SME
Utorok, 28. január, 2020 | Meniny má Alfonz

Fourcade vyhral stíhacie preteky, Otčenáš si oproti šprintu výrazne polepšil

V akcii boli dvaja slovenskí biatlonisti.

Zľava strieborný Švéd Sebastian Samuelsson, v strede zlatý Francúz Martin Fourcade a vpravo bronzový Nemec Benedikt Doll.Zľava strieborný Švéd Sebastian Samuelsson, v strede zlatý Francúz Martin Fourcade a vpravo bronzový Nemec Benedikt Doll.(Zdroj: TASR/AP)
Článok pokračuje pod video reklamou

ZOH 2018 - Pjongčang:

Stíhacie preteky biatlonistov na 12,5 kilometra:

1.Martin FourcadeFrancúzsko32:51,7 min1
2.Sebastian SamuelssonŠvédsko+ 12,0 s1
3.Benedikt DollNemecko+ 15,1 s1
4.Tarjei BöNórsko+ 1:02,6 min3
5.Simon SchemppNemecko+ 1:02,7 min3
6.Benjamin WegerŠvajčiarsko+ 1:03,1 min2
27.Martin OtčenášSR+ 3:30,8 min3
31.Matej KazárSR+ 3:50,7 min5

PJONGČANG. Francúzsky biatlonista Martin Fourcade zvíťazil v pondelňajších stíhacích pretekoch na 12,5 kilometra na zimných olympijských hrách v Pjongčangu v Kórejskej republike.

Obhájil zlato v tejto disciplíne zo Soči 2014 a napravil si náladu po sklamaní v podobe ôsmeho miesta v nedeľňajšom šprinte na 10 kilometrov.

Prekvapivé meno na druhej pozícii

Nečakaný nemecký víťaz rýchlostných pretekov Arnd Peiffer sa tentoraz musel uspokojiť s ôsmou priečkou, po troch zaváhaniach na strelnici mu chýbalo 1:14,1 minúty.

Striebro senzačne získal štrnásty zo šprintu, Švéd Sebastian Samuelsson, ktorý mal manko rovných dvanásť sekúnd.

Prečítajte si tiež: Slovensko má prvú medailu, Kuzminová získala striebro v stíhacích pretekoch Čítajte 

V tejto sezóne bol Samuelsson vo Svetovom pohári najlepšie 23. v šprinte v decembri vo francúzskom Annecy-Le Grand Bornand aj v januári v stíhacích pretekoch v nemeckom Oberhofe.

Jeho celkovým individuálnym maximom dosiaľ bola 13. priečka v rýchlostných pretekoch v českom Novom Meste na Morave v súťažnom ročníku 2016/2017.

Stupne s mankom 15,1 sekundy doplnil Nemec Benedikt Doll, šiesty z rýchlostných pretekov. Medailisti nesklopili po jednom terčíku.

Zo slovenskej dvojice napokon lepší bol 27. Martin Otčenáš, ktorý sa napriek trom trestným okruhom, všetkým po prvej položke v ľahu, vyšvihol z 52. pozície, chýbalo mu 3:30,8 minúty.

Matej Kazár aj vinou piatich zaváhaní na palebnej čiare obsadil 31. miesto, nenadviazal na 22. post z nedele, mal odstup 3:50,7.

Otčenáš chyboval iba na tretej položke

V úvodnej streľbe ležmo zo Slovákov minul jeden terč len Kazár (celková streľba 1-2-1-1), Otčenáš (0-0-3-0) si zasa výrazne polepšil.

Na čele prišlo k mnohým zmenám, Fourcada zabrzdil tretí nevybielený terč a opäť klesol, Krčmář netrafil až tri terče, Windisch dva a tempo udávala dvojica lídrov Peiffer s Eberhardom.

Po druhej streľbe ležmo sa osamostatnil na prvom mieste strelecky perfektný Peiffer, 9,2 sekundy pred krajanom Lesserom. Kazárove ďalšie dva trestné okruhy, ktoré nazbieral na treťom a piatom terči, znamenali, že klesol už na 41. priečku, no bezchybný Otčenáš sa posunul na 32. miesto.

