Kanadskí hokejisti sa tešia z postupu. (Autor: TASR/AP)

V atraktívnom stretnutí padol iba jeden gól.

ZOH 2018 - štvrťfinále:

Kanada - Fínsko 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Gól: 41. Noreau (O'Dell).

Rozhodovali: Jeřábek (ČR), Olenin - Lazarev (obaja Rus.), Pihlblad (Švéd.), vylúčení: 3:2, presilovky a oslabenia: 0:0, 2265 divákov.

Zostava Kanady: Scrivens (25. Poulin) - Robinson, Lee, Noreau, Genoway, Goloubef, Gragnani, Stollery - Brule, Roy, Bourque - Vey, Kelly, Raymond - Thomas, Ebbett, Wolski - Lapierre, O'Dell, Klinkhammer - Kozun

Zostava Fínska: Koskinen - Lepistö, Heiskanen, Lehtonen, Koivisto, Kukkonen, Ohtamaa, Hietanen - Manninen, Kemppainen, Pyörälä - Tolvanen, Kontiola, Junttila - Enlund, Koskiranta, Savinainen - Anttila, Lajunen, Peltola - Osala

PJONGČANG. Kanadskí hokejisti zvíťazili v stredajšom štvrťfinále nad Fínskom tesne 1:0 a na zimných olympijských hrách v Pjongčangu si zahrajú o medaily. V semifinále nastúpia v piatok 23. februára o 13.10 SEČ proti Nemecku.

V Hokejovom centre v Kangnungu to bol od začiatku vyrovnaný a dramatický duel. O jeho osude rozhodol jediný gól v prvej minúte tretej tretiny. Ihneď po buly vypálil obranca Noreau a Koskinen nestihol zasiahnuť.

Pozrite si momentky zo zápasu Kanada - Fínko: fotogaléria

21.2.2018

Hlasy po stretnutí:

Eric O'Dell, útočník Kanady: "Hrať s Maxom Noreauom je úžasné. Je to neústupný chlapík, funguje medzi nami dobrá chémia, čítame v sebe, rovnako ako s Klinkerom (Rob Klinkhammer). Myslím si, že v posledných zápasoch sme boli celkom efektívni a preto nás tréner posiela často na ľad. Max si verí, vie čo povedať na ľade i mimo neho, aby nabudil ostatných."

Chay Genoway, obranca Kanady: "Už len hrať na olympiáde za našu krajinu je pre nás všetkých veľmi emotívne. Vedeli sme, že sa na nás pozerá celá Kanada."

Chris Kelly, útočník a kapitán Kanady: "Taká je naša identita. Sme tvrdo pracujúci a defenzívne ladený tím. Tak sme hrali a vieme, že nám to prináša úspech. Nemci hrajú dobre a sú veľmi sebavedomí."

Chris Lee, obranca Kanady: "Bol to veľmi emotívny súboj. V tretej tretine nás začali napádať, no zvládli sme to a blokovali sme im strely. Som naozaj hrdý na tento tím.

Lauri Marjamäki, tréner Fínska: "Pred turnajom sme vedeli, že je všetko otvorené, ale nedržali sme sa nášho plánu. Utvorili sme si veľa gólových príležitostí, ale nevyužili sme ich a je to pre nás veľké sklamanie. Myslím si, že fínsky hokej má svetlú budúcnosť. Máme veľa skvelých mládežníkov."

Oskar Osala, útočník Fínska: "Náš herný plán bol rovnaký ako vždy. Hrať aktívne, tvrdo forčekovať, vytvárať si prečíslenia a z nich šance. Myslím si, že sa nám to darilo. Hlavne v druhej tretine sme mali dobré príležitosti. Ak by sme jednu z nich premenili, mohlo sa to skončiť inak."

"Sami Lepistö, obranca Fínska: "Nepodarilo sa nám skórovať a neboli sme efektívni pri našich príležitostiach. Je to pre nás veľké sklamanie. Vedeli sme, že máme šancu na úspech. Kanada má dobrý tím."

