Fíni potvrdili úlohu favorita, Južnú Kóreu zdolali o tri góly

Fín Juuso Hietanen (s číslom 38) strieľa jeden z gólov Fínska.
Fín Juuso Hietanen (s číslom 38) strieľa jeden z gólov Fínska. (Autor: TASR/AP)

Severania vo štvrťfinále nastúpia proti Kanade.

ZOH 2018 v Pjongčangu - hokej:

(PLAY-OFF O POSTUP DO ŠTVRŤFINÁLE)

Fínsko - Kórejská republika 5:2 (1:0, 2:2, 2:0)

Góly: 5. Kontiola (Tolvanen, Kemppainen), 24. Kontiola (Lepistö, Tolvanen), 27. Heiskanen (Tolvanen), 48. Hietanen (Osala, Juntilla), 60. Manninen (Hietanen, Koskiranta) - 31. Radunske (Regan, Kim Sang-wu), 33. An Čin-hi (Šin Sang-wu)

Vylúčení: 1:4 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gofman, Mayer - Fluri, Lazarev

Fínsko: Mikko Koskinen - Lepistö, Kivistö, Koivisto, Hietanen, Ohtamaa, Heiskanen, Kukkonen - Hartikainen, Kemppainen, Junttila - J. Peltola, Kontiola, Tolvanen - Manninen, Osala, Pyörälä - Savinainen, Koskiranta, Enlund - Anttila

Južná Kórea: Dalton - Kim Won-džun, Young, Lee Don-ku, Regan, Plante, O Hjun-ho, Seo Jeong-džun - Radunske, Kim Sang-wu, Kim Ki-sung - Čcho Min-ho, Testwuide, Swift - Šin Sang-hun, An Čin-hi, Lee Jung-jun - Šin Sang-wu, Park Čin-kchju, Pak Wu-sang - Kim Won-džung

PJONGČANG. Hokejisti Fínska postúpili do štvrťfinále hokejového turnaja na ZOH 2018. V utorňajšom zápase play-off si poradili s domácimi hráčmi 5:2.

Fíni viedli po polovici zápasu 3:0 po dvoch zásahoch Petriho Kontiolu a jednom góle Mira Heiskanena, pri všetkých troch góloch asistoval Eeli Tolvanen.

Kórejčania sa však nevzdali a do konca druhej tretiny dokázali skorigovať - presadili sa Brock Radunske a An Čin-hi. Favorit napokon nezaváhal, v záverečnej časti pridali poistku Juuso Hietanen a Sakari Manninen.

Fínsko sa vo štvrťfinále predstaví proti Kanade v stredu od 21:10 miestneho času (13:10 SEČ, pozn. red.).

Fínsko - Južná Kórea (fotogaléria): fotogaléria

20.2.2018

Hlasy po zápase:

(zdroje: OIS, IIHF)

Petri Kontiola (útočník Fínska, strelec dvoch gólov): "Kórejčania dnes hrali výborne. Rešpektujem ich tím. Vo vedení o tri góly sme si mysleli, že to bude jasná záležitosť, no nebolo to tak. Proti Kanade musíme hrať lepšie, takýto výkon nebude stačiť."

Jim Paek (tréner Kórejskej republiky): "To, čo chlapci predviedli, bolo výborné pre náš hokej. Verím, že ľudia to videli a ocenia to, ako tvrdo hráči pracovali."

Online Zimná olympiáda 2018 (ZOH, hokej): Fínsko - Južná Kórea (play-off o štvrťfinále)