V druhej polovici pretekov sa zoradili na čele až siedmi a každý jeden sa mohol vyšvihnúť na prvé miesto.

Ako jediný zvládol všetkých päť výstrelov Fourcade, Peiffer prvýkrát minul hneď ten prvý výstrel, ďalší si taktiež minimálne raz odkrúžili trest a Francúz mal odrazu náskok 20,3 sekundy pred Peifferom a 24,7 pred T. Böom.

Otčenáš sa úplne zabrzdil pri prvom, druhom a treťom výstrele a zopakoval sa tak jav zo šprintu, v ktorom doplatil na streľbu stojmo. Kazárov štandard s jedným trestným okruhom na druhom terči spôsobil, že sa zaradil na 35. miesto, Otčenáš na 38.

Fourcade bol v záverečnej streľbe bezchybný a dovolil si pri svojom treťom zlate na ZOH v kariére aj svoje povestné gesto nadvlády.

VIDEO: Gesto Martina Fourcada po poslednej streľbe:

Jeho cestu za tretím olympijským zlatom už nikto nemohol ohroziť a ako prvý v histórii ZOH obhájil titul zo stíhacích pretekov.

Za striebrom sa pobral v najvýhodnejšej pozícii síce Nemec Doll, no v cieľovej rovinke ho predstihol prekvapujúco Švéd Samuelsson.

Zo Slovákov zabral naplno Otčenáš, mrzieť ho tak mohla len jedna nevydarená strelecká položka s tromi chybami. Kazár opäť raz netrafil štvrtý terč a už si výraznejšie v poradí, na rozdiel od Otčenáša, nepolepšil.

ONLINE Zimná olympiáda 2018 (ZOH, biatlon): Stíhacie preteky (Matej Kazár, Martin Otčenáš)

Zimní olympijské hry - Biatlon

12. February 2018 o 13:00
Muži - Stíhacie preteky (12,5 km)
Prenos
Konečné poradie stíhacích pretekov mužov:
1. Martin Fourcade (FRA) 32:51,7 min. (1)
2. Sebastian Samuelsson (SWE) + 12,0 s (1)
3. Benedikt Doll (GER) + 15,1 s (1)
4. Tarjei Bø (NOR) + 1:02,6 min. (3)
5. Simon Schempp (GER) + 1:02,7 min. (3)
6. Benjamin Weger (SUI) + 1:03,1 min. (2)
7. Simon Desthieux (FRA) + 1:03,7 min. (3)
8. Arnd Peiffer (GER) + 1:14,1 min. (3)
9. Erlend Bjøntegaard (NOR) + 1:26,3 min. (4)
10. Lukas Hofer (ITA) + 1:32,7 min. (3)
-----
27. Martin Otčenáš (SVK) + 3:30,8 min. (3)
31. Matej Kazár (SVK) + 3:50,7 min. (5)
Minimálne rozdiely na štarte mužských stíhacích pretekov boli ideálnym základom pre zaujímavé súboje na trati. Predpoklady sa napokon potvrdili, pretože biatlonisti úplne premiešali poradie zo šprintu.

Martin Fourcade potvrdil výbornú bežeckú pripravenosť a po zlepšenej streľbe nedal svojim konkurentom žiadnu šancu. Po tretej položke jasne dominoval, takže v cieli mohol oslavovať zisk olympijského zlata. Za ním bojovali o striebro Sebastian Samuelsson a Dominik Doll, pričom o niečo rýchlejší bol napokon mladý Švéd.

Medailové pozície zo šprintu nedokázal potvrdiť ani jeden pretekár. Arnd Peiffer sa prepadol na ôsme miesto, Michal Krčmář skončil na chvoste elitnej tridsiatky a Dominik Windisch obsadil šestnástu pozíciu.

