Vlhovej tesne uniklo pódium, v Záhrebe skončila štvrtá

Triumfovala Američanka Mikaela Shiffrinová.

Ilustračná fotografia.(Zdroj: TASR/AP)
Článok pokračuje pod video reklamou

Výsledky slalomu SP žien v Záhrebe

1.Mikaela ShiffrinováUSA1:53,07 min.
2.Wendy HoldenerováŠvajčiarsko+1,59 s.
3.Frida HansdotterováŠvédsko+2,11
4.Petra VLHOVÁSlovensko+2,24
5.Bernadette SchildováRakúsko+2,38

ZÁHREB. Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila štvrté miesto v stredajšom slalome Svetového pohára. V Záhrebe totálne dominovala Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá slávila v 22 rokoch svoj 38. triumf v seriáli.

Vlhová stratila v súčte dvoch kôl na víťazku 2,24 sekundy. Druhá skončila Švajčiarka Wendy Holdenerová (+1,59), pódium doplnila tretia Švédka Frida Hansdotterová (+2,11).

Shiffrinová si vďaka víťazstvu upevnila vedenie v priebežnom poradí slalomu, náskok pred druhou Vlhovou zvýšila na 185 bodov.

V celkovom poradí SP má Američanka k dobru už 571 bodov pred Nemkou Viktoriou Rebensburgovou, tretia Vlhová stráca na Shiffrinovú 606 b.

"Myslím si, že som momentálne vo veľmi dobrej forme. V druhom kole som už neriskovala naplno, nesedel mi 'tajming', trať bola nerovná, ale stačilo to na to, aby som zostala jasne vpredu," povedala Shiffrinová po svojom siedmom víťazstve v sezóne.

Korunu snehovej kráľovnej v Záhrebe získala po tretí raz v kariére. Vlani v chorvátskom stredisku slávila triumf Slovenka Veronika Velez-Zuzulová, ktorá tento rok nemohla štartovať, keďže sa doliečuje po zranení pravého kolena. Shiffrinová pred rokom na Medveďom vŕšku nedokončila 1. kolo.

"Dúfala som, že sa sem vrátim a všetko si vynahradím. Trofej sa mi veľmi páči. Normálne na také veci veľmi nemyslím, ale táto korunka sa mi skutočne páči," dodala pre ORF.

Súperkám nedala šancu

Fenomenálna Američanka totálne ovládla slalom v Záhrebe. Už v 1. kole predviedla svoju typickú dynamickú jazdu, ktorou deklasovala konkurentky a odsúdila ich do boja o druhú priečku.

Žiadna z nich sa jej svojím výkonom ani nepriblížila, Holdenerová na priebežnej druhej pozícii stratila na Američanku 1,41 sekundy.

Vlhová bojovala v utorok s horúčkami, napriek chorobe nastúpila na štart s číslom sedem. Na druhom medzičase bola ešte druhá s odstupom 62 desatín, v strmine však stratila, dolu jej aj vplyvom choroby dochádzali sily a nabrala ešte sekundu.

"Dalo sa ísť trošku rýchlejšie, od štartu po rovinu som išla veľmi opatrne. Stratila som v strmých pasážach, ale nevadí. Druhé kolo musím ísť naplno a uvidíme, čo to prinesie. Zdravotne to nie je ideálne, ale na druhej strane, nie je to ani najhoršie," povedala Slovenka v cieľových priestoroch.

Vlhovej tesne ušlo pódium

Fenomenálna Shiffrinová si išla v stredu opäť "vlastnú ligu", o čom svedčí aj skutočnosť, že v 1. kole sa do dvoch sekúnd zmestili len štyri pretekárky, štvrtá bola s odstupom 1,97 s Rakúšanka Bernadette Schildová.

V druhom kole pod umelým osvetlením sťažovalo pretekárkam ich jazdu v hornej časti sneženie, k tomu sa pridal aj neustále sa zhoršujúci povrch zjazdovky.

S podmienkami na trati sa výborne vyrovnala 20-ročná Rakúšanka Katharina Gallhuberová, ktorá sa z deviateho miesta po 1. kole vyšvihla na celkové šieste. Jej čas prekonala až skúsená Frida Hansdotterová.

