Je to definitívne, Kuzminovej brat a ďalších 46 Rusov do Pjongčangu nepôjde

Sergej Usťugov (vľavo), Viktor Ahn (uprostred) a Anton Šipulin nebudú štartovať na ZOH 2018.
Sergej Usťugov (vľavo), Viktor Ahn (uprostred) a Anton Šipulin nebudú štartovať na ZOH 2018. (Autor: TASR/AP, SME - Gabriel Kuchta)
TASR|9. feb 2018 o 05:56

Pre vylúčených športovcov by sa mali na viacerých miestach organizovať alternatívne súťaže.

PJONGČANG. Ďalších 45 športovcov a dvaja členovia realizačných tímov sa nepripoja k oficiálnej výprave Olympijských športovcov z Ruska na zimnej olympiáde v Pjongčangu.

Rozhodol o tom v piatok Športový arbitrážny súd (CAS), ktorý neuznal odvolanie proti zákazu zo strany Medzinárodného olympijského výboru (MOV).

MOV je spokojný

Arbitráž vlastne rozhodla, že hoci neuznáva olympijským hnutím udelené doživotne tresty týmto športovcom, uznala doktrínu MOV o vylúčení ich účasti na ZOH v Kórejskej republike.

Všetkým účastníkom konania CAS minulý týždeň úplne zrušil doživotné olympijské tresty po preskúmaní výsledkov dopingového škandálu na ZOH 2014 v Soči. MOV však následne odmietol pozvať týchto športovcov do Pjongčangu.

"Rozhodnutie MOV nepozvať ruských športovcov na hry nemožno charakterizovať ako sankciu, ale skôr ako rozhodnutie o ich spôsobilosti štartovať," uviedol CAS. Podľa súdu je postup MOV pri schvaľovaní účasti športovcov na hrách legitímny.

Verdikt arbitrážneho súdu privítali predstavitelia MOV s uspokojením. "Vítame toto rozhodnutie, ktoré podporuje boj proti dopingu," stálo v prvom oficiálnom vyjadrení olympijského hnutia.

Rusi zrejme zorganizujú vlastné súťaže

"Je to nespravodlivé," reagoval na piatkový verdikt CAS ruský minister športu Pavel Kolobkov. Podľa neho CAS iba prevzal argumenty Medzinárodného olympijského výboru, no na neúčasť ďalších ruských športovcov v Pjongčangu údajne neexistuje žiadny pádny argument.

Pre vylúčených športovcov by sa teraz mali na viacerých miestach v Rusku (v Soči či Petrohrade) organizovať alternatívne súťaže, kde očakávajú účasť až 900 športovcov.

MOV ako privátny klub

Ruský vicepremiér Vitalij Mutko po verdikte CAS prirovnal Medzinárodný olympijský výbor ku "komerčnému privátnemu klubu". Podľa neho "systém pozývania alebo nepozývania športovcov na hry je rovnaký ako pri súkromnom komerčnom turnaji klubov. Toto sú ale olympijské hry."

Predseda zahraničného výboru ruskej Rady federácie Konstantin Kosačev je presvedčený, že rozhodnutia CAS a MOV sú z veľkej časti politické.

"Západní politici sa chcú pomstiť Rusku za veľkolepé hry v Soči, za Ukrajinu, Krym a Sýriu. Nepochybujem o tom, že rozhodnutie CAS bolo prijaté pod nátlakom MOV," vyhlásil Kosačev podľa agentúry DPA.

Olympijský víťaz zo Soči krasokorčuliar Maxim Traňkov vyhlásil, že toto všetko považuje za test ruskej vytrvalosti. "Čo nás nezabije, to nás posilní a vrátime sa silnejší. Všetkým dokážeme, že sa s nami nezaobchádza spravodlivo."

Proti verdiktu protestovala aj dolná komora ruského parlamentu: "Ide o surový tlak a politický boj v oblasti športu, ktorý odporuje olympijským princípom. Dvojité štandardy v oblasti športu uškodili medzinárodnému olympijskému hnutiu."

Športový arbitrážny súd pôvodne dopingovo očistil a následne neuznal námietky proti suspendácii zo ZOH 2018 viacerým osobnostiam ruského i svetového športu.

Sú medzi nimi napríklad šesťnásobný olympijský víťaz v rýchlokorčuľovaní Viktor Ahn, traja bývalí hokejisti z NHL (Anton Belov, Sergej Plotnikov a Valerij Ničuškin) a tiež biatlonista Anton Šipulin, brat slovenskej biatlonistky Anastasie Kuzminovej.

Na zimnej olympiáde, ktorá niekoľko hodín po verdikte štartuje otváracím ceremoniálom, sa tak zúčastňuje Medzinárodným olympijským výborom pôvodne uznaných 168 ruských športovcov pod neutrálnym štatútom.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Je to definitívne, Kuzminovej brat a ďalších 46 Rusov do Pjongčangu nepôjde