Zo slovenských reprezentantov sa viac darilo Martinovi Otčenášovi, ktorý sa prepracoval z 52. miesta až na vynikajúcu 27. priečku a nebyť pokazenej tretej streľby, mohol poskočiť ešte vyššie. Matej Kazár naopak stratil pár miest a s piatimi nepresnými výstrelmi mu v cieli patrila 31. pozícia.
Stíhacie preteky mužov v rámci olympijských súťaží v juhokórejskom Pjongčangu sa práve skončili.
cieľV cieli máme aj oboch slovenských biatlonistov. Martin Otčenáš tesne prehral bežeckú bitku s Dominikom Landertingerom a obsadil 27. pozíciu. Matej Kazár prišiel na 31. priečke.
cieľRovnako napínavý bol aj finiš o štvrtú priečku. Z nej sa napokon tešil Nór Tarjei Bø, ktorý nechal tesne za sebou Schemppa, Wegera a Desthieuxa.
cieľMartin Fourcade v pokoji oslavoval svoje víťazstvo v cieľovej rovinke s vlajkou v ruke. Za ním sa odohral veľký súboj o striebro, ktoré napokon získal mladý Švéd Sebastian Samuelsson. Tretí skončil Bendikt Doll.
12 kmNa poslednom medzičase pred cieľom je to stále vyrovnané. Sebastian Samuelsson sa drží za chrbtom Benedikta Dolla. Prvý je Martin Fourcade.
4. strMartin Otčenáš dnes bude najlepším Slovákom. Po bezchybnej štvrtej streľbe si polepšil a figuruje na priebežnej 28. pozícii. Kazár išiel na trestný okruh.
11 kmSledujeme zaujímavý súboj o striebro. Švéd Samuelsson dobieha Nemca Dolla a chce poskočiť na druhé miesto. Suverénny Fourcade si užíva záverečný okruh.
4. strZáverečnú streľbu pokazili viacerí ašpiranti na cenný kov, ktorí chceli prekvapiť rýchlou položkou v stoji. Teraz sú už bez šance na medailu.
4. strS najväčšou pravdepodobnosťou poznáme všetkých medailistov. O konečnú druhú pozíciu budú bojovať Benedikt Doll a Sebastian Samuelsson.
4. strMartin Fourcade si beží pre zlatú olympijskú medailu zo stíhačky. Na poslednej streľbe bol rýchly a presný, takže o víťazovi dnes nie je pochýb.
9,5 kmFrancúzsky biatlonista Martin Fourcad príde na poslednú streľbu s komfortným náskokom. Jeho odstup od konkurentov sa zvýšil na 40 sekúnd.
8,4 kmMartin Fourcade využíva voľnosť na trati a zvyšuje svoj náskok nad 30 sekúnd. Za ním je skupina šiestich mužov bojujúcich o stupne víťazov, kde sa nachádzajú Arnd Peiffer, Tarjei Bø, Sebastian Samuelsson, Simon Schempp, Benedikt Doll, Erlend Bjøntegaard.
3. strMartin Otčenáš opäť pokazil streľbu v stoji. Na tretej položke až trikrát minul a jeho posun dopredu sa práve zastavil. Kazár musí absolvovať jeden trestný okruh.
3. strSituácia za Fourcadom je mimoriadne vyrovnaná. Na druhé miesto sa dal Arnd Peiffer, no v hre o medailu je minimálne ďalších desať biatlonistov.
3. strNepríjemný vietor poriadne zamiešal kartami. Šiesti z prvých siedmich mužov pokazili. Jediný bezchybný bol Martin Fourcade, ktorý ide na prvé miesto.