Vlhovej skvelo vyšla vrchná pasáž, v ktorej ešte jemne navýšila náskok na Švédku, potom ju však na zhoršujúcej sa trati niekoľkokrát vyhodilo z línie, do spodnej časti si nezobrala optimálnu rýchlosť a v cieli sa zaradila o 13 stotín za Hansdotterovú.

Napokon z toho bolo konečné štvrté miesto, keďže Holdenerová si postrážila svoju pozíciu a Shiffrinová predviedla ďalšiu dominantnú jazdu.

"Dnes som už bola fit a dalo sa ísť naplno, takže chorobu by som nevnímala tak, že by ma ovplyvnila. Pokazila som druhé kolo, najmä spodnú časť, kde si myslím, že som bola dosť pomalá. Tam som v podstate stratila svoj náskok aj pódium," dodala Vlhová po svojom 25. umiestnení v top 10.

Celkové poradie SP (po 16 z 37 súťaží):

1.Mikaela ShiffrinováUSA1081 bodov
2.Viktoria RebensburgováNemecko510 b
3.Petra VLHOVÁSlovensko475
4.Wendy HoldenerováŠvajčiarsko450
5.Tina WeiratherováLichtenštajnsko374

Poradie v slalome (6 z 12):

1.Mikaela ShiffrinováUSA580
2.Petra VLHOVÁSlovensko395
3.Wendy HoldenerováŠvajčiarsko345
4.Frida HansdotterováŠvédsko291
5.Bernadette SchildováRakúsko207

Online prenos: Slalom žien, Záhreb 2018 - 2. kolo (Petra Vlhová)

Zjazdové lyžovanie

3. January 2018 o 16:30
SP - slalom žien, 2. kolo, Záhreb
Víťaz: Víťazka: Mikaela Shiffrinová (USA)
Prenos
Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová vyhráva v priebehu troch dní druhé slalomové preteky. Po triumfe v paralelnom slalome vyhráva aj na Medveďom vŕšku v chorvátskom Záhrebe. S odstupom 1,59 sekundy končí za ňou Wendy Holdenerová a tretie miesto si napokon vybojovala Frida Hansdotterová. Bohužiaľ, na Petru Vlhovú sa lepí smola. Od jubilejného desiateho pódia vo Svetovom pohári ju delilo 13 stotín sekundy. Nebola však zdravotne fit, a tak pred jej výkonom musíme dať opäť klobúk dole. Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem pekný zvyšok večera.

