Poslednú štafetu pred ZOH vyhralo Nórsko, Slováci skončili dvanásti

Boli to posledné štafetové preteky pred ZOH 2018 v Pjongčangu a mnohi ich vnímali ako generálku.

Záverečnú časť poniesol nórsku vlajku prvý Johannes Thingnes Boe.(Zdroj: TASR/AP)

Svetový pohár 2017/2018 v biatlone:

/5. kolo - Ruhpolding (Nem.) - piatok/

Štafety na 4x7,5 km:

1.Nórsko (Birkeland, Tarjei Boe, Svendsen, Johannes Boe)1:13:11,1(0+7)
2.Francúzsko24,9(0+6)
3.Rusko53,4(0+4)
4.Nemecko1:26,5(0+10)
5.Rakúsko1:39,8(0+6)
...
12.SLOVENSKO (Kazár, Hasilla, Bartko, Otčenáš)3:01,5 (1+12)

RUHPOLDING. Kvarteto Nórov v zložení Lars Helge Birkeland, Tarjei Boe, Emil Hegle Svendsen a Johannes Thingnes Boe zvíťazilo v pretekoch štafiet 5. kola Svetového pohára biatlonistov.

V nemeckom Ruhpoldingu na 4x7,5 km trati finišovali za ňou so stratou 24,9 sekundy Francúzi a o 53,4 s zaostali tretí Rusi.

Slovenská štvorica Matej Kazár, Tomáš Hasilla, Šimon Bartko a Martin Otčenáš dobehla na 12. mieste so stratou 3:01,5 min na víťaza.

Posledná štafeta pred ZOH 2018

V Ruhpoldingu sa bežali tretie z celkového počtu štyroch štafetových pretekov SP v sezóne. Na význame nadobudli v tom, že boli posledné pred ZOH 2018 v Pjongčangu a mnohi ich vnímali ako generálku.

Prečítajte si tiež: Bláznivé štafety mužov vyhrali Švédi. Nemci bežali desať trestných okruhov

Aj slovenská štvorica mala v úmysle zlepšiť si po nevýrazných predchádzajúcich umiesteniach náladu. V Oberhofe na začiatku januára do cieľa, vplyvom hustej hmly, nedobehla.

Tentoraz však medzi 26 štafetami nastúpilo v zložení, ktoré možno očakávať aj na olympiáde.

Víťazstvá v predchádzajúcich pretekoch patrili Nórom a Švédom. Už úvodná streľba naznačila, že v optimálnych podmienkach sa na trestnom okruhu veľa krúžiť nebude.

Matej Kazár (strelecká bilancia 0+1, 0+0) sa snažil štafetu dobre rozbehnúť a podal výborný výkon, na odovzdávke s 3. miestom, tesne za Nemcami a Nórskom.

Tomáš Hasilla (0+1, 0+1) bol po streľbe ležmo druhý a mladého Šimona Bartka poslal na trať na 4. mieste (+26,5).

Otčenáša zradil trestný okruh

Po polovici pretekov diktovali tempo na čele Taliani, Nóri a Rakúšania, otázne bolo, ako sa bude dariť Bartkovi (0+3, 0+3).

Do záverečného úseku vbehli hlavne zásluhou skvelého výkonu M. Fourcada ako prví Francúzi s Guigonnatom, Taliani s Chenalom, Nóri s J.T. Boem, deviati Slováci s Otčenášom (+1:58,7).

Prečítajte si tiež: Bojovala som ako o život, tvrdí Kuzminová po deviatom mieste

Pred sebou mal na kontakt Čechov a Švédov a núkala sa možnosť posunúť sa vyššie.

Záverečný úsek patril J.T.Boeovi, napriek dvom dobíjaniam v stoji. Martin Otčenáš (1+3, 0+0) si v 'ležke' pripísal trestný okruh, z top desiatky vypadol a už sa do nej neprepracoval.

"Keď som išiel na trať, bol som v sľubnej situácii. Vedel som totiž, že papierovo som na tom lepšie ako moji súperi. Snažil som sa o vybudovanie náskoku už pred prvou streľbou. Veľa mi toho dnes vyšlo, ale zároveň musím uznať, že moja streľba v stoji bola najhoršia v celej sezóne. Ak ma pamäť neklame, prvý raz som finišoval s vlajkou, bol to príjemný pocit," povedal Johannes Thingnes Bö podľa webu Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU).

Nóri nadviazali na svoj decembrový triumf z rakúskeho Hochfilzenu (s troma inými členmi v nominácii) a na čele hodnotenia tejto disciplíny po troch zo štyroch súperení majú náskok 26 bodov pred Francúzmi (168, resp. 142).

Prečítajte si tiež: ONLINE: Ruhpolding 2018: Preteky žien s hromadným štartom, Kuzminová (sledujte online na SME.sk)

Tretí sú so 141 bodmi Švédi, ktorí sa presadili minulú nedeľu v silnej hmle v nemeckom Oberhofe.

Slovákom patrí 19. priečka, zlepšili sa o dve miesta. Štafetové rozuzlenie sa uskutoční až 18. marca v nórskom Osle-Holmenkollene.

V sobotu o 14.30 h sa v Ruhpoldingu začnú štafety žien na 4x6 km. V

nedeľu sú na programe preteky s hromadným štartom mužov na 15 km (12.15 h) bez slovenského zastúpenia a žien na 12,5 km (14.40 h) aj s líderkou priebežného celkového poradia SP Anastasiou Kuzminovou.