Kužmová po veľkom boji zdolala Potapovovú a rozhodla o víťazstve Slovenska

O tri slovenské body sa postarali tri rozdielne hráčky.

Viktória Kužmová sa raduje po premenenom mečbale.(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Slovenské tenistky sa rovnako ako vlani prebojovali do aprílovej baráže o účasť vo svetovej skupine Pohára federácie.

V dueli 1. kola II. svetovej skupiny totiž vedú v bratislavskom NTC nad Ruskom už 3:1.

Prvé víťazstvo proti Rusku

Prečítajte si tiež: Láka ju psychológia. Kužmová stúpa v rebríčku, škola musí ísť bokom

O rozhodujúci tretí bod pre domáci tím sa zaslúžila Viktória Kužmová, ktorá zdolala Anastasiu Potapovovú 3:6, 6:3, 6:4. Iba 16-ročná ruská debutantka nahradila pôvodne nominovanú Annu Kalinskú.

Slovenky zdolali Rusky v Pohári federácie vôbec prvýkrát, v predchádzajúcich troch vzájomných dueloch ťahali za kratší koniec.

Súperky v baráži o elitnú osmičku (21.-22. apríla) spoznajú v utorok 13. februára o 11.00 SEČ, keď je v londýnskej centrále ITF na programe žreb. Zverenky kapitána Mateja Liptáka budú s najväčšou pravdepodobnosťou figurovať medzi nenasadenými tímami.

Kužmová musela stav zápasu otáčať

V úvode zápasu medzi Kužmovou a Potapovovou si obe hráčky suverénne vyhrávali svoje podania. V dlhom siedmom geme za stavu 3:3 mala Slovenka k dispozícii niekoľko brejkbalov, nebojácne hrajúca Potapovová ich však odvrátila.

V ďalšom geme zobrala Kužmovej servis a prvý set sa stal jej korisťou.

V druhom dejstve Kužmová zlepšila dĺžku úderov a vo výmenách dokázala dostať Potapovovú pod tlak. Za stavu 2:1 nevyužila vedenie 40:0, v šiestom geme však zobrala súperke servis a výhodu brejku pretavila v zisk druhého setu.

V rozhodujúcom dejstve za stavu 0:1 čelila Kužmová trom brejkbalom, vo štvrtom geme ďalším dvom.

Všetky však odvrátila, v Tildenovom geme aj vďaka viacerým víťazným bekhendom prelomila podanie Potapovovej a zápas už dotiahla do úpešného konca.

Za stavu 5:4 premenila po úspešnom smeči hneď prvý mečbal a pripísala si na konto prvé fedcupové víťazstvo v kariére.

Liptáka prekvapil Čepelovej servis

"Získať rozhodujúci tretí bod pre Slovensko je úžasný pocit. Pred zápasom som sa snažila na to nemyslieť, že mám šancu posunúť náš tím do baráže, no bola som nervózna. V prvom sete som prehrala ťažký gem za stavu 3:3 a potom som si prehrala podanie," uviedla Kužmová pre RTVS.

"Hovorila som si však, že ešte nič nie je stratené. V druhom sete som sa snažila hrať maximálne koncentrovane a verila som, že súperku postupne zlomím. Bolo to ťažko vybojované, no o to krajšie víťazstvo. Diváci boli skvelí, vytvorili fantastickú atmosféru," dodala.

Prečítajte si tiež: Tri body získali tri rozdielne hráčky. Slovenky na štvrtý pokus zdolali Rusky

Kapitán slovenského tímu bol pred nedeľňajšími zápasmi optimistom.

"Neúčasť Magdy bola pre nás oslabenie, no veril som, že Janka s Vikou to zvládnu. Janku som tak dobre servovať ešte asi nevidel, Vichľancevovú nepustila k jedinému brejkbalu," priznal.

"Súperku pretlačila aj vo výmenách. Viky bola na začiatku zápasu trochu zakríknutá, postupne sa však dostala do svojho rytmu. Na začiatku tretieho setu zvládla pri svojom podaní ťažké stavy, podržala si podanie a potom súperku brejkla. Som na obe dievčatá hrdý," dodal Lipták.

Online prenos: Viktória Kužmová - Anastasia Potapovová (Slovensko - Rusko, Fed Cup 2018)