Olympijské Hry - muži  2017/2018
20.02.2018 o 13:10
Fínsko
5:2
(1:0, 2:2, 2:0)
60' minúta
J. Kórea
Góly a asistencie: 5. Kontiola (Tolvanen, Kemppainen), 24. Kontiola (Lepistö, Tolvanen), 27. Heiskanen (Tolvanen), 48. Hietanen (Osala, Savinainen), 60. Manninen (Hietanen, Koskiranta) – 31. Radunske (Regan, Sang-uk Kim), 33. Jin-Hui Ahn (Sang-hun Šin).
Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem pekný zvyšok dňa.
Fínsko postupuje do štvrťfinále, ale v kabíne si hráči "Suomi" určite budú mať čo povedať, pretože Kórea ich hlavne v druhej tretine poriadne zaskočila, keď znížila na 3:2. Nakoniec v poslednej časti hry zvýšil opäť na dva góly Hietanen a Manninen všetko dovŕšil pokusom do prázdnej brány.
59:54
goalFínsko dalo gól!
SAKARI MANNINEN to nakoniec zvládol zblízka po tom, ako obranca domáceho celku zablokoval strelu Hietanena od modrej.
59:45
importantFínsko dlho drží puk v útočnej tretiny, má však poriadny problém trafiť prázdnu bránu.
59:24
Kempainen sa k strele na prázdnu bránu z krídla nedostal, bol dobre zastavený dvojicou súperov.
58:57
Kórea sa nevie dostať do tlaku, puk sa v pásme Fínska v podstate vôbec nepohybuje.
58:27
importantSavinanien netrafil prázdnu bránu zo stredného pásma, Fínsko ostáva v útočnej tretine.
58:01
Začali sa posledné dve minúty tretej tretiny.
57:49
importantMatt Dalton na striedačke, Kórea hrá v šestici.
57:32
Fínsko sa snaží držať puk v útočnej tretine a súperovi ani len nedovoliť dostať sa do jeho pásma.
56:59
importantOsala dostal nezištnú prihrávke k žrdi súpera, nedokázal ale puk z prvej usmerniť do siete. Asi trafil betón Daltona.
56:19
Koskinen nezareagoval najlepšie na prihrávku spoza brány pred ňu, pomohli mu ale dobre postavení obrancovia.
55:24
Zakázané uvoľnenie Južnej Kórey.
54:58
Lepistö vystrelil po prihrávke od Enlunda z prvej, Dalton na všetko videl a hru prerušil.
54:23
Manninen si sám nahodil puk na zadný mantinel, pri ktorom bol prvý, ale okamžite ho dohrali traja hráči z Kórey.
53:47
importantHietanen si nakorčuľoval od mantinelu pred bránkovisko, strela k vzdialenejšej žrdi našla Matta Daltona.
53:05
Tolvanen dostal prihrávku pred bránu súpera do dobrej pozície, nedokázal však puk spracovať na hokejke a zľuftoval.
52:35
Zasahoval aj Dalton, ale po veľmi nepríjemnom teči spred bránkoviska od Kemppainena musel.
52:11
Koskinen prerušil hru po nahodení od mantinelu aj napriek tomu, že puk smeroval mimo priestor brány.
51:35
Ofsajd hráčov Južnej Kórey.
51:07
Po nahodení od modrej čiary vyrazil Dalton puk pred seba, Fínsko kombinuje v útočnej tretine jedna radosť, je to ale bez striel.
50:26
Fínska aktivita v útočnom pásme robí Kórey problémy, domáci hokejisti sa však nevzdávajú puku a držia ho na hokejkách.
49:14
Junttila si takmer našiel prihrávku spoza brány pred ňou, avšak kvôli teču mu puk preskočil hokejky a nemohol zakončovať.
48:42
Ohtamaa v útočnej tretine puk stratil, prechod Kórejčanov dopredu priniesol taktiež nepresnú prihrávku.
48:03
Radunske bojoval o puk za bránou Koskinena, dokázal ho posunúť iba na fínske hokejky.
47:20
47:20
Okamžite po buly prišla strela od modrej čiary do bránkoviska, kde puk ostal. Takmer všetci hráči na ľade sa tam zbehli, aby Fíni puk dorazili a Kórejčania odpálil. Nakoniec to bolo JUSSO HIETANEN, kto ho pretlačil do siete. Tretia využitá presilovka Fínska.
47:02
Vylúčenie v tíme Južná Kórea (Alex Plante – 2 min., hákovanie).
46:18
