Oheň v Pjongčangu uhasili snehové vločky, olympijskú štafetu prebrala Čína

Zimné olympijské hry 2018 sú definitívne ukončené.

Olympijský oheň už dohorel.(Zdroj: TASR/AP)

PJONGČANG. V poradí XXIII. zimné olympijské hry v Pjongčangu sú minulosťou. Bodku za športovým sviatkom dal nedeľňajší záverečný ceremoniál.

Štafetu od Pjongčangu prebral Peking, kde sa zimné olympijské hry uskutočnia o štyri roky.

Hry oficiálne uzavrel prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach, ktorý na koniec slávnosti vyhlásil: "Zimné olympijské hry v Pjongčangu sú ukončené."

Článok pokračuje pod video reklamou

Rusom ich vlajku nepovolili

Organizátori na úvod ceremoniálu predstavili všetky športové odvetvia, v ktorých sa bojovalo o medaily. Následne prichádzali na plochu športovci, slovenskú výpravu viedla vlajkonosička Petra Vlhová.

Kórejčania prišli medzi športovcov ako poslední, na plochu vstúpili obidve krajiny samostatne, no nakoniec sa na znak súdržnosti spojili.

Prečítajte si tiež: Ruskí športovci nepôjdu na záverečnom ceremoniále pod vlastnou vlajkou

Ruskí športovci nemohli ani na záverečnom ceremoniáli pochodovať pod svojou národnou vlajkou. MOV o tom rozhodol v nedeľu na základe odporúčania rady exekutívy.

Rusi pykali za dopingové praktiky počas ZOH 2014 v Soči.

MOV uvažoval, že im aspoň na záver ZOH povolí nastúpiť s národnou vlajkou, pozitívne dopingové nálezy reprezentanta v curlingu Alexandra Krušelnického a bobistky Nadeždy Sergejevovej im však zabránili zrušiť trest.

Zaujímavou súčasťou záverečného ceremoniálu bolo odovzdávanie medailí za záverečnú olympijskú disciplínu, ktorou bol beh žien na lyžiach s hromadným štartom na 30 kilometrov klasickou technikou.

Zlatú medailu si pred zrakmi všetkých prevzala Nórka Marit Björgenová, po novom už historicky najúspešnejšia športovkyňa na ZOH vrátane porovnania s bilanciami mužov.

Medailami boli ocenení i víťazi behu na lyžiach mužov na 50 kilometrov, zlato si prevzal Fín Ivo Niskanen.

Bach: Ukázali sme, že šport spája ľudí

Pred symbolickým odovzdaním štafety Pekingu poďakoval MOV všetkým dobrovoľníkom, ktorí sa podieľali na organizácii ZOH v Pjongčangu. V ďalších minútach prišla na rad prezentácia Pekingu ako organizátora zimnej olympiády 2022.

Ceremoniál sa niesol v duchu nadčasových moderných technológií, úžasných svetelných efektov a taktiež zazneli prvky kórejskej populárnej hudby.

Športovci predviedli úžasné výkony v duchu fair-play a ďakujem organizátorom za hry, ktoré boli poctou minulosti a prísľubom do budúcnosti.

Thomas Bach, šéf MOV

Na záver sa všetkým zúčastneným prihovoril Bach a poďakoval kórejským organizátorom za hry, ktoré ukázali svetu nové horizonty.

"Kórejská republika a KĽDR ukázali prísľub mierovej budúcnosti pre nás všetkých. Ukázali sme, že šport spája ľudí v krehkom svete a že šport buduje mosty. MOV bude pokračovať v olympijskom dialógu aj keď zhasne olympijský oheň," uviedol Bach.

"To je náš prísľub pre budúcnosť. Veľké poďakovanie patrí všetkým dobrovoľníkom, ktorý priniesli teplo do mrazivých dní. Športovci predviedli úžasné výkony v duchu fair-play a ďakujem organizátorom za hry, ktoré boli poctou minulosti a prísľubom do budúcnosti," dodal šéf MOV, po ktorého príhovore sa spustil veľkolepý ohňostroj.

Medailovú bilanciu vyhrali Nóri

Na olympiáde v Južnej Kórei sa predstavilo rekordných 2920 športovcov z 92 krajín. Najväčšiu výpravu vytvorili USA, ktorí do Ázie vyslali 242 reprezentantov.