Online prenos Zimná olympiáda 2018 (ZOH, hokej): Kanada - Fínsko (štvrťfinále)

Olympijské Hry - muži Štvrťfinále 2017/2018
21.02.2018 o 13:10
Kanada
1:0
(0:0, 0:0, 1:0)
60' minúta
Fínsko
Góly a asistencie: 41. Noreau (O'Dell).
Kto by to bol povedal, že v takomto šlágri uvidíme iba jeden jediný gól. Hrdinom národa sa stal obranca Maxim Noreau, ktorý v úvode tretiny prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste a rozhodol o tom, že Kanada postúpila cez Fínsko do semifinále. Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem pekný zvyšok dňa.
59:58
Osala dostal puk medzi kruhy, ale nedokázal ho nasmerovať na bránu, iba vedľa.
59:28
Fínsko sa rozostavilo v útočnom pásme, spoza valu tiel vystrelil mladý útočník Tolvanen, ale za pomoci teču letel puk vysoko nad.
58:28
importantKoskinen ide na striedačku, Fínsko hrá so šiestimi hráčmi.
58:18
Heiskanen nenašiel pred bránou Tolvanena, Rene Bourque poslal puk do bezpečia.
58:01
Začali sa posledné dve minúty tretej tretiny.
57:49
Fínsko v útočnom pásme, popri mantineloch sa do zakončenia Suomi nedostali.
57:07
Fínsko sa dostalo cez modrú čiaru, tam bol les tiel v červených dresoch a ten dostal puk znova preč.
56:33
56:18
Wolski sa po krídle so spoluhráčom do situácie dvoch proti jednému nedostal. Situáciu zvládol Heiskanen, dokonca vyviezol puk a ohrozil Poulina.
55:33
Fínsko už všetku svoju aktivitu smeruje dopredu, Kanada sa ale bráni veľmi dobre a do tlaku zatiaľ súpera nepúšťa.
54:56
Rene Bourque videl spoluhráča pred bránou Fínska, prihrávku veľmi dobre zrazil obranca Lepistö.
54:27
Fínsku sa už vážne kráti čas. Navyše, Rene Bourque sa dostal do šance, keď si z krídla nakorčuľoval až pred bránkovisko, lenže našiel iba Koskinena.
53:21
Fíni sa dostali ku kombinácii v útočnom pásme, strela Lepistoa od modrej čiary našla prvého hráča Kanady.
52:48
52:34
Heiskanen sa ako obranca dostal s pukom do útočného pásma, po nahodení sa k puku dostali Kanaďania.
51:58
Na druhej strane preto cez obranu strieľal Derek Roy, brankár Koskinen si dal pozor.
51:35
Voľný útočník fínskeho tímu sa nachádzal medzi kruhmi, prihrávka na jeho osobu aj smerovala, ale nedokázala prejsť cez hokejku Genowaya.
50:59
Lepistö dostal puk z vlastnej tretiny do tej útočnej, nahodenie k bližšej žrdi dokázal Poulin vyraziť za svoju bránu.
50:28
49:49
Fínska rozohrávka popri mantineli našla iba obrancov Kanady, obranca Lee nebol napádaný, preto mal čas.
49:10
48:36
Savinainen dostal puk medzi kruhy, namiesto strely bol jemne pristrčený a za bránkovou čiarou skončil on. Faul to nebol.
48:12
Kozun strieľal z osi ihriska iba do lapačky Koskinena, ten rýchlo rozohral puk na svojich obrancov.
47:38
Dvaja hráči Kanady sa nachádzali pred bránou Fínska, kam smerovala strela Leeho od modrej čiary, ale puk na bránu nešiel.
47:08
Ofsajd Fínska.
46:43
Tolvaven trafil súpera pred sebou, z dorážky nasmeroval puk mimo. Fínsko však zvyšuje obrátky.
46:10
importantJunttila našiel spoza brány krásnou prihrávkou medzi kruhmi pred svätyňou Pulina Lepistoa, ten z prvej minul brány v stopercentnej šanci.
45:38
Kukkonen bol prvý pri puku za vlastnou bránou, ale nebol to icing. Založenie fínskej akcie skončilo v strednom pásme.