Matt Dalton prerušuje hru po prudkej strele Ohtamau od modrej čiary. Kontiola chcel puk tečovať, to mu nevyšlo podľa predstáv.
45:49
Savinainen dostal puk z krídla pred bránu, kde smerovala prihrávka od tohto hokejistu, ale nedokázal nájsť spoluhráčov pred Daltonom.
44:43
Junttila si pekne potiahol puk do útočnej tretiny, zasekol si obrancu a švihom mieril k žrdi, kde bola lapačka Daltona.
44:07
Zakázané uvoľnenie Fínska.
43:47
Nahodenie do rohu mantinelu Fínom nevyšlo, puk znova získala Kórea a môže ísť dokonca dopredu.
42:59
Tolvanen dostal puk pred bránu súpera, kde ho zamiešal a plánoval vystreliť do rohu, no medzi tri žrde sa netrafil.
42:37
Kórejčania puk vo svojej tretine od Fínov získali veľmi rýchlo, prechod dopredu skončil ďalšou stratou.
42:00
Fínsko hrá s piatimi hráčmi.
41:48
Swift našiel spoluhráča v kruhu na vhadzovanie, prudká strela trafila dobre postaveného Koskinena.
41:05
Kórea sa až teraz usadila v pásme, ale na strelu to nevychádza stále. Koskinen zatiaľ prácu nemal.
40:25
Kórea začala tretiu tretinu presilovou hrou, ale na tomto turnaji z jedenástich pokusoch pri tejto prevahe nestrelila ani jediný gól. Že by sa to dnes zmenilo?
40:01
Začala sa tretia tretina.
Fínsko v druhej tretine odskočilo už na rozdiel troch presných zásahov, pretože sa druhýkrát trafil Kontiola a taktiež mladý Heiskanen, lenže Kórea vzápätí predviedla slušný tlak, čoho vyústením bol najskôr zásah Radunskeho a potom sa trafil Jin-Hui Ahn. Pred treťou tretinou je všetko otvorené.
40:00
Druhá tretina sa skončila.
40:00
Vylúčenie v tíme Fínsko (Sami Lepistö – 2 min., hrubosť).
39:36
importantWon Jun Kim poslal z osi ihriska poriadnu delovku smerom na bránu Fínska, ale Koskinen na všetko videl a dokázal zasiahnuť.
39:01
Začala sa posledná minúta druhej tretiny.
38:50
Heiskainen v dobrej pozícii, z prvej strieľal tesne vedľa kórejskej brány.
38:22
Záver tretiny by mohol patriť fínskym hráčom, tí by radi ešte odskočili na rozdiel viac, ako jedného zásahu.
37:50
importantSavinainen dostal puk medzi kruhy, kde na druhýkrát vystrelil, ale iba do Daltona. Ten predviedol ďalší skvelý zákrok.
37:07
Po dvoch strelách Koskirantu do Daltona chceli prejsť Kórejčania do prečíslenia dvoch proti jednému, zastavil ich ofsajd.
36:27
Testwuide takmer ušiel zo stredného pásma do toho útočného, v poslednej chvíli mu bol puk vypichnutý.
35:51
Prechod Kórejčan dopredu skončil skôr, než začal. Fínska defenzíva si už na súperov dáva väčší pozor.
35:20
Strela od modrej čiary po buly neprešla na bránu Daltona, ten zasahovať nemusel, pretože puk bol zrazený mimo priestor brány.
34:06
Rýchla kontra kórejských hráčov nedopadla podľa predstáv, nahodenie neprešlo k bráne. Na opačnej strane potom proti strele k žrdi zasiahol Dalton.
33:24
Lepistö vystrelil od modrej čiare po kombinácii jeho tímu v útočnom pásme. Dalton zasiahol lapačkou.
32:42
importantĎalšia obrovská možnosť pre Kóreu, tentoraz v nej bol po krásnej prihrávke cez os ihriska Sang-u Šin, Koskinen vyrazil.
32:09
32:09
goalJužná Kórea dala gól!
Šin Sang-hun vybojoval stratený puk v útočnom pásme, našiel pri mantinelu AHN JIN HUIA a ten presnou strelou spred bránkoviska trafil krásne do rohu brány. Tak to je teda poriadna zápletka od outsidera, ktorý dal v doterajších troch zápasoch jeden gól. Dnes teda už dva.
31:42
Lepisto to skúsil od modrej čiary, zrazený pokus skončil na ochrannej sieti nad bránou Matta Daltona.
30:54
