Nemec Richard Freitag potvrdil skvelú formu.
Nemec Richard Freitag potvrdil skvelú formu. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|17. dec 2017 o 16:27

Vo švajčiarskom stredisku triumfoval suverénnym spôsobom.

ENGELBERG. Nemecký skokan na lyžiach Richard Freitag sa stal víťazom nedeľňajšieho podujatia Svetového pohára v Engelbergu.

Vo švajčiarskom stredisku triumfoval suverénnym spôsobom s náskokom 12,4 bodu pred Poliakom Kamilom Stochom a upevnil si vedenie v celkovom poradí prestížneho seriálu. Tretí skončil obhajca veľkého glóbusu Rakúšan Stefan Kraft. Pre Freitaga to bol celkovo ôsmy triumf v SP.

Dvadsaťšesťročný rodák z Erlabrunnu (nar. 14. augusta 1991) má pred blížiacim sa Turné štyroch mostíkov (T4M) výbornú formu: z prvenstva sa tešil aj v domovine pred týždňom v Titisee-Neustadte i 2. 12. v ruskom Nižnom Tagile, v sobotu bol v Engelbergu tesne druhý.

Pre Nemecko vybojoval Freitag, ktorý si upevnil líderské postavenie v SP, štvrtý primát v tomto ročníku, raz zvíťazil jeho krajan Andreas Wellinger (3. 12. v Nižnom Tagile).

"Bola to dnes v Engelbergu skvelá súťaž, predviedol som skutočne dva veľmi dobré pokusy. Momentálne mi skákanie robí veľkú radosť, na mostíkoch si to dokonale užívam," cituje web sport1.de slová Freitaga.

Z jeho účinkovania sa teší aj tréner nemeckej reprezentácie Werner Schuster, ktorý pre televíziu ZDF uviedol: "To, že Richard môže skočiť výborne, som vedel už dávnejšie. Z jeho súčasnej stabilnej výkonnosti som však nadšený. V tejto zimnej sezóne triumfoval už trikrát, je to pre neho skvelý príbeh. Ak zostane aj naďalej taký uvoľnený, určite to nebolo v nedeľu jv Engelbergu jeho posledné víťazstvo."

Nemecko figuruje aj v pozícii lídra poradia v Pohári národov, po desiatich pretekoch získali reprezentanti tejto krajiny dovedna 2431 bodov. Druhé miesto patrí Nórsku (2328 b.), tretie je Poľsko s 1722 bodmi.

Seriál Svetového pohára 2017/2018 skokanov na lyžiach sa presúva zo Švajčiarska do Nemecka, kde sa na mostíku HS-137 v Oberstdorfe tradične začne prestížne podujatie na prelome rokov Turné štyroch mostíkov.

Prvé kolo hlavnej súťaže sa uskutoční v sobotu 30. decembra, o deň skôr 29. 12. je na programe kvalifikácia na tento úvodný diel Turné.

Výsledky:

1.Richard FreitagNemecko286,4(137,5+135,0)
2.Kamil StochPoľsko274,8(137,0+133,0)
3.Stefan KraftRakúsko274,7(137,0/134,5)
4.Johann Andre ForfangNórsko272,3(133,5+135,5)
5.Markus EisenbichlerNemecko270,9(133,5+132,0)

Celkové poradie SP:

1.Freitag550
2.Wellinger399
3.Tande356
4.Stoch323
5.Kraft292

Poradie v Pohári národov 2017/2018 (po 10 z celkového počtu 31 pretekov /dosiaľ sa uskutočnilo 7 súťaží jednotlivcov a 3 súťaže mužských družstiev/):