Zľava strieborný Švéd Sebastian Samuelsson, v strede zlatý Francúz Martin Fourcade a vpravo bronzový Nemec Benedikt Doll.Zľava strieborný Švéd Sebastian Samuelsson, v strede zlatý Francúz Martin Fourcade a vpravo bronzový Nemec Benedikt Doll.(Zdroj: TASR/AP)

Stíhacie preteky biatlonistov na 12,5 kilometra:

5.Simon SchemppNemecko+ 1:02,7 min3
6.Benjamin WegerŠvajčiarsko+ 1:03,1 min2
27.Martin OtčenášSR+ 3:30,8 min3
31.Matej KazárSR+ 3:50,7 min5

PJONGČANG. Francúzsky biatlonista Martin Fourcade zvíťazil v pondelňajších stíhacích pretekoch na 12,5 kilometra na zimných olympijských hrách v Pjongčangu v Kórejskej republike.

Obhájil zlato v tejto disciplíne zo Soči 2014 a napravil si náladu po sklamaní v podobe ôsmeho miesta v nedeľňajšom šprinte na 10 kilometrov.

Prekvapivé meno na druhej pozícii

Nečakaný nemecký víťaz rýchlostných pretekov Arnd Peiffer sa tentoraz musel uspokojiť s ôsmou priečkou, po troch zaváhaniach na strelnici mu chýbalo 1:14,1 minúty.

Striebro senzačne získal štrnásty zo šprintu, Švéd Sebastian Samuelsson, ktorý mal manko rovných dvanásť sekúnd.

Prečítajte si tiež: Slovensko má prvú medailu, Kuzminová získala striebro v stíhacích pretekoch

V tejto sezóne bol Samuelsson vo Svetovom pohári najlepšie 23. v šprinte v decembri vo francúzskom Annecy-Le Grand Bornand aj v januári v stíhacích pretekoch v nemeckom Oberhofe.

Jeho celkovým individuálnym maximom dosiaľ bola 13. priečka v rýchlostných pretekoch v českom Novom Meste na Morave v súťažnom ročníku 2016/2017.

Stupne s mankom 15,1 sekundy doplnil Nemec Benedikt Doll, šiesty z rýchlostných pretekov. Medailisti nesklopili po jednom terčíku.

Zo slovenskej dvojice napokon lepší bol 27. Martin Otčenáš, ktorý sa napriek trom trestným okruhom, všetkým po prvej položke v ľahu, vyšvihol z 52. pozície, chýbalo mu 3:30,8 minúty.

Matej Kazár aj vinou piatich zaváhaní na palebnej čiare obsadil 31. miesto, nenadviazal na 22. post z nedele, mal odstup 3:50,7.

Otčenáš chyboval iba na tretej položke

V úvodnej streľbe ležmo zo Slovákov minul jeden terč len Kazár (celková streľba 1-2-1-1), Otčenáš (0-0-3-0) si zasa výrazne polepšil.

Na čele prišlo k mnohým zmenám, Fourcada zabrzdil tretí nevybielený terč a opäť klesol, Krčmář netrafil až tri terče, Windisch dva a tempo udávala dvojica lídrov Peiffer s Eberhardom.

Po druhej streľbe ležmo sa osamostatnil na prvom mieste strelecky perfektný Peiffer, 9,2 sekundy pred krajanom Lesserom. Kazárove ďalšie dva trestné okruhy, ktoré nazbieral na treťom a piatom terči, znamenali, že klesol už na 41. priečku, no bezchybný Otčenáš sa posunul na 32. miesto.

V druhej polovici pretekov sa zoradili na čele až siedmi a každý jeden sa mohol vyšvihnúť na prvé miesto.

Ako jediný zvládol všetkých päť výstrelov Fourcade, Peiffer prvýkrát minul hneď ten prvý výstrel, ďalší si taktiež minimálne raz odkrúžili trest a Francúz mal odrazu náskok 20,3 sekundy pred Peifferom a 24,7 pred T. Böom.

Otčenáš sa úplne zabrzdil pri prvom, druhom a treťom výstrele a zopakoval sa tak jav zo šprintu, v ktorom doplatil na streľbu stojmo. Kazárov štandard s jedným trestným okruhom na druhom terči spôsobil, že sa zaradil na 35. miesto, Otčenáš na 38.

Fourcade bol v záverečnej streľbe bezchybný a dovolil si pri svojom treťom zlate na ZOH v kariére aj svoje povestné gesto nadvlády.

Jeho cestu za tretím olympijským zlatom už nikto nemohol ohroziť a ako prvý v histórii ZOH obhájil titul zo stíhacích pretekov.

Za striebrom sa pobral v najvýhodnejšej pozícii síce Nemec Doll, no v cieľovej rovinke ho predstihol prekvapujúco Švéd Samuelsson.

Zo Slovákov zabral naplno Otčenáš, mrzieť ho tak mohla len jedna nevydarená strelecká položka s tromi chybami. Kazár opäť raz netrafil štvrtý terč a už si výraznejšie v poradí, na rozdiel od Otčenáša, nepolepšil.

ONLINE Zimná olympiáda 2018 (ZOH, biatlon): Stíhacie preteky (Matej Kazár, Martin Otčenáš)