Fed Cup 2018
11. February 2018 o 17:01
KužmováKužmová
2:1
3:6, 6:3, 6:4
Koniec
PotapovováPotapovová
Prenos
Slovensko po prvýkrát v histórii zvíťazilo v Pohári federácii nad Ruskom. O všetkom rozhodli dnešné dve dvojhry. V tej druhej predviedla slovenská hviezdička Viktória Kužmová neuveriteľne bojovný výkon, keď po prehratom prvom sete v polovici toho druhého úplne otočilo vývoj zápasu. V rozhodujúcich momentoch ukázala väčšiu psychickú odolnosť, za čo bola napokon odmenená. Slovensko tak víťazí 3:1 na zápasy. Na programe by mala byť ešte záverečná štvorhra, jej osud však závisí na dohode nehrajúcich kapitánov Mateja Liptáka a Anastasie Myskinovej. Ak sa bude konať, tak vám ju, samozrejme, prinesieme v našom online prenose. Pre túto chvíľu vám však už ďakujem za pozornosť!
Koniec zápasu
6:4Tak posledná výmena absolútne definovala celý tento duel. Anastasija Potapovová predvádzala neuveriteľnú obranu, no bojovnosť Viktórie Kužmovej a následný forhendový víťazný úder ukončuje tento duel a rozhoduje tak o postupe Slovenska do play-off o Svetovú skupinu Pohára federácie! Kužmová zvíťazila v troch setoch, ten tretí ovládla 6:4!
40-30Mečbal! Fantastický servis Kužmovej poslala Anastasija Potapovová len do autu a Slovenka tak môže v nasledujúcej výmene ukončiť tento zápas!
30-30Teraz však musíme pochváliť aj ruskú tenistku, ktorá predviedla úžasný forhend k základnej čiare. Mečbal alebo brejkbal?
30-15Klobúk dole pred Viktóriou Kužmovou, ktorá si svoje prvé eso v treťom sete schovala na takmer ideálny okamih.
15-15Túto dlhšiu výmenu však o niečo lepšie zvládla Anastasija Potapovová, a tak je stav v tomto geme opäť nerozhodný.
15-0Začína vynikajúco. Servis von z kurtu a následný nekompromisný forhend jej prináša úspech.
5:4Slovenka síce bojovala, Anastasija Potapovová však tento mimoriadne dôležitý gem zvláda. Viktória Kužmová to bude musieť zvládnuť na vlastnom podaní.
40-ANeuveriteľné. Dnes už po niekoľkýkrát zahralo jastrabie oko s Ruskou, ktorá sa tak znova dostáva späť do výhody.
40-40Opäť sa však vraciame na zhodu. Kužmová bojuje a zápas chce ukončiť v tomto geme.
40-APotapovová ide opäť do výhody po ďalšom krátkom returne z rakety Viktórie Kužmovej.
40-40Následne ale robí 16-ročná Ruska zbytočnú chybu a je z toho opäť zhoda.
40-ATak zatiaľ nie, Anastasija Potapovová získava výhodu na svoju stranu.
40-40A dokonca sa dostáva slovenská tenistka na zhodu! Dočkáme sa už v nasledujúcej výmene mečbalu pre Slovensko?
30-40Výborne. Viktória Kužmová zabojovala a z mimoriadne náročnej pozície zahrala skvelý víťazný úder.
15-40Následne však priichádza opäť až príliš odovzdaný return z rakety slovenskej tenistky.
15-30Toto by mohlo pomôcť. Víťazný úder Kužmovej znamená zníženie stavu v tejto hre.
0-30Aj ďalšia výmena ide na konto ruskej tenistky. Anastasija Potapovová vedie pri vlastnom servise už o dve výmeny.
0-15Viktória Kužmová však teraz poslala na druhú stranu až príliš krátky return a Ruska sa nenechala viac ponúkať.
5:3Je to veľmi dobré. Skvelý prvý servis Kužmovej znamená, že Slovensko delí jediný gem od postupu do baráže o svetovú skupinu Fed cupu.
40-30Fantázia, tak toto chcelo veľkú guráž zo strany slovenskej tenistky! Mimoriadne náročný úder, ku ktorému sa Kužmová musela dokonca zohnúť zahrala milimetrovo presným bekhendom do odkrytej časti kurtu!
30-30Viktória Kužmová zapojila kvalitný prvý servis a zatiaľ sa vyhla hrozbe brejkbalov zo strany svojej súperky. Nasleduje výmena s obrovskou dôležitosťou.
15-30Do tejto výmeny sa zapojila aj páska. Bohužiaľ, tá ponúkla ruskej tenistke viac času, aby si pripravila svoj následný víťazný forhend.
15-15Viktória Kužmová však reaguje ideálne, keď dobrým úderom od základnej čiary vyrovnáva stav tohto extrémne dôležitého gemu.
0-15Slovenská tenistka musela ísť po tesnom aute z prvého servisu cez druhé podanie, čo dokázala na zisk fiftínu využiť Anastasija Potapovová
4:3Fantázia! Anastasija Potapovová posiela svoj bekhend od základnej čiary len do autu a Viktória Kužmová tak získava jej servis! Slovenka vedie 4:3 a pôjde podávať!
40-30Prvú hrozbu straty servisu ešte Anastasija Potapovová odvracia skvelým prvým servisom.
40-15Tak v tomto geme Kužmovej bekhend doslova "píše". Z tejto časti rakety tam Slovenke padá jedna skvelá loptičlka za druhou a razom sú z toho dva brejkbaly na jej strane!
30-15Anastasija Potapovová musela ísť cez druhý servis, Slovenka na returne pritlačila a následne víťazným bekhendom získala túto výmenu na svoju stranu.