44:46
Vey si pred bránou súpera síce spravil miesto cez Koskirantu, ale nedokázal exportne vystreliť na Koskinena.
44:09
Kanada sa ešte držala na puku, bolo to pri mantineloch bez šance na strelu. Fíni dobre bránia.
43:24
René Bourque sa natlačil z krídla k bráne súpera, bránený zakončil vedľa Koskinenových troch žrdí.
42:59
42:27
Kanaďania zastavili akciu Fínska vo svojom pásme, puk im ale ušiel späť na hokejky Európanov.
41:33
Wolski si nakorčuľoval medzi kruhy, kde mala ísť prihrávka na tohto rodáka z Poľska, avšak puk smeroval do iných partií.
40:55
40:55
goalKanada dala gól!
Eric O'Dell vyhral buly v útočnom pásme za seba, z vrcholu kruhu vystrelil MAXIM NOREAU a trafil krásne do rohu brány. Konečne presný zásah!
40:39
Fíni síce začali tretiu tretinu v útočnom pásme, lenže nepodarilo sa im ohroziť bránu súpera. Kanaďania Severanov vytláčali na k mantinelom.
40:01
Začala sa tretia tretina.
Ani v druhej tretine nepadol gól, a tak stále čakáme na to, kto sa dostane do vedenia. Treba však povedať, že Kanada mala o niečo viac z hry a ak to bude takto pokračovať, tak je len otázkou času, kedy sa "javorový list" presadí.
40:00
Druhá tretina sa skončila.
39:57
importantLepisto poslal z prvej nebezpečnú strelu, Poulin dokázal zakročiť vo veľmi dôležitom momente.
39:01
Začala sa posledná minúta druhej tretiny.
38:47
Kanada v závere stupňuje svoj tlak a rada by šla do vedenia. Nahodenia či strely z každej pozície zatiaľ Koskinen dokáže riešiť.
38:11
Zakázané uvoľnenie Fínska.
37:38
importantPo chybe obrancu Ohtamau sa pred bránkovisko súpera natlačil Rene Bourque, ktorý dostal puk od Roya, avšak zoči-voči Koskinenovi gól nedal.
37:04
Fínsko po vyvezení puk z vlastnej tretiny o puk prišlo, Kanadu v rozlete zastavil ofsajd.
36:32
Koskiranta chcel potiahnuť akciu na opačnú stranu, nemal rýchlosť a okolo neho sa nachádzali dvaja hráči Kanady.
35:56
Kanadský tlak pokračuje. Veľmi dobre strieľali Robinson aj Ebbett. Prvý do hráčov súpera, druhý tesne vedľa.
35:36
Fínsko hrá s piatimi hráčmi.
34:58
Derek Roy strieľal do Koskinena, odrazený puk sa žiadneho kanadskému hráčovi nepodarilo spred bránkoviska doraziť.
34:11
Enlund sa cez Noreaua v úvode oslabenia nedostal do úniku, Kanada vzápätí získala pásmo späť, lenže neprišla žiadna strela na bránu.
33:36
Vylúčenie v tíme Fínsko (Marko Anttila – 2 min., nedovolené bránenie).
33:32
Genoway poslal nepríjemný pokus od modrej čiary. Koskinen s problémami vyrazil pred seba, dvaja Kanaďania nedokázali doraziť.
33:03
Mason Raymond sa síce rýchlosťou dostal do útočnej tretiny, proti Koivistovi sa mu už nepodarilo vymyslieť nič.
32:41
Kanada sa nedostala do útočného pásma, pretože by ju zastavil ofsajd, a tak hráči zo Severnej Ameriky radšej prestali hrať.
31:47
importantKevin Poulin predvádza ďalší skvelý zákrok, tentoraz proti nemu strieľal útočník Pyorala. Poradil si s tečovaným pukom a potom aj s prudkou dorážkou spred bránkoviska.
31:29
Kemppainen mal dostatok priestoru na zakončenie, Poulin predviedol svoju silnú stránku, lapačku.
31:12
Lapierre a O´Dell sa dlho snažili získať puk za bránou súpera. Aj keď sa im to podarilo, tak nedokázali prihrať pred ňu.
