Preteky mužov na 15 kilometrov voľnou technikou:

6.Hans Christer HolundNórsko+ 34,5 s
67.Peter MlynárSR+ 4:02,3 min
80.Miroslav ŠulekSR+ 5:00,1 min
87.Andrej SegečSR+ 5:29,5 min

PJONGČANG. Švajčiarsky bežec na lyžiach Dario Cologna získal na zimných olympijských hrách 2018 zlatú medailu na 15 kilometrov voľnou technikou.

V Pjongčangu triumfoval suverénnym spôsobom s náskokom 18,3 sekundy pred Nórom Simonom Hegstadom Krügerom a ako prvý bežec v histórii zavŕšil zlatý olympijský hetrik.

Na pätnástke nenašiel premožiteľa ani na ZOH 2014 v Soči a ZOH 2010 vo Vancouvri. Bronz vybojoval Denis Spicov reprezentujúci Olympijských športovcov z Ruska.

Z trojice slovenských reprezentantov si najlepšie počínal Peter Mlynár, ktorý dobehol na 67. mieste so stratou 4:02,3 minúty na víťaza. Miroslav Šulek bol 80. (+5:00,1) a Andrej Segeč 88. (15:29,5).

Cologna na korčuliarskej pätnástke potvrdil úlohu najväčšieho favorita. Od úvodu nasadil vysoké tempo a po polovici trate mal na čele vyše 20-sekundový náskok. Krüger v závere síce zrýchlil, no Švajčiar si s prehľadom ustrážil vedúcu pozíciu a ukoristil štvrté olympijské zlato.

Jeden z kandidátov na titul Nór Martin Johnsrud Sundby napokon skončil až štvrtý, keď vo finiši nestačil na Spicova.

V piatok si očakávanú pozornosť užil reprezentant Tongy Pita Taufatofua, napokon obsadil 114. miesto s mankom 22:57,2 minúty. Na trati boli pomalší dvaja pretekári - Kolumbijčan Sebastian Uprimny (+24:24,2 min) a Mexičan German Madrazo (+25:51,5 min).

Domov»Zimné športy»Cologna sa zapísal do histórie, ako prvý bežec na lyžiach zavŕšil zlatý hetrik