15-15Veľká škoda. Viktória Kužmová mala veľkú príležitosť ukončiť túto výmenu, napokon však z pomerne jednoznačnej pozície robí chybu a stav je tak nerozhodný.
15-0Viktória Kužmová navyše vstupuje do siedmeho gemu úspešným víťazným úderom od základnej čiary a získava tak fiftín na svoju stranu.
3:3Je to dobré. Toto bol zatiaľ snáď najlepší gem na podaní v treťom sete zo strany slovenskej hráčky, ktorá ho ukončila dobrými údermi priamo na telo Potapovovej a tá si s nimi nedokázala poradiť.
40-30Tento gem však zatiaľ pokračuje ďalej, keď to Viktória Kužmová so svojim forhendom v tomto prípade trochu ustrelila.
40-15Dobrý servis na telo od Kužmovej a následný return do pásky od ruskej tenistky prináša na stranu Slovenky dva gembaly.
30-15Vynikajúci bekend po čiare od Viktórie Kužmovej. Loptička dopadla takmer milimetrovo presne na základnú čiaru a Potapovová sa za ňou len neveriacky obzrela.
15-15Následne tam však už Slovenke padol aj prvý servis, čo Kužmová využila na zisk tohto fiftínu.
0-15Viktória Kužmová musela ísť cez druhý servis, ktorý však jej súperka prečítala a pripisuje si na svoje konto víťazný return z forhendovej časti rakety.
2:3Anastasija Potapovová znova trafila prvý servis, na ktorý nedokázala Viktória Kužmová nájsť odpoveď a poslala ho len ďaleko za základnú čiaru.
30-40Tak to je obrovská škoda. Slovenská tenistka má v posledných výmenách trochu problém s dĺžkou svojich úderov a aj tento forhend spadol niekoľko centimetrov za základnú čiaru.
30-30Kužmová poslala svoj bekhend priamo pod nohy Rusky, a tá ho dokázala vrátiť len úderom do pásky. Vyrovnané, po 30.
15-30Viktória Kužmová hrá však v niektorých momentoch na príjme až príliš netrpezlivo, čo sa je v tejto chvíli nevyplatilo, keď jej return končí len mimo kurtu.
15-15Zdrvujúca ofenzíva Kužmovej musela priniesť úspech. Tvrdý forhend na základnú čiaru zo strany Slovenky poslala jej súperka len do siete.
0-15Anastasija Potapovová vstupuje do piateho gemu tretieho setu lepšie, Slovenka posiela svoj forhend len do autu.
2:2Tak toto bolo poriadne na nervy. Viktória Kužmová však tento mimoriadne náročný gem zvláda vďaka skvelému víťaznému forhendu z pomerne náročnej pozície.
A-40Výkon Slovenky ako na hojdačke pokračuje ďalej. Po tretej dvojchybe v jednom geme prichádza vynikajúcim spôsobom zvládnutá výmena.
40-40Viktória Kužmová však v tomto geme daruje už tretí fiftín svojej súperke absolútne zbytočnou dvojchybou. Tri pokazené servisy v jednom geme, to sa často nevidí.
A-40Slovenka opäť zariskovala na prvom servise a tentokrát sa jej to vyplatilo, keď sa jej znova podarilo otočiť nepriaznivý vývoj tejto hry.
40-40Výborne! Skvelým pohybom a dobre umiestneným tvrdým forhendom odvracia Kužmová aj ďalší brejkbal!
30-40Prišiel vynikajúci servis presne do rohu vymedzeného priestoru, ktorý Potapovová poslal len mimo kurtu.
15-40Neuveriteľné. Výkon Viktórie Kužmovej ako na hojdačke pokračuje ďalej. Dvojchyba, víťazný úder a dvojchyba. Čo príde tentokrát?
15-30Skvelé. Slovenka odpovedá nekompromisným a skvelom umiestneným forhendom do odkrytej časti kurtu.
0-30Tak toto je veľká nepríjemnosť. Slovenka sa znova dostáva do problémov vlastnou vinou, keď zaznamenáva zbytočnú dvojchybu.
0-15Navyše, Viktória Kužmová začína ďalší gem na servise mimoriadne krátkym forhendom, ktorý Anastasija Potapovová využíva na nekompromisný víťazný úder.
1:2Anastasija Potapovová znova vyťahuje mimoriadne precízne umiestnený servis, na ktorý nenašla Viktoria Kužmová odpoveď. Takmer bezproblémový gem pre ruskú tínedžerku.
15-40Napriek tomu sú však z toho predsa len dva gembaly na strane ruskej tenistky.
15-30Vyzerá to však tak, že v posledných momentoch začína mať v dlhých výmenách navrch predsa len slovenská hráčka.
0-30Anastasija Potapovová po nezvládnutom závere druhého setu opäť na servise predvádza pomerne suverénny výkon.
0-15Loptu získava Potapovová.
1:1Je to dobré. Slovenská tenistka bola v tejto hre na servise v obrovských problémoch, no sériou šiestich fiftínov v rade predsa len vyrovnáva stav v tomto sete.
A-40Viktória Kužmová otáča vývoj tohto gemu ďalším skvelým servisom do série.
40-40Fantázia! V náročnej chvíli vyťahuje Viktória Kužmová skvelý servis, na ktorý nenašla Ruska adekvátnu odpoveď.
30-40Výborne. Slovenka odvracia po ďalšom víťaznom údere aj druhý brejkbal, ešte je tu však tretia príležitosť pre Rusku.
