Froome pred testom: Triasol sa v cieli, kašľom budil kolegu

Chris Froome na Vuelte.
Chris Froome na Vuelte. (Autor: SITA/AP)
Zoran Boškovič|15. dec 2017 o 11:36

Chris Froome neprešiel dopingovým testom. Čo mu predchádzalo?

BRATISLAVA. Cyklistický svet v stredu 13. decembra prekvapila správa, že jeden z najlepších cyklistov súčasnosti Chris Froome neprešiel dopingovým testom na španielskom podujatí GrandTour Vuelta.

Vo vzorke, ktorú mu odobrali po 18. etape, mu v moči našli 2-tisíc nanogramov salbutamolu. Maximálna povolená hranica je pritom tisíc nanogramov. Froome mal pozitívnu A aj B-vzorku.

Látku používajú astmatici, aby predchádzali záchvatom.

Český novinár Tomáš Macek z iDnes spomína na okolnosti, ktoré predchádzali dopingovému testu, ktorým jazdec tímu Sky neprešiel.

"Na tlačovej konferencii tri dni pred testom bol desať minút a koniec," spomína Macek. Froome podľa neho skrýval kašeľ. Keď sa ho na to pýtali, Froome odvetil, že chorý nie je.

Jeho pomocník David López vtedy povedal španielskej novinárske Ainare Hernandezovej, že ho Froome kašľom budil celú noc.

V 17. etape išli cyklisti na Los Machucos. Náročné stúpanie, hrbolatý asfalt. Navyše, pridal sa i dážď. To Froomovi nevyhovuje.

Salbutamol

pomáha uvoľniť dýchacie cesty, zmierniť pocit zovretia hrudníka, pískavé dýchanie a kašeľ, ktoré súvisia s astmou a tým uľahčuje dýchanie.

Liečivo bolo na zozname zakázaných látok do roku 2010. Športovci ho mohli používať len v prípade, že na to mali terapeutickú výnimku. Svetová antidopingová agentúra ho však potom zo zoznamu stiahla. Teraz ho môže užívať ktokoľvek.

"Šesť kilometrov pred cieľom súperi útočia a Brit nestačí. Medzera sa zväčšuje. Prvýkrát za celú Vueltu viditeľne trpí. Cieľ s pomocou tímu Sky pretne 42 sekúnd za Nibalim," pokračuje Macek.

Podľa jeho slov sa v cieli Froome triasol. Pri pódiu stojí zahalený dekou. Vyhlásenie sa naťahuje, stále kašle.

"Všetko sa bude sčítať. Keby som zo seba dal všetko dnes, ďalšie etapy by mi vystavili účet," povedal na tlačovej konferencii po etape Froome.

Podľa jeho verzie sa astma ešte zhoršila. Vypočul si radu lekárov Sky, aby si vzal dávku salbutamolu.

Podľa pravidiel Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) môžu športovci prijať 16 dávok za jeden deň, respektíve osem každých 12 hodín. Pri tomto dávkovaní však nemožno prekročiť hranicu tisíc nanogramov. Froome mal 2-tisíc nanogramov, zobral si teda 32 dávok.

Froome počúvol. V 18. etape s cieľom v Santo Toribio de Liébana bol ako vymenený. "V cieli ide už sedemnástykrát počas Vuelty na antidopingový test, ktorý je pre lídra pretekov povinný. Tentokrát z neho čistý nevyšiel," dodal Macek.

Teraz musí Froome len čakať. Sky si stojí za svojím. Froome si skutočne vzal viac liekov na astmu, no zmestil sa do oficiálnych hodnôt. Podľa Guardianu by Froomovi mohli zobrať titul z Vuelty 2017 a napariť mu ročný dištanc.

Ako pristupovali zodpovední v minulých prípadoch nepriaznivého analytického nálezu? Napríklad Talian Diego Ulissi v roku 2014 dostal dištanc na deväť mesiacov za 1920 nanogramov na milimeter. Ďalší Talian Alessandro Petacchi si nezajazdil v roku 2007 celý rok za 1320 nanogramov. Navyše ho obrali i o päť víťazných etáp na Giro d'Italia.

V ten istý rok Švajčiar Leonardo Piepoli nedostal žiadny trest za výsledky podobné tým Petacchiho.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Froome pred testom: Triasol sa v cieli, kašľom budil kolegu