importantHeiskanen zastavil rýchlu kontru súpera na krídle, avšak po zlej rozohrávke prišla strela spomedzi kruhov. Koskinen predviedol veľmi dobrý zákrok proti Min-Ho Čoovi.
30:06
30:06
Tlak domáceho celku je odmenený gólom. Koskinen strelu od modrej síce vyrazil, ale pohotový BROCK RADUNSKE trafil medzi betóny fínskeho brankára.
29:38
Teraz sú Kórejčania nebezpeční, všetky ich nahodenia defenzíva Suomi zvláda zablokovať.
29:03
Koskinen za vlastnou bránou stratil rovnováhu, puk prečo prešiel až ku kórejským hráčom. Nahodenie do bránkoviska si fínsky brankár postrážil.
28:18
Lasse Kukkonen spadol po súboji so súperovom, na čom nebolo nič zaujímavé ani nedovolené, ale následne prišla strela, ktorá ho trafila zblízka priamo do hlavy, našťastie do prilby. Radšej však odišiel do šatne na vyšetrenie.
28:10
Ohtamaa sa z pozície obrancu dostal do šance na krídle. Prudká strela z kruhu na vhadzovanie našla iba Daltona.
27:55
Ďalšia nepresnosť v rozohrávke fínskeho tímu, puk získali vo vlastnej tretine Kórejčania.
27:11
Young dostal puk do útočného pásma, Swift ho na svoju hokejku nezískal. Fíni nakoniec rozohrali nepresne.
26:23
26:23
Mladý obranca MIRO HEISKANEN síce narazil do súpera, ale lepšie sa zorientoval on. Následne vystrelil švihom krásne k tyčke Daltonovej brány. Tretiu asistenciu si dnes pripísal Eeli Tolvanen.
26:01
Fíni sa dostali do prečíslenia v podstate troch proti jednému, ale práve cez toho obrancu prihrávka na Junttilu pred bránu neprešla.
25:12
Won Jun Kim vyslal od modrej čiary dobrú strelu smerom pod brvno, defenzíva Fínska na čele s Koskinenom pokus zrazila na ochrannú sieť.
24:26
Domáci hráči následne prešli do útočného pásma, dlho sa tam nezdržali a opäť sa vpred ženú Fíni. Koskiranta z uhlu výraznejšie Daltona neohrozil.
23:44
23:44
Sami Lepistö na modrej naznačil strelu, avšak nakoniec prihral pred bránu na PETRIHO KONTIOLU, ktorý pôvodne prihrával, no puk sa dostal od obrancu Kórey za Daltona. Druhá využitá presilovka.
23:09
Okamžite po buly prišlo nahodenie od modrej čiary, po ktorom dopredu prešiel domáci hráč Shin Sang Woo. Jeho nahodenie z rohu trafilo masku Koskinena.
22:51
Vylúčenie v tíme Južná Kórea (Hjon-ho O – 2 min., podrazenie).
22:31
Ofsajd Fínska.
22:08
Kórea je v druhom dejstve aktívnejšia, ako v tom prvom a brankár Koskinen spoločne s jeho obrancami veru má čo robiť, aby odolával tlaku.
21:18
Z dobrej pozícii to skúsil aj Kontiola, Dalton s ďalším dôležitým zákrokom.
20:43
importantZ ničoho nič mohlo byť vyrovnané, pretože nahodenie od mantineli poslal Kosikinen pred seba, Sang-uk Kim dorazil puk do žrde.
20:17
Fínsko okamžite začalo aktívne, nahodenie od modrej čiary sa však nepodarilo tečovať a puk nešiel medzi tri žrde.
20:01
Začala sa druhá tretina.
Fínsko má stretnutie plne pod kontrolou, ale zatiaľ strelilo iba jeden jediný gól a to hlavne perfektne chytajúcemu Daltonu. Toho prekonal len krásnou strelou do rohu brány počas presilovky Kontiola.
20:00
Prvá tretina sa skončila.
19:35
Dalton pod ďalšou plejádou striel, rozchytal sa však k veľmi dobrému výkonu.
19:01
Začala sa posledná minúta prvej tretiny.
18:45
importantFantastický Dalton pokračuje v úžasných zákrokoch. Strelu od modrej vyrazil pred seba, dorážka k žrdi skončila v jeho rýchlej lapačke.
18:43
Južná Kórea hrá s piatimi hráčmi.
18:26
importantMatt Dalton hrdinom momentu, pretože po strele Junttilu predviedol krásny teč Savinainen. Naturalizovaný Kórejčan odolal.
18:09