15-40Tentokrát sa už Viktória Kužmová chybe na sieti vyhla a prvý brejkbal je tak minulosťou.
0-40Pozor. Ani jastrabie oko teraz nepomohlo Viktórii Kužmovej, ktorá tak stráca ďalšiu výmenu a pri svojom servise tak bude musieť čeliť až trom brejkbalom!
0-30Tak toto je veľmi nepríjemný vstup do tretieho setu, Anastasija Potapovová získava ďalší fiftín v rade.
0-15Neuveriteľnú chybu teraz predviedla Viktória Kužmová, ktorá svoju súperku vyhnala von z kurtu, prišla si po jasný víťazný volej na sieť, no loptička z jej rakety dopadla len do autu!
0:1Anastasija Potapovová predviedla na záver prvej hry tretieho setu víťazný úder z mimoriadne náročnej pozície a ide tak do vedenia 1:0.
15-40Tentokrát mala Ruska aj trochu šťastia, keď loptička z bekhendu Viktórie Kužmovej padá tesne do autu.
15-30Viktória Kužmová robila, čo mohla, Anastasija Potapovová však predviedla zdrvujúcu ofenzívu už od svojho prvého servisu.
15-15Anastasija Potapovová ale reaguje a vyrovnáva stav prvého gemu rozhodujúcej časti hry.
15-0Tretí set otvára na podaní Anastasija Potapovová, no prvý fiftín ide na konto Viktórie Kužmovej po bezchybnom bekhendovom údere.
6:3Fantázia! Viktória Kužmová podala najmä v druhej polovici druhého setu takmer bezchybný výkon a získava ho na svoju stranu pomerom 6:3. O víťazke tohto mimoriadne dôležitého zápasu tak rozhodne tretí set.
40-30Na prvý raz to ešte nevyšlo, Viktória Kužmová však má ešte jednu šancu.
40-15A dokonca sa Slovenka dostáva k dvom setbalom pri vlastnom servise!
30-15Výborne. Vynikajúce podanie slovenskej tínedžerky znamená, že je dve loptičky od zisku druhého setu.
15-15VIktória Kužmová ale zapája kvalitný servis a vyrovnáva stav snáď poslednej hry druhého setu.
0-15Viktória Kužmová mala výmenu vynikajúco rozhoratú, no Anastasija Potapovová predviedla bezchybnú defenzívu a ide do vedenia v deviatom geme druhého setu.
5:3Je tomu tak, Viktória Kužmová si to však bude môcť dopodávať pri vlastnom servise.
15-40Anastasija Potapovová však nevyzerá, že by pripustila v tomto geme nejakú šancu na ukončenie setu pre Viktóri Kužmovú.
15-30Vynikajúci return zo strany slovenskej hráčky jej ešte dáva šancu v tomto geme.
0-30Tento return Viktórii Kužmovej absolútne nevyšiel a Ruska tak ide do vedenia už o dve loptičky.
0-15Tak toto je neuverieľné. Viktória Kužmová veľmi dobre skrátila hru, no Anastasija Potapovová loptičku dokázala loptičku dobehnúť a aj s pomocou pásky zakončila výmenu.
5:2Je to skvelé. Viktória Kužmová potvrdila zisk brejku ideálnym spôsobom – čistou hrou na servise a v druhom sete vedie už 5:2.
40-0Konečne sa slovenská tenistka nakopla k výkonu, ktorý sme od nej sledovali najmä v prvej polovici prvého setu!
30-0Jednoduchá taktika Kužmovej vychádza. Dobre umiestnený servis a následný nekompromisný víťazný úder a vedenie 30:0.
15-0Slovenka začala pre seba dôležitý gem dobrým druhým servisom, ktorý jej napokon priniesol úspech v podobe zisku fiftínu.
4:2Áno, áno! Podarilo sa. Viktória Kužmová na ôsmy pokus berie svojej súperke servis a v druhom sete tak ide do vedenia 4:2!
A-40Ani neuveriteľná defenzíva v podaní Potapovovej teraz Ruske neprináša zisk fiftínu. Verme, že tento brejkbal sa už podarí využiť.
40-40Bohužiaľ však Viktória Kužmová pokračuje v zahadzovaní príležitosti na zisk súperkinho servisu.
A-40Výborne! Skvelá agresivita zo strany slovenskej hráčky jej prináša ďalší brejkbal!
40-40Kužmová v tomto geme strieda lepšie momenty s horšími a po skvele umiestnenej loptičke sa dostáva na zhodu.
30-40Znova však prišiel moment, v ktorom akoby sa slovenská hráčka zľakla príležitosti a predviedla až trestuhodne krátky return.
30-30Výborne. Táto loptička z rakety ruskej hráčky končí v sieti a je z toho príležitosť pre Kužmovú.
15-30Teraz však dokázala svoju ruskú súperku dostať do tlaku, z ktorého sa už Anastasija Potapovová nedostala.
0-30Navyše, Viktória Kužmová niekedy až príliš zbytočne riskuje na returne, čo sa jej však ani tentokrát nevyplatilo.
0-15Anastasija Potapovová nejaví žiadne známky nervozity a ukazuje jeden suverénny servis za druhým.
3:2Sú tam náznaky, zatiaľ to však nie je úplne taký výkon, aký by od seba Viktória Kužmová očakávala. Aj preto sa snaží slovenská hviezdička sama poriadne nabudiť. Strav druhého setu je je 3:2 pre Kužmovú, podávať však bude jej súperka.
40-30Konečne však slovenskej tenistke zafungoval prvý servis, ktorý Potapovová nedokázala zreturnovať do kurtu.
