Skáč. Tak nie, čakaj. Švajčiarov skok sa natiahol na dva dni

Simon Ammann.
Simon Ammann. (Autor: TASR/AP)
Marián Szűcs|10. feb 2018 o 17:29

Súťaž skokanov na lyžiach na olympiáde poznačila zima a silný vietor.

PJONGČANG, BRATISLAVA. Keď sa prvýkrát chystal na štart finálového kola, bola ešte sobota. Kým sa však Švajčiar Simon Ammann konečne mohol spustiť z mostíka, bolo už po polnoci a v Pjongčangu bola nedeľa.

Olympijskú súťaž skokanov na lyžiach na strednom mostíku výrazne ovplyvnilo nepriaznivé počasie - okrem zimy predovšetkým silný, premenlivý vietor.

Sadnúť a vstať. A znova

Už v prvom kole nebola súťaž plynulá, mnohí skokani museli na svoje pokusy čakať, kým sa vietor aspoň na chvíľu trochu ustáli. Podobné to bolo aj vo finále.

Najviac sa na štarte vytrápil spomínaný Ammann, štvornásobný olympijský víťaz. Sadol si na štartovaciu lavičku, ale na priaznivé veterné podmienky čakal márne. Po chvíli ho zo štartu stiahli.

Situácia sa potom opakovala ešte vari päťkrát. Premrznutý Švajčiar sa triasol od zimy. Nepomohla ani deka, ktorou ho prikrývali. Štart sa donekonečna odkladal.

Keď napokon zasvietilo zelené svetlo, ktoré značilo povolenie na štart, neváhal ani chvíľku. Okamžite sa spustil dolu mostíkom. Chcel to mať konečne za sebou. Napriek okolnostiam predviedol veľmi dobrý skok a napokon skončil na 11. mieste.

Nór strácal cit v nohách

Na svoj pokus museli čakať takmer všetci skokani. Snažili sa sústrediť napriek tomu, že nevedeli, kedy a či vôbec sa na mostík dostanú.

Najlepšie sa s extrémnymi podmienkami vysporiadal Nemec Andreas Wellinger. Po prvom kole bol až štvrtý, ale vo finále predviedol dokonalý skok, na ktorý už nik zo súperov nedokázal zareagovať.

“Neuveriteľné. Asi mi potrvá pár dní, kým si to uvedomím. Môj druhý skok bol naozaj skvelý," vravel Wellinger.

Kamil Stoch.
Kamil Stoch. (Autor: TASR/AP)

Smútili najmä Poliaci. Po prvom kole im patrilo čelo pretekov - prvý bol Stefan Hula a druhý Kamil Stoch. Finále im však nevyšlo a spadli tesne za pódium.

Zvyšné medaily brali Nóri - striebro Johann André Forfang a bronz Robert Johansson.

"Bola to poriadna výzva, vo finále som už začal strácať cit v nohách," priznal Johansson. Počas vyvrcholenia pretekov bolo dvanásť stupňov pod nulou.

"Ale aj tak mi vyšiel fantastický skok a dostal som sa až na pódium. Rád zase stratím cit v nohách, ak to prinesie rovnaký výsledok," vtipkoval Nór s precízne pestovanými fúzmi. Skokanov ešte čakajú preteky na veľkom mostíku aj súťaž tímov.

Vietor ničí aj ďalších

S náročnými podmienkami nezápasili v sobotu len skokani. Podobne na tom boli aj biatlonistky v rýchlostných pretekoch. Na strelnici fúkal nepríjemný vietor, ktorý navyše často menil smer.

Iba tri z 87 biatlonistiek, ktoré v pretekoch štartovali, trafili všetkých desať terčov. Všetky ostatné museli bežať trestné okruhy.

Najhoršie dopadla Američanka Joanne Reidová, ktorá netrafila až sedem terčov.

Vietor ohrozuje aj ďalšie súťaže v Pjongčangu. Organizátori museli preložiť lyžiarsky zjazd mužov, ktorý sa mal ísť v nedeľu. Náhradný termín zatiaľ nie je známy.

Podľa predpovede má byť veľmi nepriaznivé počasie aj v pondelok. Opäť tak budú trpieť biatlonistky. Na programe sú totiž stíhacie preteky, v ktorých budú štartovať aj Slovenky Anastasia Kuzminová a Paulína Fialková.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Skáč. Tak nie, čakaj. Švajčiarov skok sa natiahol na dva dni