Matt Dalton prvýkrát počas oslabenia Kórey prerušuje hru, bombou od Lepista skryl v lapačke.
17:31
Ďalšia strela tohto fínskeho mladíka, tentoraz mieril mimo bez toho, aby to niekto tečoval.
17:07
Tolvaven strieľal z prvej z kruhu na vhadzovanie, trafil dobre postaveného hráča pred sebou.
16:43
Vylúčenie v tíme Južná Kórea (Brock Radunske – 2 min., krosček).
16:24
Kombinácia Kórey skončila po nepresnej prihrávke v útočnom pásme. Po prestriedaní sa o niečo pokúšajú Fíni.
15:35
Tvrdá strela z krídla preverila Daltonu, ten poslal puk do rohu ihriska na hokejky spoluhráčov.
14:54
Aj Kórejčania zatlačili na defenzívu súpera, tá fínska v týchto chvíľach nepripustila ani jedinú strelu.
14:13
Vzápätí spomedzi kruhov strieľal Tolvanen, bol tam asi zákrok Daltona, alebo ten puk išiel tesne vedľa.
13:51
importantRýchla akcia fínskych hráčov skončila zákrokom Daltona po strele zblízka, dorážka spred prázdnej časti brány išla mimo.
13:22
Vyhodenie Fínov zakázaným uvoľnením nekončí, následný presing robí Kórejčanom poriadne problémy.
12:36
Kórea zatlačila síce Fínsko do jeho pásma, ale pri puku boli Suomi, ktorí mali menší problém založiť akciu.
11:56
11:08
Z krídla sa do streleckej pozície dobre natlačil Swift, namieril nad rameno Koskinena a zároveň aj nad bránu.
10:36
Matt Dalton vyrazil strelu z krídla mimo svojho bránkoviska, Fínsko o puk následne rýchlo prišlo. Kórea rozohráva spoza vlastnej svätyne.
10:04
Dalton rozohral iba na hokejky hráčov súpera, Fínsko sa usadilo v útočnom pásme, avšak hrá takmer výlučne pri mantineloch.
09:10
importantOhtamaa našiel na modrej Koskirantu, jeho tečované nahodenie letelo tesne vedľa Daltonovu bránu.
08:35
Young získal puk za svojou bránou, popri mantineli ho dostal až do útočnej tretiny. Tam ho späť získali fínski hokejisti.
07:54
Kórejčania sa takmer dostali do šance, pretože ich presing v útočnej tretine zožal úspech. Nakoniec sa píska ofsajd.
07:12
Kórea vôbec prvýkrát na dlhší čas v pásme súpera, dve strely od modrej čiary neboli najlepšie. Prvá trafila fínskych hráčov, druhá Koskinena.
06:33
Kukkonen zrazil strelu z krídla, čím dostal spoluhráčov do protiútoku. Dalton rozohral hokejkou vysoko zo svojej brány.
05:54
Heiskanen si pekne potiahol puk od modrej na kruh do streleckej pozície, nasmeroval ho nad Daltonovu bránu.
05:22
Otočka okolo brány Daltona priniesla aj zakončenie, nahodený puk do bránkoviska sa podarilo domácemu brankárovi vytesniť.
04:42
04:42
Eeli Tolvanen však tentoraz poslal krásnu prihrávku backhandom od mantinelu cez os ihriska popred bránkovisko a PETRI KONTIOLA z prvej z kruhu trafil presne do rohu brány. Využitá presilovka "Suomi".
04:22
Fínsky tím roztočil kolotoč presilovej hry, avšak tečované nahodenie od modrej čiary smerovalo mimo bránu.
03:54
Vylúčenie v tíme Južná Kórea (Won-čong Kim – 2 min., nebezpečná hra vysokou hokejkou).
02:29
Veľmi pekne sa Tolvainen prepracoval až k strele spomedzi kruhov, v ideálnej pozícii nedokázal trafiť priestor kórejskej brány.
02:23
Matt Dalton zachytil v lapačke nahodenie poza jeho bránu, radšej však hru prerušil, keďže mohol.
01:44
Fíni bojujú v útočnej tretine. Ich snaha priniesla strelu od modrej čiary, tá však až na Daltona neprešla.
00:48
Krásnu akciu predviedli hráči Kórejskej republiky, strela Planteho spred bránkoviska smerom pod brvno skončila zákrokom Koskinena.
00:19
Fínsky tím vyhral buly až do vlastnej tretiny, odkiaľ založil rýchlu akciu. Tá veľmi rýchlo skončila.
00:01