30-30Nie. Viktória Kužmová v dôležitej výmene pridáva úplne zbytočnú chybu z bekhendovej časti rakety a stav tohto gemu je tak vyrovnaný.
30-15Anastasija Potapovová sa ale ešte predsa len dostáva na kontakt v tomto geme. Verme, že ho dokáže Viktória Kužmová získať na svoju stranu, v opačnom prípade by sa dostala do obrovských problémov.
30-0Tento fiftín si pripisuje Slovenka na svoju stranu vďaka skvelo umiestnenému forhendovému víťaznému úderu do odkrytej časti kurtu.
15-0Viktórii Kužmovej sa konečne podarilo vo výmene zatlačiť svoju súperku do hlbokej defenzívy, a tá posiela loptičku mimo postrannej čiary.
2:2Tak to je obrovská škoda. Anastasija Potapovová išla v tomto geme niekoľkokrát cez druhý servis, odvracala tri brejkbaly, no napriek tomu si dokázala udržať aj tento servis.
40-ARuská tínedžerka dokonale otáča vývoj tohto gemu, keď sa po odvrátení troch brejkbalov dostáva pri vlastnom servise na výhodu.
40-40Viktória Kužmová akoby sa v tejto výmene zľakla svojej príležitosti a po svojom krátkom returne len pripravila ideálnu pozíciu na víťazný úder pre Potapovovú.
40-30Milimetrovo presný a mimoriadne tvrdý servis zo strany Potapovovej znamená druhý odvrátený brejkbal.
40-15Prvá príležitosť zostáva nevyužitá po nepresnom returne slovenskej tenistky.
40-0Dokonalý return Viktórie Kužmovej! Tá loptičku umiestnila milimetrovo presne na základnú čiaru a Ruske tak nepomohlo ani jastrabie oko. Tri brejkbaly pre slovenskú hráčku.
30-0Nechcem to zakríknuť, ale Viktória Kužmová naozaj v posledných dvoch výmenách naznačila progres vo svojom výkone.
15-0Anastasija Potapovová sa síce bránila, čo jej sily stačili, no proti takejto zdrvujúcej ofenzíve Viktórie Kužmovej nemala žiadnu šancu.
2:1Viktória Kužmová v tejto hre na servise musela poriadne zabojovať a po jej zisku si poriadne od radosti zakričala. Verme, že to Slovenku nakopne do ďalšieho priebehu nielen druhého setu, ale aj celého zápasu.
A-40Tak konečne sa slovenská tenistka po dlhšom čase dostáva do vedenia v treťom geme druhého setu.
40-40Viktória Kužmová však odvracia aj za pomoci jastrabieho oka aj ďalšiu možnosť svojej súperky na vedenie v druhom sete.
40-ABohužiaľ sa však Slovenka stále nevie dostať spod tlaku zatiaľ skvelo hrajúcej Anastasija Potapovová, ktorá si vypracováva ďalší brejkbal.
40-40Fantastická Viktória Kužmová. O prvý servis ju obralo jastrabie oko, následne však na tom druhom predviedla veľkú agresivitu a výmenu ukončila víťazným úderom po nábehu na sieť.
40-AAnastasija Potapovová zariskovala na returne a Viktória Kužmová nedokázala loptičku dostať spod vlastných nôh. Ďalší brejkbal pre ruskú tenistku.
40-40Zatiaľ sa tak však nestalo, keď Anastasija Potapovová zmenila rytmus výmeny, na čo nedokázala Kužmová adekvátne zareagovať.
A-40Viktória Kužmová sa dostala z problémov a má šancu cez výhodu získať tento svoj gem na podaní.
40-40Slovenka to však napriek tomu nevzdáva a brejkbal vymazáva skvelým víťazným úderom do protipohybu svojej súperky.
30-40Tak pozor! Viktória Kužmová pridáva ďalšiu dvojchybu, čo len dokazuje, že v týchto chvíľach je na tom psychicky dosť zle.
30-30Tak to je obrovská škoda. V tento nevhodný moment prichádza prvá dvojchyba na strane Viktórie Kužmovej.
30-15Ak ma pamät neklame, tak dnes po druhýkrát hrala páska s Anastasijou Potapovovou.
30-0Slovenka zatlačila svoju súperku do hlbokej defenzívy a tá posiela loptičku len ďaleko za základnú čiaru.
15-0Viktória Kužmová by sa potrebovala znova dostať do hry nejakým jednoduchým gemom na servise. Tentokrát začína ideálne.
1:1Anastasija Potapovová dnes na kurte rozhodne nepôsobí ako 16-ročné dievčatko, zatiaľ je to zo strany Rusky v psychicky mimoriadne náročnom zápase skvelý koncentrovaný výkon.
15-40Veľká škoda. Viktória Kužmová bola síce na základnej čiare v ťažkej pozícii, no časť kurtu mala otvorenú, Jej forhend však zastavila páska.
15-30Ruska sa oprela do prvého servisu, Viktória Kužmová kazí a loptička končí mimo kurtu.
15-15Teraz však Viktória Kužmová vyťahuje skutočne exkuzívny return po čiare. Anastasija Potapovová bola bez šance.
0-15Anastasija Potapovová sa ale v polovici prvého setu odrazila po tom dlhočiznom geme k výkonu bez takmer jedinej chybičky.
1:0Podarilo sa. Viktória Kužmová to nemala v úvode druhého setu na servise úplne jednodché, napriek tomu sa dostáva do vedenia 1:0.
40-30Znova druhý servis Slovenky a znova úspech v podaní Viktórie Kužmovej, ktorá by veľmi psychicky potrebovala zisk tohto gemu.
