Nadal na Australian Open skončil, prekvapujúco prehral aj Dimitrov

Rafael Nadal skrečoval zápas proti Čiličovi.
Rafael Nadal skrečoval zápas proti Čiličovi. (Autor: TASR/AP)
Andrej Bučko|23. jan 2018 o 08:00

Pozrite si súhrn utorkových mužských zápasov na Australian Open 2018.

MELBOURNE. Dohady, predpovede a analýzy sú na nič. Semifinále snov Rafael Nadal - Grigor Dimitrov sa konať nebude, namiesto nich vo štvrtok o postup do finále 106. tenisových majstrovstiev Austrálie zabojujú Marin Čilič a Kyle Edmund.

Britský tenista Edmund sa medzi elitou objavil podobne nečakane ako Tennys Sandgren. Pri neúčasti Andyho Murrayho Edmund zachraňuje česť Britov, po slabších výkonoch Johna Isnera a Jacka Socka tú americkú Sandgren.

K tenisu ho priviedol obdiv k Safinovi

Australian Open - štvrťfinále:

Marin Čilič (Chor.-6) - Rafael Nadal (Šp.-1)

3:6, 6:3, 6:7 (5), 6:2, 2:0

Kyle Edmund (V. Brit.) - Grigor Dimitrov (Bul.-3)

6:4, 3:6, 6:3, 6:4

Edmund, juhoafrický rodák z Johannesburgu, vyhral pred začiatkom tohtoročného Australian Open na tomto turnaji iba jeden zápas, teraz je však postrachom favoritov. Na ceste do semifinále vyradil okrem Dimitrova aj Kevina Andersona, Denisa Istomina či Andreasa Seppiho.

Brit má v sérii ATP 1000 Masters bilanciu v druhých kolách 0:7. Pôvodne chcel byť hráčom kriketu a až štýl Marata Safina a obdiv k nemu ho dostal k tenisu. S Dimitrovom mal bilanciu 0:2, pričom v kariére nevyhral päť súťažných zápasov za sebou na úrovni ATP.

Napriek tomu sa stal iba druhým britským tenistom po Murraym v melbournskom semifinále. Vo svetovom rebríčku by sa mal dostať na 25. miesto.

Dimitrov sa trápil s podaním, robil dvojchyby, bol nervózny. "Skutočne dobre som tu hral iba proti Kyrgiosovi, inak môj tenis škrípal," priznal Bulhar.

Nadal nevie, aké má zranenie

Čilič si až po ôsmich rokoch zopakuje semifinále na Australian Open, v roku 2010 prehral s Murraym. Chorvát teraz prevýšil svetovú jednotku Nadala v esách (20:3) aj vo víťazných úderoch (83:39).

Až do polovice štvrtého setu nebolo na Španielovi badať známky zranenia. Za stavu 1:4 si však vypýtal ošetrenie, vyskúšal si zahrať aj v pár gemoch, no na začiatku piateho setu sa vzdal. S Čiličom neprehral od roku 2009.

Stredajší štvrťfinálový program mužov:

Tennys Sandgren (USA) - Čchung Hje-on (Kór. rep.)

/bilancia: 0:1/

Tomáš Berdych (ČR-19) - Roger Federer (Švaj.-2)

/bilancia: 6:19/

Nadalov štvorhodinový súboj so Diegom Schwartzmanom v osemfinále ho stál mnoho síl a ďalší dlhý zápas s Čiličom už jeho telo nezvládlo. Napriek tomu, že Nadal neobháji vlaňajšie finále, zabezpečil si post svetovej jednotky aj po turnaji.

"Škoda, že som premárnil šance v treťom sete a v jeho tajbrejku. Nadalove problémy som si nevšímal a aj potom, čo si zavolal lekára, som sa viac sústredil na svoju hru. Akékoľvek rozladenie a ústup z koncentrácie sa nevypláca. Vždy mrzí, keď súper skrečuje, ale hralo sa skoro štyri hodiny a bol som spokojný so svojím výkonom, ako som mu vzdoroval," priznal Čilič.

"Neviem povedať, o čo ide, musím ísť ráno k lekárom a urobiť nejaké snímky. Ide zrejme o sval na nohe. Som nahnevaný, lebo som hral dobre, mal šancu a na začiatku štvrtého setu ma niečo trhlo, zabolelo a netušil som, že sa to tak rýchlo zhorší. Čilič bojoval, bol lepší na podaní a mal tvrdé rany od čiary, ale viedol som 2:1 na sety a cítil som šancu," dodal Nadal.

Domov»Tenis»Australian Open»Nadal na Australian Open skončil, prekvapujúco prehral aj Dimitrov