Prečítajte si tiež: Medailová bilancia na zimných olympijských hrách 2018

Na ZOH 2018 mali rozdať dovedna 102 zlatých medailí, napokon ich bolo 103 keďže v súťaži dvojbobov udelili dva najcennejšie kovy.

Najúspešnejšou krajinou sa stalo Nórsko, jeho športovci získali 14 zlatých, 14 strieborných 11 bronzových medailí. Druhí skončili Nemci (14-10-7) a tretí sú Kanaďania (11-8-10).

Slovensko s kolekciou 1-2-0, o ktorú sa postarala biatlonistka Anastasia Kuzminová, figuruje na 17. priečke v tomto hodnotení. Slovenská výprava dovedna dosiahla 26 pozícií v prvej polovici štartovného poľa a 16 v jeho prvej tretine.

Online prenos Zimná olympiáda 2018 (ZOH): Záverečný ceremoniál

Zimné olympijské hry

25. February 2018 o 12:00
Záverečný ceremoniál
Prenos
Ďakujeme všetkým, ktorí boli súčasťou práve ukončených zimných olympijských hier. Veríme, že ste si ich užili spoločne s našimi textovými prenosmi. Veľkým športovým sviatkom vás z pozície komentátorov sprevádzali Michal Bakoš, Matej Kubove, Miroslav Kováčik, Jakub Kocourek, Tomáš Lengyel, Miroslav Revaj, Lukáš Rastislav Ovšonka, Ján Vojtaššák a Veronika Pancuráková. Ďakujeme za pozornosť a prajeme príjemný zvyšok víkendu.
14:00 Záverečný ceremoniál sa skončil.
13:57 O záver programu sa postará dídžej, ktorý na plochu pozval tanečníkov, umelcov, ale aj všetkých prítomných športovcov. Malá párty je poslednou časťou skvelej zimnej olympiády, ktorú v roku 2018 hostil juhokórejský Pjongčang.