3. strDá sa povedať, že na streľbe sa objavila spolu až sedmička pretekárov. Kto z nich bude páliť najpresnejšie, pôjde na prvé miesto.
7,0 kmBiatlonisti sa približujú k tretej streľbe, prvej v stoji. Arnd Peiffer na ňu príde s vizitkou lídra, ale jeho odstup od prenasledovateľov klesol na minimum.
5,9 kmArnd Peiffer si udržiava náskok na čele pretekov. Nemec je však v náročnej pozícii, pretože za ním číha hneď šestica mužov s Fourcadom.
2. strMartin Otčenáš predviedol mimoriadne rýchlu streľbu, ktorá bola navyše bezchybná. Vďaka tomu sa posunul na 32. priečku. Kazár dvakrát minul a klesá.
2. strVynikajúci Arnd Peiffer nezaváhal ani na druhej streľbe a zostáva na prvej priečke. Má desaťsekundový náskok pred krajanom Erikom Lesserom.
4,5 kmNemenná situácia na čele stíhacích pretekov. Eberhard s Peifferom idú bok po boku. Za nimi sú ďalší dvaja Nemci, Doll so Schemppom.
3,4 kmMartin Fourcade netrafil jeden terč, takže jeho postup dopredu sa na chvíľu zastavil. Francúz je priebežne šiesty. Čisto strieľal Johannes Thingnes Bø, čo mu zabezpečilo prienik na začiatok tretej desiatky.
3,4 kmVedúce duo sa drží pohromade. Julian Eberhard diktuje bežecké tempo, Arnd Peiffer je tesne za jeho chrbtom.
1. strVýborná čistá streľba posúva dopredu Martina Otčenáša. Slovenský reprezentant poskočil na 41. pozíciu.
1. strMatej Kazár sa nevyhol jednému zaváhaniu na prvej ležke. Z trestného kola sa vrátil na 28. mieste.
1. strZ elitnej šestice, ktorá bola v úvode pokope, strieľali presne iba Arnd Peiffer a Julian Eberhard. Rakúšan je priebežne prvý s malým náskokom.
2,0 kmPol kilometra pred prvou streľbou bol pripravený druhý medzičas. Arnd Peiffer je stále prvý a stratil dve sekundy zo svojho náskoku. Za ním je sformovaná pätica pretekárov. Kazár sa prepadol na 27. priečku, Otčenáš figuruje na 52. pozícii.
0,9 kmArnd Peiffer začal kvalitným bežeckým výkonom. Nemec si vypracoval náskok ôsmich sekúnd. Fourcade je už šiesty s mankom pätnástich sekúnd.
štartMedzi mužmi sú rozdiely minimálne. V prípade dobrej streľby sa môžu posunúť vyššie aj obaja Slováci.
štartArnd Peiffer nemá na prvom mieste veľký náskok. Tesne za ním budú Krčmář, Windisch aj Eberhard. Dá sa očakávať, že svoju stratu pomerne rýchlo stiahne Martin Fourcade.
Stíhacie preteky mužov v rámci olympijských biatlonových súťaži v Pjongčangu práve odštartovali.
Mužská stíhačka je o niečo dlhšia ako ženská. Biatlonisti absolvujú päť bežeckých kôl s dĺžkou 2,5 kilometra, medzi ktorými ich čakajú štyri strelecké položky.
