo svojej lapačke.
34:59
Patrik Hersley nahadzoval pomerne prekvapujúco z otočky puk od modrej čiary na Mikka Koskinena, Dennis Everberg sa ešte snažil fínskeho gólmana pomýliť svojim tečom, no ten bol pripravený aj na to.
34:08
Oscar Möller sa ešte v záverečných sekundách početnej prevahy pokúsil dvakrát ohroziť Mikka Koskirantu, no ten predviedol istý zákrok a znova budeme pokračovať až po reklamnej prestávke.
33:44
Tak až v tejto chvíli sa to Trom korunkám podarilo, Oscar Möller však namieril z pravého kruhu veľmi nepresne, len na zadný mantinel.
33:03
Fantastické oslabenia Fínov v tomto zápase pokračujú. Švédi sa zatiaľ ani len náznakom nedokázali usadiť v útočnom pásme, minúta ich početnej prevahy je preč.
32:03
Dennis Everberg sa veľmi dobre natlačil z pravého krídla až do bránkoviska, kde mu v možnosti skórovať zabránilo len hákovanie zo strany Jukku Peltolu.
31:43
Konečne sa Švédi dokázali po dlhšom čase usadiť v útočnom pásme, nahodenie Johana Franssona však v žiadnom prípade nemohlo vystrašiť Mikka Koskinena.
30:54
Tlak Fínov pokračuje ďalej, teraz mal švédsky gólman aj trochu šťastia, keď najskôr Julius Junttila netrafil puk vôbec tak, ako by si predstavoval, no a následne sa to isté prihodilo aj trochu prekvapenému Teemu Hartikainenovi.
29:49
importantFíni hrajú v druhej tretine s obrovskou ofenzívnou chuťou. Sakari Manninen naservíroval puk do bránkoviska na teč Jarnovi Koskirantovi, Viktor Fasth predviedol ďalší istý zákrok.
29:12
importantTak toto bola krásna kombinácia fínskeho druhej fínskej formácie. Miro Heiskanen si najskôr dovolil veľa vo vlastnom obrannom pásme, aj vďaka tomu však vyslal do prečíslenia Petriho Kontiolu s Eelim Tolvanenom, aj tentokrát Viktor Fasth fínskeho mladáka vychytal.
28:11
Už v úplnom závere presilovej hry sa do dobrej pozície dostal Fredrik Pettersson, Mikko Koskinen jeho strelu vyrazil na ochrannú sieť, a tak sa po reklamnej prestávke bude vhadzovať po jeho pravej ruke.
27:07
Fíni si ešte v hernom formáte 4 na 4 stihli vypracovať jednu veľkú príležitosť, v tejto chvíli je však už John Norman späť na ľade a začína sa skrátená početná výhoda Švédov.
26:10
Po nepremenenej príležitosti sa Eeli Tolvanen pustil do súboja za švédskou bránkou, kde sa napokon previnil nedovoleným bránením v hre, a tak ruší presilovú hru svojho tímu.
26:03
importantEeli Tolvanen hrá na tomto turnaji v obrovskej chuti, teraz napriahol krátkym švihom a puk obrovskou rýchlosťou presvišťal okolo ľavej žrdky Fasthovej bránky.
25:07
Veli-Matti Savinainen sa veľmi dobre natlačil do bránkoviska, kam naňho aj mieril puk, no a Johnovi Normanovi už nezostávalo už nič iné, ako proti fínskemu útočníkovi zatiahnuť len ručnú brzdu pomocou svojej hokejky.
24:45
No tak na túto presilovú hru budú chcieť Švédi pravdepodobne čo najskôr zabudnúť. Na Mikka Koskinena totiž nevyslali ani jednu jedinú strelu v priebehu celých 120 sekúnd.
23:50
Vďaka vynikajúcej práci Fínov v oslabení trvalo švédskym hokejistom viac ako polovicu početnej prevahy, kým sa vôbec usadili v útočnom pásme.
22:45