1Víťazstvo číslo 38 je doma! Mikaela Shiffrinová si kontrolovala svoju pozíciu a víťazí s obrovským odstupom 1,59 sekundy. Čo viac dodať? Američanka vyhráva ďalšie preteky a stáva sa novou slalomovou kráľovnou na Medveďom vŕšku v chorvátskom Záhrebe.
2Wendy Holdenerová predviedla vynikajúcu jazdu a ide do čela priebežného poradia o 52 stotín sekundy. Dnes tak môže byť najhoršia druhá, pretože na štarte je už len americká superhviezda Mikaela Shiffrinová.
3Škoda! Petra Vlhová stratila v cieli na vedúcu Fridu Hansdotterovú trinásť stotín sekundy, a tak sa zaraďuje na priebežnú druhú pozíciu. No, uvidíme, či pre rodáčku z Liptovského Mikuláša zostane miesto na stupňoch pre víťazky.
4Bernadette Schildová zrejme nebude na stupňoch víťaziek. Momentálne je na druhom mieste so stratou 0,27 sekundy. Ľutovať môže nevydarenú hornú časť trate, kde spravila viacero chýb. Teraz ale držme palce, na trati je Petra Vlhová.
5Frida Hansdotterová podľa očakávaní ide do priebežného vedenia. Víťazka slalomovej disciplíny zo sezóny 2015/2016 predviedla výborné druhé kolo a Katharinu Gallhuberovú pokorila o osem desatín. Švédka by teoreticky mohla atakovať stupne víťaziek.
6Prekvapenie z rakúskeho Lienzu Estelle Alphandová mala dnešné preteky vynikajúco rozbehnuté, ale napokon je prvou lyžiarkou, ktorá nedokončuje jazdu druhého kola. Dnes tak Švédka bodovať nebude.
7Mélanie Meillardová rozbehla svoju jazdu veľmi zle, keď bola možno až príliš namotivovaná. Úvodné zaváhanie ju rozhodilo, následne robila zbytočné chyby a patrí jej štvrté miesto s odstupom viac než štyroch desatín.
8Po reklamnej prestávke sa dolu svahom pustila Katharina Liensbergerová. V strednej časti zaváhala, čím prišla o svoj náskok. Jej jazda nevyzerala na pohľad práve najlepšie, bolo tam veľa chýb, ale fantasticky to zvládla a je tretia.
9Katharina Gallhuberová zachraňuje česť rakúskemu alpskému lyžovaniu. O päť stotín sekundy sa dostáva na prvú priečku pred Erin Mielzynskú. V spodnej časti síce stratila štyri desatiny, ale napokon jej to stačilo.
10Michelle Gisinová mala na štarte celkom slušný náskok, ale nedokázala ho zužitkovať. Švajčiarke patrí priebežná piata priečka a určite bude držať palce aj svojim krajankám. Ich jazdy nás ešte len čakajú.
11Ana Buciková rozhodne nebude spokojná so svojou jazdou druhého kola. Mohla útočiť na najlepšiu desiatku, ale po zbabranej jazde sa už teraz Slovinka zaradila na 15. miesto s mankom 1,87 sekundy.
12Erin Mielzynská predviedla svoj najlepší výkon v tejto sezóne. Kanadská pretekárka bola v spodnej časti trate najrýchlejšia a sympaticky jej tlieska aj Anna Swenn-Larssonová. Mielzynská ide do čela o 38 stotín sekundy.
13Rovnaký čas ako predošlá talianska pretekárka mala po prvom kole aj Denise Feierabendová. Švajčiarka v tomto internom súboji síce uspela, ale so stratou 0,61 sekundy jej patrí až priebežná šiesta pozícia.
13Talianska pretekárka Chiara Costazzová výrazne chybovala tesne po druhom medzičase. Takmer nedokončila svoju jazdu... Napokon sa vošla do všetkých bránok a zaraďuje sa na predposlednú priečku. Zdolala iba Lenu Dürrovú.
15Najlepšiu pätnástku prvého kola otvorila Julia Grünwaldová. Rakúšanka ale nezajazdila vôbec dobre. Predviedla jednu z najhorších druhých jázd a s odstupom viac než dvoch sekúnd sa zaraďuje až za Martinu Dubovskú.
16Teraz sme videli pekný švédsko-americký súboj. Resi Stieglerová príkladne bojovala do posledných metrov, ale napokon sa zaraďuje na štvrtú priečku s mankom 35 stotín. V Záhrebe nasleduje reklamná prestávka.
17Poslednou nemeckou pretekárkou bola Christina Geigerová. Veľmi dobré štartové číslo 9 dnes vôbec nevyužila a momentálne sa zaraďuje až na siedme miesto s mankom celej jednej sekundy.
18Druhýkrát po sebe sa v druhom kole predstavuje aj mladá Kanaďanka Roni Remmeová. V cieli vidíme na jej tvári úsmev, hoci ju tesne minula prvá priečka. Anna Swenn-Larssonová bola rýchlejšia len o stotinku.
19Skúsená Talianka Irene Curtoniová mala na štarte desatinku k dobru, no nedokázala ju navýšiť. Naopak, na trati bola pomalšia než švédska líderka a momentálne sa zaraďuje na tretie miesto.
20Druhé kolo staval nemecký tréner Tobias Lux a s výkonom Mariny Wallnerovej môže byť spokojný. Nemka ide na priebežné druhé miesto so stratou 28 stotín. Najviac stratila v spodnej časti, kde jej zrejme už došli sily.
21Na čele pretekov máme aktuálne švédsky tandem. Anna Swenn-Larssonová predviedla najlepšie druhé kolo a ide na prvé miesto o takmer sedem desatín. Úspech jej očividne praje aj jej krajanka Ylva Staalnackeová.
22Nemecká pretekárka Lena Dürrová chybovala už v hornej časti trati. Celkovo jej jazda bola veľmi, veľmi slabá. Momentálne sa rodáčka z Mníchova zaraďuje na posledné miesto so stratou 2,37 sekundy.
23Jedna z menej známych švédskych pretekárok Ylva Staalnackeová príjemné prekvapila a ide do čela pretekov v chorvátskom Záhrebe. Predviedla síce piate najlepšie druhé kolo, ale v cieli je rýchlejšia než Maruša Ferková o 25 stotín sekundy.
24Menším sklamaním prvého kola bola Maren Skjøldová, ktorá v pondelňajšom paralelnom slalome skončila piata. Nórka sa príliš nevyznamenala ani počas svojej druhej jazdy a v cieli je rýchlejšia iba v porovnaní s Martinou Dubovskou.
25Už treťou rakúskou pretekárkou v druhom kole bola Carmen Thalmannová. Na medzičasoch si držala tesný náskok a napínavé to bolo až do konca. Napokon je štvrtá, keď stratila 31 stotín. Spokojnosť na jej tvári budeme hľadať veľmi ťažko.
26Maruša Ferková predviedla veľmi peknú jazdu. Na druhom medzičase viedla o takmer pol sekundy. V závere trate síce niečo stratila, no Slovinka sa zaraďuje na priebežnú lídersku pozíciu s odstupom 0,19 sekundy.
27Svoju jazdu druhého kola má za sebou aj Martina Dubovská. Česká reprezentantka nešla nejako dynamicky a figuruje až na štvrtom mieste so stratou takmer siedmich desatín. Škoda, Dubovská mohla trošku viac zariskovať, no každý bod sa počíta.
28Katharina Huberová mala na štarte zanedbateľný náskok dvoch stotín sekundy. V porovnaní so svojou krajankou dlho viedla, na druhom medzičase dokonca o tri desatiny, ale napokon je druhá s odstupom jedinej stotinky.
29Skúsená Talianka Manuela Mölggová bola na všetkých medzičasoch lepšia než jej rakúska súperka. Záverečná sekvencia jej ale nevyšla, a tak prichádza do cieľa so stratou dvoch desatín.
29Katharina Truppeová stanovila prvý celkový čas. Ten má hodnotu 1:57,49. Uvidíme, či sa Rakúšanka posunie v konečnom poradí o niečo vyššie. Oproti prvému kolu sa v Záhrebe rozsnežilo.
ŠTARTDruhé kolo kráľovského slalomu v chorvátskom Záhrebe sa práve začalo. Najvýhodnejšiu trať bude mať prvá zo siedmich rakúskych pretekárok – Katharina Truppeová.
Pekný podvečer vám prajem pri sledovaní textového prenosu z druhého kola slalomových pretekov, ktoré dnes hostí chorvátsky Záhreb. Pri neúčasti Veroniky Velez-Zuzulovej je trón pre slalomovú kráľovnú voľný, a tak sa poďme pozrieť na to, kto si naň zasadne.