Fínsko: Koskinen (Rämö) – Lepistö, Kivistö, Hietanen, Koivisto, Heiskanen, Ohtamaa, Kukkonen – Hartikainen, Kemppainen, Junttila – J. Peltola, Kontiola, Tolvanen – Manninen, Osala, Pyörälä – Enlund, Koskiranta, Savinainen – Anttila.

Južná Kórea: Dalton (Sung-Je Park) – Young, Won-čon Kim, Ton-ko I, Regan, Hjon-ho O, Plante, Jong-čon So – Radunske, Ki-song Kim, Sang-uk Kim – Swift, Min-Ho Čo, Testwuide – Jin-Hui Ahn, Jong-čon I, Sang-hun Šin – Sang-u Šin, U-sang Paj, Won-čong Kim..
Fínsko

Fíni nedokázali vyhrať svoju základnú skupinu C, pretože v zápase o prvé miesto nestačili na rivalov zo Švédska. Práve tento duel rozhodol o víťazovi, hral sa totiž ako posledný v skupine. "Tre kronor" zvíťazili 3:1. "Suomi" však predtým poľahky porazili Nemecko (5:2) aj Nórsko (5:1) a s jedenástimi strelenými gólmi sú spoločne s Kanadou za Ruskom na druhom mieste najlepšie strieľajúcich tímov ZOH. O tri sa postaral iba osemnásťročný talent Eeli Tolvanen, ktorý je po Kovaľčukovi druhým najlepším strelcom turnaja a keďže pridal aj tri asistencie, tak mu patrí prvá pozícia kanadského bodovania. Fínsko je samozrejme proti domácemu výberu jednoznačný favorit.

Južná Kórea

Domáci výber môže len prekvapiť a na týchto ZOH sa mu to takmer aj podarilo v plnej paráde, pretože tím pod vedením Jima Paeka v skupine A na úvod trápil Česko, ktorému podľahol tesne 1:2. Vzápätí však prišiel debakel od Švajčiarska 0:8 a prehra s Kanadou 0:4. To znamená, že Kórejčania nezískali ako jediný tím turnaja ešte ani bod, navyše strelili jediný gól, o ktorý sa postaral Min Ho Cho, čo je taktiež najmenej. Aby toho nebolo málo, tak inkasovali štrnásť zásahov, to je zas najviac. Brankár Matt Dalton robí čo môže a aj napriek tomu, že priemerne inkasuje viac ako štyri góly na zápas, tak si drží úspešnosť zákrokov nad 90%.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Fíni potvrdili úlohu favorita, Južnú Kóreu zdolali o tri góly