Švédi však dostávajú ideálnu šancu získať si späť vedenie v tomto zápase na svoju stranu, keď sa Miro Heiskanen pri mantineli previnil hákovaním a musí tak odísť na dve minúty na trestnú lavicu.
21:32
21:32
goalFínsko dalo gól!
Fínski hokejisti si trpezlivo počkali na svoju šancu, až sa napokon dočkali vyrovnávajúceho gólu, aj keď treba povedať, že poriadne kuriózneho. Po prihrávke spoza bránky sa puk poriadne zvláštne poodrážal až k JOONASOVI KEMPPAINENOVI, ktorý ho napokon poslal až za bránkovú čiaru. Asistencie: Koivisto, Junttila.
20:35
Švédski hokejisti sa okamžite od úvodných sekúnd druhej tretiny usadili v útočnom pásme, Linus Omark však nedostal dostatok priestoru na svoje veľké manévre a Fíni tak posielajú puk až do obrannej tretiny súpera.
20:01
Začala sa druhá tretina.
Veľké severské derby medzi Švédskom a Fínskom zatiaľ priáša mimoriadne zaujímavý hokej. Videli sme pasáže hry, v ktorých mali navrch najmä Tri korunky, no fínski hokejisti sa dokázali brániť vynikajúcou hrou v defenzíve. Napriek tomu sa úvodný gól zápasu podarilo streliť Švédom, keď po vynikajúcom zákroku Viktora Fastha sa do samostatného úniku dostal Anton Lander, ktorý otvoril skóre. Rozdiel v skóre je však po 20 minútach len jednogólový, všetko je tak do ďalšieho priebehu zápasu otvorené. Tešme sa na druhú tretinu.
20:00
Prvá tretina sa skončila.
19:35
Fínski hokejisti síce presilovú hru nevyužili, napriek tomu zostali poriadne na dlho v útočnom pásme, strela Lasseho Kukkonena však na Viktora Fastha neprešla.
18:12
importantTo bola šanca! Joonas Kemppainen bol "zaparkovaný" pred bránkoviskom Viktora Fastha, no po prihrávke od Petriho Kontiolu jeho teč len o milimetre minul švédsku bránku!
17:35
Fíni to skúšali veľmi rýchlou kombináciou, ktorá sa mala skončiť u Eeliho Tolvanena, švédski hokejisti si však mladého útočníka Suomi postrážili.
16:52
Po prerušení hry sa do seba ešte pustili Patrik Hersley s Veli-Mattim Savinainenom, obaja inkasujú trest za hrubosť, ten rozdielový však ide na stranu švédskeho obrancu, a tak si Fíni zahrajú v závere prvej tretiny presilovú hru.
16:52
Švédi po strelení úvodného gólu uzavreli stredné pásmo, napriek tomu sa fínski hokejisti dostali pred Viktora Fastha. Po zákroku švédskeho brankára sa píska postavenie Veli-Mattiho Savinainena v bránkovisku.
15:13
V tejto chvíli však prišlo menšie nedorozumenie v rozohrávke švédskeho tímu a po zakázanom uvoľnení sa tak hra vráti pred Viktora Fastha.
14:53
14:53
Nedáš-dostaneš ako z učebnice. Petri Kontiola nepremenil obrovskú príležitosť pred Viktorom Fasthom, od ktorého sa puk odrazil k Linusovi Omarkovi, a ten vyslal do samostatného úniku ANTONA LANDERA, ktorý poslal puk medzi betóny Mikka Koskirantu. Pri tomto góle si vďaka svojmu skvelému zákroku asistenciu pripisuje aj švédsky gólman. Asistencie: Omark, Fasth.
14:20
Dick Axelsson veľkou aktivitou v útočnom pásme vybojoval puk na švédske hokejky, opäť však Fíni predvedli v obrannom pásme skvelú prácu pri mantineloch.
13:08
Julius Junttila predviedol mimoriadne dravý prienik stredným pásmom, po prechode útočnou modrou čiarou však proti trojnásobnej presile súperov o puk prišiel.