30:33
Z krídla Savinainen vystrelil poriadne tvrdo, lapačka Poulina puk iba vyrazila späť do hry, ale aspoň za bránu.
29:54
Fíni sa nevedia dostať zo svojej tretiny, držia však puk na hokejkách, takže Kanada sa do šancí nedostáva.
29:18
Fínsko nerozohralo práve najlepšie, pretože puk išiel takmer cez všetky čiary za bránu Kanady. Icing z toho nebol.
28:49
Koskinen prerušil hru po strele z krídle, obranca Goloubef sa už nedokázal dostať k dorážke.
28:07
Noreau naviezol puk k bráne súpera z uhlu, odkiaľ aj vystrelil k bližšej žrdi iba do dobre postaveného brankára Koskinena.
27:26
Kanada v plnom počte.
26:55
Fínsko sa tentoraz nedokázalo dostať k ničomu zaujímavému, Kanaďania posielajú puk cez všetky čiary za Koskinena.
26:12
importantPoriadne dlho trvala kombinácia Fínska, už od začiatku presilovky. Po rýchlej prihrávke cez os však zakončil z prvej Konitola, Poulin predviedol svoj skvelý prvý zákrok v stretnutí.
25:26
Vylúčenie v tíme Kanada (Brandon Kozun – 2 min., vrazenie na mantinel).
24:58
Prihrávka rukou prerušuje hru pri snahe Kanady prejsť do útočného pásma.
24:17
changeBen Scrivens nakoniec zo zdravotných problémov po tej zrážke nebude môcť pokračovať, takže druhýkrát na ZOH 2018 dostáva šancu Kevin Poulin.
24:17
Lajunen zachytil puk pri kanadskej snahe vyhodiť ho z tretiny, okamžitá strela išla priamo na pripraveného Scrivensa.
23:45
Savinainen sa nedostal do zakončenia pred bránou súpera, pretože bol zrazený priamo do Scrivensa. Brankár Kanady je otrasený, no bude v poriadku.
23:14
Lepisto pálil spomedzi kruhov, toto zakončenie cez obrancov Kanady až na Scrivensa neprešlo.
22:46
importantRené Bourque v obrovskej príležitosti, sám zoči-voči brankárovi súpera uspel gólman Koskinen.
22:31
Kanada naďalej pokračuje v ofenzívnom cítení hry, Koskinen a spol. majú poriadne veľa práce.
21:57
importantMaxim Noreau dostal puk do útočného pásma. Kanada mala šancu, pretože Ebbett sa dostal až pred Koskinena, ten predviedol veľmi dobrý zákrok. Spred prázdnej brány už vďaka Kontiolovi nedorazil Linden Vey.
21:14
Chay Genoway vystrelil z mierneho uhlu smerom k bližšej žrdi, Koskinen mal tento priestor pokrytý.
20:51
Kanada v útočnom pásme a drží sa aj na puku, všetko je to pri mantineloch a k ničomu to nevedie. Strela od modrej v podaní Bruleho išla do Koskinena.
20:15
Fínsko hrá v plnom počte.
20:01
Začala sa druhá tretina.
V prvej tretine sme videli síce veľmi dobrý hokej, avšak s minimom striel a prakticky žiadnymi šancami. Kanada aj Fínsko si veľmi dobre uvedomujú vážnosť tohto stretnutia. Druhé dejstvo začne približne o 13:50.
20:00
Prvá tretina sa skončila.
19:38
19:07
V dobrej pozícii bol obranca Chay Genoway, zakončenie tohto hokejistu smerovalo do dobre postaveného fínskeho brankára Koskinena.
18:50
O´Dell sa spoza brány dostal k prihrávke pred ňu, dvojica jeho spoluhráčov nedokázala zakončiť.
18:15
Vylúčenie v tíme Fínsko (Petri Kontiola – 2 min., nedovolené bránenie).
18:01
Lappierre vyslal veľmi nebezpečnú strelu cez obrancu Fínska, Koskinen vyrazil a Kanaďania dokonca puk vrátili na vlastné hokejky do ich tretiny.
17:38
Vylúčenie v tíme Kanada (Marc-André Gragnani – 2 min., hákovanie).
16:51