13:54 Olympijský oheň zhasol, olympijské hry sú definitívne ukončené! Pjongčang sa s turnajom rozlúčil emotívne a vo chvíli, keď oheň zhasol, stíchla aj hudba a tribúny.
13:50 Na ploche sa zjavil nadrozmerný darček, ktorý dostali aj všetci športovci a všetci účastníci tohto ceremoniálu. Je ním snehová guľa, v ktorej majú byť symbolicky ukryté spomienky na tieto hry, ktoré sa až do smrti vryjú do pamäte všetkých zúčastnených.
13:45 Kultúrny program pokračuje tanečno-speváckym vystúpeím skupiny EXO. Všetci tanečníci sú odení v bielo-čiernej kombinácii a okolo nich krúžia terénne autá.
13:42 „Zimné olympijské hry sú ukončené!" povedal v duchu tradície Thomas Bach a pozval mládež z celého sveta, aby sa o štyri roky zúčastnila nasledujúcej zimnej olympiády v Pekingu.
13:39 „Kórejská republika a KĽDR ukázali prísľub mierovej budúcnosti pre nás všetkých. Ukázali sme, že šport spája ľudí v krehkom svete a že šport buduje mosty. MOV bude pokračovať v olympijskom dialógu aj keď zhasne olympijský ohneň. To je náš prísľub pre budúcnosť," povedal predseda Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach. „Sme nadšení olympijskými hodnotami a smerom do budúcnosti podávame pomocnú ruku každému organizátorovi. Špeciálne poďakovanie smerujem dobrovoľníkom za ich rozohriate srdcia, ktorými studené mrazy prebili. Dobrovoľníci, ďakujem za vašu ochotu!"
13:33 „Napriek nepriazni počasia sme na športoviskách dokázali uskutočniť všetky naše plány a ciele na zimných olympijských hrách. Chcem vyjadriť veľké ospravedlnenie a ľútosť všetkým športovcom, ktorí kvôli zraneniam nemohli naplniť svoje plány. Olympijské hry nás spájajú v duchu mieru a veľkých ľudských hodnôt. Prekonávali sme rasové, náboženské a národnostné rozdiely. Najmä predstavitelia Kórejskej republiky a KĽDR vybudovali priateľstvo, ktoré môže mať väčší význam ako samotný šport. Keď kráčali pod jednou vlajkou, vybudovali identitu jednotného národa. Semienko mieru bolo zasiate v Pjongčangu a veríme, že vyrastie nádherný strom pre našu budúcnosť," povedal predseda organizačného kórejského výboru Lee Hee-Bon.
13:28 Nasledovať budú oficiálne príhovory. Slovo si vezmú predseda organizačného kórejského výboru Lee Hee-Bon a predseda Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach.
13:25 Vitajte v Číne – krátky program odprezentoval ďalšieho organizátora zimnej olympiády v roku 2022. Čínski zástupcovia takisto využili pôsobivú svetelnú šou a odkázali tak na budúcnosť, ktorá nás čaká. V závere krátkeho predstavenia sa na ploche zjavilo aj logo nasledujúcich zimných hier. Vidíme sa v Pekingu!
13:17 Na počesť ďalšieho oraganizátora zimnej olympiády si teraz svet vypočuje hymnu Číny a na stožiar počas nej vystúpi čínska vlajka.
13:15 Olympijská vlajka jeuž dole zo stožiara a primátor Pjongčangu ju teraz symbolicky odovzdá predsedovi MOV Thomasovi Bachovi a ten ju posunie starostovi Pekingu, pretože práve Peking bude hostiť najbližšiu zimnú olympiádu.
13:12 Na počesť zakladateľa olympijských hier zaznela hymna Grécka a po nej nám iba 11-ročný kórejský chlapec zaspieva aj olympijskú hymnu.
13:10 Kultúrny program pokračuje ďalej. DIváci naprieč celým svetom sa teraz môžu započúvať do kórejskej verzie hip-hopu. Všetky vystúpenia sú, samozrejme, sprevádzané aj doladenou svetelnou šou.
13:05 Na plochu prišli aj členovia Komisie olympijského výboru, ktorí sa poďakovali zástupcom dobrovoľníkov, bez ktorých by sa tento turnaj v žiadnom prípade nemohol uskutočniť. Dobrovoľníci sa prihlásili z viac ako 100 krajín celého sveta a počas olympiády museli veľa obetovať, ale rozhodne do života aj veľa získali.
13:00 Skupina profesionálnych tanečníkov sa dokonale zladila so svetelnou šou a videli sme pútavé predstavenie, ktoré nám malo priblížiť technologickú budúcnosť.
12:58 Program po slávnostnej dekorácii pokračuje. Vrhneme sa do technologickej revolúcie a pozrieme sa na to, ako bude náš svet vyzerať v budúcnosti.
12:54 Medailami sú ešte ocenení aj traja najlepší muži v behu na 50 kilometrov – bronz získal Andrej Larkov z Ruska, striebro jeho krajan Alexander Bolšunov a zlato Iivo Niskanen z Fínska, takže si vypočujeme aj fínsku hymnu.

12:50 Na počesť Björgenovej si teraz celý svet vypočuje nórsku štátnu hymnu. Veľká pocta pre všetkých nórskych fanúšikov, ktorí môžu byť naozaj spokojní. Nórsko je medailovo najúspešnejšou krajinou tejto olympiády – získalo 14 zlatých, 14 strieborných a 11 bronzových medailí.
12:48 Súčasťou ceremoniálu je aj dekorovanie troch najlepších z poslednej disciplíny celých hier – behu žien na 30 kilometrov. Švédka Nilssonová si priamo pred zrakmi celého sveta prebeire bronz, striebro získala Fínka Parmakoskiová a najcennejší kov, celkovo svoj piaty na týchto hrách, dostane Marit Björgenová z Nórska.

12:43 Ďalšiu časť programu nazvali organizátori Tunel času. Jej hlavnou predstaviteľkou je morská korytnačka, kórejský symbol dlhovekosti, ktorý vyliezol z mora a cez pevninu postupne vyletí až do nebies.
12:40 Nástup športovcov sa skončil a poslední olympionici sa už usádzajú. Kultúrny program bude o chvíľu pokračovať.
12:33 Nástup športovcov uzatvára domáca Južná Kórea, ktorej tlieska aj prezidemt Mun Če-in. Tesne pred ňou prišli aj olympionici zo svernej KĽDR, pretože aj keď v úvode tieto krajiny nastúpili spoločne pod jednou vlajkou, dnes majú športovci v rukách malé vlajky oboch krajín, no prichádzajú tesne za sebou.
12:25 Nástup športovcov stále pokračuje. Všetky výpravy obchádzajú kruh vystvorený zo zástav národných výberov a premiestňujú sa priamo na vyhradené tribúny, takže táto činnosť ešte zrejme niekoľko minút potrvá.
12:19 Slovenskú zástavu priniesla Petra Vlhová. Všetci športovci s vlajkami potom v strede plochy vytvorili veľký kruh a po nich už prichádzajú aj stovky ostatných olympionikov. Na čele dlhých zástupov bolo Slovensko vedené Adamom Žampom.