12:42
Fíni na ďalšom ojedinelom výlete do útočného pásma, kde však po dobrom návrate švédskych hokejistov do defenzívy nedokázali vymyslieť nič nebezpečnejšie ako nahodenie puku na bránku Viktora Fastha z hokejka Juusa Hietanena. Po reklamnej prestávke sa bude vhadzovať pred švédskym gólmanom.
11:14
Fínsko aj so šťastím prežilo prvé oslabenie v tomto stretnutí, treba však povedať, že okrem neuznaného gólu Lindholma si švédski hokejisti nevypracovali žiadnu väčšiu príležitosť.
10:44
10:44
importantMikko Koskinen už bol prekonaný, Antonín Jeřábek ako jeden z hlavných rozhodcov si však situáciu po teči od Pära Lindholma išiel ešte skontrolovať na video a napokon usúdil, že švédsky útočník mal svoju hokejku v rozhodujúcom momente až príliš vysoko.
10:25
Vynikajúca práca fínskej defenzívy pokračuje aj v úvodnom oslabení zápasu, keď sa Švédi zatiaľ nevedia dostať do žiadnej veľkej príležitosti.
09:14
Švédi si zo svojho tlaku vypracovali prvú príležitosť presilovej hry, keď si na trestnú lavicu za podrazenie Dicka Axelssona musí ísť sadnúť Juuso Hietanen.
09:05
Hrá sa zatiaľ s minimom prerušení, sledujeme skutočne svižný hokej. Teraz však jedno prišlo, keď Dick Axelsson napálil puk z pravého kruhu do chráničov Mikka Koskinena.
08:25
Až na príležitosť Oscara Möllera však treba zatiaľ defenzívu fínskeho tímu pochváliť, keď dokáže vytláčať švédskych strelcov z ideálnych pozícii.
07:05
Ďalšia pomerne ojedinelá príležitosť pre Suomi na protiútok, Atte Ohttamaa, ktorý však proti Viktorovi Fasthovi neuspel a už opäť je rad na Švédoch.
06:15
importantFínska defenzíva zabudla na pravej žrdke na Oscara Möllera, ktorý dostal puk od Joakima Lindströma, no Mikko Koskinen predviedol fantastický zákrok.
05:45
Pre Fínov sa naskytla príležitosť na rýchly protiútok, tú však švédska defenzíva veľmi rýchlo vymazala a okamžite sa hra presúva opäť na opačnú stranu.
04:35
Hráči Troch koruniek hrajú od úvodu stretnutia mimoriadne aktívne, Viktor Stålberg po tvrdom súboji za bránkou Fínska znova vybojoval puk pre svoj tím, fínska defenzíva ale zatiaľ nepúšťa hráčov súpera do žiadnych príležitostí.
03:17
Dennis Everberg poslal nahodením za bránku Linusa Omarka, ktorý svojou vynikajúcou prácou s pukou robí veľké problémy fínskym obrancom a drží Švédov v útočnom pásme.
02:38
Tímy si už od úvodných momentov nič nedarujú. Sledovali sme sériu tvrdých súbojov v obrannom pásme Fínska, ktoré sa nepresnou kolmicou od Samiho Lepistö.
01:15
No tak dnes sa máme evidentne v tomto dueli na čo tešiť. Fínom sa naskytla príležitosť na prečíslenie 2 na 1, Eeliho Tolvanena však od puku vynikajúco odstavil Erik Gustafsson.
00:53
Švédi odpovedajú vyhratým vhadzovaním, usadením sa v útočnom pásme a následnej tvrdej strele od modrej čiary z hokejky Oscara Möllera.
00:16
Hneď po úvodných pár sekundách musel zasahovať Viktor Fasth, ktorý si však s jednoduchým nahodením Janiho Lajunenna od modrej čiary bez problémov poradil. Fínski hokejisti ale získavajú aspoň vhadzovanie v útočnom pásme.
00:01

