Čilič sa stal prvým finalistom na Australian Open, v troch setoch porazil Edmunda

Chorvátsky tenista bol lepší, v semifinále nestratil ani set.

Marin Čilič.Marin Čilič.(Zdroj: TASR/AP)

MELBOURNE. Chorvátsky tenista Marin Čilič sa stal prvým finalistom mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne.

V úvodnom semifinále si ako nasadená šestka poradil s Britom Kyleom Edmundom 6:2, 7:6 (4), 6:2. V dueli o druhý grandslamový titul nastúpi šampión US Open z roku 2014 v nedeľu od 9.30 h proti víťazovi súboja medzi obhajcom titulu Švajčiarom Rogerom Federerom a Hyeonom Chungom z Kórejskej republiky.

Edmund mal hneď v úvodnom geme k dispozícii dva brejkbaly, Čilič ich však odvrátil a v ďalších minútach bol na centri v aréne Roda Lavera lepší hráč.

V prvom sete dvakrát prelomil podanie súpera a získal ho jasne vo svoj prospech. Čilič hral agresívne od základnej čiary, kvalitne podával, dobre sa pohyboval po kurte. V druhom sete si obaja hráči držali svoje podanie a tak na rad prišiel tajbrejk, v ktorom mal navrch Čilič.

Na začiatku tretieho dejstva sa Chorvát po rýchlom brejku ujal vedenia 3:1 a šancu na postup do svojho prvého finále na Australian Open už z rúk nepustil.

"Kľúčový bol tajbrejk druhého setu. Niektoré moje servisy v druhom sete neboli ideálne, Edmund sa aj vďaka viacerým víťazným forhendom chytil. Hrá výborný tenis, mal ťažkú cestu do semifinále, veď zdolal Grigora Dimitrova.

Načítavám video...

Má pred sebou svetlú budúcnosť a želám mu iba to najlepšie. Som rád, že sa napriek náročnému programu v Melbourne cítim kondične dobre. Ďakujem celému môjmu tímu i fyzioterapeutovi. Počkám si, kto bude môj finálový súper. Chung predvádza skvelé výkony, tento povrch mu veľmi vyhovuje.

Roger výborne podáva a hrá extrémne agresívne. Vždy je ťažké, keď ho necháte kontrolovať hru, pretože sa veľa nabeháte. Musím byť agresívny a dobre servovať," povedal Čilič v prvom pozápasovom interview s bývalým americkým tenistom Jimom Courierom.

Edmund bol po zápase sklamaný, s celkovým vystúpením na Australian Open však vyslovil veľkú spokojnosť.

"Boli to skvelé dva týždne. Po prvý raz sa mi na grandslamovej pôde podarilo dostať tak ďaleko a dvakrát som si zahral na centri v aréne Roda Lavera. Vyhral som veľa náročných zápasov a získal niekoľko cenných skalpov. S jedlom rastie chuť a túžim po ďalších úspechoch. Z Melbourne odchádzam s veľmi pozitívnymi dojmami," povedal Brit na tlačovej konferencii.