Z HISTÓRIE EL CLÁSICO

Dve najväčšie svetové hviezdy opäť nastúpia proti sebe. Kto sa bude tešiť tentoraz?

Pozrite si vybrané momenty Cristiana Ronalda a Lionela Messiho v najslávnejšom zápase na svete El Clásicu.

BRATISLAVA. Už celé desaťročie sú najväčšími osobnosťami svetového futbalu.

Od roku 2008 získal ocenenie pre najlepšieho futbalistu planéty vždy jeden z nich. A až na jednu výnimku (rok 2010, pozn. red.) zakaždým platilo, že ten druhý skončil na druhom mieste.

Prečítajte si tiež: Návrat do histórie: Keď sa najslávnejší zápas na svete skončil debaklom

Blížiace sa El Clásico nebude len súbojom dvoch najdrahších tímov sveta, ale tiež dvoch hviezdnych individualít – Cristiana Ronalda a Lionela Messiho.

Slávny zápas medzi Realom Madrid a FC Barcelona je na programe 23. decembra od 13:00 a naživo ho vysiela DIGI Sport.

Keď sú rozdielovým faktorom

Argentínčan Messi je rekordérom v počte gólov v El Clásico. Dal ich už 24 – to sa proti najslávnejšiemu klubu sveta nikomu nepodarilo. Ronaldo skóroval v súťažných zápasoch proti Barcelone 17-krát.

Práve výkon jedného alebo druhého môže byť rozdielovým faktorom – tak ako tomu bolo už niekoľkokrát v minulosti. Naposledy v apríli tohto roka, keď Barcelona v ligovom stretnutí uspela v Madride po výsledku 3:2. Messi dal dva góly, z toho druhým rozhodol. Z poslednej akcie.

Svätý Messi, hlásal vtedy napríklad katalánsky sport.es.

"Messi je rozhodujúci aj vtedy, keď sedí doma a večeria. Aj keď sú všetci naňho pripravení mentálne a takticky. Je to najlepší futbalista v dejinách,“ opisoval pre španielske médiá v tom čase ešte tréner Barcelony Luis Enrique.

Messi žiaril už vo svojom prvom El Clásicu

Messi prvýkrát zažiaril v stretnutí proti Realu Madrid už v sezóne 2006/2007, kedy ešte nepatril medzi najväčšie hviezdy svetového futbalu. Mal vtedy len devätnásť rokov. A nastúpil na svoje vôbec prvé El Clásico.

V marci 2007 strelil hetrik.

Barcelone však na víťazstvo nestačil, zápas sa skončil remízou 3:3. Dva góly Madridčanov dal Ruud van Nistelrooy, jeden terajší kapitán Sergio Ramos.

Ronaldo si na prvý gól v El Clásicu musel počkať až do apríla 2011. Vtedy na domácom ihrisku z pokutového kopu vyrovnával na konečných 1:1.

Aj gól Barcelony padol z penalty – a premenil ju Messi.

Barcelona - Real 2:2, Messi - Ronaldo 2:2

Dôležitosť oboch hráčov pocítili jednotlivé mužstvá v sezóne 2012/2013. V októbri 2012 na Camp Nou otvoril skóre v 22. minúte Ronaldo. O deväť minút neskôr domáci Messi vyrovnal. Po hodine hry dostal Argentínčan svoj tím dokonca do vedenia, ale na konečných 2:2 upravil už o šesť minút Ronaldo.

Zápas Barcelona - Real sa skončil 2:2, rovnako aj minisúboj Messi - Ronaldo.

Sezónu predtým mal väčší dôvod na radosť Ronaldo, ktorý v 73. minúte strelil rozhodujúci gól a Madridčania triumfovali na barcelonskej pôde 2:1.

Bolo to jedno z kľúčových víťazstiev, Real nakoniec slávil majstrovský titul s deväťbodovým náskokom práve pred Barcelonou.