Pozornosť biatlonových priaznivcov sa bude zameriavať na Francúza Martina Fourcada, ktorý pokazil streľbu v šprinte a do stíhačky pôjde s číslom osem a stratou 22 sekúnd. Druhý najlepší muž Svetového pohára, Nór Johannes Thingnes Bø, sa postaví na štart s výraznejším odstupom a číslom 31.
V štartovej listine mužskej stíhačky figuruje dvojica slovenských reprezentantov. Matej Kazár vstupuje do dnešných pretekov so stratou necelej minúty na víťaza šprintu Arnda Peiffera. Martin Otčenáš má manko dvoch minút.
Pred približne hodinou získala Anastasia Kuzminová na olympijskej biatlonovej trati striebro v stíhacích pretekoch. Teraz je však na programe mužská stíhačka na 12,5 kilometra, v ktorej sa bude bojovať o ďalšiu medailovú kolekciu.
Štartová listina:
1. Arnd Peiffer (GER)
2. Michal Krčmář (CZE) +4
3. Dominik Windisch (ITA) +8
4. Julian Eberhard (AUT) +8
5. Erlend Bjøntegaard (NOR) +17
6. Benedikt Doll (GER) +18
7. Simon Schempp (GER) +21
8. Martin Fourcade (FRA) +22
9. Serafin Wiestner (SUI) +24
10. Lukas Hofer (ITA) +31
11. Erik Lesser (GER) +32
12. Simon Desthieux (FRA) +32
13. Tarjei Bø (NOR) +34
14. Sebastian Samuelsson (SWE) +34
15. Benjamin Weger (SUI) +37
16. Timofej Lapšin (KOR) +44
17. Tomas Kaukenas (LTU) +45
18. Emil Hegle Svendsen (NOR) +45
19. Olli Hiidensalo (FIN) +48
20. Tero Seppälä (FIN) +49
21. Dmitro Pidručnij (UKR) +49
22. Matej Kazár (SVK) +55
23. Jakov Fak (SLO) +55
24. Andrejs Rastorgujevs (LAT) +56
25. Dominik Landertinger (AUT) +57
26. Klemen Bauer (SLO) +58
27. Antonin Guigonnat (FRA) +59
28. Simon Eder (AUT) +1:04
29. Ondřej Moravec (CZE) +1:08
30. Jesper Nelin (SWE) +1:08
31. Johannes Thingnes Bø (NOR) +1:13
32. Peppe Femling (SWE) +1:13
33. Lowell Bailey (USA) +1:16
34. Vladimir Čepelin (BLR) +1:26 (2)
35. Anton Smolski (BLR) +1:27
36. Kalev Ermits (EST) +1:28
37. Krasimir Anev (BUL) +1:30
38. Michael Rösch (BEL) +1:31
39. Fredrik Lindström (SWE) +1:35
40. Arťom Prima (UKR) +1:36
41. Roland Lessing (EST) +1:41
42. Sergej Bočarnikov (BLR) +1:42
43. Roman Jeremin (KAZ) +1:43
44. Nathan Smith (CAN) +1:44
45. Tuomas Gronman (FIN) +1:46
46. Sergej Semionov (UKR) +1:46
47. Tim Burke (USA) +1:48
48. Quentin Fillon Maillet (FRA) +1:49
49. Vytautas Strolia (LTU) +1:54
50. Giuseppe Montello (ITA) +1:57
51. Thomas Bormolini (ITA) +2:00
52. Martin Otčenáš (SVK) +2:01
53. Miha Dovžan (SLO) +2:03
54. Vladimir Iliev (BUL) +2:04
55. Florent Claude (BEL) +2:05
56. Anton Sinapov (BUL) +2:09
57. Anton Babikov (OAR) +2:10
58. Leif Nordgren (USA) +2:10
59. Grzegorz Guzik (POL) +2:13
60. Cornel Puchianu (ROU) +2:14
Vítame vás pri sledovaní on-line prenosu z olympijských hier v Pjongčangu. Biatlonové súťaže dnes pokračujú stíhacími pretekmi. Muži sa postavia na štart o 13:00 nášho času, pričom v dejisku podujatia je o osem hodín viac.

