Matthias Walkner.
Matthias Walkner. (Autor: TASR/AP)
SITA|20. jan 2018 o 18:05

Známi sú víťazi vo všetkých kategóriách.

CÓRDOBA. Rakúsky motocyklista Matthias Walkner triumfoval na 40. ročníku vytrvalostných púštnych pretekov Rely Dakar v Južnej Amerike. Pre 31-ročného rodáka z mestečka Kuchl ide o najväčší úspech v kariére, dosiahol premiérové celkové víťazstvo na tomto slávnom podujatí.

Jazdec na motocykli KTM 450 Rally Replica prešiel naprieč Peru, Bolíviou a Argentínou za 43:06:01 hodiny, v konečnom hodnotení zvíťazil s náskokom 16:53 minúty pred Argentínčanom Kevinom Benavidesom.

Na treťom mieste skončil víťaz spred dvoch rokov Toby Price, Austrálčan zaostal za Walknerom o 23:01 minúty.

Svitko Dakar nedokončil

Sobotňajšiu záverečnú 14. etapu so štartom aj cieľom v argentínskej Córdobe vyhral Benavides o 54 sekúnd pred Priceom, tretí bol Francúz Antoine Méo so stratou 2:49 minúty. Rakúšan Walkner jazdil tak, aby preteky dokončil a v cieli ho klasifikovali na ôsmej pozícii s mankom 5:38 minúty.

Walkner na ceste za svojím prvým celkovým víťazstvom na Rely Dakar ovládol jednu etapu. Z čiastkového víťazstva sa tešil v utorkovej 10. etape zo Salty do Belénu. Okrem toho si pripísal na konto jednu druhú priečku a dve tretie miesta.

Walkner vlani skončil na Dakare celkovo druhý za Britom Samom Sunderlandom.

Cieľa na Rely Dakar 2018 sa nedočkal slovenský reprezentant Štefan Svitko, ktorý pre neutíchajúce bolesti v hornej časti tela po páde v 10. etape odstúpil. Patrilo mu priebežné ôsme miesto.

Najlepším výsledkom 35-ročného Žaškovčana zostáva druhá priečka z edície 2016.

Casale triumfoval suverénne

V kategórii štvorkoliek triumfoval Ignacio Casale. Tridsaťročný Čiľan vyhral suverénnym spôsobom, v konečnom hodnotení mal pred argentínskym nováčikom Nicolásom Cavigliassom na druhej priečke náskok 1:38:52 hodiny.

Stupne víťazov doplnil ďalší argentínsky jazdec Jeremías González (+2:08:14).

Ignacio Casale.
Ignacio Casale. (Autor: TASR/AP)

Casale ovládol Rely Dakar po druhý raz v kariére, predtým vyhral tieto púštne preteky v roku 2014. Casale svoje tohtoročné celkové víťazstvo potvrdil prvenstvom v sobotňajšej 14. etape, víťazných etáp si pripísal celkovo päť.

Vo svojej triede viedol od začiatku, na čele zotrval až do konca.

"Preteky boli veľmi ťažké, musel som jazdiť rozumne. Všetko išlo dobre, pretože som bol kvalitne pripravený. Prežívam prekrásne pocity, vložil som do toho mnoho úsilia a veľa som musel obetovať," povedal Casale.

Peterhansel skončil až štvrtý

Kategóriu automobilov si druhýkrát v kariére podmanil Carlos Sainz. Skúsený 55-ročný španielsky pretekár triumfoval na Dakare po ôsmich rokoch, pred druhým Katarčanom Nasserom Al-Attiyahom zvíťazil s náskokom 43:40 minúty.

Tretiu priečku obsadil Juhoafričan Giniel de Villiers s odstupom 1:16:41 hodiny, ktorý vyhral sobotňajšiu derniéru.

Legendárny Francúz a 13-násobný víťaz Rely Dakar Stéphane Peterhansel sa musel uspokojiť so štvrtým miestom, za svojím tímovým kolegom z Peugeotu Sainzom zaostal o 1:25:29 hodiny.

Sainz dokončil Rely Dakar po piatich rokoch a hneď z toho bolo celkové prvenstvo. V roku 2012 sa na pretekoch nezúčastnil, v sezóne 2011 bol tretí a rok predtým sa stal premiérovo víťazom. Sainz tento rok vyhral dve etapy.

Tretí mal stratu viac ako desať hodín

V kategórii SxS sa radoval z triumfu Brazílčan Reinaldo Varela, ktorý vyhral s náskokom 57:37 minúty pred Francúzom Patriceom Garroustem. Tretiu pozíciu obsadil ďalší francúzsky reprezentant Claude Fournier s mankom viac ako desať hodín.

Záverečnú 14. etapu vyhral Argentínčan Leo Larrauri.

Medzi kamionistami obhájil lanské víťazstvo Eduard Nikolajev. Tridsaťtriročný ruský reprezentant triumfoval s obrovským náskokom takmer štyroch hodín pred Bielorusom Sergejom Viazovičom, tretí skončil Rus Airat Mardejev.

Nikolajev dosiahol štvrté celkové víťazstvo na Rely Dakar, okrem vlaňajška sa tešil aj v roku 2013 a v roku 2010 bol členom víťaznej posádky legendárneho Vladimira Čagina. Nikolajev má na konte aj tri druhé miesta a dvakrát bol na tretej priečke.

5.Martin MacíkČeskoLiaz+ 7:58:45 h

Domov»Ďalšie športy»Motorizmus»Walkner sa stal víťazom Dakaru medzi motocyklistami, triumfoval aj veterán Sainz