30-30Riskantný druhý servis priniesol slovenskej šťastie na našu radosť zisk fiftínu a stav je tak opäť nerozhodný.
15-30Ruská mladá hviezdička ale ukazuje potenciál svetovej hráčky, keď vyťahuje ďalší nechytateľný return, za ktorým sa Kužmová ani neobzrela.
15-15VIktória Kužmová zatiaľ reaguje a nepúšťa svoju súperku do trháku v tejto hre hneď na úvod druhého setu.
0-15Anastasija Potapovová zariskovala na returne a dokázala zatlačiť na Viktóriu Kužmovú. Výmenu napokon ukončuje presným forhednovým úderom.
3:6Tak bohužiaľ. Viktória Kužmová dlho držala krok so svojou 16-ročnou súperkou, no Anastasija Potapovová predvádza takmer bezchybný výkon a suverénne dokráčala za ziskom prvého setu pomerom 3:6.
30-40Viktória Kužmová nie je v posledných minútach vo svojej koži, napirek tomu ešte znižuje stav tohto mimoriadne dôležitého gemu.
15-40V tejto chvíli sa ruská tenistka dostáva k prvým dvom setbalom pri vlastnom servise.
15-30Viktória Kužmová sa síce ešte dostáva na kontakt, no nevyzerá to, že by si Anastasija Potapovová nechala ujsť pomedzi prvý set.
0-30No a ruský supertalent pridáva aj ďalšie mimoriadne kvalitné podanie, proti ktorému nemala Viktória Kužmová žiadnu šancu.
0-15Anastasija Potapovová hrá v posledných minútach v obrovskej pohode a tento mimoriadne dôležitý gem začína esom.
3:5Často platí do tretice všetko dobré, tentokrát sa toto tvrdenie potvrdilo v prípade ruskej tenistky, ktorá bohužiaľ získava podanie Viktórie Kužmovej a o malú chvíľu tak pôjde podávať na zisk prvého setu.
30-40Slovenka je síce vo veľkých problémoch, no ukazuje obrovskú bojovnosť a vymazáva aj druhý brejkbal súperky.
15-40Viktória Kužmová sa ale snaží chytiť aj vďaka vynikajúcio umiestnenému prvému servisu.
0-40Anastasija Potapovová po dlhočiznom geme na servise predvádza v týchto chvíľach neuveriteľný výkon na príjme a vypracováva si tri brejkbalové príležitosti!
0-30Tak pozor. Anastasija Potapovová teraz po returne poriadne zatlačila na slovenskú tenistku a prvýkrát v zápase sa dostáva do nádejného stavu.
0-15Viktória Kužmová to teraz trošku prehnala s dĺžkou svojho bekhendového úderu od základnej čiary, ktorý dopadol niekoľko centimetrov mimo vymedzeného územia.
3:4Anastasija Potapovová sa teda poriadne natrápila, napokon však po obrovskom boji a troch odvrátených brejkbaloch získava siedmu hru prvého setu na svoju stranu.
40-ASlovenka sa však v posledných výmenách nedokáže prepracovať k brejkbalovej príležitosti. Teraz sa o ňu pripravila nepresnosťou z forhendovej časti rakety.
40-40Fantastickú výmenu z oboch strán, plnú takmer nemožných úderov teraz predviedli dve tínedžerky. Na našu radosť z nej vyšla úspešnejiš Viktória Kužmová!
40-ARuske však v tejto chvíli pomáha aj páska, napriek tomu, že Viktória Kužmová jej servis dokázala dobre prečítať.
40-40Ani teraz sme sa nedočkali konca tohto dlhočizného gemu, keď Anastasija Potapovová zaznamenáva dvojchybu.
40-ATretíkrát v rade však po zhode prichádza výhoda pre podávajúcu hráčku potom, čo si Potapovová pomohla opäť dobrým podaním z pravej strany kurtu.
40-40Viktória Kužmová ale cíti šancu ma zisk súperkinho servisu a výhodu Rusky vymazáva šikovne zahratou výmenou a víťazným úderom.
40-AAnastasija Potapovová si pripravila pozíciu dobrým servisom a následne loptičku poslala nechytateľne do odkrytej časti kurtu, kde Kužmová nemala šancu byť.
40-40Nekonečný gem ale pokračuje ďalej, vraciame sa už na šiestu zhodu v siedmej hre prvého setu.
40-APo sérii šancí na slovenskej strane je z toho príležitosť na zisk siedmej hry pre Potapovovú.
40-40Ďalší brejkbal slovenskej hráčky vymazáva Anastasija Potapovová už svojim piatym esom.
A-40Tentokrát však už mladá Ruska doslova prichystala svojim servisom víťazný return pre Viktóriu Kužmovú.
40-40Anastasija Potapovová musela ísť síce cez druhé podanie, no nebála sa zariskovať, čím zaskočila returnujúcu Kužmovú.
A-40Viktória Kužmová má ďalšiu príležitosť ísť do vedenia v prvom sete. Naďalej neustupuje zo svojej mimoriadne agresívnej hry.
40-40Ruska ale hrozbu straty servisu vymazáva svojim štvrtým esom v zápase.
A-40Tretia šanca pre Slovenku. Viktória Kužmová zahrala agresívny return na čiaru a tá nedokázala dostať loptičku na druhú stranu kurtu.
40-40Viktória Kužmová sa ale nenecháva rozhodiť a vyrovnáva späť na zhodu po mimoriadne kvalitnom víťzanom údere od základnej čiary.
40-AAnastasija Potapovová dokonca otáča vývoj tohto gemu, keď Slovenka poslala return od základnej čiary len do siete.