Mason Raymond sa presunul z rohu ihriska pred bránu, zakončiť mu obrancovia nedovolili a neuspel ani Kozun.
16:19
Fínsko sa síce dostalo do útočného pásma, tam o puk okamžite prišlo. Preto akciu zakladá Kanada.
15:46
Ebbett to skúsil z mierneho uhlu, zrazený pokus sa odrazil od brankára Koskinena na ochrannú sieť.
15:02
Derek Roy sa chcel preštrikovať cez troch hráčov súpera až do zakončenia, dvojica fínskych obrancov ho pri zakončení vcucla medzi seba ako plátok mäsa v burgri.
14:38
Nahodenie na kanadskú bránu neprešlo, Scrivens vďaka dobre postaveným obrancom nemusel zasahovať.
13:53
Fíni sa celkom komplikovane dostávali zo svojho pásma, až prišla dlhá prihrávka, ale iba na hokejky kanadských hráčov.
13:17
Ofsajd hráčov Kanady.
12:55
Lee strieľal od modrej čiary, tečovaný puk skončil reflexívnym zákrokom fínskeho brankára Koskinena.
12:18
Ben Scrivens sa síce rozložil na brucho vo vlastnom bránkovisku, aby puk neprešiel do brány, ale vôbec ho nevidel. Mal šťastie, že puk neprešiel.
12:04
Kanada sa síce po rozohrávke ďaleko nedostala, na puku jej hráči ostalo vo vlastnej tretine.
11:20
Lepisto od modrej strieľal tesne vedľa, následne Manninen nedokázal dobre trafiť puk po prihrávke od Kemppainena.
10:43
Po Tolvanenovom nahodení do bránkoviska Fínsko ostalo v útočnom pásme, všetko sa to pohybovalo pri mantineli.
10:15
Nahodenie kanadských hráčov zo stredného pásma stihol Lehtonen, založiť akciu fínskeho celku.
09:28
Heiskanen bol pri puku vo vlastnom pásme prvý a odohral ho pred napádajúcim Kanaďanom do bezpečných pozícií.
08:58
Fínsko sa nedostalo do útočného pásma, následná snaha Ebbetta o prihrávku do tretiny súpera pre Wolskeho presná nebola.
08:11
Eero Tolvanen sa takmer dostal k prihrávke pred bránou súpera. Keby sa tak stalo, mal by veľkú šancu, avšak puk mu ušiel.
08:08
Kanada hrá s piatimi hráčmi.
07:39
Kanada sa bráni veľmi dobre a už niekoľkýkrát poslala puk cez všetky čiary za bránu Koskinena.
06:47
Fínsko sa dostalo k plynulej kombinácii v útočnom pásme, ktorá bola zastavená Scrivensom po strele od modrej čiare.
06:08
Vylúčenie v tíme Kanada (Charles Genoway – 2 min., nebezpečná hra vysokou hokejkou).
05:23
Salinen sa k puku na útočnej modrej čiare nedostal, akcia preto okamžite zakladá Kanada.
04:31
Thomas sa v útočnom pásme súpera dlho neohrial, nakoľko jeho spoluhráči išli striedať, tak aby nahodil.
04:06
Koskinen si pripísal prvý zákrok v stretnutí, niečo medzi nahodením a strelou z krídla skončila v jeho lapačke.
03:41
Kanadskí hráči sa v útočnom pásme síce držali nejaký čas, avšak nemali puk na hokejkách.
02:48
Lehtonen poslal od modrej zaujímavú ponuku na teč, kanadskí obrancovia si dali pozor a dostali puk do bezpečia.
01:59
Gragnani poslal puk od modrej čiary smerom na bránu, nakoniec brankár Koskinen kvôli dobrému zákroku obrancov nemusel zasahovať.
01:33
Fíni sa dvakrát pokúsili prejsť do útočného pásma, to sa však nepodarilo a dopredu už môžu ísť Kanaďania.
00:43
Ďalšie prerušenie hry v obrannom pásme Fínska, tentoraz išiel puk od Kanaďanov na ochrannú sieť.
00:18
Sami Lepistö vyhodil puk zo svojej tretiny tak, že trafil mantinel, plexisklo a následne sa kus čiernej gumy dostal na tribúnu.
00:01