SKVELÁ SHIFFRINOVÁ, OBDIVUHODNÁ VLHOVÁ

Nemusíte mať nejaké špeciálne veštecké schopnosti, aby ste uhádli víťazku prvého kola. Áno, je ňou Mikaela Shiffrinová. Američanka predviedla ďalšiu fenomenálnu jazdu a vytvorila si komfortnú pozíciu. Na Nový rok v nórskom Osle vyrovnala v počte víťazstiev zápis Marlies Schildovej a je veľmi pravdepodobné, že ju o pár hodín aj predbehne. Rodáčka z Vailu má pred druhou Wendy Holdenerovou náskok 1,41 sekundy, čo je veľký luxus.

Na dlhej záhrebskej trati, pozostávajúcej zo 72 bránok, predviedla obdivuhodný výkon aj Petra Vlhová. Liptáčka nie je zdravotne fit, čo sa prejavilo najmä v závere. Právu tu stratila na Američanku sekundu, a tak s ňou nemohla bojovať o víťazstvo. Napriek tomu je na treťom mieste s náskokom 36 stotín pred štvrtou Bernadette Schildovou. Švédka Frida Hansdotterová stratila viac než dve sekundy, no maximálne spokojná môže byť jej krajanka Estelle Alphandová. Tá so štartovým číslom 25 obsadila skvelú šiestu priečku.

DO DRUHÉHO KOLA POSTÚPILA AJ DUBOVSKÁ

Z favoritiek nedokončila svoju jazdu len Nina Haver-Løsethová, ktorá tak pokračuje vo svojom tohtosezónnom trápení. Krajinu fjordov v druhom kole bude zastupovať len Maren Skjøldová, ktorá ju zdolala aj v pondelňajšom paralelnom slalome. Tradične najväčšiu účasť bude mať Rakúsko, tentokrát v podobe siedmich pretekárok. Zaujímavosťou je, že nemáme tridsiate miesto, pretože na 29. priečke dosiahli identický čas Manuela Mölggová a Katharina Truppeová.