12:17 Športovci, ktorí ešte neodleteli domov, už spoločne vkročili na plochu. Nástup krajín nie je jednotlivý ako pri úvodnom ceremoniíli, ale športovci prichádzajú na znak zjednotenia naraz.
12:16 Vďaka videám teraz organizátori predstavili športovcov, ktorí v predchádzajúcich dňoch bojovali pod olympijskými kruhmi. Po skončení videí by sa už športovci mali objaviť priamo na ploche.
12:12 Hudobné vystúpenie pokračuje a je doplnené o množstvo svetelných efektov. Moderné technológie v strede plochy vytvorili monumentálnu pagodu – budhistickú vežovitú stavbu.
12:08 Symbolicky 23 detí prinieslo na štadión juhokórejskú vlajku, ktorá za zvukov štátnej hymny vystúpala po stožiari nahor. Po konci zvukov hymny bude nasledovať vystúpenie iba 13-ročného miestneho gitaristu.

12:06 Do čestnej lóže prišli prezident Južnej Kórey Mun Če-in a predseda Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach, ktorí sa postupne pozdravili s ďalšími prítomnými zástupcami rôznych štátov, okrem iného aj s dcérou amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivankou Trumpovou.
12:04 V samom závere vystúpenia sa deti usporiadali do znaku olympijských kruhov a nad štadiónom sa vzápätí spustil prvý kratší ohňostroj.
12:03 V úvode sa na ploche predstavujú školáci, ktorí znázorňujú všetky športy, ktoré sme na olympiáde v uplynulých dňoch videli. Ich tanečno-športové výstupenie je doplnené aj skvelou svetelnou šou, ktorá všetko iba umocňuje.
12:01 Celý program nazvali organizátori Vlna budúcnosti. Rovnako ako pri úvodnom ceremoniáli, aj teraz sa vystúpenia budú niesť v duchu moderných technológií budúcnosti, ale aj harmónie a mieru.
12:00 Záverečný ceremoniál sa začína.
História zimných olympijských hier:
1924 – Chamonix (Francúzsko)
1928 – Svätý Móric (Švajčiarsko)
1932 – Lake Placid (USA)
1936 – Garmisch-Partenkirchen (Nemecko)
1948 – Svätý Móric (Švajčiarsko)
1952 – Oslo (Nórsko)
1956 – Cortina d'Ampezzo (Taliansko)
1960 – Squaw Valley (USA)
1964 – Innsbruck (Rakúsko)
1968 – Grenoble (Francúzsko)
1972 – Sapporo (Japonsko)
1976 – Innsbruck
1980 – Lake Placid
1984 – Sarajevo (Juhoslávia – dnes Bosna a Hercegovina)
1988 – Calgary (Kanada)
1992 – Albertville (Francúzsko)
1994 – Lillehammer (Nórsko)
1998 – Nagano (Japonsko)
2002 – Salt Lake City (USA)
2006 – Turín (Taliansko)
2010 – Vancouver (Kanada)
2014 – Soči (Rusko)
2018 – Pjongčang (Južná Kórea)
Vážení športoví fanúšikovia, srdečne vás vítame pri oficiálnom konci XXIII. zimných olympijských hier. Obrovský športový sviatok dnes ukončíme slávnostným ceremoniálom, z ktorého vám vďaka nášmu podrobnému textovému prenosu určite neunikne nič podstatné.

Olympionici sa tento rok stretli v Južnej Kórei. Veľký športový sviatok sa uskutočnil v Pjongčangu, ale súťažilo sa aj v strediskách Bokwang a Kangnung. Pjongčang sa o usporiadateľstvo predtým pokúšal už dvakrát, ale v rokoch 2010 a 2014 neuspel.