Kanada: Scrivens (Poulin) – M. Robinson, Lee, Noreau, Ch. Genoway, Goloubef, Gragnani, Stollery – Brulé, Roy, R. Bourque (A) – Vey, Kelly (C), Raymond – Wolski, Thomas, Ebbett (A) – Lapierre, O'Dell, Klinkhammer – Kozun.

Fínsko: Koskinen (Rämö) – Lepistö (A), Heiskanen, Lehtonen, Koivisto, Kukkonen (C), Ohtamaa, Hietanen – Manninen, Kemppainen, Pyörälä – Tolvanen, Kontiola (A), Junttila – Enlund, Koskiranta, Savinainen – Anttila, J. Lajunen, J. Peltola – Osala..
Víťaz tohto zápasu sa v semifinále stretne s lepším z dvojice Švédsko/Nemecko alebo Švajčiarsko.
Kanada

"Javorový list" má aj bez hviezd NHL len tie najvyššie ambície, veď obhajuje zlato z posledných dvoch ZOH vo Vancouveri a Soči. Tréner Willie Desjardins a generálny manažér Sean Burke hráčov pôsobiacich v Európe doplnili o trojicu z AHL. Kanada postúpila priamo do štvrťfinále ako najlepší tím z druhých miest, pretože získala v A-skupine sedem bodov. Porazila 5:1 Švajčiarsko a 4:0 domácu Južnú Kóreu. S Českom však prišla prehra po nájazdoch a to aj napriek tomu, že Kanaďania dvakrát viedli. Najproduktívnejším hráčom tímu je Derek Roy (0+5), najlepším strelcom René Bourque, tri góly.

Fínsko

Fíni nedokázali vyhrať svoju základnú skupinu C, pretože v zápase o prvé miesto nestačili na rivalov zo Švédska. Práve tento duel rozhodol o víťazovi, hral sa totiž ako posledný v skupine. "Tre kronor" zvíťazili 3:1. "Suomi" však predtým poľahky porazili Nemecko (5:2) aj Nórsko (5:1). Vo štvrťfinále čelili domácej Južnej Kórey. Za priaznivého stavu 3:0 však prišli dva góly súpera, takže z toho ešte bola dráma, avšak nakoniec sa prekvapenie nerodilo a Fínsko postúpilo po výhre 5:2. Najproduktívnejším hráčom tímu a taktiež celého turnaja je 18-ročný mladík Eero Tolvanen, ktorý sa postaral už o deväť kanadských bodov (3+6). Fíni v štyroch stretnutiach nasúkali súperom šestnásť gólov, čo je najviac zo všetkých účastníkov.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Kanada v napínavom štvrťfinále zdolala Fínsko a postúpila medzi najlepšiu štvorku