40-40Bohužiaľ, aj o druhý brejkbal Viktória Kužmová prichádza, tentokrát po vlastnej chybe z forhendovej časti rakety.
40-30Kužmová zariskovala na returne, no a chýbali centimetre...Škoda.
40-15V tejto chvíli sú tu dokonca dva brejkbaly pre vynikajúco agresívne hrajúcu Viktóriu Kužmovú!
30-15No a dokonca je z toho aj vedenie slovenskej tenistky po ďalšom agresívnom returne z rakety Kužmovej.
15-15Teraz sme však videli skvelý útok z returnu od Viktórie Kužmovej, ktorá tak vyrovnáva stav tohto gemu.
0-15Veľmi podobne je na tom však aj 16-ročná Ruska, ktorá takisto predvádza mimoriadne koncentrovaný výkon pri vlastnom servise.
3:3Slovenská hviezdička zatiaľ predvádza výkon na úrovni skúsenej harcovníčky, keď na druhú stranu posiela jeden nechytateľný úder za druhým najmä pri vlastnom servise.
40-15Anastasija Potapovová teraz pri returne trafila loptičku príliš nečisto a Viktória Kužmová tak môže zaznamenať ďalší jednoduchý gem.
30-15Ideálna reakcia slovenskej tenistky, ktorá pridáva ďalšie eso do zbierky.
15-15Znova len druhý servis Slovenky a Anastasija Potapovová sa po nevynútenej chybe Kužmovej od základnej čiary dočkala vôbec prvého získaného fiftínu na príjme.
15-0Viktória Kužmová otvárala šiesty gem cez druhý servis, napriek tomu dostala Potapovovú bekhednovým úderom do veľkých problémov, ktoré sa končia chybou Rusky.
2:3Ruska bekhendovým úderom dostala Kužmovú do problémov, otvorila si veľkú časť kurtu, do ktorej následne poslala víťazný úder po nábehu na sieť. Potapovová tak znova vedie v prvom sete 3:2.
15-40Anastasija Potapovová reaguje ďalším tvrdým servisom, Slovenka bola v tejto chvíli bez šance.
15-30Viktória Kužmová výborne prečítala prvý servis súperky a ukazuje mimoriadne kvalitný return do rohu kurtu.
0-30Ruska teraz poslala na druhú stranu kurtu milimetrovo presne umiestnený forhend od základnej čiary.
0-15V akciii bolo po prvýkrát aj jastrabie oko, ktoré sa však po nepresnosti z rakety Slovenky priklonilo na stranu Potapovovej.
2:2Dnes to V NTC vyzerá doslova ako na strelnici, Viktória Kužmová nestratila fiftín ani pri svojom druhom servise.
40-0Ani som nestihol dopísať predchádzajúci fiftín a Viktória Kužmová už vedie 40:0.
30-0No tak dnes to v súboji vychádzajúcich hviezd svetového tenisu vyzerá na poriadnu prestrelku na servise. Ďalšie eso Viktórie Kužmovej.
15-0Viktória Kužmová si pri prvej hre na podaní pripísala čistú hru a zatiaľ v tomto trende pokračuje aj v ďalšom geme na servise.
1:2Anastasija Potapovová zvládla tento gem vynikajúco, keď ho ukončila dvoma nechytateľnými servismi v rade.
15-40Navyše prichádza eso zo strany 16-ročnej ruskej vychádzajúcej hviezdičky a dva gembaly na jej konto.
15-30Viktórii Kužmovej táto loptička nesadla na bekhend tak, ako by si predstavovala a loptička končí mimo kurtu.
15-15Následne ale mladá Ruska zabojovala a nepúšťa tak našu hráčku do nádejného stavu.
15-0Séria získaných fiftínov na strane Slovenky pokračuje aj po nevynútenej chybe Anastasije Potapovovej.
1:1A dokonca Slovenka vstupuje do zápasu čistou hrou pri vlastnom servise a veľmi rýchlo vyrovnáva stav prvého setu na 1:1.
40-0Práve podanie je mimoriadne silnou zbraňou Viktórie Kužmovej, čo zatiaľ bez problémov potvrdzuje.
30-0Ďalšie dobré podanie a jednoduchý bod na servise pre talentovanú slovenskú tenistku.
15-0Mladá Slovenka sa snaží kontrovať rovnakoz zbraňou ako jej ruská súperka, keď začína mimoriadne kvalitným prvým servisom.
0:1Ruská tenistks zvládla náročný prvý gem a ide tak skraja zápasu do vedenia 1:0. Na podanie ide Viktória Kužmová.
40-AMimoriadne dôležitú loptičku znova získava Anastasija Potapovová po ďalšom presnom prvom servise.
40-40Loptu získava Kužmová.
30-40Viktória Kužmová ale bojuje a znova znižuje stav prvého gemu zápasu.
15-40Anastasija Potapovová teraz pridala ďalší nechytateľný servis a ide do vedenia o dve loptičky.
15-30Tak ako Vichľancevová, aj Potapovová sa dnes bude pravdepodobne spoliehať na svoj kvalitný servis.
15-15Následne ale Kužmová reaguje kvalitným returnom vyrovnáva stav prvého gemu na 15:15.
0-15Na servise začala ruská debutantka, ktorá si pripisuje na svoje konto prvú loptičku zápasu.
0:0Stretnutie sa práve začalo.
K zmene v nasadení hráčok dochádza aj pred poslednou dvojhrou, tentokrát na ruskej strane. Namiesto Anny Kalinskej nastupuje debutantka, ešte len 16-ročná Anastasia Potapovová.
Vážení fanúšikovia!