Tohtoročnej zimnej olympiády sa zúčastnilo 92 krajín a športovci z Ruska, ktorí štartovali pod olympijskou vlajkou. Celkovo je to o 5 krajín viac než pred štyrmi rokmi v Soči. Najviac výprav (až 50) pricestovalo z Európy, 20 reprezentácií prišlo z Ázie, 12 z Ameriky, 8 z Afriky a 3 z Austrálie a Oceánie.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hyundai má SUV pre každého
 2. Modernú predajňu Fresh potravín otvorili už aj v Solivarii
 3. Prečo odchádzajú malí dodávatelia energií z trhu?
 4. Lanovka môže vrátiť Smokovce na lyžiarsku mapu
 5. Expert odporúča: Šesť rád, ako si ochrániť domácu sieť
 6. Testovali sme za vás, čo všetko vydržia solárne kolektory
 7. Projekt Zelené Grunty si získal priazeň Košičanov
 8. Tipy od sprievodkyne: Spoznajte tajné zákutia Barcelony
 9. Najväčší veľtrh na východe sa blíži - od zvoncov po rodinné domy
 10. Talent - vzdelanie - úspech
 1. Hyundai má SUV pre každého
 2. Modernú predajňu Fresh potravín otvorili už aj v Solivarii
 3. Naše finančné družstvo - príbeh Mateja Kračinovského
 4. Prečo odchádzajú malí dodávatelia energií z trhu?
 5. BILLA Slovensko zavádza nové ekologickejšie tašky
 6. Študenti architektúry SvF STU predstavili návrh obnovy paláca
 7. Naše finančné družstvo - vlastnené bežnými ľuďmi
 8. Lanovka môže vrátiť Smokovce na lyžiarsku mapu
 9. Testovali sme za vás, čo všetko vydržia solárne kolektory
 10. Expert odporúča: Šesť rád, ako si ochrániť domácu sieť
 1. Tipy od sprievodkyne: Spoznajte tajné zákutia Barcelony 16 388
 2. Expert odporúča: Šesť rád, ako si ochrániť domácu sieť 9 216
 3. Najväčší veľtrh na východe sa blíži - od zvoncov po rodinné domy 8 499
 4. Prepojenie Smokovcov s Lomnicou pomôže obom strediskám 6 815
 5. Online test: Aké bude Vaše zdravie o pár rokov? 6 479
 6. Volkswagen v Ženeve: kruh sa uzatvára 4 886
 7. Lanovka môže vrátiť Smokovce na lyžiarsku mapu 4 647
 8. Motorkári sú šťastnejší ľudia. Prečo je to tak? 4 280
 9. Dovolenka s deťmi v Grécku: Najlepšie hotely pre rodiny 4 044
 10. Máte radi zázvorový čaj? Táto slovenská firma s ním prišla prvá 3 617

Téma: Zimné olympijské hry (história, rekordy, športy, zaujímavosti)


Článok je zaradený aj do ďalších tém Online prenosy

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Majetok manželky šéfa protikorupčnej polície preverí prokuratúra

Manželka policajného funkcionára spoluvlastní nákupnú pasáž za 45 miliónov eur a pôsobí vo firme Zoroslava Kollára a Norberta Bödöra.

KOMENTÁRE

Zoznámte sa, na scénu prichádza Fico IV

Divoký sen opozície o predčasných voľbách zostane nenaplnený.

DOMOV

Drucker chce vracať dôveru v políciu a vymeniť Gašpara

Ministerstvo vnútra bude viesť Tomáš Drucker.

Neprehliadnite tiež

Borbély: Chcel som byť novinárom. Podľa otca by som však za komunizmu skončil v kotolni

Názory na slovník Ladislava Borbélyho sa líšia. Je však azda najznámejším spolukomentátorom na Slovensku.

Takmer všetok doping je na východ od Košíc. Česi do Ruska nejdú, Slováci áno

Českí biatlonisti nebudú súťažiť v Rusku. Francúzska hviezda Martin Fourcade cúvol, problém nemajú ani Slováci.

Košice po predĺžení zdolali Banskú Bystricu, Trenčín si vypracoval mečbaly

Poprad musí vyhrať štyrikrát za sebou, aby postúpil medzi elitnú štvorku.

Súperi Slovákov? Modlia sa päťkrát denne aj cez polčas s rozhodcami

Futbalistov Slovenska čaká vo štvrtok v Bangkoku prvý zápas Kráľovského pohára, ich súperom budú Spojené arabské emiráty.