Paulína Fialková hodnotí olympiádu pozitívne: Nestala sa žiadna tragédia

Slovenská biatlonistka Paulína Fialková počas brífingu po návrate zo ZOH 2018.
Slovenská biatlonistka Paulína Fialková počas brífingu po návrate zo ZOH 2018. (Autor: SITA)
SITA|24. feb 2018 o 22:42

Slovenská biatlonistka verí, že o štyri roky v Pekingu sa umiestni ešte lepšie.

BRATISLAVA. Po trojnásobnej medailistke Anastasii Kuzminovej bola druhá najúspešnejšia slovenská biatlonistka i športovkyňa na ZOH 2018 v kórejskom Pjongčangu Paulína Fialková.

Dvakrát sa umiestnila na piatej priečke (vo vytrvalostných pretekoch na 15 km a v štafete žien na 4x6 km), raz atakovala elitnú desiatku a skončila iba jedno miesto mimo nej (rýchlostné preteky na 7,5 km).

Okrem toho bola 21. (preteky s hromadným štartom na 12,5 km) a 38. (stíhacie preteky na 10 km).

Pozrite si momentky z príchodu Anastasie Kuzminovej: fotogaléria

24.2.2018

Fialková: Šprint ma prekvapil

"Najväčším zážitkom pre mňa bola ženská štafeta, tá bola pre mňa veľmi emotívna. Každá jedna z nás predviedla skvelý výkon a nikto nečakal piate miesto.

Takto vysoko ženská štafeta už veľmi dlho neskončila a ani ja som to ešte nezažila, takže som na nás veľmi hrdá," povedala P. Fialková na sobotňajšom večernom brífingu v Bratislave.

Rodáčka z Brezna dosiahla v Pjongčangu výborné výsledky napriek tomu, že v úvode podujatia ju trápili zdravotné problémy. Prvou súťažou, ktorú absolvovala, boli rýchlostné preteky a všetkých šokovala 11. miestom.

"Šprint ma prekvapil, pretože pár dní pred ním som bola chorá a vôbec som nečakala taký dobrý vstup do olympiády. To ma povzbudilo do jej ďalšieho priebehu," opísala 25-ročná slovenská reprezentantka.

Siahala na medailu

Vo vytrvalostných pretekoch na 15 km zažiarila ešte viac a skončila piata. Táto súťaž Fialkovú nadchla, ale paradoxne ju i zamrzela.

"Veľmi ma to potešilo, ale zostala som aj sklamaná, pretože som siahala na medailu, napokon to nevyšlo. Aj piate miesto je skvelé a mám sa z čoho odraziť," okomentovala Fialková, ktorá došla do cieľa s mankom 1:02,3 min na víťazku Hannu Öbergovú zo Švédska.

Slovenska vie, čo ju pripravilo o medailu. "Asi jedna rana na prvej položke. Ak by som to trafila, zrejme by bola medaila.

Samozrejme, spraviť iba jednu chybu vo vytrvalostných pretekoch je dobrý strelecký výkon," dodala.

Zľava: Slovenský biatlonista Matej Kazár, reprezentačná trénerka žien v biatlone Anna Murínová a biatlonistky Ivona Fialková a Paulína Fialková počas brífingu po návrate zo ZOH 2018. (Autor: SITA)

Nestala sa žiadna tragédia

Po úspechoch však prichádzajú aj pády a tak to bolo i v prípade Paulíny Fialkovej, Po dobrých výkonoch sa jej nedarilo v miešanej štafete. Zo Slovákov sa postavila na štart ako prvá a mala katastrofálnu streľbu.

Tím SR napokon ani nedokončil. Pre veľký časový odstup ho po predstihnutí o kolo stiahli z trate. Sympatická biatlonistka okamžite hovorila, že ju to mrzí najmä z tímového pohľadu, neubránila sa slzám v priamom prenose.

"Teraz už viem, že sa nestala žiadna tragédia. Je mi to ľúto, ale iba voči členom celej štafety. Z osobného hľadiska ma to až tak veľmi netrápi, pretože ma to neskutočne posunulo ďalej," povedala s chladnou hlavou.

S nevydarenou streľbou sa dokázala psychicky vyrovnať veľmi rýchlo i v Pjongčangu, už o pár dní neskôr opäť rozbiehala slovenskú štafetu, tentokrát ženskú.

"Prvé emócie boli také, že som sa bála znovu nastúpiť na štart, aby sa nezopakovalo niečo podobné," priznala P. Fialková a dodala, že dopredu ju hnali i priaznivé ohlasy z vlasti.

Fialková: Všetkým ďakujem

"Dostala som množstvo pozitívnych správ. Nemala som na výber: iba sa tam znova postaviť a robiť to, čo viem. Aj sa mi ti podarilo. Bolo to pre mňa dôležité a naozaj všetkým ďakujem," povedala úprimne.

Z kórejských zimných olympijských hier si staršia zo sestier Fialkových odniesla pozitívny dojem a verí, že o štyri roky v Pekingu sa umiestni ešte lepšie.

"Olympiádu ako takú hodnotím pozitívne. Boli veci, ktoré mi vyšli lepšie, iné zase menej. K dokonalosti mi ešte chýbajú štyri roky.

Budem sa snažiť pripraviť sa tak, aby som to zvládla čo najlepšie," zakončila s humorom Fialková.

Domov»Zimné športy»Paulína Fialková hodnotí olympiádu pozitívne: Nestala sa žiadna tragédia