Štefan Svitko absolvuje na motocykli KTM svoj deviaty Dakar.
Štefan Svitko absolvuje na motocykli KTM svoj deviaty Dakar. (Autor: TASR)
Sportnet|6. jan 2018 o 21:21

Jazdci v sobotu absolvovali len 31 meraných kilometrov.

PISCO. Slovenský motocyklista Štefan Svitko vstúpil do jubilejného 40. ročníka vytrvalostných púštnych pretekov Rely Dakar v Južnej Amerike 22. miestom v sobotňajšej úvodnej etape. Jazdec na stroji KTM zvládol 31 km dlhý meraný úsek z Limy do Pisca v Peru za 24:59 min. Tridsaťpäťročný Žaškovčan zaostal za víťazným britským obhajcom titulu Samom Sunderlandom o 4:03 minúty.

Deviata Rely Dakar

Na druhom mieste skončil Francúz Adrien van Beveren s mankom 32 sekúnd na víťaza. Tretí najlepší čas dosiahol Čiľan Pablo Quintanilla, ktorý si pripísal stratu 55 sekúnd na Sunderlanda.

Svitko absolvuje deviatu Rely Dakar, jeho doterajším najlepším výsledkom je senzačná druhá priečka z roku 2016.

Medzi štvorkolkármi ako prvý prišiel do cieľa Čiľan Ignacio Casale. Víťaz Dakaru z roku 2014 zdolal o jednu minútu ruského obhajcu prvenstva Sergeja Kariakina. Na treťom mieste zaostal s mankom 2:24 minúty Francúz Sébastien Souday.

V kategórii automobilov sa tešil z prvenstva Katarčan Nasser Al-Attiyah. Držiteľ titulov z rokov 2011 a 2015 zvíťazil s náskokom 25 sekúnd pred Holanďanom Bernhardom ten Brinkem. Tretiu pozíciu obsadil domáci pretekár Nicolás Fuchs s odstupom 34 sekúnd.

Vlaňajší víťaz a rekordér Rely Dakar Francúz Stéphane Peterhansel sa musel uspokojiť s 11. miestom, za Al-Attiyahom zaostal o 2:15 minúty.

V sekcii SxS ukoristil víťazstvo domáci jazdec Anibal Aliaga o 3:01 minúty pred Španielom Josém Peňom a 3:23 minúty pred Francúzom Claudem Fournierom.

Úvodnú etapu v triede kamiónov ovládol český pretekár Aleš Loprais. Pilot Tatry vyhral s náskokom 22 sekúnd pred Holanďanom Martinom van den Brinkom. Na treťom mieste skončil s odstupom 29 sekúnd ruský minuloročný a celkovo dvojnásobný víťaz Eduard Nikolajev.

Viac ako pätina debutantov

Jazdci v sobotňajšej čisto pieskovej etape najprv absolvovali 242 kilometrov dlhý spojovací úsek a na záver meraných 31 kilometrov do cieľa.

Do prvej etapy odštartovalo 139 jazdcov na motocykloch. Z 523 súťažiacich je až 114 debutantov. V štartových listinách figuruje aj 11 žien, Španielka Laia Sanzová obsadila v motocykloch v úvodnej etape 12. miesto.

V nedeľu čaká pretekárov 267 kilometrov dlhý meraný úsek v okolí mesta Pisco a povrch trate bude z dvoch tretín tvoriť znovu piesok.