Švédsko: Fasth (Enroth) – E. Gustafsson (A), Ahnelöv, Kronwall (A), Bertilsson, Wikstrand, Fransson, Hersley – Lindström, P. Lindholm, Möller – F. Pettersson, J. Lundqvist (C), Axelsson – Everberg, Lander, Omark – Zackrisson, Bergström, Stålberg – Norman.

Fínsko: Koskinen (Rämö) – Kivistö, Lepistö (A), Hietanen, Koivisto, Heiskanen, Ohtamaa, Kukkonen (C) – Junttila, Kemppainen, Hartikainen – Tolvanen, Kontiola (A), J. Peltola – J. Lajunen, Pyörälä, Manninen – Enlund, Koskiranta, Osala – Savinainen.

Rozhodca: Olivier Gouin (CAN), Antonín Jeřábek (CZE) – Roman Kaderli (SUI), Lukas Kohlmüller (GER).
Vážení fanúšikovia!

Olympijský hokejový turnaj v Pjongčangu si na záver programu základných skupín pripravil veľmi zaujímavú konfrontáciu v podobe škandinávskeho derby medzi Švédskom a Fínskom. Začiatok zápasu je naplánovaný na 13:10.

ŠVÉDSKO

Švédski hokejisti zatiaľ prechádzajú turnajom pomerne s prehľadom, keď vo svojich úvodných dvoch vystúpeniach proti Nórsku a Nemecku nielenže nestratili ani bod, ale dokonca ani raz neinkasovali. Úvodný zápas s Nórskom mali Tri korunky pod kontrolou prakticky od začiatku do konca s výnimkou krátkej pasáže v druhej tretine, kedy ich pri niekoľkých dobrých šanciach súpera podržal brankár Viktor Fasth. Duel s Nemeckom už bol pre zverencov Rikarda Grönbörga predsa len väčšou skúškou. Švédi sa dostali do vedenia už v druhej minúte, keď si Viktor Stalberg nakorčuľoval medzi dvojicu nemeckých obrancov a prekonal nemeckého brankára Tima Pielmeiera. Tre Kronor však mali v tomto stretnutí aj poriadnu dávku šťastia, keďže na bránke Jhonasa Enrotha až štyrikrát zvonila žŕdka. Najprduktívnejším hráčom švédskeho tímu na turnaji je zatiaľ Linus Omark, ktorý bol pri troch z doterajších piatich góloch svojho mužstva, keď si pripísal tri gólové prihrávky.

FÍNSKO

Fínsko ukázalo v úvodných dvoch zápasoch v Pjongčangu svoju obrovskú ofenzívnu silu, keď tak Nemecku, ako aj Nórsku dokázalo streliť po päť gólov. Pri vstupe do turnaja proti Nemcom sa síce Suomi trochu pomalšie rozbiehali, no dvoma gólmi v závere druhej tretiny definitívne zlomili odpor húževnatého súpera. Fíni síce veľa striel na brankára Dennisa Endrasa nevyslali, avšak ich 25%-ná úspešnosť streľby vzbudzuje veľký rešpekt. V nasledujúcom súboji s Nórskom sa zverenci Lauriho Marjamäkiho opäť trochu pomalšie rozbiehali, dokonca pustili svojho súpera do vedenia, avšak aj vďaka mladej vychádzajúcej hviezde Eelimu Tolvanenovi napokon zvíťazili presvedčivo 5:1. V tomto stretnutí si 18-ročný Tolvanen pripísal dva presné zásahy, jeho omnoho skúsenejší kolega z útoku Petri Kontiola zasa dve gólové prihrávky. Aj v súboji s Nórmi boli hráči Suomi mimoriadne efektívni. Z 25% klesla ich úspešnosť streľby na stále slušných necelých 17%, keď z 30 streleckých pokusov päťkrát skórovali. Navyše, využiť dokázali dve zo šiestich presilových hier, ktoré im nórski hokejisti ponúkli.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Švédi v severskom derby porazili Fínsko a postúpili priamo do štvrťfinále