Českých a slovenských fanúšikov po dlhšej dobe potešila aj Martina Dubovská. Rodáčka z Třinca vyštartuje ako štvrtá a bude sa snažiť vylepšiť svoje 29. miesto z fínskeho Levi. Druhé kolo bude stavať nemecký tréner Tobias Lux. Najlepšou Nemkou vo výsledkovej listine je Christina Geigerová, ktorá so stratou 3,47 sekundy obsadila sedemnástu priečku. Okrem iného treba vyzdvihnúť aj výkon Kathariny Liensbergerovej, ktorá s vysokým číslom 35 obsadila senzačné ôsme miesto.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 16:30.

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako dostať akné pod kontrolu? Odhaľte jeho príčiny!
 2. Ušetrite na vykurovaní s novým Teplom so zárukou od ZSE
 3. Vo VSD prepli na vyššiu rýchlosť, šetria nám čas a peniaze
 4. Alena Bašistová: Nikomu nejdem brať hlasy a ani s nimi kšeftovať
 5. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať
 6. Najužitočnejšia appka
 7. IKEA je postavená na tých správnych hodnotách
 8. Zistili sme, ako sa vyrába najčistejší slnečnicový olej
 9. V O2 to s dátami poriadne prehnali
 10. Zužitkovaním biologického odpadu šetríme prírodu aj náklady
 1. Ako dostať akné pod kontrolu? Odhaľte jeho príčiny!
 2. Ušetrite na vykurovaní s novým Teplom so zárukou od ZSE
 3. Vo VSD prepli na vyššiu rýchlosť, šetria nám čas a peniaze
 4. Alena Bašistová: Nikomu nejdem brať hlasy a ani s nimi kšeftovať
 5. Bratislava dostane o rok nový mestský bulvár
 6. Dexis Slovakia má nového generálneho riaditeľa
 7. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať
 8. Stavebná fakulta hostila medzinárodnú konferenciu CSASC
 9. Cestárske kariérne dni 2018 na SvF
 10. Najužitočnejšia appka
 1. Do boja s plastovým odpadom na Slovensku vstúpil prvý reťazec 16 603
 2. Najužitočnejšia appka 16 001
 3. Účet za liečbu chlapca? Šesť miliónov eur 13 682
 4. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 11 709
 5. V O2 to s dátami poriadne prehnali 10 385
 6. Zistili sme, ako sa vyrába najčistejší slnečnicový olej 9 077
 7. Nasledujúci týždeň budeme cestovať za polovicu 7 176
 8. IKEA je postavená na tých správnych hodnotách 5 947
 9. Čerstvosť je o správnom skladovaní. Reportáž zo skladu Kauflandu 4 658
 10. Dobro, kľúč ku šťastnému osudu 2 396

Téma: Online prenosy


Článok je zaradený aj do ďalších tém Lyžovanie

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Dievča vraj obťažoval gréckokatolícky biskup z Košíc

Biskup Chautur obvinenie odmieta. Podrobil sa vyšetrovaniu polície.

ŠPORT

Slovan skončil s debaklom 1:20. Urobí Trnava v Európe zázrak?

Trnava začína Európsku ligu proti Anderlechtu.

Stĺpček Jakuba Fila

Súzvuk Fica a Pellegriniho môže začať lámať Imrecze

Dvojvládie Smeru prenasleduje odkaz Radičovej vlády.

Píše Emil Višňovský

Tento štát nám už nepatrí

Žiadne ministerstvo nie je vlastníctvom nejakej politickej strany — aspoň nie v demokratickom štáte.

Neprehliadnite tiež

Skúsený arbiter reaguje na Ronaldovo vylúčenie: Obaja mali dostať žltú kartu

Mark Clattenburg pískal aj finále Ligy majstrov, majstrovstiev Európy či olympijského turnaja.

Slovan skončil s debaklom 1:20. Urobí Trnava v Európe zázrak?

Trnava začína Európsku ligu proti Anderlechtu.

Tréner Hoffenheimu je najmladším v histórii Ligy majstrov

Nemecký klub si v prestížnej súťaži zahral vôbec po prvý krát.

Fehérváry a Ivan skončili v kempoch NHL, vrátia sa do svojich klubov

Martin Fehérváry putuje do Švédska, Michal Ivan zostane v juniorskej lige.