Včerajší šprint priniesol trápenie najväčších favoritov. Francúz Martin Fourcade urobil tri chyby na streľbe a napriek vynikajúcemu behu skončil na ôsmej pozícii. Ešte horšie dopadol jeho najväčší konkurent Johannes Thingnes Bø, ktorý minul štyri z desiatich terčov. Nórsky biatlonista po nevydarenej streľbe skončil až na začiatku štvrtej desiatky, odkiaľ sa mu bude útočiť na cenné kovy v stíhačke len veľmi ťažko.

Nečakané zaváhania dvoch najlepších mužov aktuálnej sezóny Svetového pohára dokonale využili ich podceňovaní súperi. Čistá streľba priniesla zlato Nemcovi Arndovi Peifferovi, ktorý triumfoval o štyri sekundy pred bezchybným Čechom Michalom Krčmářom. Talian Dominik Windisch si dobehol pre bronz s jedným nepresným výstrelom.

Zatiaľ čo medzi ženami sa do rozmedzia jednej minúty natlačilo pätnásť pretekárok, medzi mužmi ich bolo až dvadsaťsedem, takže dlhšia trať stíhačky v spojení so štyrmi streleckými položkami určite premieša poradím.

Do stíhacích pretekov sa dostali aj dvaja slovenskí zástupcovia. Kvalitne strieľajúci Matej Kazár bol s jednou chybou v šprinte na 22. pozícii, Martin Otčenáš naopak využil svoj dobrý beh a so štyrmi nepresnosťami na stojke obsadil konečnú 52. priečku.

Konečné poradie šprintu mužov:
1. Arnd Peiffer (GER) 23:38,8 min. (0)
2. Michal Krčmář (CZE) + 4,4 s (0)
3. Dominik Windisch (ITA) + 7,7 s (1)
4. Julian Eberhard (AUT) + 8,4 s (1)
5. Erlend Bjøntegaard (NOR) + 17,4 s (2)
6. Benedikt Doll (GER) + 17,6 s (1)
7. Simon Schempp (GER) + 21,4 s (1)
8. Martin Fourcade (FRA) + 22,1 s (3)
9. Serafin Wiestner (SUI) + 23,5 s (1)
10. Lukas Hofer (ITA) + 31,0 s (2)
-----
22. Matej Kazár (SVK) + 54,9 s (1)
52. Martin Otčenáš (SVK) + 2:00,9 min. (4)
70. Tomáš Hasilla (SVK) + 2:31,6 min. (3)
74. Šimon Bartko (SVK) + 2:39,6 min. (5)

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zima v koži atopika: aká je vhodná starostlivosť o pokožku?
 2. Dell offers multifaceted careers
 3. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 4. It’s not about what a company does, but how it behaves
 5. Zimná dovolenka: Doprajte si slnko a pohodu v Egypte
 6. Stredné školy: Kam a kedy poslať prihlášku?
 7. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 8. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 9. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy
 10. Ako budeme jesť v roku 2020? Letí výstrednosť aj ekológia
 1. Prečo stále veríme v talizmany?
 2. Zima v koži atopika: aká je vhodná starostlivosť o pokožku?
 3. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 4. It’s not about what a company does, but how it behaves
 5. Dell offers multifaceted careers
 6. Zimná dovolenka: Doprajte si slnko a pohodu v Egypte
 7. Košičan Erik Ňarjaš vyzve do tanca parlament!
 8. Úrazy v zimnom období sú častou príčinou práceneschopnosti
 9. Natankujete len za 1 euro. OMV otvára novú čerpačku
 10. Stredné školy: Kam a kedy poslať prihlášku?
 1. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny 11 638
 2. First moment Turecko: Deväť hotelov len pre dospelých 11 438
 3. Stredné školy: Kam a kedy poslať prihlášku? 11 012
 4. Zimná dovolenka: Doprajte si slnko a pohodu v Egypte 10 842
 5. Slovenský magazín čítajú v 83 krajinách sveta. Viete, o čom je? 9 688
 6. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne 8 835
 7. Takto by ste sa mali správať v horách, radí horský záchranár 8 523
 8. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy 8 371
 9. Obraz, ktorý chceli komunisti do každého bytu, ide na kreditky 7 250
 10. Tipy od sprievodkyne: Magický Marakéš vás očarí svojimi vôňami 7 121

Téma: Biatlon

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Hlavné správy zo Sme.sk

Pellegrini odmieta prepojenia na SAD Zvolen: Nestarám sa, ako chodia

Zástupcovia župy sa s dopravcom stretnú v stredu.

Predseda vlády Peter Pellegrini.
Podcast Dobré Ráno.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Pri Zvolene sa bojuje o Slovensko

Keď si má Pellegrini vybrať súkromníka alebo verejnosť, neváha.

Peter Tkačenko
Guvernér NBS Peter Kažimír.

Neprehliadnite tiež

Petra Vlhová po triumfe v slalome vo Flachau.
Podcast Dobré Ráno.
Fernando Gaviria (v strede).

Terchovčana uviedli ako veľkú nádej holandského giganta

Žilina zinkasuje za Boženíka asi 4,6 milióna eur.

Róbert Boženík.