Kuzminovej vôbec nevyšla streľba a prišla o dres líderky

Šesť chýb na strelnici pripravili slovenský biatlonistku o prvú priečku vo Svetovom pohári.

Anastasia Kuzminová(Zdroj: TASR/AP)

RUHPOLDING, BRATISLAVA. Od začiatku sezóny mala formu ako hrom a do cieľa prichádzala s veľkým úsmevom. Na súťažiach v Hochfilzene, v Le Grand Bornard aj v Oberhofe Anastasia Kuzminová takmer nemala konkurenciu.

Posledné kolo Svetového pohára v nemeckom Ruhpoldingu však nevyšlo slovenskej biatlonistke podľa predstáv.

Vo štvrtok vo vytrvalostných pretekoch sa nadrela pri sťahovaní straty zo streľby. Vtedy jej to stačilo ešte na pekné deviate miesto. V nedeľu v pretekoch s hromadným štartom však dobehla až na 23. priečke.

Mäkäräinenová vedie

Vôbec sa jej nevydarila streľba. Šesť chýb ju po tretej streľbe posunulo až na predposledné miesto. Skvelým behom sa ešte v závere dokázala posunúť dopredu. Kým v predchádzajúcich štartoch ju v tejto sezóne podržala aj streľba, v nedeľu v nej úplne prepadla. Sedemdesiatpercentnú úspešnosť nemala Kuzminová už dávno.

Z tridsiatky biatlonistiek strieľala úplne bez chyby len Kanaďanka Crawfordová.

Z výhry sa tešila Kaisa Mäkäräinenová. Druhá dobehla Nemka Dahlmeierová. Tretiu priečku obsadila Češka Veronika Vítková.

Prečítajte si tiež: Kuzminovej sa vôbec nedarilo, v Ruhpoldingu prišla do cieľa na 23. mieste

Práve 35-ročná Mäkäräinenová bola doteraz v celkovom hodnotení Svetového pohára druhá za Kuzminovou. Pred nedeľňajšou súťažou strácala 25 bodov. Po nich už viedla o sedemnásť. Kuzminová klesla na druhú priečku.

"Záverečné kolo bolo tvrdé, nepretržite som v ňom išla na doraz. Snažila som sa dostať zo seba všetko a napokon to dopadlo v môj prospech. Teší ma, že sa to skončilo takto. Pozícia celkovej líderky Svetového pohára je ´cool´, hoci by to aj bolo len na jedny preteky," povedala Mäkäräinenová podľa spravodajstva Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU).

"Ten posledný okruh bol naozaj rýchly. Celý nemecký tím mal kvalitné lyže, takže z kopca to dnes bolo o čosi jednoduchšie. V šprinte však Kaisa bola o čosi lepšia ako ja. Som spokojná aj s druhým miestom, je fakt pozitívnym znamením toho, že sa dostávam do dobrého rozpoloženia," skonštatovala Dahlmeierová.

Návrat Dahmeierovej

Do konca sezóny ostávajú ešte štyri kolá Svetového pohára. Olympijské súťaže sa do hodnotenia SP nerátajú.

S blížiacou sa olympiádou sa do formy dostáva suverénka uplynulej sezóny Laura Dahlmeierová. V tejto sezóne vynechala viacero štartov, trápilo ju zdravie. Na súťažiach nebola v najlepšej forme.

Prečítajte si tiež: Recept na Kuzminovej úspech? Vrátila sa k overeným metódam

Dahlmeierová sa vlani stala prvou biatlonistkou, ktorá získala na jednom šampionáte päť titulov majsterky sveta.

V nedeľu v Ruhpoldingu bojovala do posledných metrov o víťazstvo. Za Mäkäräinenovou dobehla tesne druhá. V Pjongčangu bude 24-ročná Nemka patriť medzi favoritky.

Ďalšie slovenské biatlonistky v nedeľu v Ruhpoldingu neštartovali.

Pred olympijskými hrami čaká biatlonistov posledné kolo Svetového pohára v talianskej Anterselve. V ňom sa predstavia v troch súťažiach – v rýchlostných pretekoch, v stíhačke a v pretekoch s hromadným štartom.

Tréner a manžel Anastasie Kuzminovej avizoval, že by do olympiády nemala vynechať ani jedny preteky.