Poslednú dvojhru víkendového súboja 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie medzi Slovenskom a Ruskom by mali podľa všetkého obstarať dva veľké talenty Viktória Kužmová s Annou Kalinskou. Predbežne je tento duel naplánovaný na 16:30.

VIKTÓRIA KUŽMOVÁ

Viktória Kužmová je veľkou slovenskou tenisovou nádejou. Veľký výkonnostný progres zaznamenala už v minulom roku a veľmi slušnú formu si preniesla aj do začiatku aktuálnej sezóny. V januári sa stihla zúčastniť troch trunajov a jediný výsledkový výbuch zaznamenala na ITF podujatí v Andrezieux-Boutheon, kde vypadla už v prvom kole. Hneď na úvodnom WTA turnaji v roku v novozélandskom Hobarte si pripísala po úspešnej kvalifikácii aj prvé víťazstvo v hlavnej súťaži podujatia takéhoto rangu, keď zdolala domácu Jade Lewisovú. Premiérovo sa jej podarilo prebojovať aj do hlavnej súťaže úvodného grandslamu roka Australian Open, kde však už v prvom kole nestačila na Belgičanku Elise Mertensovú. V závere januára podávala slušné výkony aj v ruskom Petrohrade, kde po úspešnej kvalifikácii poriadne potrápila ďalšiu vychádzajúcu hviezdu ruského tenisu Dariu Kasatkinovú, ktorej podľahla až po trojsetovej bitke. Aj vďaka týmto výsledkom je momentále Viktória Kužmová v rebríčku WTA na svojom kariérnom maxime, ktorým je 121. miesto. Pri včerajšom dueli s Nataliou Vichľancevovou mala 19-ročná rodáčka z Košíc skvelý vstup do zápasu, no potom, čo sa dostala v prvom sete do vedenia 3:1 už v nasledujúcom priebehu dokázala proti predsa len o niečo skúsenejšej súperke uhrať dohromady len tri gemy.

ANNA KALINSKÁ

Anna Kalinská je ďalším veľkým talentom z dielne ruskej tenisovej školy. Táto rodáčka z Moskvy ešte len v decembri oslávila 19-narodeniny a zatiaľ sa pohybuje v drvivej väčšine na turnajoch okruhu ITF, no už to vo svetovom rebríčku dotiahla aj na 127. priečku, aktuálne je 150. V tomto roku toho ešte zatiaľ veľa odohrať nestihla. Za zmienku stojí snáď len úspešná kvalifikácia na Australian Open, kde však hneď v úvodnom kole stroskotala po sympatickom výkone a trojsetvoej bitke na Nemke Andrei Petkovičovej. Včera proti Magdaléne Rybárikovej podala opäť mimoriadne bojovný výkon, dlho bola na kurte lepšou hráčkou, no nezvládla koncovku druhého a tretieho setu, a tak pri svojej fedcupovej premiére slovenskej jednotke podľahla.

Viktória Kužmová s Annou Kalinskou doposiaľ na profesionálnom okruhu neodohrali ani jeden vzájomný zápas. Miernou favoritkou tohto súboja by mala byť slovenská reprezentantka. Dôležité však bude, za akého stavu budú hráčky na zápas nastupovať. Verme, že Viktória Kužmová zápas zvládne a za ideálnych podmienok tak získa pre Slovensko miestenku v play-off o I. Svetovú skupinu Pohára federácie.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 16:30.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci ako prví precestujú 7 divov sveta privátnym lietadlom
 2. Dobrým anjelom aj vďaka pár klikom na Instagrame
 3. Odhadovaný výnos 7,5 % ročne
 4. Obrovské zľavy na skladové Volkswageny
 5. Iba dnes: Ročné predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu 26 eur
 6. Maurícius, Maldivy, Thajsko. Plavte sa po Indickom oceáne a Ázii
 7. Audi Q3 druhej generácie: akcia na úvod
 8. Sviatky a voľné dni 2019: Využite ich naplno a oddychujte viac
 9. Zrážka s lyžiarom na svahu Vás môže vyjsť poriadne draho
 10. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Ománe?
 1. Deň otvorených dverí Stavebnej fakulty STU
 2. Hlas Schwarzeneggera v autokameře Mio MiVue J85 WiFi vás ochrání
 3. Slováci ako prví precestujú 7 divov sveta privátnym lietadlom
 4. Dobrým anjelom aj vďaka pár klikom na Instagrame
 5. Odhadovaný výnos 7,5 % ročne
 6. Obrovské zľavy na skladové Volkswageny
 7. Rozhodujú činy!
 8. Iba dnes: Ročné predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu 26 eur
 9. Attract international investors for a reasonable price
 10. Comfort of peaceful living
 1. Maurícius, Maldivy, Thajsko. Plavte sa po Indickom oceáne a Ázii 12 349
 2. Iba dnes: Ročné predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu 26 eur 10 493
 3. Sviatky a voľné dni 2019: Využite ich naplno a oddychujte viac 10 003
 4. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Ománe? 7 550
 5. Obrovské zľavy na skladové Volkswageny 6 803
 6. Audi Q3 druhej generácie: akcia na úvod 5 878
 7. Úbytok stromov je obrovský. Na záchranu stačí päťdesiat eur 4 694
 8. Zrážka s lyžiarom na svahu Vás môže vyjsť poriadne draho 3 746
 9. Dobrú chuť: Vianočné menu šéfkuchára Daniela Hrivňáka 3 476
 10. Alexej Fulmek: Bol som dlho v SME 1 917

Téma: Tenis


Článok je zaradený aj do ďalších tém Online prenosy, Slovensko

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Trénoval, mučil sa a nosil zbraň. Palach bol bojovník

Aj po desaťročiach sa objavujú nové zistenia.

DOMOV

Mlynské nivy uzavrú na rok, z toho na pol roka úplne (video)

Mesto sľubuje kampaň, akú sme tu ešte nemali.

Neprehliadnite tiež