Minulý rok ho zdolal Tóth. Športovcom roka 2017 je Peter Sagan

Populárny cyklista vyhral anketu s veľkým náskokom pred alpskými lyžiarkami.

Minulý rok Sagan prehral v boji s Matejom Tóthom.Minulý rok Sagan prehral v boji s Matejom Tóthom.(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Pred rokom to bola veľká dilema, ktorá rozdelila fanúšikov a vzbudzovala veľké vášne. Je viac titul majstra sveta, olympijské zlato alebo triumf na tenisovom turnaji majsteriek?

Prečítajte si tiež: Saganovi nestačila ani najlepšia sezóna, športovcom roka je Tóth

Šport nemá len svoju exaktnú stránku, kde o víťazovi rozhodujú centimetre, sekundy či kilometre.

Je rovnako aj o popularite a sympatiách. A tie sa nemusia vždy zhodovať.

Kým vlani mnohí fanúšikovia nesúhlasili, že titul športovca roka získal olympijský víťaz v chôdzi na 50 km Matej Tóth, tento rok diskusie o tom, kto by mal vyhrať, nevzbudzovali rozpory.

Zo všetkých slovenských športovcov dokázal v olympijskej disciplíne získať titul na svetovom šampionáte len jeden. Navyše to dokázal v silnej konkurencii a rekordne po tretí raz po sebe.

Športovcom roka 2017 sa stal Peter Sagan.

Šprintérsky knokaut

Okrem titulu vybojoval v priebehu roka ďalších jedenásť víťazstiev. Na etapových pretekoch pravidelne ovládol súťaž o najlepšieho šprintéra. Zo šiestich pretekov uspel až päťkrát.

A predviedol aj najsilnejší šprint sezóny. Podľa vyhodnotenia spoločnosti Velon to však nebol ten, ktorým si v Nórsku vybojoval dúhový dres. Predviedol ho v piatej etape na pretekoch Okolo Švajčiarska. Súperov vtedy nechal ďaleko za sebou, hoci útočil tradične zo zadných pozícií.

V podstate ostatných šprintérov knokautoval, keďže nik sa nedokázal udržať ani len za jeho zadným kolesom.

Dosiahol maximálnu rýchlosť 76,2 km/h a priemerný výkon 1220 wattov by stačil na to, aby na elektrickom hriankovači upiekol toast alebo by dokázal rozsvietiť žiarovku.

Na cieľovej čiare rukami imitoval havajský tanec hula.

Okrem skvelých výkonov v tomto roku prispel Sagan aj k zlepšeniu fungovania samotného športu. Hoci tento moment má aj svoju trpkú stránku – vylúčenie z Tour de France za nezavinený pád Marka Cavendisha. V decembri šéf svetovej cyklistiky David Lappartient uznal, že išlo o zlyhanie rozhodcov.

Od budúcej sezóny pribudne na pretekoch videorozhodca, ktorý bude dbať na dodržiavanie pravidiel.

„Som rád, že môj prípad prispeje k pozitívnym zmenám. Zistili, že musia prácu rozhodcom uľahčiť. Dôležité je urobiť správne rozhodnutie aj v momentoch, keď sú do toho zapojené emócie,“ uviedol Sagan.

Načítavám video...

Približuje sa k legendám

Sagan vyhral v ankete Športovec roka po tretí raz. Predtým bol víťazom v rokoch 2013 a 2015. Viac víťazstiev dosiahli len dvaja slovenskí športovci – plavkyňa Martina Moravcová šesťkrát a vodný slalomár Michal Martikán štyrikrát.

Sagan už pred pár dňami naznačil, že sa na slávnostnom vyhlásení ankety nezúčastní a uprednostní čas s rodinou. Len pred pár týždňami sa stal otcom a počas sezóny nemá toľko príležitostí byť s najbližšími.

„Tento rok bol pre mňa a Katku po súkromnej stránke naozaj špeciálny, pretože sme dostali od života ten najkrajší darček, nášho syna Marlona. Veľmi sa z neho tešíme a užívame si každú chvíľku, keď môžeme byť všetci traja spolu.

Život profesionálneho cyklistu je v mnohých ohľadoch špecifický, a to najmä kvôli neustálemu cestovaniu. Počas sviatkov by som chcel stráviť s Marlonom a Katkou čo najviac času, pretože tieto momenty sú pre mňa naozaj vzácne,“ napísal Sagan na facebooku.

„Verím, že moji fanúšikovia vedia ako veľmi si ich vážim. Som vďačný za ich priazeň a podporu. Dúfam preto, že pochopia moje dôvody, prečo som sa takto rozhodol. Všetkým nominovaným prajem veľa šťastia a nepochybujem, že víťazi budú náležite a hrdo reprezentovať všetkých športovcov i športovkyne Slovenska,“ doplnil.

Legendou je Pribilinec

Anketa Športovec roka sa vyhlasuje od roku 1993. Hlasujú v nej členovia Klubu športových redaktorov. Tento rok sa do ankety zapojilo 133 hlasujúcich. Prvýkrát boli medzi nimi aj olympijskí medailisti a tiež víťazi ankety, ktorí už nie sú aktívnymi športovcami.

Prečítajte si tiež: Sagana nezastavili ani defekty, opäť uspel v ankete Zlatý pedál

Sagan bol na prvom mieste na 129 hlasovacích lístkoch. Vyhral pred lyžiarkou Petrou Vlhovou s náskokom 349 bodov. Tretia skončila ďalšia lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová.

Medzi kolektívmi triumfovalo miešané družstvo alpských lyžiarov v zložení Veronika Velez-Zuzulová, Petra Vlhová, Matej Falat a Andreas Žampa, ktoré v tímovej súťaži na majstrovstvách sveta senzačne získalo striebornú medailu.

Len tesne zaostala futbalová reprezentácia do 21 rokov, ktorej na majstrovstvách Európy nešťastne unikol postup do semifinále. V ankete zaostala za lyžiarmi len o trinásť bodov.

Medzi športové legendy na slávnostnom galavečere uviedli olympijského víťaza z hier v Soule v roku 1988 chodca Jozefa Pribilinca.